dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 74
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Uwierz i odpuść rozruchowe.
    Są też inne, które lepiej się nadają.
    Rozruchowe są tanie, ale są tylko ROZRUCHOWE.

    Adam M.
    Ale co w tych rozruchowych nie pasuje? Są ludzie, którzy mają na rozruchowych i są zadowoleni. Przyjmijmy, że rozruchowe 5 razy rozładuję w ciągu roku do połowy. Po 5 latach będą miały 25 cykli rozładowania do połowy pojemności. To jakiś problem? Oczywiście nie zamierzam ich mocno obciążać bo w razie awarii to potrzebuję tylko oświetlenie LED, laptopy i ewentualnie inne urządzenia, które dużo prądu nie pobierają. Jeśli po 5 latach padną kupuję znowu o ile faktycznie się przydały lub decyduje się na nową technologię np. lifepo4, która za 5 lat może będzie już 2 razy tańsza. Naprawdę nie widzę ani jednego argumentu aby inwestować w akumulator 20tyś zł No chyba, że miałbym w garażu kilka aut w tym ferrari i po prostu taki kaprys (kto bogatemu zabroni).

    Natomiast jeśli mała instalacja fotowoltaiczna z inwerterem do zasilania bieżącego zużycia nigdy się nie zwróci to nie interesuję się tym tematem.

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Użyj ich, jak Cię to uszczęśliwia.
    Innych , jak piszesz, uszczęśliwia.
    Minie trochę czasu to może napiszesz co wyszło.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #43
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Parobas

    Zarejestrowany
    Jul 2022
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    00-098
    Posty
    1

    Domyślnie

    siemka witam

  4. #44
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Akumulator w aucie używany do ogrzewania postojowego po jednej zimie miał już tylko 2/3 pojemności, a nie był jakoś głęboko rozładowywany. Tyle na temat
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Akumulator w aucie używany do ogrzewania postojowego po jednej zimie miał już tylko 2/3 pojemności, a nie był jakoś głęboko rozładowywany. Tyle na temat
    Rozumiem, że zmierzyłeś ile miał pojemności w momencie zakupu (w 20C) a później po ziemie? Pilnowałeś też aby się nie rozładował poniżej 50%?

    Bo jeśli nie to dla mnie to jest takie gadanie i powtarzanie głupot.

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    A ja już mam agregat kupiłem bardzo ale to bardzo okazyjnie 7,5 kw 3 fazowy więc już luzik a jeszcze tylko kominek na chrust .
    Na jednej fazie 7,5kW to byłoby w miarę. Na trzech - to masz 2,5kW ledwo na faze. Niejedno pojedyncze urządzenie jednofazowe pobierze więcej (np. w moim zasobniku są dwie grzałki po 3kW - nie miałbym przy takim agregacie CWU).

    A co do meritum - PV nie ma sensu do awaryjnego zasilania. Nawet, jak mamy akumulator co wytrzyma całą noc, to jak go naładować w zimie? Jak już to sam UPS ładowany z sieci i/lub agregat.

  7. #47

    Domyślnie

    3kW to one mają napisane. A biorą 2.6. Mam zasobnik i grzałkę tego samego producenta.

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A co do meritum - PV nie ma sensu do awaryjnego zasilania. Nawet, jak mamy akumulator co wytrzyma całą noc, to jak go naładować w zimie? Jak już to sam UPS ładowany z sieci i/lub agregat.
    Rozumiem że w Twoim świecie jak masz PV to już tego akumulatora w zimie z sieci naładować się nie da.
    Trzeba wyrzucić PV i dopiero wtedy można ładować z sieci.

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    3kW to one mają napisane. A biorą 2.6. Mam zasobnik i grzałkę tego samego producenta.
    U mnie więcej. Ale i 2,6kW ten agregat nie pociagnie.



    To przy tak niskim napięciu. Jak mam 240V to już przekracza 3kW. A jak miałem 253W to p. Ohm twierdzi, że grzała z mocą 3,2kW.
    Agregat musiałby niedomagać i dawać napięcie 223V na tej fazie żeby grzałka zmieściła się w 2,5kW.... Tylko co z równomiernością obciążenia? Agregat trzyfazowy do zasilania awaryjnego w domu do błąd. On jest do zasilania jednego urządzenia trzyfazowego. Do jednofazowych potrzebny jest jednofazowy - a fazy zmostkować na czas jego pracy.

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Trzeba wyrzucić PV i dopiero wtedy można ładować z sieci.
    Nie. Czy jest czy nie ma nie przydaje się do zasilania awaryjnego - niepotrzebnie podnosi koszty i komplikuje system przez falownik hybrydowy. Nie zastąpi agregatu ani ładowania z sieci.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	GrzałkaJulle.jpg
Wyświetleń:	164
Rozmiar:	6,3 KB
ID:	460011  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-07-2022 o 01:57

  10. #50

    Domyślnie

    Kaizen: aby zabrakło ciepłej wody to musi być już ekstremalna sytuacja. Bo przecież ciepła woda jest w zbiorniku gdy dochodzi do przerwy w działaniu sieci elektrycznej. Wówczas domownicy muszą tą ciepłą wodę bardzo szanować, tylko prysznic i starać się zużyć jak najmniej. Może na 2-3 dni wystarczy? A szansa, że nie będzie prądu 2-3 dni jest bardzo niska.

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Kaizen: aby zabrakło ciepłej wody to musi być już ekstremalna sytuacja. Bo przecież ciepła woda jest w zbiorniku gdy dochodzi do przerwy w działaniu sieci elektrycznej.
    Skąd wiesz, kiedy dojdzie do braku zasilania? Wystarczy, żeby to było przy zasobniku opróżnionym w 1/3 żeby przez kilka godzin przez przenikanie i mieszanie temperatura w zasobniku wyrównała się i prysznic będzie tylko dla morsów nawet, jak ktoś utrzymuje 65* w zasobniku. A jak ktoś trzyma 45* to chwila moment.

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Skąd wiesz, kiedy dojdzie do braku zasilania? Wystarczy, żeby to było przy zasobniku opróżnionym w 1/3 żeby przez kilka godzin przez przenikanie i mieszanie temperatura w zasobniku wyrównała się i prysznic będzie tylko dla morsów nawet, jak ktoś utrzymuje 65* w zasobniku. A jak ktoś trzyma 45* to chwila moment.
    To oczywiście zależy jak kto ma rozwiązane grzanie (czy grzałka się włącza od razu gdy tylko temperatura spadnie czy też czeka na taryfę nocną, od pojemności zbiornika CWU, zużycia itd). U nas do tej pory zawsze przy braku zasilania była ciepła woda a grzejemy ją w G12W. W swoim wypadku o brak ciepłej wody się nie martwię, najwyżej po kilku dniach będzie letnia, ale bez przesady w letniej też można wziąć szybki prysznic. Myślę, że ponad 99% wszystkich wyłączeń energii jest naprawiana w ciągu doby, także uważam, że dla większości nie będzie problemu z CWU.

    Moim zdaniem najlepszą opcją jest niewielki agregat (bo niski koszt zakupu i nieduże spalanie) i podtrzymanie przy życiu tylko tych sprzętów, które są dla nas kluczowe.

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    U mnie więcej. Ale i 2,6kW ten agregat nie pociagnie.



    To przy tak niskim napięciu. Jak mam 240V to już przekracza 3kW. A jak miałem 253W to p. Ohm twierdzi, że grzała z mocą 3,2kW.
    Agregat musiałby niedomagać i dawać napięcie 223V na tej fazie żeby grzałka zmieściła się w 2,5kW.... Tylko co z równomiernością obciążenia? Agregat trzyfazowy do zasilania awaryjnego w domu do błąd. On jest do zasilania jednego urządzenia trzyfazowego. Do jednofazowych potrzebny jest jednofazowy - a fazy zmostkować na czas jego pracy.
    .
    I wierzysz, że ten agregat przy pełnym obciążeniu da 253V? Ja bym się raczej obawiał czy od chociaż 207V da...

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Agregat jest dobry jak nie ma dwa dni prądu. Blackout, to moim zdaniem poważniejszy problem, nawet z zakupem paliwa do tego agregatu na nieczynnej stacji....Dużo świeczek proponuję i termin na montaż piecyka na drewno....Najlepiej takiego z fajerkami do gotowania, albo z piekarnikiem. W przyszłym roku jeszcze coś wolnego się znajdzie...

    http://blog.kominki-batura.pl/montaz...domu-z-drewna/
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC06008..JPG
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	82,8 KB
ID:	460015   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	AB 1.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	90,9 KB
ID:	460016   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC08922.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	69,7 KB
ID:	460017  

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie. Czy jest czy nie ma nie przydaje się do zasilania awaryjnego - niepotrzebnie podnosi koszty i komplikuje system przez falownik hybrydowy. Nie zastąpi agregatu ani ładowania z sieci.
    Acha. Generator i paliwo do niego nic nie kosztuje?
    No i oczywiście paliwo będzie zawsze dostępne.
    Ostatnio wystarczyło zamieszanie na wschodzie i stacje bez paliwa.
    Prąd z sieci też nic nie kosztuje?
    PV, raz zainstalowane, produkuje darmową energię.
    Generator wymaga przechowywania paliwa na czas kiedy będzie potrzebny a paliwo się starzeje i wymaga wymiany.
    Trzeba go też co jakiś czas zapalić żeby być pewnym że się uruchomi kiedy będzie potrzebny.
    Zabawna jest też sytuacja gdy sieć zniknie i wtedy się zastanawiasz czy warto wychodzić z domu żeby uruchomić generator.
    Po 15 minutach wychodzisz i zanim go zapalisz sieć wraca i Ty też wracasz do domu zły że nie poczekałeś.
    Oczywiście możesz kupić, znacznie droższy generator z auto-startem.
    No ale jak lubisz sobie utrudniać życie to Twój wybór.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 17-07-2022 o 13:17

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Agregat jest dobry jak nie ma dwa dni prądu. Blackout, to moim zdaniem poważniejszy problem, nawet z zakupem paliwa do tego agregatu na nieczynnej stacji....Dużo świeczek proponuję i termin na montaż piecyka na drewno....Najlepiej takiego z fajerkami do gotowania, albo z piekarnikiem. W przyszłym roku jeszcze coś wolnego się znajdzie...

    http://blog.kominki-batura.pl/montaz...domu-z-drewna/
    A co jeśli drewna nie będzie?
    Moim zdaniem nie ma co roztaczać takich apokaliptycznych wizji. Jak nie będzie benzyny na stacji to już będzie tak grubo, że brak ogrzewania w domu to będzie jeden z najmniejszych problemów.

    Mój mały agregacik przy obciążeniu połową mocy (czyli tyle ile najczęściej będzie obciążany) spala 0,33l benzyny. Także kanister 20 litrów starczy na 6 dni pracy po 10h. Agregat ma 700W mocy, podłączyłem dla testu TV 75" i działa bez problemu. To po co mi większa moc? Moim zdaniem takie agregaty 0,7-1kW to złoty środek nawet na kilkudniową przerwę w zasilaniu.

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Acha. Generator i paliwo do niego nic nie kosztuje?
    Prąd z sieci też nic nie kosztuje?
    PV, raz zainstalowane, produkuje darmową energię.
    Generator wymaga przechowywania paliwa na czas kiedy będzie potrzebny a paliwo się starzeje i wymaga wymiany.
    Trzeba go też co jakiś czas zapalić żeby być pewnym że się uruchomi kiedy będzie potrzebny.
    Zabawna jest też sytuacja gdy sieć zniknie i wtedy się zastanawiasz czy warto wychodzić z domu żeby uruchomić generator.
    Po 15 minutach wychodzisz i zanim go zapalisz sieć wraca i Ty też wracasz do domu zły że nie poczekałeś.
    Oczywiście możesz kupić, znacznie droższy generator z auto-startem.
    No ale jak lubisz sobie utrudniać życie to Twój wybór.
    Jeśli ktoś ma auto na benzynę to jaki problem mieć w baniaku zawsze świeżą? Przed zatankowaniem wlewasz z kanistra do baku, jedziesz na stacje i napełniasz auto do pełna + kanister. Zwłaszcza, że ja na benzynę mam w domu jeszcze kosiarkę, kosę, pilarkę, motocykle w tym jeden enduro niezarejestrowany, którym nie podjeżdżam pod CPN.

    Co do kosztów. Załóżmy, że agregat spala 0,7 litra produkując 1kWh. Dajmy na to, że przez rok będziemy potrzebowali łącznie 30kWh energii. Daje to 21 litrów paliwa. Przez 20 lat 420 litrów. Licząc po 7,5zł za litr = 3150zł. Razem z kosztem agregatu (liczmy 2tyś) daje to 5150zł. A sam akumulator 20kWh energii używany to 20tyś. Jaką mamy gwarancje, że przetrwa 20 lat? Do tego dodajmy koszt inwertera, koszt fotowoltaiki. Nawet jeśli założymy, że przez 20 lat fotowoltaika, akumulator i inwerter będą bezawaryjnie pracować (szansa raczej nikła) to koszty są wielokrotnie wyższe od agregatu i paliwa do niego.

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Moim zdaniem najlepszą opcją jest niewielki agregat (bo niski koszt zakupu i nieduże spalanie) i podtrzymanie przy życiu tylko tych sprzętów, które są dla nas kluczowe.
    Pamiętasz, że mowa o tym, że nie ma sensu agregat 3f 7,5kW? Jak nie grzałka do CWU, to czajnik, toster czy cokolwiek innego nie wystartuje na tym. A nawet, jak zadowoli się 2,5kW to co z równomiernym obciążeniem? AFAIK typowe dopuszczalna asymetria obciążenia to do 30% - jak to zrobić w warunkach domowych? Taki agregat służy do zasilania urządzeń trzyfazowych.

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Jeśli ktoś ma auto na benzynę to jaki problem mieć w baniaku zawsze świeżą? Przed zatankowaniem wlewasz z kanistra do baku, jedziesz na stacje i napełniasz auto do pełna + kanister. Zwłaszcza, że ja na benzynę mam w domu jeszcze kosiarkę, kosę, pilarkę, motocykle w tym jeden enduro niezarejestrowany, którym nie podjeżdżam pod CPN.

    Co do kosztów. Załóżmy, że agregat spala 0,7 litra produkując 1kWh. Dajmy na to, że przez rok będziemy potrzebowali łącznie 30kWh energii. Daje to 21 litrów paliwa. Przez 20 lat 420 litrów. Licząc po 7,5zł za litr = 3150zł. Razem z kosztem agregatu (liczmy 2tyś) daje to 5150zł. A sam akumulator 20kWh energii używany to 20tyś. Jaką mamy gwarancje, że przetrwa 20 lat? Do tego dodajmy koszt inwertera, koszt fotowoltaiki. Nawet jeśli założymy, że przez 20 lat fotowoltaika, akumulator i inwerter będą bezawaryjnie pracować (szansa raczej nikła) to koszty są wielokrotnie wyższe od agregatu i paliwa do niego.
    Ale ja Ciebie do niczego nie namawiam.
    Już Ci napisałem skończyłem z przekonywania Ciebie.
    To co piszesz to teoria i poczekaj na praktykę.
    Jak długo pożyje ten generator za 2 tysiące?
    Piszę tu tylko dlatego że inni mogą mieć inne zdanie niż Ty

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pamiętasz, że mowa o tym, że nie ma sensu agregat 3f 7,5kW? Jak nie grzałka do CWU, to czajnik, toster czy cokolwiek innego nie wystartuje na tym. A nawet, jak zadowoli się 2,5kW to co z równomiernym obciążeniem? AFAIK typowe dopuszczalna asymetria obciążenia to do 30% - jak to zrobić w warunkach domowych? Taki agregat służy do zasilania urządzeń trzyfazowych.
    Też uważam, że agregat trójfazowy nie ma sensu, natomiast jeśli go już ktoś ma to po prostu nie może go obciążać zbyt mocno. Ja np. zamiast używać czajnika elektrycznego czy płyty indukcyjnej mam grilla ogrodowego z palnikiem gazowym. Jeśli ktoś nie ma grilla z palnikiem to zawsze może nabyć kuchenkę turystyczną.
    O CWU jak pisałem - się nie martwię.
    Dłuższe wyłączenia jeśli będą to pewnie zimą kiedy nie ma prądu z fotowoltaiki a zużycie jest największe. Także być może nawet brak zasilania lodówki będzie można rozwiązać wystawiając na zewnątrz zawarte w niej produkty
    Ogrzewanie to też nie problem. W nowoczesnych domach niech nawet temperatura spada 2C dziennie (gdzie to raczej dużo), powiedzmy, że mieliśmy 22C to po 3 dobach bez prądu mamy 16C - także wystarczy się cieplej ubrać i nie ma jakiegoś problemu.

    Dla mnie najważniejsze jest aby komputer działał, router do internetu, telefon + możliwość ładowania wszystkich sprzętów na akumulator, które mamy w domu.

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony