dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    czarli93

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Lubawa
    Kod pocztowy
    14-260
    Posty
    9

    Domyślnie Rekuperacja+ Klimatyzacja

    Witam.

    Posiadam rekuperację domekt R600V
    Dom 2 kondygnacje plus piwnica wentylowana
    Kominek powietrzny plus GAZ [grzejniki 90 %]

    Lato- a więc ciepło!

    Chce słodzić dom i nie wiem co robić do wyboru u mnie są takie opcje:
    1. Splity plus jedn. Zewnętrzna
    2. Wymiennik glikolowy plus jedn zewnętrzna dedykowana do reku (aou-53hrdc1a)
    3. Chłodnica wodna?
    4. Inne rozwiązanie sensowne

    Opinia do w/w

    1. Koszty średnie 5k, ale brak kuć, prądy itp.
    2. Koszty około 10K, łatwo i przyjemnie, reku ogarnia to systemowo.
    3. Jakaś tania kombinacja ale czy wydajna?
    4. Wariacja na temat pkt 1 i 2, czyli tani zamiennik.

    Co o tym sądzicie? Jak sie za to zabrać ?
    Czy jest ktoś kto rozumie sterowanie i elektronikę skraplaczy bo to co proponuje Ventia/Alpiair to jest cenowa masakra, Midea ma cos podobnego za 50% ceny.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    To pytanie pojawia się co roku o podobnej porze.
    Łączenie wentylacji z funkcją chłodzenia to w skrócie słaby pomysł. Dłuższych wywodów nie ma sensu robić, bo było wiele razy na forum. Są pojedyncze przypadki, że ktoś to zmontował i jako tako działa, ale ze wszystkimi minusami tego rozwiązania.

    Po pierwsze zbyt małe przepływy.
    Po drugie musisz mieć na wszystkich kanałach porządną izolację.
    Po trzecie brak kontroli.
    Po czwarte straty energii na chłodzenie powietrza z zewnątrz.

    Mam GGWC do osuszania, ale korzystam z Dz pompy gruntowej. Temperatury z Dz pionowego są niższe niż z GWC, a to co z tego wyciągniesz do chłodzenia to kropla w morzu. Oczywiście lepiej mieć niż nie mieć, ale jak masz w to inwestować kasę to idź w klimę. Nie dość, że schłodzisz to jeszcze ogrzejesz. U mnie to tylko system uzupełniający chłodzenia płaszczyznowego.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał czarli93 Zobacz post
    Co o tym sądzicie? Jak sie za to zabrać ?
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...ma-rz%C4%85dzi

  4. #4

    Domyślnie

    mam teraz w domu 26 stopni ( i zgodnie z teorią aby utrzymywać połowę między 21 a temp. zewnętrzną powiedzmy OK) i 63% wilgotności (działa rekuperacja) - i ta wilgotność powoduje jak rozumiem "zaduch" - czy warto zainwestować w osuszacz ?

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nic nie osuszy lepiej niż klimatyzacja.

    Ta zasada połowa między 21, a temp zewnętrznną jest od czapy. Utrzymuj taką temp jaka jest dla Ciebie komfortowa. 26@63 to już tropik.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Nic nie osuszy lepiej niż klimatyzacja.

    Ta zasada połowa między 21, a temp zewnętrznną jest od czapy. Utrzymuj taką temp jaka jest dla Ciebie komfortowa. 26@63 to już tropik.
    niestety dałem się omamić ""expertom" i dałem namówić na PC z funkcją chłodzenia podłogówką... i nie przygotowałem w trakcie prac chociażby rozprowadzenia pod instalację klimatyzacji a teraz dom wykończony i szkoda pruć ściany i elewację - już pominę koszty.
    Mam możliwość bez dużej dewastacji domu zainstalowanie klimatyzacji w salonie i tu też dylemat... dom nieduży, parterowy około 120 m2 mieszkalnej, pytanie czy klimatyzacja w salonie obsłuży tez w jakimś stopniu sypialnie ?, jest rekuperacja to jakiś obieg powietrza jest , dom jest porządnie zbudowany ale z tego co widzę problem to już nawet nie temperatura ale wilgotność .

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jak masz rekuperator z wymiennikiem ERV to częściowo będzie osuszał dzięki temu, że z salonu będzie bardziej suche powietrze. Sama wilgotność będzie się też wyrównywała w domu, z temperaturą już gorzej. Tak czy inaczej będzie to lepsze nić wcale. Może nawet wystarczające.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jak masz rekuperator z wymiennikiem ERV to częściowo będzie osuszał dzięki temu, że z salonu będzie bardziej suche powietrze. Sama wilgotność będzie się też wyrównywała w domu, z temperaturą już gorzej. Tak czy inaczej będzie to lepsze nić wcale. Może nawet wystarczające.
    no mam , nawet kupiony za Twoją radą ( mam rekuperator TG 300Energy+) ale na lato go zamieniłem na ten co był w oryginale bez odzysku wilgoci - znowu je zamienić czyli ten z odzyskiem byłby na stałe (kupiłem go z myslą o zimie) ?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Póki nie masz klimy to ERV nic nie zmieni. Ale jak już będziesz wydmuchiwał osuszone powietrze, to osuszysz nim to nawiewane. Widzę u siebie, że robi to robotę.

    Teraz np:
    WB nawiew 10,9g/m3
    WB za reku 12,74g/m3
    WB na zewnątrz 17,13g/m3
    WB wywiew 12,64g/m3

    Jak widać, to za rekuperatorem ma wilgotnośc tylko niewiele wyższą od wywiewu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    mam teraz w domu 26 stopni ( i zgodnie z teorią aby utrzymywać połowę między 21 a temp. zewnętrzną powiedzmy OK) i 63% wilgotności (działa rekuperacja) - i ta wilgotność powoduje jak rozumiem "zaduch" - czy warto zainwestować w osuszacz ?
    To przy chłodzeniu podłogówką, jak rozumiem?
    Ta teoria o połowie pomiędzy dotyczyła klimatyzatorów i mi się sprawdza (i w aucie, i w domu) - ale duża zasługa w tym niskiej wilgotności (patrz ostatni obrazek z linka).

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Teraz np:
    WB nawiew 10,9g/m3
    WB za reku 12,74g/m3
    WB na zewnątrz 17,13g/m3
    WB wywiew 12,64g/m3

    Jak widać, to za rekuperatorem ma wilgotnośc tylko niewiele wyższą od wywiewu.
    Jakoś mało z czerpni przechodzi na wyrzutnię. Rozumiem, ze nawiew to za chłodnicą?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To przy chłodzeniu podłogówką, jak rozumiem?
    Ta teoria o połowie pomiędzy dotyczyła klimatyzatorów i mi się sprawdza (i w aucie, i w domu) - ale duża zasługa w tym niskiej wilgotności (patrz ostatni obrazek z linka).
    bez chłodzenia podłogówką ale przestrzegany reżym zamykania rolet zewnętrznych - otwarte tylko te gdzie nie wpada słońce

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakoś mało z czerpni przechodzi na wyrzutnię. Rozumiem, ze nawiew to za chłodnicą?
    Tak, nawiew to za chłodnica. Niby bme są bardzo dokładne, ale wskazania w różnych warunkach się rozjeżdżają. Np jak podniesie się temperatura z zachowaniem wilgotności bezwzględnej to wykresy idealnie się nie pokryją. Widać fajnie trendy - np jak rośnie wilgotność bezwgledna na zewnątrz to krzywe wywiewu i za reku się rozchodzą bardziej. Nie zmienia to faktu, że przy małych przepływach redukcja wilgoci jest wyraźna. Zresztą jak odzysk zimą.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Niby bme są bardzo dokładne, ale wskazania w różnych warunkach się rozjeżdżają.
    Mi się z czasem rozjeżdżają ewidentnie tych, co są w trudnych warunkach - czerpnia i wyrzutnia albo mi wyraźnie z czasem przekłamują, albo całkiem padają. Wywiew, nawiew i te w pomieszczeniach przynajmniej wyraźnie nie przekłamują.

  15. #15

    Domyślnie

    mam jeszcze taką niejasność - załóżmy na dworze mamy 30 stopni ciepła, w domu działa klimatyzacja i ustawiona jest na 22 stopnie. chciałbym się upewnić - rozumiem, że wydmuchiwane przez rekuperator powietrze o temperaturze 22 będzie chłodzić te napływające gorące z zewnątrz ?, o ile stopni może ochłodzić ?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    mam jeszcze taką niejasność - załóżmy na dworze mamy 30 stopni ciepła, w domu działa klimatyzacja i ustawiona jest na 22 stopnie. chciałbym się upewnić - rozumiem, że wydmuchiwane przez rekuperator powietrze o temperaturze 22 będzie chłodzić te napływające gorące z zewnątrz ?, o ile stopni może ochłodzić ?
    http://centrale-rekuperacyjne.pl/kal...uperatora.aspx

    Pobaw się, żeby uzyskać ok 75% sprawności.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    mam jeszcze taką niejasność - załóżmy na dworze mamy 30 stopni ciepła, w domu działa klimatyzacja i ustawiona jest na 22 stopnie. chciałbym się upewnić - rozumiem, że wydmuchiwane przez rekuperator powietrze o temperaturze 22 będzie chłodzić te napływające gorące z zewnątrz ?, o ile stopni może ochłodzić ?
    Tak, będzie chłodzić, a ERV także osuszać.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony