dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 8
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 149
  1. #61
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ile się traci na cyrkulację?
    Jak ogrzewacz wody wisi za ścianą, to nie potrzeba cyrkulacji. Jak punkt jest daleko, to lepiej dać przepływówkę "podgrzewającą" niż cyrkulację. Naprawdę do zrobienia te 110l dziennie.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Rekordzista we wspólnocie mieszkaniowej, w której byłem w zarządzie i rozliczałem media zużył w rekordowym roku 75m3 CWU czyli średnio 6,25m3/miesiąc. Średnia bloku to 2,5m3/mies/mieszkanie CWU. U siebie przed decyzją czym grzać CWU sprawdziłem, i przy 4 osobach w bloku zużywaliśmy poniżej 25m3 CWU rocznie.
    Cyrkulacja przy wannie zbędna. Przy prysznicu w opcji "na żądanie" straty są znikome.

  3. #63
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.496
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Termowizję robi się zimą. Nie wiedziałem, że testy szczelności robi tylko poza sezonem grzewczym.
    Nie napisałem ze tylko, a w wiekszosci przypadków, ja widzę róznicę.

  4. #64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Jak ogrzewacz wody wisi za ścianą, to nie potrzeba cyrkulacji. Jak punkt jest daleko, to lepiej dać przepływówkę "podgrzewającą" niż cyrkulację. Naprawdę do zrobienia te 110l dziennie.
    W mieszkaniu miałem przepływówkę 6kW w kuchni i w zimie nigdy nie miałem ciepłej wody bo zimna była za zimna.

  5. #65
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    W mieszkaniu miałem przepływówkę 6kW w kuchni i w zimie nigdy nie miałem ciepłej wody bo zimna była za zimna.
    Dziwne, ja mam w mieszkaniu pod zlewem 3,5kW przepływkę i mając zmywarkę nawet to wystarcza....

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Dziwne, ja mam w mieszkaniu pod zlewem 3,5kW przepływkę i mając zmywarkę nawet to wystarcza....
    Ja też miałem zmywarkę dlatego zimna/letnia woda w kranie mi nie przeszkadzała.
    Tłuste ręce zawsze mogłem umyć w łazience gdzie był gazowy (16kW) piecyk przepływowy.

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.496
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Położenie podłogówki to chyba najprostrza robota ze wszystkich nawet największy fajtłapa chyba dałby radę a jak nie no to niech buli 90zł/m2 jak leń lub frajer .
    Z materiałem? Wystaw taką ofertę, a nie odgonisz sie od klientów, jakimi rurami zasilanie rozdzielaczy w takiej cenie?

  8. #68
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ja też miałem zmywarkę dlatego zimna/letnia woda w kranie mi nie przeszkadzała.
    Tłuste ręce zawsze mogłem umyć w łazience gdzie był gazowy (16kW) piecyk przepływowy.
    My myjemy pod tym tłuste patelnie, a sama woda aż parzy.... Oczywiście mamy to ustawione na max grzanie, bo jest tam regulacja "śrubokrętem"

  9. #69
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    My myjemy pod tym tłuste patelnie, a sama woda aż parzy.... Oczywiście mamy to ustawione na max grzanie, bo jest tam regulacja "śrubokrętem"
    Praw fizyki nie oszukasz. Ciepło właściwe wody to 1,17Wh/kg*K. Czyli w drobnym uproszczeniu żeby ogrzać 10l o 45* trzeba 526,5Wh. Jeżeli te 10l chcemy ogrzać w godzinę - potrzebujemy te 526W mocy (w praktyce trochę więcej, bo nie 100% jest przekazywane wodzie - część grzeje przestrzeń dookoła podgrzewacza). Jeżeli chcemy mieć przepływ 10l/min to mnożymy 526W x 60 = 31,56kW. Czyli 3,5kW po uwzględnieniu strat tak ogrzeje niewiele ponad 1l/min. Każdy może sobie sprawdzić, jaki ma przepływ przy myciu garów - IMO 2,5l to minimum. A żeliwną patelnię najpierw dosyć długo polewam maksymalnie gorącą wodą. Bo ledwo ciepłą masa patelni wychładza.

    3,5kW ogrzeje 2l/min o zaledwie 24,93* - trudno się tym poparzyć nawet, jeżeli ogrzewamy tylko tę odrobinę wody, co w rurach się ogrzała do temperatury pokojowej. A od temperatury wodociągowej to wychodzi śmieszne 33*.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 03-08-2022 o 19:55

  10. #70
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Praw fizyki nie oszukasz. Ciepło właściwe wody to 1,17Wh/kg*K. Czyli w drobnym uproszczeniu żeby ogrzać 10l o 45* trzeba 526,5Wh. Jeżeli te 10l chcemy ogrzać w godzinę - potrzebujemy te 526W mocy (w praktyce trochę więcej, bo nie 100% jest przekazywane wodzie - część grzeje przestrzeń dookoła podgrzewacza). Jeżeli chcemy mieć przepływ 10l/min to mnożymy 526W x 60 = 31,56kW. Czyli 3,5kW po uwzględnieniu strat tak ogrzeje niewiele ponad 1l/min. Każdy może sobie sprawdzić, jaki ma przepływ przy myciu garów - IMO 2,5l to minimum. A żeliwną patelnię najpierw dosyć długo polewam maksymalnie gorącą wodą. Bo ledwo ciepłą masa patelni wychładza.

    3,5kW ogrzeje 2l/min o zaledwie 24,93* - trudno się tym poparzyć nawet, jeżeli ogrzewamy tylko tę odrobinę wody, co w rurach się ogrzała do temperatury pokojowej. A od temperatury wodociągowej to wychodzi śmieszne 33*.
    Rozumiem że nie dopuszczasz do siebie myśli że ktoś może inaczej myć gary niż Ty ?

    Woda leci z tego trochę większym ciurkiem ( ile to trwa nie wiem i raczej mnie to nie interesi bo nie myje pod bieżącą bo to tylko strata ) napuszczam do zlewu , dolewam zimnej, płyn i lecę. Płukanie to juz zimna. Na mycie 2-3 razy w tygodniu w zupełności styka. Mieszkamy tak juz 10 lat , nie wyobrażam sobie puszczać wody z "junkersa" z łazienki przez całe mieszkanie, kuchnia jest 10m od łazienki..... Gdyby sie to spsuło rozważyłbym bojler 5-10L pod zlew.

  11. #71
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Jeszcze jedno, jakby co to zapraszam na test, Ruda Śląska ul. Lecha. , za każdą minute którą ktoś wytrzyma trzymając rękę pod tym ciurkiem daje browar

  12. #72

    Domyślnie

    U mnie wręcz przeciwnie nadmiar gorącej wody w ilościach hurtowych. Dziś solary ugrzały bufor kombinowany o pojemności 400l bufor / 100l cwu. wodę do 75*C z czego około 40l wylałem do 5000l wody w basenie. Woda na górze zasobnika 75*C na dole 56*C, jutro na bank przebije 85*C a przy tej temperaturze załączany jest zrzut gorącej wody w podłogówkę (pętle które zostawiam otwarte na lato). Więc pewnie kilka wiader też wyląduje w basenie.

    @sito u mnie można 1l samogonu zarobić
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  13. #73
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Woda leci z tego trochę większym ciurkiem ( ile to trwa nie wiem i raczej mnie to nie interesi bo nie myje pod bieżącą bo to tylko strata ) napuszczam do zlewu
    Anglik? To po co Ci podgrzewacz? W czajniku podgrzej wodę.

  14. #74
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    przy tej temperaturze załączany jest zrzut gorącej wody w podłogówkę (pętle które zostawiam otwarte na lato).
    To jak jedziesz na wakacje, to po powrocie klima nie wyrabia przez tydzień? I co za rozrzutność czy masochizm (zależnie od tego, czy odpalisz klimę, czy będziesz się gotował).
    To jest właśnie bezsens kolektorów. Tylko CWU - i w lecie za dużo i nie masz co z tym zrobić (chyba, że zainwestujesz w akumulator ciepła, co nie ma sensu ekonomicznego), w zimie całe nic. To ma sens w domkach letniskowych czy pensjonatach z dużym obłożeniem latem a małym zimą.

  15. #75
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Anglik? To po co Ci podgrzewacz? W czajniku podgrzej wodę.
    W jakim ? Elektrycznym czy zwykłym na kuchence gazowej ?

  16. #76
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To jest właśnie bezsens kolektorów. Tylko CWU - i w lecie za dużo i nie masz co z tym zrobić (chyba, że zainwestujesz w akumulator ciepła, co nie ma sensu ekonomicznego), w zimie całe nic. To ma sens w domkach letniskowych czy pensjonatach z dużym obłożeniem latem a małym zimą.
    Jak ktoś zasila CO z kotła na węgiel, co też ma/miało sens.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #77

    Domyślnie

    Ogrzewanie odpala się w pomieszczeniach nie używanych najczęściej grzejnik w gospodarczym, jeśli go nie włączę w domu podłogówka idzie na łazienkę, i nieużywaną sypialnie.
    Wakacje nie wakacje rekuperacja robi robotę w całej chałupie, klima okazyjnie chodzi. cwu za lipiec 11kWh tyle łyknęła ciepła pompa.

    Zimą zero null? Pompa grzeje ten sam bufor co kolektory:
    kiedy bufor był stale zasilany z kotła na ekogroszek i woda zazwyczaj miała 56*C teraz przy pompie zakładam na zimę max 40*C więc
    październik 2021: 498kWh
    listopad 2021: 102kWh
    grudzień: 36kWh....
    styczeń 2022: 38kWh
    luty 2022: 170kWh
    marzec 2022: 770kWh
    kwiecień 508kWh.

    No kużwa faktycznie nic całe 2122kWh więc ponad 2MWh energii jeśli dla Ciebie to nic. To jest pewnie połowa tego co łyknęła by ciepła pompa w sezonie zimowym a że solary będą grzały oid 40*C a nie od 56*C więcej kWh spadnie z glikolu niż z prądu.
    Potrzebujesz też statystyki od 2013r?
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 03-08-2022 o 21:32
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  18. #78
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Ogrzewanie odpala się w pomieszczeniach nie używanych
    Jaką mają termoizolację od używanych? Rekuperacji nie masz? Szkoda.

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    rekuperacja robi robotę
    A, jednak masz. Czyli odzyskujesz w upały ciepło z pomieszczenia technicznego (bo bypass się nie otworzy) i w 80-90% wraca do domu? Gratuluję logiki.

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Zimą zero null?
    [...]
    październik 2021: 498kWh
    To nie zima.

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    listopad 2021: 102kWh
    To nie zima.

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    grudzień: 36kWh....
    Raptem 10 dni zimy.

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    styczeń 2022: 38kWh
    Fakt, zima,.

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    luty 2022: 170kWh
    Fakt, zima,.

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    marzec 2022: 770kWh
    20 dni zimy.

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    No kużwa faktycznie nic całe 2122kWh
    Skąd Ty wiedzę o porach roku czerpiesz?

  19. #79

    Domyślnie

    Do mnie się przypierdzielasz skąd wiedzę o porach roku czerpie a pomijasz że dla Ciebie nic to 2MWh. Chłopie opanuj się, wyśpij i pamiętaj że nie jesteś dzieckiem w czepku urodzonym. Twój fiutek nie wystaje nad nasze, pierdzielisz co Ci ślina na język przyniesię - jeden najmądrzejszy z całej wsi.
    Wszyscy do niego powinni na pielgrzymki chodzić aby dom komuś zaprojektował i z fusów powróżył ile prątu potrzeba.

    Chłopie najpierw mówisz że w zimę nie ma nic... później twierdzisz że bajpas się nie otworzy... skoro mam manualny, a nie automatyczny. Jeśli dla Ciebie październik to nie zima znaczy że nie grzejesz w ogóle CO? a cwu. robisz sobie grzejąc ją pod kołdrą gdzie śpisz, rodzinę też tak ogarniasz?

    Pomieszczenie techniczne jest "jechane" 11m od domu jaki debil by wpadł na to aby tam rekuperację z domu ciągać.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 03-08-2022 o 23:19
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  20. #80
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Zimą zero null? Pompa grzeje ten sam bufor co kolektory:
    kiedy bufor był stale zasilany z kotła na ekogroszek i woda zazwyczaj miała 56*C teraz przy pompie zakładam na zimę max 40*C więc
    październik 2021: 498kWh
    listopad 2021: 102kWh
    grudzień: 36kWh....
    styczeń 2022: 38kWh
    luty 2022: 170kWh
    marzec 2022: 770kWh
    kwiecień 508kWh.

    No kużwa faktycznie nic całe 2122kWh więc ponad 2MWh energii jeśli dla Ciebie to nic. To jest pewnie połowa tego co łyknęła by ciepła pompa w sezonie zimowym a że solary będą grzały oid 40*C a nie od 56*C więcej kWh spadnie z glikolu niż z prądu.
    Jak masz to ustawione? PC grzeje w nocy do 40*, a solary w dzień grzeją powyżej? A jak jest na solarach mniej niż 40*, to pompka obiegowa solarów się nie załącza?

    2 MWh to dużo więcej niż mój dom (wyliczeniowo) potrzebuje na cały sezon. Problem tylko jest taki, że gdy energii najbardziej potrzebuje, to jej nie ma i na solarach (grudzień, styczeń). Zastanawiam się, czy nie dać z 2 m2 solarów, żeby grzać CWU przez cały rok bez jakiegokolwiek załączenia się PC. Przewiduję zbiornik 220-300l, zużycie dobowe raczej niewielkie, ale czasami jednak wielkie. Jak to widzisz?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 4 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony