dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 206

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie Caroport aka wiata z dachem PV - dumanie nad opłacalnością.

    Na jesieni stanie u mnie wiata – trzeba się pozbyć nadmiaru gotówki którą zżera inflacja.

    Jak budowałem dom, to w projekcie miałem rolety nadstawne dzięki czemu za nadproża robił wieniec. Rezygnując z rolet musiałem obniżyć otwory okienne = dołożyć nadproża. Mógł to być game changer – więc przeanalizowałem i mi wyszło, że rolety zewnętrzne dalej się nie opłacają.

    Teraz podobny dylemat mam z PV. Generalnie uważam że się nie opłaca i dokłada ryzyka (np. miałem naprawiany dach na gwarancji – gdybym miał na nim PV musiałbym zapłacić za zdjęcie i ponowny montaż instalacji).

    Ale stawiając wiatę mogę zrezygnować z nadpr… tfu, krycia jej. Więc może wtedy się opłaci? Ryzyka też mniejsze, jeżeli panele będą widoczne od spodu. Nawet, jak coś w instalacji się zepsuje, to łatwo naprawić od dołu bez demontażu. Wiata niska – więc i montaż i demontaż łatwiejszy. Jak coś będzie korodować czy grzać się – łatwiej zauważyć i zadziałać zawczasu.

    Wiata ma być spora – 7,5x5m.

    Od kilku tygodni czytam, oglądam i dumam. Opcji jest oczywiście wiele. A dopłaty jeszcze to komplikują.

    0. Czy PV jako jedyne krycie, czy coś (co) innego? Chodzi przede wszystkim o ustalenie kosztu konkurencyjnego rozwiązania, jego trwałości, kosztów napraw/wymiany, zad i walet względem paneli PV jako krycia jedynego. Chyba za alternatywę przyjmę deskowanie + gont (to ma w standardzie potencjalny wykonawca).
    „Nowe” zasady postrzegane jako niekorzystne mogą tymczasowo być całkiem atrakcyjne, jak rząd zamraża ceny dla konsumentów/prosumentów a odkup jest po cenach giełdowych średnich kwartalnych*. Przy godzinowych, jak ma być w przyszłości będzie mniej różowo (ale jak ceny będą zamrożone to kto wie, czy to nie będzie dalej nawet bardziej korzystne, niż „stare” zasady?). Jak do tego dodamy bilansowanie nie tylko międzyfazowe wektorowe ale nawet godzinowe (ważny bilans każdej godziny – czyli pół godziny mogę pobierać 5kW na jednej fazie a oddawać 0 a przez następne pół godziny mogę pobierać 1kW na jednej fazie a oddawać 6 kW na dwóch pozostałych fazach – bilans godziny będzie na zero)

    1. Wjazd ma być od wschodu. I tu pierwszy dylemat. Czy robić spadek na południe, na zachód, na skos płd-zach czy dwuspadowy w którąś stronę? Z punktu widzenia PV niby najlepiej na południe, bo największa produkcja, ale… Skoro ceny będą niebawem godzinowe, to przy on-grid szczyt popołudniowy może być bardziej opłacalny w czasie nadprodukcji a i autokonsumpcja większa.

    2a. A może off-grid? Jakby cały dach pokryć PV – raczej odpada. Za dużo by się marnowało choćbym zrobił w wiacie „antresolę” zastawioną akumulatorami. Ale przy dachu symetrycznym dwuspadowym może by to miało sens (w ty przypadku połać zachodnia kryta gontem w kierunku domu żonie by bardziej się podobała, niż widok paneli).
    2b. To może hybrydę i magazyn? Jak magazyn pozwoli „naładować się” w taniej strefie i odda do sieci (albo do gniazdek) w drogich godzinach rozliczeniowych, to i w zimie by zarabiał na siebie. Nie, to nie mój autorski pomysł. Kiedyś czytałem, że w Kanadzie wykryli taki przekręt na OZE przez drogi „skup” zielonej energii, że wiatraki kręciły się również w bezwietrzną pogodę napędzane prądem z sieci.
    2c. A może kawałek off-grid i kawałek dachu on-grid?

    3. Używki i chińszczyzna? Off-grid jak się domyślam hulaj dusza. A jak z on-grid? Czy panele mogę sobie upolować gdzieś używki byle? Jakie kwity muszą mieć panele i inwerter, żeby operator nie miał się czego przyczepić?

    4. Dopłaty. Tu się gubię bo zmienia się jak w kalejdoskopie. Czy to podsumowanie jest aktualne i kompletne?
    https://enerad.pl/aktualnosci/fotowo...lnych-dotacji/

    A w temacie używek, chińszczyzny i DIY (np. zestaw akumulatorów samochodowych jako magazyn energii). Bez faktur, jak się domyślam, ani rusz. Ale wystarczą faktury na komponenty nie koniecznie związane z PV (jak np. akumulatory samochodowe)?

    *sprostowanie po zwróceniu uwagi marvinetal - miesięcznych. Kolega też wrzucił linka, że w czerwcu 2022 ta cena wyniosła 659,29 zł/MWh.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 05-08-2022 o 23:04

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony