dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja grawitacyjna - pomoc

    Potrzebuję pomocy, porady.
    Wentylacja grawitacyjna. Dom 2 letni, parterowy.
    Każde pomieszczenie ma otwór 100/125 w suficie, strych nieużytkowy, w dachu grzybki wentylacyjne z dachówki ceramicznej.
    Teraz pytanie jak połączyć (kanaly, rury przylaczeniowe, skraplacze itp) grzybki z otworami w podłodze na strychu aby:
    - było prawidłowo wykonane
    - nie było poblemow z wilgocią na sufitach
    - nie było cofki z zewnątrz

    Obecnie nic poza zwykła oieplona rura spiro nie ma, więc działa jak działa. Wiem że zrobione do kitu ale czy możecie podać schemat albo podesłać rozwiązanie jak prawidłowo pospinać wentylację?
    Na razie reku odpada - ważniejsza była pompa ciepła o panele więc na co najmniej 2 lata muszę coś innego wykonać.

    Z góry dzięki za pomoc i radę.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Rada taka, żeby może jednak przerobić to na wentylację mechaniczną, najlepiej z odzyskiem ciepła. Reku można kupić za psie pieniądze (w granicach 2000 zł). Kupisz byle co, potem wymienisz na lepszy.

    Druga sprawa, że musisz mieć dopływ świeżego powietrza do domu, aby wentylacja działała. Inaczej właśnie będą cofki.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał FredzioPL Zobacz post
    Potrzebuję pomocy, porady.
    W tym popatrz : https://www.youtube.com/results?sear...+grawitacyjnej.

  4. #4

    Domyślnie

    Wiesz problem taki ze sama.reku za 2 tys o ile w ogóle to możliwe to ułamek ceny. Kanaly wentylacyjne, cięcie wylewki w stopie układanie ocieplanie itp to minimum 10k kolejne. Sam tego nie zrobię a wyceny na urządzeniu za 4.5k oscylowaly między 25-35k.
    Dlatego muszę pomyśleć na razie o poprawie tego co mam.
    Jeśli dobrze rozumie potwierdźcie lub poprawcie mnie
    1. Grzybek
    2. Skraplacz kondensatu
    3. Rura przyłączeniowa albo od razu janal wentylacyjny ocieplony spiro
    4. Przy stropie albo rura plastikowa i na nią kanal wentylacyjny

    Oczywiście każde łączenie zaizolowa e taśma.

    Czy to się sprawdzi?

  5. #5

    Domyślnie

    Nie bardzo.
    Ile masz nawiewnikow?
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  6. #6

    Domyślnie

    Nawiewników w ogóle nie mam w sciamach. Wentylacja grawitacyjna na każde pomieszczenie osobny kominek wentylacyjny, w każdym pomieszczeniu osobny kanal. Chciałem na razie usprawnić i zrobić wg sztuki wentylację grawitacyjna sprawnie działającą.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Rozumiesz, że w czasie upałów temperatura ponad dachem jest tak wysoka, że nie ma szansy na wentylację grawitacyjną ?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Camara

    Zarejestrowany
    Jul 2022
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-680
    Posty
    10

    Domyślnie

    Temat naganiaczy "rekuperacyjnych". W tym kraju od dziesięcioleci 95% domów ma wentylację grawitacyjna i ludzie żyją, mając tzw. reku w d....Tylko biedny autor watka ma tak źle działająca grawitację, że musi reku zrobić. Oj chipie, okno otwórz i przewietrzyć glowe

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Camara

    Zarejestrowany
    Jul 2022
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-680
    Posty
    10

    Domyślnie

    Aha, zawsze myślałem, że wentylacja sluzy, przynajmniej częściowej, wymianie powietrza. A tu się właśnie dowiedziałem, że tej wymiany nie będzie z uwagi na temperaturę ...nad dachem..Ręce opadają.
    Chcesz się schłodzić? Zrób i włącz klimę.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Camara Zobacz post
    Aha, zawsze myślałem, że wentylacja sluzy, przynajmniej częściowej, wymianie powietrza. A tu się właśnie dowiedziałem, że tej wymiany nie będzie z uwagi na temperaturę ...nad dachem..Ręce opadają.
    Wiesz, od czego zależy ciąg kominowy? Jak działa WG jak wewnątrz nie jest cieplej niż na zewnątrz i nie ma wiatru?
    WM działa jak i kiedy Ty chcesz (a nie natura). Do tego nie dmucha zimnym w zimie po plecach, filtruje a odpowiednio dobrana i nawilża powietrze. Niektórym się wydaje, że to drogi luksus. Owszem, wygodne to jest. Ale jak policzysz, to WG się nie opłaca. A wg dzisiejszych WT WG wymaga ogrzewania biomasą albo fałszowania świadectwa energetycznego.
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...99-op%C5%82aca
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-07-2022 o 11:39

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Jak rekuperator jest za drogi, nawet taki za 2000 zł, to lepiej zrobić chociażby kanały wentylacyjne, nawiewne i wywiewne, krzyżujące się w jednym miejscu na poddaszu. W kanały dać wentylatory kanałowe za 100 zł i podłączyć do prądu przez włącznik światła, umieszczony gdziekolwiek. To będzie działać, a jak przyjdzie kasa, można zamienić na prawdziwą centralkę wentylacji mechanicznej. Nawet w takiej prymitywnej formie będzie lepiej niż tradycyjna wentylacja.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Cytat Napisał Camara Zobacz post
    Temat naganiaczy "rekuperacyjnych". W tym kraju od dziesięcioleci 95% domów ma wentylację grawitacyjna i ludzie żyją, mając tzw. reku w d....Tylko biedny autor watka ma tak źle działająca grawitację, że musi reku zrobić. Oj chipie, okno otwórz i przewietrzyć glowe
    Nooo...
    Masz samą rację!
    Wszyscy budowlańcy i instalatorzy urodzili się tylko po to, aby budujacych okradać na robocie i wciskaniu "wynalazków" typu WM.!
    Kiedyś ludzie w jaskiniach mieszkali - i żyli! I dobrze było!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Cytat Napisał Camara Zobacz post
    Aha, zawsze myślałem, że wentylacja sluzy, przynajmniej częściowej, wymianie powietrza. A tu się właśnie dowiedziałem, że tej wymiany nie będzie z uwagi na temperaturę ...nad dachem..Ręce opadają.
    Chcesz się schłodzić? Zrób i włącz klimę.
    No, to źle myślałeś.
    Co robiłeś w szkole?
    Poczytaj co o wentylacji.
    Jest tu kilka dobrych wątków.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Camara Zobacz post
    Temat naganiaczy "rekuperacyjnych". W tym kraju od dziesięcioleci 95% domów ma wentylację grawitacyjna i ludzie żyją, mając tzw. reku w d....Tylko biedny autor watka ma tak źle działająca grawitację, że musi reku zrobić. Oj chipie, okno otwórz i przewietrzyć glowe
    generalnie keidyś maluchem lub syreną do bułgarii a niektorzy nawet do gruzji w 4 osoby na urlop jechały. i co zle było? teraz tylko naganiacze samolotowi jacyś tacy

  15. #15

    Domyślnie

    Tylko wiesz, że problemem nie jest koszt rekuperatora 2000 zł tylko wykonania instalacji, poddasze mam nieocieplone więc nie wiem czy same położenie kanałów wentylacyjnych do nich potwory nawiewne i wywiewne plus wentylatory wystarczy, i nie będą tak się skropliny gromadziły i dalej pociły anemostaty w pokojach.

  16. #16

    Domyślnie

    Nie macie jakiejś ekipy w województwie świętokrzyskim która pomogłaby albo podjęła się wykonania takiej instalacji z możliwością późniejszej rozbudowy.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał FredzioPL Zobacz post
    Tylko wiesz, że problemem nie jest koszt rekuperatora 2000 zł tylko wykonania instalacji, poddasze mam nieocieplone więc nie wiem czy same położenie kanałów wentylacyjnych do nich potwory nawiewne i wywiewne plus wentylatory wystarczy, i nie będą tak się skropliny gromadziły i dalej pociły anemostaty w pokojach.
    Jaki masz rodzaj dachu? Lany czy nidagips /wiązary / drewniany?
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Jaki masz rodzaj dachu? Lany czy nidagips /wiązary / drewniany?
    Dachówka, membrana i więźba, strop łany plus ocieplenie plus wylewka.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał FredzioPL Zobacz post
    Tylko wiesz, że problemem nie jest koszt rekuperatora 2000 zł tylko wykonania instalacji, poddasze mam nieocieplone więc nie wiem czy same położenie kanałów wentylacyjnych do nich potwory nawiewne i wywiewne plus wentylatory wystarczy, i nie będą tak się skropliny gromadziły i dalej pociły anemostaty w pokojach.
    Nie wystarczy - woda będzie się lała. Wylot zrób nie w dachu, tylko pod nim plus spadki na rurze. Albo musisz dać gdzieś między wentylatorem a kominkiem na dachu kolano z odprowadzenie skroplin.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie wystarczy - woda będzie się lała. Wylot zrób nie w dachu, tylko pod nim plus spadki na rurze. Albo musisz dać gdzieś między wentylatorem a kominkiem na dachu kolano z odprowadzenie skroplin.
    I tak będę potrzebował kogoś do pomocy?
    Nie ma nikogo świętokrzyskie kto miałby czas i chcial troche zarobić

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony