dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Schemat rozprowadzenia wody ze studni głębinowej na dom i ogród

    Cześć, może będziecie w stanie pomóc mi w następującej kwestii na styku hydrauliki i elektryki. Nie znam się za bardzo na tych tematach i próbuję rozgryźć tą kwestię na czuja, więc możecie wyprowadzić mnie z błędu.

    Mam wodę ze studni głębinowej i na trójniku na końcu rury studziennej woda rozchodzi się na dom i na ogród. W domu mam sterownik pompy IBO IVR 10, który jest podłączony
    kablem poprowadzonym w ziemi bezpośrednio do pompy i przez ten sterownik idzie zasilanie prądem do pompy, natomiast do czasu zamieszkania pompa była regulowana włącznikiem ciśnieniowym BRIO SK13, który nadal jest zamontowany na trójniku, ale teraz jest odłączony od pompy i od prądu, więc nie bierze udziału w regulacji ciśnienia po żadnej ze stron. Czujnik ciśnienia do sterownika na części domowej jest zamontowany w domu, już za trójnikiem (zgodnie ze schematem). Od strony ogrodu nie mam na razie podłączonej żadnej regulacji ciśnienia, stąd kiedy odkręcam kran ogrodowy to woda nie leci. Zaczyna lecieć, kiedy odkręcę jednocześnie kran po stronie domowej, ale wtedy z powodu uderzenia ciśnienia puszczają filtry wody i jest mini powódź.

    Zastanawiam się jak najlepiej rozwiązać tę kwestię, tak aby woda z kranu ogrodowego leciała niezależnie od wody domowej i żeby w trakcie otwierania kranu ogrodowego ciśnienie nie rosło też po stronie domowej i żeby nie puszczały filtry.

    Rozwiązanie jakie na razie chodzi mi po głowie jest takie (ryzyko, że źle rozumiem hydraulikę i elektrykę) - zamontowany na trójniku włącznik ciśnieniowy podłączam do kabla zasilania pompy z jednej strony, a z drugiej strony podłączam do kabla zasilania idącego od sterownika umieszczonego w domu, który obecnie jest podłączony bezpośrednio do kabla pompy. Ciśnienie zadane na sterowniku pompy w domu mam na ok. 3 bar, więc teoretycznie powinien mieścić się w zakresie ciśnienia, jakie można zadać na włączniku ciśnieniowym i załączać się za każdym razem jak ciśnienie w instalacji domowej spada. Z kolei po stronie ogrodu, w przypadku otwarcia kranu ogrodowego ciśnienie POWINNO (wyprowadźcie mnie z błędu jeśli źle to czuję) spaść tylko w odejściu na ogród, pozostać to samo w domu i załącza się wtedy jedynie włącznik ciśnieniowy na trójniku, nie włącza się sterownik pompy po stronie domowej, więc ciśnienie po stronie domowej nie powinno wzrastać. Z kolei prąd i tak idzie poprzez sterownik do włącznika ciśnieniowego, który uruchamia pompę. I to jest mniej jasna dla mnie część - czy faktycznie z takiego sterownika prąd jest podawany cały czas, czy tylko w momencie spadku ciśnienia po stronie domowej? Wtedy to rozwiązanie nie miałoby sensu.

    Drugie rozwiązanie jest takie, że prowadzę z domu pod ziemią dodatkowy kabel zasilający do włącznika ciśnieniowego, a kabel zasilający pompę podłączam złączkami jednocześnie do kabla od sterownika i kabla od włącznika ciśnieniowego. Wolałbym tego rozwiązania uniknąć, bo robi trochę bałaganu, stąd próbuję obmyślić jakieś inne rozwiązanie w stylu powyższego, w którym mogę działać w obecnych warunkach. Czy macie jeszcze pomysł jak można rozwiązać taki temat?

    Pozdrawiam

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pompa.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	9,7 KB
ID:	460123
    Ostatnio edytowane przez jjb313 ; 29-07-2022 o 10:37

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony