dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Zakup z rynku wtórnego zamiast budowy - opłacalne?

    Dzień dobry.
    Mam wstępnie ugadaną transakcję zakupu domu z rynku wtórnego, wciąż zastanawiam się, czy jest to rentowne w stosunku do budowy samemu:

    1. Parterówka z poddaszem do zagospodarowania, 135 m2 po podłodze wraz z garażem
    2. Działka 800 m2 (wyceniana w podobnej lokalizacji na 250-280 zł/m2), bardzo łądna, na końcu ślepej uliczki, mimo, że w mieście - super lokalizacja.
    3. Wybudowany w 2016 przez znajomego mgr inż budownictwa własnymi ludźmi (firma budowlana), mającego bardzo dobrą renomę (chyba jedyny w mieście z takimi opiniami), stoi już 6 lat - nie widać żadnych śladów błędów budowlanych, rachunki za gaz ok, wszystko działa itd.
    4. W cenie: zagospodarowany ogród z ok. 250 m2 polbruku dobrej klasy, okna 3-szyb. ocieplenie 20 cm (elewacja jak nowa), dachówka ceramiczna Roben, piec gaz. Viessmann, oczyszczacz wody, kominek z płaszczem wodnym (będę mógł zbierać chrust ), brama z napędem Hormann, kuchnia na zamówienie (do wymiany ew. blat), niemarketowa stolarka drzwiowa, dobre płytki/panele w całym domu,
    5. Do zrobienia: frontowe ogrodzenie, odświeżenie ścian w środku (malowanie), nowy "fartuch" w kuchni, listwy przypodłogowe, zabudowa kominka (stoi jeszcze sama "koza" z osprzętem), być może łazienki (ocenię po ew. kupieniu), porządne oświetlenie, wyposażenie w meble i sprzęt RTV/AGD (poza sprzętem wbudowanym w kuchnię - jest w cenie).
    6. Estetycznie bardzo pode mnie, jeżeli bym budował, to coś megapodobnego, również w zakresie wykończenia itd.

    I w związku z tym pada pytanie:
    Czy ustalona wstępnie kwota 1.175 MLN to jest dobra cena w stosunku do budowania samemu (zlecenie jednej firmie całości do stanu dew. + wykończenie + zagospodarowanie terenu)?
    Spotkałem się z wieloma doświadczeniami znajomych/wycenami, w których stan dew. niezłej klasy wychodził w aktualnych realiach w granicach 6-7k/m2 + działka + wykończenie na które liczę ok. 2.5k//m2, czyli łącznie ok. 1.35-1.45 MLN.

    Czy taka kalkulacja jest realna? Bo jeżeli tak, to jestem zdecydowany dokonać zakupu i kosztem nieposiadania wszystkiego "pod siebie" zaoszczędzić sporo czasu, nerwów i być może pieniędzy.
    Proszę o poradę.
    Dziękuję.
    Ostatnio edytowane przez piotrkam ; 18-07-2022 o 08:19

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony