dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Najpierw zabudowa pionu czy zabudowa sufitu na poddaszu

    Dzień dobry,
    czy w przypadku jak na poniższym zdjęciu,

    zabudować najpierw pionowe rury i dojechać sufitem do tej zabudowy, zgodnie z zasadą montażu GK - najpierw zabudowa pionowa potem sufity
    czy
    najpierw zabudować sufit i następnie dojechać pionowymi płytami GK do sufitu?

    A może jakoś inaczej to połączyć.

    Stosuje u siebie taśmy ślizgowe na ścianie - kontrolowanie pęknięcie. Jak to pogodzić w powyższym przypadku?

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez gilange ; 09-08-2022 o 18:34

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.319

    Domyślnie

    Najpierw ściany. To one wyznaczą ci poziom sufitu, no chyba że ma być wyżej wtedy czeka cię sztukowanie płyt gk.
    Taśmy ślizgowe niekonieczne bo stosuje się je przy ścian otynkowanych i zabudowie sufitu z gk.
    U Ciebie obie powierzchnie są z płyt gk dlatego tak czy inaczej sufit ślizga się po ścianach.
    Linię styku po szlifowaniu i gruntowaniu wypełniasz akrylem, modelujesz wklęsły ćwierćwałek i po wyschnięciu malujesz.
    Taśmy lub siatkę zatapiasz na każdym łączeniu płyt na ścianie i suficie.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    @Mareks77,
    dzięki na odp. Nie planuje zabudowy ścian gk. Na zdj. widać bloczki, bo nie dawałem tam tynku - ściana jest pomurowana równo i położę na nią od razu płytki.
    GK w moim przypadku ma być tylko na suficie i do zabudowania tylko tych rur na zdjęciu w pierwszym poście.
    Poniżej zaznaczyłem na niebiesko 2 płyty GK, które zabudują te rury.


    Myślałem, żeby zrobić najpierw sufit - pozwoli to na dobre wykonanie izolacji termicznej i paroizolacji (m.in zalepienie dookoła tych rur). Następnie, najpierw gk na sufit, a potem zabuduje pionowe rury. Tylko czym to połączyć? UD30 przykręcić do sufitu a do niego pionowe GK? A może taśma ślizgowa na suficie + akryl?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.319

    Domyślnie

    Połaczeniem płyt gk pionu z sufitem się nie martw. Jedyne połączenie to wypukły narożnik który musisz zaopatrzyć w listwę aluminiową perforowaną do suchej zabudowy aby to nie pękało
    Kolejność akurat w tym przypadku dotyczy montażu samych płyt i jest ona dowolna.
    Sam stelaż możesz zacząć od pionu a następnie zamontować do niego stelaż od zabudowy sufitu pamiętając aby nie łączyć obu konstrukcji na styku pionu i sufitu.
    Tam musi być przerwa na ewentualną pracę płyt.
    Dlatego wspomniałem o montażu sufitu w pierwszej kolejności.
    Kratownicę sufitu zrób tak aby nie kolidowała ze stelarzem zabudowy pionu.

    Przed montażem płyt dokładnie wszystko zaizolujesz bo tak samo jak sufit to paroizolacja dotyczy zabudowy pionu.
    Na styku pionu i sufitu a także ścian (wspomnianych płytek ) i sufitu oczywiście akryl.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 10-08-2022 o 10:03
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Sam stelaż możesz zacząć od pionu a następnie zamontować do niego stelaż od zabudowy sufitu pamiętając aby nie łączyć obu konstrukcji na styku pionu i sufitu.
    Dobrze rozumiem - stelaż pionu mogę połączyć ze stelażem sufitu, ale nie w miejscu styku gk pionu i sufitu?
    Ja chciałem kawałek UD30 przymocować do stelaża pionu aby dołożyć tam następne CD60 do stelaża sufitu.

    Sufit podwieszam na CD60 na "grzybkach", a te rury wymuszają odległość pomiędzy ostatnimi CD60 stelaża sufitu większą niż zalecane 40 cm.
    Ostatnio edytowane przez gilange ; 10-08-2022 o 10:46

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.319

    Domyślnie

    Powtarzam zacznij od stelaża dla pionu jak zrobisz cały to zacznij sufit.
    Profil poziomy sufitu będzie szedł od ściany do ściany stykając się z stelarzem pionu.
    i nie musi być do niego przykręcony.
    Jeśli chcesz tam w narożniku mieć drugi to umieść kawałek od ściany i profilu UD 30 do profilu sufitowego CD 60 o którym pisałem wcześniej.
    Może i jest to kłopotliwe ale ja unikam takich rozwiązań i na styku sifitu ze ścianą nigdy nic mi nie pękło.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 10-08-2022 o 13:55
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7

    Domyślnie

    1. Jako że mam podłogówkę to nie mogę stelażu pionu "wwiercić" w podłogę.
    2. Żeby zachować 40 cm odstep między CD60 stelażu na sufit, 2 ostatnie CD60 puszczę nad stelażem zabudowy pionu tak, że beda sie dotykaly, ale bez skręcenia (wg twoich rad).

    Finalnie, stelaż zabudowy pionu o wymiarach 90z78c255 cm będzie przymocowany tylko do dwóch ścian. Czy to wystarczy? Będą na nim ciezkie kafle z klejem, ktoś będzie się kiedyś o to opierał i moze się rozlecieć. Nie mam doświadczenia, ale na taki ciężar 2 mocowania moze być za mało.
    Ostatnio edytowane przez gilange ; 11-08-2022 o 06:41

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.319

    Domyślnie

    Jastrych czyli wylewka ma 6 cm a rura od podłogówki 17 - 18mm więc jak zrobisz otwór 40mm na kołek fi 6mm to niczego nie uszkodzisz.
    Poza tym mowa o podłodze, natomiast do sufitu można przykręcać bez obaw.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Powtarzam zacznij od stelaża dla pionu jak zrobisz cały to zacznij sufit.
    Profil poziomy sufitu będzie szedł od ściany do ściany stykając się z stelarzem pionu.
    i nie musi być do niego przykręcony.
    Jeśli chcesz tam w narożniku mieć drugi to umieść kawałek od ściany i profilu UD 30 do profilu sufitowego CD 60 o którym pisałem wcześniej.
    Może i jest to kłopotliwe ale ja unikam takich rozwiązań i na styku sifitu ze ścianą nigdy nic mi nie pękło.
    ja również bym tak to wykonał
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony