dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Przyłącze gazowe - rezygnacja, warunki umowy, rozpoczęcie poboru paliwa gazowego

    Witam,

    Około 2 lat temu wmanewrowałem się w przyłącze gazowe. Właśnie ruszyły prace projektowe i do 05.2023 ma zostać wykonane przyłącze. Potem, zgodnie z zapisami umowy, będę miał 90 dni na rozpoczęcie odbioru paliwa gazowego.
    Przez ostatnie 2 lata niestety dużo się zmieniło i za chwilę montowana będzie pompa ciepła, przez co gaz jest mi zupełnie zbędny. Rezygnacja z przyłączenia wiąże się jednak z z karą umowną. Poza tym przyłącze gazowe trochę podnosi wartość nieruchomości i zawsze może być użyte "w razie czego".

    W związku z powyższym chodzi mi po głowie inne rozwiązanie, tj. wykonanie prostej instalacji gazowej (kilka metrów od skrzynki do budynku, następnie przejście przez ścianę do kotłowni) i tymczasowe ustawienie np. kuchenki gazowej. Następnie podpisanie umowy na dostawę gazu i wykazanie jakiegoś tam jego odbioru, a po czasie rozwiązanie umowy.

    Wątpliwości mam co do "rozpoczęcia odbioru paliwa gazowego". Czy wykazanie zużycia np. paru metrów gazu wystarczy do spełnienia tego kryterium?
    W umowie nie ma podanych konkretnych wartości. Liczby pojawiają się w warunkach przyłączenia, ale są to abstrakcyjne wartości rzędu 22000kWh rocznie jako przewidywane zużycie (wartość z jakiejś tabelki zaproponowanej przy wnioskowaniu o warunki), i tak nie do spełnienia przy małym domu po termomodernizacji.

    Ktoś miał może podobny problem, który udało się jakoś rozwiązać?

  2. #2

    Domyślnie

    Mamy ten sam problem i też nie wiemy co robić. Koszt rezygnacji z przyłącza w naszym przypadku to 13 tys. Wszyscy radzą robić przyłącz na kuchenkę gazową i rozpocząć pobór na nią. W umowie o przyłącz jest zawarte że powinniśmy podpisać umowę z dostawcą gazu zgodnie z parametrami(prognozowane roczne zużycie). Jednak nikt nie jest w stanie nam powiedzieć czy potem jest jakoś weryfikowany ten pobór i co nam ewentualnie grozi w przypadku zbyt niskiego poboru gazu w stosunku do deklarowanych wartości na umowie przyłączenia. Kary umowne za nierozpoczęcie poboru znam, nie wiem co w przypadku zbyt niskiego poboru.

  3. #3

    Domyślnie

    W umowie mam podane
    "4. Ilość paliw gazowych przewidzianych do odbioru przez Podmiot: moc przyłączeniowa 3 m^3/h, roczny odbiór: 2000 m^3/rok lub 21944 kWh/rok", oraz
    "5. Podmiot zobowiązuje się do zawarcia umowy sprzedaży lub umowy kompleksowej z wybranym przez Podmiot sprzedawcą i do rozpoczęcia poboru paliwa gazowego, zgodnie z parametrami wskazanymi w ust. 4 powyżej, w terminie do 90 dni od dnia wykonania przyłączenia [...]"

    Gdyby trzymać się tego literalnie, to każda odchyłka w zużyciu jest niezgodnością z umową, bo dopuszczalne widełki nie zostały zdefiniowane. Podejrzewam, że o ile rażące i ewidentne naruszenie warunków umowy (czyli niepodpisanie umowy na paliwo, niewykonanie instalacji odbiorczej) jest egzekwowane (bo są i relacje osób, które kary umowne lub wezwania do wypełnienia zobowiązań dostawały), o tyle za zużycie odbiegające od deklaracji raczej nikt odbiorców indywidualnych nie ściga, bo to by był absurd.
    Ktoś wyjedzie na zimę za granicę, wyprowadzi się i wystawi pusty dom na sprzedaż albo przeprowadzi termomodernizację, a potem dostanie karę, bo zużycie będzie znacznie mniejsze niż deklarowane? Myślę, że tego chyba nikt jeszcze nie doświadczył.
    Odbiorcy instytucjonalni to co innego, ale tam wolumeny zużycia są dużo wyższe.

    Liczę też na to, że w obliczu kryzysu energetycznego i w ogóle prawdopodobnym niedoborze gazu co najmniej tej zimy powinni trochę zluzować podejście, bo każdy metr sześcienny może być na wagę złota.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    W umowie powinien być zapis dot. jej wypowiedzenia / rozwiązania. Sprawdź lub podeślij tu zdjęcia.
    Zużycie - nie słyszałem by kogoś o to ścigali. Jeden podał 200m2 a bierze 2000 m2. Zmienili mu taryfę i jest ok. Drugi 1200 podał a bierze 800 m3 i też ok.
    Skoncentrowałbym się na wypowiedzeniu umowy.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  5. #5

    Domyślnie

    W zakresie rozwiązania umowy ze strony podmiotu przyłączanego wygląda to tak:

    "Podmiot ma prawo rozwiązać Umowę na piśmie ze skutkiem natychmiastowym [...]. W takim przypadku Podmiot zapłaci PSG odszkodowanie w wysokości kosztów poniesionych na realizację przyłączenia do dnia otrzymania oświadczenia Podmiotu, z uwzględnieniem pieniężnych zobowiązań umownych, jakie zostały zaciągnięte przez PSG wobec osób trzecich w celu realizacji przyłączenia, i które będzie zobowiązany spełnić nawet w przypadku odstąpienia od realizacji przyłączenia."

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    OK, a nie ma nic o wypowiedzeniu z zach. terminu?
    Jeśli nie, to wydaje się sensownie podejść tak jak napisałeś w 1. poście - odebrać i zapłacić za przyłącze. Podpisać umowę na pobór gazu na minimalną ilość np. 200 m3. Wypowiedzieć umowę.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  7. #7

    Domyślnie

    Umowa i OWUP (ogólne warunki umów o przyłączenie) przewidują w zasadzie tylko możliwość wypowiedzenia za porozumieniem stron, w terminie uzgodnionym przez strony. Nie jest nigdzie wskazany konkretny okres wypowiedzenia.

    No nic, prawdopodobnie tak to się skończy - instalacja w wersji minimum i niska taryfa z jakimkolwiek zużyciem.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Skoro nie ma możliwości wypowiedzenia/odstąpienia - trochę jestem co do tego sceptyczny Opcja B - opisać na papierze dlaczego nie chcesz - powołać się na jakieś istotne, osobiste zmiany w Twoim życiu - utratę pracy, ciężką sytuację finansową etc. i poprosić o zgodę na odstąpienie od umowy na wykonanie przyłącza.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  9. #9

    Domyślnie

    Dzień Dobry,

    Czy ktoś z Państwa może podzielić w którą stronę poszedł? Czy jednak w przyłączę i niski pobór, czy może w wypowiedzenie umowy?
    Mam dokładnie taki sam problem, czyli podpisana umowa na gaz, przyłącze gotowe (w kwietniu powinienem już odbierać gaz) i zmiana źródła ciepła na pompę ciepła.

    Z góry dziękuję za odpowiedź.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony