dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 10
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 188

Temat: Budowa w 2022

  1. #101

    Domyślnie

    @sito dałbym ci Oskara albo Pulitzera za te twoje posty gdybym mógł
    Jesteś żywym dowodem że można być "bohaterem w swoim domu" . Gratulacje!
    Jesteś pełen entuzjazmu i optymizmu. A to bardzo rzadkie na tym Forum gdzie ludzie ledwo żyją z wilgotnością poniżej 40%, przekroczonym wskaźnikiem dwutlenku węgla przy źle ustawionej rekuperacji, czy różnicy temperatur w poszczególnych pokojach większej niż 0,5 st.C i innych tragediach budowlanych.
    Ty choćbyś miał 15 stopni tej zimy w chałupie to i tak będziesz uśmiechnięty i chwała ci za to!
    Życzę ci powodzenia.
    Co do płotu - na pewno coś ze szwagrem ogarniecie w weekend.

  2. #102
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Mam jednego szwagra ale na niego raczej liczyć nie mogę

    Płot musze dobrze przemyśleć bo domek jest na górce i dość mocno tam wieje

    Jak tylko skończymy to wrzucę tutaj wszystko co ile kosztowało , włącznie z fotkami

    Jeszcze jedno, zarówno ja, jak i kumpel co nam pomaga nie jesteśmy budowlańcami.... Nasz dom to raptem trzecia fucha kumpla, dopiero się uczy

  3. #103

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Bym zapomniał o najważniejszym

    System grzewczy...
    Ponieważ pompiarze teraz mają problemy z dostępnością pomp i ceny ich usług masakrują postanowiliśmy przebiedować pierwszą zimę i obadać jak to wyjdzie

    A więc do grzania wleci klima w salonie która bedzie ideolo na wprost korytarza który prowadzi do pokojów , do tego 2 grzejniki ( sypialnia i pokój dziecka ) jakieś atlatnic , wspomagać to będzie w nocy kocioł elektryczny podłączony do podłogówki , a CWU bedzie grzał zwykły bojler . Całość wyjdzie jakieś 15k w tym podłogówka 6000, kocioł 4000 ( rozważam też używany ) , klima 3000, bojler 1000, atlantic 2x 1000....

    Teraz gdybym mógł cofnąć czas to chyba bym zrezygnował z podłogówki którą robiłą mi firma stawiająca dom. Zamiast niej bym wrzucił kanałówkę na cały dom i bojler do wody.... Dom przypominam jest szkieletowy
    Podłogówka 6tyś? To niezła promocja jeśli to cena podłogówki, szafki, robocizny itp. Z ciekawości jaki rozstaw rurek?
    Przy 10mb pexa na m2 wychodzi 860mb dla tego domu. Jakaś bezfirmówka to jest 2,6zł za mb. Czyli 2236zł sama rura (no name). Jeśli miałaby to być np. wavin to 3600zł sama rura. A gdzie jeszcze szafka rozdzielcza, gdzie reszta materiałów? No i przede wszystkim gdzie robota? Już o jakimkolwiek sterowaniu nie będę pisać.

    Klima za 3tyś? Hmmm jeśli ona ma służyć do ogrzewania to wydaje mi się, że jednak musi mieć chociaż te 5-6kW a do tego powinna działać najlepiej i przy -20C. Są takie klimy za 3tyś czy bliżej 6tyś? No i komfort grzania klimą też uważam, że jest dyskusyjny.

    Piszesz bojler elektryczny... Już teraz sporo się mówi o tym, że prąd w niedługim czasie może być x2 a nawet x3 razy droższy. Więc to co zaoszczędzisz na pompie to pewnie wydasz na prąd do ogrzewania CO+CWU.

    Także to są moim zdaniem pozorne oszczędności.
    Mnie bodaj w 2018 roku pompa ciepła razem z montażem kosztowała 20tyś (8tyś miałem z dotacji). Nie wiem jakie teraz są ceny, ale jej zakup za kilka lat już mi się zwróci.
    Choć przy małym domu to pewnie okres zwrotu będzie długi a koszt naprawy pompy zapewne sporo wyższy niż zwykłego pieca elektrycznego.

  4. #104
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Jak juz pisałem wcześniej , my na wykończenie domku 86m w środku ( razem ze sprzętem AGD ) zamierzamy wydać jakieś 70k....
    Rekordzistka zrobiła taki domek w środku za 25k.... ( klika lat wstecz )

    Mieszkanie które właśnie sprzedaliśmy było remontowane jakieś 15 lat temu. Panele z marketu są jak nowe, nie wiem co trzeba by na nich robić żeby były na śmietnik. Moja pani nie chodzi po nich w szpilkach... Nie wylewamy na nie wody wiaderkami . Kafelki w łazience jak nowe, okna to samo mimo ze blok na szkodach górniczych . Gładzie też jakoś odpaść nie chcą....

    Do domu kupiliśmy panele trochę lepsze ( przecenione z 62 na 50 metr ) , płytki za 60 na ściany w łazience, podłoga 30zł , wanna 850 ( a przecież można za mniej ) , 2 sztuki geberita, farby ceramiczne na cały dom kosztowały 1200. Drzwi wewnętrzne wybierzemy do 5k spokojnie ( 6 szt ) .

    Kuchnia wyjdzie max 20k, w tym meble 7700, blat 1500, lodówka 2000 ( dwumetrowy szajsung bez bajerów ) , piekarnik 1200, zmywarka 1200, płyta 800, zlew i bateria 1000 , kefelki (60x60) 8mkw wyszły 500, klej 120, fuga 60. Wychodzi 16k, zapas w postaci 4k zostawiamy na lampy , listwy, wężyki ,syfony, kosz na śmieci , przegrody do szuflad, gniazdka itp.

    Łazienka ma 5mkw , kafelki kosztowały 1500 ( nie kafelkujemy jednej ściany ) , do tego klej 400, fugi 200, farba na sufit i jedną ścianę 100 , podwieszany kibel 1500, wanna 850 , pralka 1400, do tego dojdzie szafka z 3 szufladami , na to blat i zlew ( strzelam 1500 ) wychodzi wsio razem 7500. Liczę na wszystko 10k razem z beteriami, wężykami, lampą, 3 gniazdka, kosz na pranie, w tym jeszcze rzeczy których nie widać ( unigrutny itp )

    Wszystko robimy sami z pomocą znajomego który za pomoc w wykończeniu domku chce 7k ( kafelkowanie kuchni, łazienki i wiatrołapu, montaż drzwi wewnętrznych , biały montaż itp, montaż 2 kibelków ) . Ja mu we wszystkim pomagam, mieszam zaprawy, kleje, coś trzeba przytrzymać itp....

    Malujemy , kładziemy panele już sami żeby mu nie zawracać głowy pierdołami. Gniazdka i lampy to juz na koniec zrobimy wspólnie.

    Pokój dziecka ( 12m ) to panele na podłodze , farba na ścianie , nowa kanapa , biurko, krzesło, TV , jakaś komoda lub szafa na ciuchy , strzelam ze max 10k ale wyjdzie pewnie mniej.....

    Sypialnia ma też 12m i też nie wyjdzie wiecej niz pokój dziecka

    Salon 27m to kanapa "L" , jakaś szafka pod TV, telewizor bierzemy z mieszkania, panele , farba na ściany, gniazdka , 2 lampy, koza z rurami 3000, strzelam ze wszystko max 12k....

    Działka miała trawę i tak zostaje, na wiosnę sie tym zajmiemy . Podjazd to 20 ton wysypanego i utwardzonego dolomitu, a chodnik od furtki do domu bedzie z kamienia który mamy po wykopie z fundamentu ( wszystko oczywiście otoczone krawężnikami ) .

    Na płot nie mamy jeszcze pomysłu
    Dobra robota. Jednak widzę, że pominąłeś sporo wydatków ;P
    Pracując samemu (+ rodzina/znajomi) dużo można zaoszczędzić - tyczy się to zwłaszcza etapu wykończenia, gdzie mniej jest ciężkich/brudnych prac. My też poszliśmy tą ścieżką.
    My mamy 179 + 60 m2 (garaż z pom. technicznym). Na dziś wydaliśmy dokładnie: 102 896,81. Z zewn. usług wzięliśmy tylko płytkarza + drzwi z montażem (biorąc z 23% VATem zaoszczędzilibyśmy 500 zł - więc zrezygnowaliśmy). Nie kupiliśmy jednak żadnych mebli, a tylko AGD. Zostało jeszcze zaplanowane do wydania 20k (w tym za meble do kuchni). Do końca jeszcze daleko, ale nie spieszy się nam, choć miłoby mieć już wszystko skończone...
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 08-08-2022 o 12:12
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  5. #105
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Podłogówka 6tyś? To niezła promocja jeśli to cena podłogówki, szafki, robocizny itp. Z ciekawości jaki rozstaw rurek?
    Przy 10mb pexa na m2 wychodzi 860mb dla tego domu. Jakaś bezfirmówka to jest 2,6zł za mb. Czyli 2236zł sama rura (no name). Jeśli miałaby to być np. wavin to 3600zł sama rura. A gdzie jeszcze szafka rozdzielcza, gdzie reszta materiałów? No i przede wszystkim gdzie robota? Już o jakimkolwiek sterowaniu nie będę pisać.

    Klima za 3tyś? Hmmm jeśli ona ma służyć do ogrzewania to wydaje mi się, że jednak musi mieć chociaż te 5-6kW a do tego powinna działać najlepiej i przy -20C. Są takie klimy za 3tyś czy bliżej 6tyś? No i komfort grzania klimą też uważam, że jest dyskusyjny.

    Piszesz bojler elektryczny... Już teraz sporo się mówi o tym, że prąd w niedługim czasie może być x2 a nawet x3 razy droższy. Więc to co zaoszczędzisz na pompie to pewnie wydasz na prąd do ogrzewania CO+CWU.

    Także to są moim zdaniem pozorne oszczędności.
    Mnie bodaj w 2018 roku pompa ciepła razem z montażem kosztowała 20tyś (8tyś miałem z dotacji). Nie wiem jakie teraz są ceny, ale jej zakup za kilka lat już mi się zwróci.
    Choć przy małym domu to pewnie okres zwrotu będzie długi a koszt naprawy pompy zapewne sporo wyższy niż zwykłego pieca elektrycznego.
    Źle to napisałem
    Pisałem juz o podłogówce w innym temacie , 6k to była dopłata do tego co było w cenie domu , czyli de facto rezygnacja z grzejników (11k ) . Więc podłogówka razem z instalacją wodną kosztowała 17k
    Prądem na razie sie nie martwię , jak podrożeje to u wszystkich jednakowo....
    Klima bedzie miała max 3,5kW , przy -20 jeśli sie taka temperatura trafi poleci w nocy kocioł , a w weekend bedziemy spalali w kozie drewno bo zostało nam go po budoowie spokojnie 10 kubików

  6. #106
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post

    Płot musze dobrze przemyśleć bo domek jest na górce i dość mocno tam wieje
    Tylko nie stawiaj siatki + maskownicą - tak jak mój sąsiad. Co chwila musi naprawiać ogrodzenie, a słupki ma już pogięte.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  7. #107
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Dobra robota. Jednak widzę, że pominąłeś sporo wydatków ;P
    Których ?

  8. #108
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Tylko nie stawiaj siatki + maskownicą - tak jak mój sąsiad. Co chwila musi naprawiać ogrodzenie, a słupki ma już pogięte.
    Jak były wichury to sąsiadce która ma siatkę pokrytą jakąś płachtą wyrwało słupki razem z betonem w którym były zakotwiczone....

    Mając taki widok jak my na startujące w oddali samoloty, nie bedziemy się maskować .

    Mojej pani podoba się "płot" z kamieni w siatce , coś takiego jak robią przy autostradach w Chorwacji

  9. #109

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Źle to napisałem
    Pisałem juz o podłogówce w innym temacie , 6k to była dopłata do tego co było w cenie domu , czyli de facto rezygnacja z grzejników (11k ) . Więc podłogówka razem z instalacją wodną kosztowała 17k
    Prądem na razie sie nie martwię , jak podrożeje to u wszystkich jednakowo....
    Klima bedzie miała max 3,5kW , przy -20 jeśli sie taka temperatura trafi poleci w nocy kocioł , a w weekend bedziemy spalali w kozie drewno bo zostało nam go po budoowie spokojnie 10 kubików
    Ok jeśli to dopłata do podłogówki to już wiem skąd taka cena. A jakie ogrzewanie jest w projekcie? Pamiętam, że kiedyś nie można było się ogrzewać czystym prądem :/ Zwracam na to uwagę aby nie było problemu z odbiorem budynku.

    Odnośnie ogrzewania klimą... myślę, że to nie będzie komfortowe. Trzeba się będzie w sypialniach i łazience wspomagać ogrzewaniem elektrycznym na COP1.
    Dowiedz się też ile taka klima max 3,5kW ma mocy grzewczej w ujemnych temperaturach. Bo pompa ciepła ma pełną moc gdy nie ma dużych różnic między temperaturą zewnętrzną a zadaną. A czym chłodniej tym moc spada i wówczas pompa może się posiłkować grzałką elektryczną. Ja raczej bym poszedł w większą klimę i mocniejsze grzanie w G12W w taniej taryfie. Ale to oczywiście zależy od zapotrzebowania domu na ciepło, trzeba sobie samemu policzyć czy opłaca się dopłacić do mocniejszej klimy.

  10. #110

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Których ?
    Zawsze jest sporo różnych wydatków U mnie np. wewnątrz i na zewnątrz domu jest prawie 100 żarówek Na początku kupiłem chińskie badziewie noname, później musiałem wymieniać. Także ten... trochę kasy na głupie żarówki poszło.

  11. #111
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Których ?
    typu: podkłady pod panele, fugi, zaworki, listwy przypodłogowe, gniazdka, łączniki, lampy, żarówki itd.
    Zbierają się na poważne kwoty.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  12. #112
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Zawsze jest sporo różnych wydatków U mnie np. wewnątrz i na zewnątrz domu jest prawie 100 żarówek Na początku kupiłem chińskie badziewie noname, później musiałem wymieniać. Także ten... trochę kasy na głupie żarówki poszło.
    Pisałem juz wcześniej, my budujemy normalny skromny domek.... Nie bedzie z niego "kapało" ledami wszędzie.

    Kuchnia i jadalnia 2 lampy
    Salon 1 lampa
    Reszta pomieszczeń po 1 lampie , w łazience dodatkowo 1 kinkiet

  13. #113
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    typu: podkłady pod panele, fugi, zaworki, listwy przypodłogowe, gniazdka, łączniki, lampy, żarówki itd.
    Zbierają się na poważne kwoty.
    Bedzie to w podsumowaniu na koniec

    Podkład pod panele ( 70m ) kosztował 1300zł , przecież pisałem o gniazdkach, wężykach, fugach itp. Mam na to w kazdym pomieszczeniu "bufor" , w kuchni 4k , w łazience 2k....

  14. #114
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Pisałem juz wcześniej, my budujemy normalny skromny domek.... Nie bedzie z niego "kapało" ledami wszędzie.

    Kuchnia i jadalnia 2 lampy
    Salon 1 lampa
    Reszta pomieszczeń po 1 lampie , w łazience dodatkowo 1 kinkiet
    Nie trzeba złotych klamek.
    Łączki, kostki elektryczne, uszczelniacze, akryle, silikony, jakaś przedłużka wężyka, a tam jakaś tarczka, wiertło, a to coś materiału się zmarnuje, pistolet do pianki się zapcha, aceton, czyścik etc. - jakoś mało osób lubi to podliczać. Przez całą budowę to zbiera się w tysiące - kilkanaście tys. złotych.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  15. #115
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Problemem naszego społeczeństwa jest to ze mając często kilka tysięcy dochodu wydaje im się ze stać ich na willę za milion, auto za 200k i 2x w roku wczasy w egzotykach....

    My, będąc własnie takimi "dziadami" mieliśmy przed decyzją o budowie 2 mieszkania, garaż murowany na osiedlu i prawie 100k oszczędności. Sporo ludzi nie ma nic i bierze wszystko na krechę... Nie jestem przeciwny budowie drogiego domu , ale musi to być podyktowane dochodami . Sąsiad za nami buduje dom za 1,5mln gdzie same okna kosztowały połowe tego co my zapłaciliśmy za domek w stanie deweloperskim.... Ale on to pan inżynier, a jako żona ma prywatny gabinet stomatologiczny....

  16. #116
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Nie trzeba złotych klamek.
    Łączki, kostki elektryczne, uszczelniacze, akryle, silikony, jakaś przedłużka wężyka, a tam jakaś tarczka, wiertło, a to coś materiału się zmarnuje, pistolet do pianki się zapcha, aceton, czyścik etc. - jakoś mało osób lubi to podliczać. Przez całą budowę to zbiera się w tysiące - kilkanaście tys. złotych.
    To wszystko ma nasz pomagier , włącznie z gilotyną do paneli , wszelkiej maści tarczami , pistoletami, wiertarkami, mieszadłami....

    JA to co kupiłem mam wszystko zapisane, ale nie w Excelu tylko na zwykłej kartce, będzie wrzucone
    Ostatnio edytowane przez sito ; 08-08-2022 o 17:58

  17. #117
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Bedzie to w podsumowaniu na koniec

    Podkład pod panele ( 70m ) kosztował 1300zł , przecież pisałem o gniazdkach, wężykach, fugach itp. Mam na to w kazdym pomieszczeniu "bufor" , w kuchni 4k , w łazience 2k....
    Faktycznie, część rzeczy tam ująłeś mea culpa
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  18. #118
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Aż tak optymistyczny bym nie był. Mnie SSO w 2017 kosztował 225tyś
    a mnie 207k brutto w 2020-2021 za formalności, 0 i SSO. 240 m2.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  19. #119

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Pisałem juz wcześniej, my budujemy normalny skromny domek.... Nie bedzie z niego "kapało" ledami wszędzie.

    Kuchnia i jadalnia 2 lampy
    Salon 1 lampa
    Reszta pomieszczeń po 1 lampie , w łazience dodatkowo 1 kinkiet
    Rozumiem założenia. Ma być tanio, dlatego tak trudno porównywać koszty budowy. U mnie w salonie jest 20 żarówek led, do tego lampa wisząca led. W jadalni 6 lamp wiszących nad stołem, każda na jedną żarówkę led. W kuchni mamy 4 żarówki. Do tego można tym oświetleniem sterować głosowo, regulować poziom oświetlenia (w zależności czy ma być możliwie jasno do sprzątania, czy nastrojowo). Ale wbrew pozorom to nie są rzeczy za miliony monet. Sterowanie głosowe ogarnia mi taka kosteczka firmy sonoff za jakieś 30zł. Możliwość przyciemniania też coś co kosztowało z 30zł już razem z pilotem.
    W przyszłości jeszcze do kuchni, salonu i jadalni dojdą paski led od xiaomi (też sterowane przez system inteligentnego domu/głosowo i zmieniające kolory) To już w ogóle nie ma wymiaru praktycznego, ale lubię mieć w domu "nastrój".

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    a mnie 207k brutto w 2020-2021 za formalności, 0 i SSO. 240 m2.
    Ja niestety budowałem się w drogiej lokalizacji (blisko Niemiec i duże miasto wojewódzkie). Do tego musiałem zrobić wymianę gruntu, drenaż, płytę fundamentową (w płycie już jest ogrzewanie podłogowe, nie trzeba było robić wylewki, już była rozprowadzona woda, także odeszło część kosztów na dalszym etapie).

  20. #120
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post


    Ja niestety budowałem się w drogiej lokalizacji (blisko Niemiec i duże miasto wojewódzkie). Do tego musiałem zrobić wymianę gruntu, drenaż, płytę fundamentową (w płycie już jest ogrzewanie podłogowe, nie trzeba było robić wylewki, już była rozprowadzona woda, także odeszło część kosztów na dalszym etapie).
    okolice Poznania. Też tu nie jest tanio.

    Gruntu nie musiałem wymieniać, ale wodę mam na 1,5 m, więc wykopy robiliśmy z duszą na ramieniu.
    Poza tym trzymaliśmy rygor wydatkowy i praca własna + ogarnianie najtańszych dostawców + logistyka (zużycia aut i paliwa nie liczyłem, ale na pewno uzbiera się spora kwota).
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

Strona 6 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony