dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    170

    Domyślnie grubość podkładu pod panel

    Fachowiec chce zrobić wylewkę, żeby zostało 2 cm na panele podłogowe i płytki. Czy ma rację...? W domu będzie ogrzewanie podłogowe - fachowiec twierdzi, że jak sobie wybierzemy cieńszy panel to podkład pod niego weźmie się grubszy - 1.2 cm. Znowuż w internetach wyczytuję że jak jest podłogówka to podkład powinien mieć (tu są spore rozbieżności) od 1.5mm do 4 albo 5 mm.

    Myślę, że wylewkę trzeba zrobić tak, żeby zostało 1 cm dla gotowej podłogi - czyli dla płytki i w stosunku do niej wybierze się panel 8.. i podkład 2mm. Dobrze myślę...?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    1 cm to za mało. Płytka 0,6x0,6m ma 9 mm. Na klej potrzebujesz minimum kolejne 0,5 cm. Panele są cieńsze. Podkład się dobierze. Ja zostawiłem sobie 2 cm. Pod panele szukałem grubego podkładu. Wziąłem ten :https://www.vox.pl/produkt-podklad-p...me-161603.html
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  3. #3

    Domyślnie

    Na podłogówkę dobiera sie specjalne podkłady które nie izolują ciepła. Jest masę wątków o tym na forum. Możesz dobrać grubość takiego podkładu. Na płytki zostaw okolo 1.5cm, zresztą na panele podobnie ale nie wiecej niż 2cm.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    1 cm to za mało. Płytka 0,6x0,6m ma 9 mm. Na klej potrzebujesz minimum kolejne 0,5 cm. Panele są cieńsze. Podkład się dobierze. Ja zostawiłem sobie 2 cm. Pod panele szukałem grubego podkładu. Wziąłem ten :https://www.vox.pl/produkt-podklad-p...me-161603.html
    1,6mm to jest "gruby podkład" ? Założyciel wątku wspomina o 1,2cm czyli sporo grubszy.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  5. #5

    Domyślnie

    Lepiej zostawić więcej miejsca niż za mało. Jeżeli nie masz okien balkonowych to w ogóle nie ma problemu bo co za różnica w wysokości pomieszczeń ten 1 cm?
    Przy oknach balkonowych i tak zazwyczaj daje się listwy które ewentualnie 0,5-1 cm spokojnie zakryją.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartolomeooo Zobacz post
    Myślę, że wylewkę trzeba zrobić tak, żeby zostało 1 cm dla gotowej podłogi - czyli dla płytki i w stosunku do niej wybierze się panel 8.. i podkład 2mm. Dobrze myślę...?
    Masz trochę racji.
    U mnie panele wyjdą 1 cm, podkład 2 mm + panel 8 mm.
    Płytki mogą wyjść minimalnie więcej, ale niekoniecznie. Zależy od grubości płytki i kleju. Ja dobrałem taki klej (H40), którego można dać mało, dzięki czemu też zmieszczę się w 10-12 mm.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    1,6mm to jest "gruby podkład" ? Założyciel wątku wspomina o 1,2cm czyli sporo grubszy.
    Faktycznie xD mój błąd.

    Kolega cactus ma na myśli maty kwarcowe.
    Xps, czy korek techniczny są grubsze, ale robią za niepotrzebny izolator

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    170

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal_kopaczewski Zobacz post
    Lepiej zostawić więcej miejsca niż za mało. Jeżeli nie masz okien balkonowych to w ogóle nie ma problemu bo co za różnica w wysokości pomieszczeń ten 1 cm?
    Przy oknach balkonowych i tak zazwyczaj daje się listwy które ewentualnie 0,5-1 cm spokojnie zakryją.
    Właśnie mam okno HS 4 metry długości, kosztowało tyle co pozostałe razem wzięte. Nie chcę przez głupi błąd zepsuć "efektu"...

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartolomeooo Zobacz post
    Właśnie mam okno HS 4 metry długości, kosztowało tyle co pozostałe razem wzięte. Nie chcę przez głupi błąd zepsuć "efektu"...
    to kup płytki które mają być położone, kup klej - będziesz wiedział ile dokładnie cm zostawić. 1,5 - 2 cm jest optymalnie. Przy 1 cm może być ciężko.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    170

    Domyślnie

    Nie kupimy płytek jeszcze dłuższy czas, za trudny wybór

    Czyli tak - skoro jest ogrzewanie podłogowe to GENERALNIE im cieńszy podkład i panel tym lepiej. Na płytkę z klejem bezpiecznie będzie zostawić 1.5 cm? Widzę, że płytki głównie mają po 8-9 mm czyli kleju idzie około 6-7mm...?
    Ostatnio edytowane przez bartolomeooo ; 25-07-2022 o 10:33

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Spasowanie paneli podłogowych z płytkami przy ogrzewaniu podłogowym, to często dylemat w stylu : zjeść ciastko i mieć ciastko, szczególnie kiedy inwestorom podobają się grube płytki podłogowe.
    Miałem już takiego klienta, który wszystkie oddał i przywiózł gres 6mm. Na szczęście brał wcześniejsze w markecie, bo jak się kupi w sklepach (dla mnie to są raczej pośrednicy) na zamówienie, to dupa blada.
    Czasami, jak listwa przypodłogowa jest elastyczna (PCV) to można te 2-3mm płytkami zjechać w dół, czy dać 2 warstwy podkładu pod panele (szerokie) przy płytkach. co jest niezauważalne.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Ja właśnie jestem na tym etapie .
    Kleju możesz dać cienko pod jednym warunkiem . Musi być idealna wylewka. Bo klejem zawsze gubi się nierówności. U mnie na całym parterze jest max 1mm różnicy. Płytka z klejem ma 13mm, panel 8mm i podkład 2mm. Różnice 3mm niweluje listwa

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartolomeooo Zobacz post
    Nie kupimy płytek jeszcze dłuższy czas, za trudny wybór

    Czyli tak - skoro jest ogrzewanie podłogowe to GENERALNIE im cieńszy podkład i panel tym lepiej. Na płytkę z klejem bezpiecznie będzie zostawić 1.5 cm? Widzę, że płytki głównie mają po 8-9 mm czyli kleju idzie około 6-7mm...?
    Naprawdę warto wiedzieć już teraz jakie płytki przyjdą.
    Tak. Najlepszy podkład to mata kwarcowa. Najgorszy XPS. Coś pośredniego (ale dużo gorszego od kwarcu) korek techniczny. Najtańszy XPS, mata najdroższa, ale globalnie to nie są wielkie kwoty - w zależności od powierzchni do obłożenia - na 100 m2 1 tys. zł.
    Koledzy dobrze piszą - klejem równasz nierówności posadzki. Jeśli był anhydryt to nierówności mniejsze (lub brak), przy posadzce cementowej na 100% jakieś (większe lub mniejsze) będą. 2 cm to opcja bezpieczniejsza, ale trudniej dopasować panele. Listwami możesz zgubić kilka mm róznicy między płytkami / panelami.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    170

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Naprawdę warto wiedzieć już teraz jakie płytki przyjdą.
    Tak. Najlepszy podkład to mata kwarcowa. Najgorszy XPS. Coś pośredniego (ale dużo gorszego od kwarcu) korek techniczny. Najtańszy XPS, mata najdroższa, ale globalnie to nie są wielkie kwoty - w zależności od powierzchni do obłożenia - na 100 m2 1 tys. zł.
    Koledzy dobrze piszą - klejem równasz nierówności posadzki. Jeśli był anhydryt to nierówności mniejsze (lub brak), przy posadzce cementowej na 100% jakieś (większe lub mniejsze) będą. 2 cm to opcja bezpieczniejsza, ale trudniej dopasować panele. Listwami możesz zgubić kilka mm róznicy między płytkami / panelami.
    Po tym już wiem wszystko dzięki wielkie!

    Ma być cementowa posadzka, może dlatego gość mówił o tych 2 cm. I rzeczywiście, jak płytki w kuchni będą 1 czy 2 mm wyżej to bez poziomnicy się tego nie zauważy. Dzięki!

  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    BeataNowakowska

    Zarejestrowany
    Jul 2022
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    00-098
    Posty
    1

    Domyślnie

    siemak witam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony