dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie Fotowoltaika i Agregat prądotwórczy

    Witajcie

    Ponieważ Sasin właśnie zapowiedział, że zimą prądu nie zabranie, to ja wiem że będą black-outy wielodniowe.

    Przy tych kosmicznych cenach drewna i braku, nie będę wydawał ~10.000zł na to by awaryjnie ogrzać kominkiem w zasadzie sam salon, wolę za te kasę mieć zasilanie w całym domu i normalnie pracujące ogrzewanie, pompa ciepła, gotowanie, pranie itd. Do tego zaraz wyjdzie że w ogóle taniej mieć swój prąd z diesla niż z Taurona...

    Czy ktoś przerabiał temat Agregatu prądotwórczego 3-Fazowego do zasilenia całego domu, w którym jest PV ?

    Wiadomo że Fotowoltaika nie działa jak nie ma zasilania z sieci bo nie zsynchronizuje sie i nie odda nadwyżki do ZE.

    W przypadku braku zasilania z ZE, przełączenie zasilania domu na agregat to nie problem, zrobi sie duży przełącznik na wejściu za ZK, ale co gdy prądu braknie w dzień i odpalimy agregat kiedy będzie świecić słońce?
    Falownik włączy się? Jeśli tak to co z nadwyżką mocy?

    Przerabiał ktoś temat?

    P.S. Magazyny energii LiFePo4 ze swoimi cenami z kosmosu - temat całkowicie odpada, zimą zużywam ~70kWh na dobę, taki akumulator na jedną dobę kosztowałby ~pół miliona zł... i jeszcze trzeba mieć czym go naładować.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez SNCF ; 16-08-2022 o 14:02
    my plebs mamy tylko płacić PIT,CIT,ZUS,US,VAT,opłaty,koncesje,akcyzy,podatki ,zezwolenia,legalizacje,homologacje,licencje,prowi zje i wszyskie inne myta co krok, w sumie oddajemy 86%!! zarobku, w zamian co? super kolej, super drogi, super szpitale, super prawo itd itd

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał SNCF Zobacz post
    Witajcie

    Przy tych kosmicznych cenach drewna i braku, nie będę wydawał ~10.000zł na to by awaryjnie ogrzać kominkiem(...)
    Z tymi wysokimi cenami drewna to jakaś bajka jest. Zewsząd to słyszę ale swojego drewna (porąbanego) nie mogę sprzedać nawet za 300zł z m3.

    Cytat Napisał SNCF Zobacz post
    Czy ktoś przerabiał temat Agregatu prądotwórczego 3-Fazowego do zasilenia całego domu, w którym jest PV ?

    Wiadomo że Fotowoltaika nie działa jak nie ma zasilania z sieci bo nie zsynchronizuje sie i nie odda nadwyżki do ZE.

    W przypadku braku zasilania z ZE, przełączenie zasilania domu na agregat to nie problem, zrobi sie duży przełącznik na wejściu za ZK, ale co gdy prądu braknie w dzień i odpalimy agregat kiedy będzie świecić słońce?
    Falownik włączy się? Jeśli tak to co z nadwyżką mocy?

    Przerabiał ktoś temat?

    P.S. Magazyny energii LiFePo4 ze swoimi cenami z kosmosu - temat całkowicie odpada, zimą zużywam ~70kWh na dobę, taki akumulator na jedną dobę kosztowałby ~pół miliona zł... i jeszcze trzeba mieć czym go naładować.

    Pozdrawiam
    Falownik ON-grid jest źródłem prądowym i do poprawnej pracy potrzebuje sztywnego napięciowo odbiornika jakim jest sieć.
    Generator jest za "miękki" i on-gridowy falownik napięcie mu szybko podniesie powyżej 253V i się wyłączy.
    To samo jak zastosujesz UPS-a.

    Magazyn energii na akumulatorach LFP wcale nie kosztuje pół miliona.
    Nie wierz krytykom sam się naucz a z pewnością znajdziesz duuużo tańszy magazyn LFP spełniający Twoje wymagania.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Z tymi wysokimi cenami drewna to jakaś bajka jest. Zewsząd to słyszę ale swojego drewna (porąbanego) nie mogę sprzedać nawet za 300zł z m3.


    Falownik ON-grid jest źródłem prądowym i do poprawnej pracy potrzebuje sztywnego napięciowo odbiornika jakim jest sieć.
    Generator jest za "miękki" i on-gridowy falownik napięcie mu szybko podniesie powyżej 253V i się wyłączy.
    To samo jak zastosujesz UPS-a.

    Magazyn energii na akumulatorach LFP wcale nie kosztuje pół miliona.
    Nie wierz krytykom sam się naucz a z pewnością znajdziesz duuużo tańszy magazyn LFP spełniający Twoje wymagania.
    Okolice Wrocławia, za mniej niż 700zł/mp nikt nie przyjedzie, nie odbierają nawet telefonów, albo obiecują terminy za miesiąc, na mokre a i tak nie przywożą.

    po 300zł biorę od ręki, podaj adres.

    Ok to jaka bedzie cena załóżmy chociaż ~100kWh magazynu jak nie pół miliona, 400.000zł i zajmie cały pokój?
    my plebs mamy tylko płacić PIT,CIT,ZUS,US,VAT,opłaty,koncesje,akcyzy,podatki ,zezwolenia,legalizacje,homologacje,licencje,prowi zje i wszyskie inne myta co krok, w sumie oddajemy 86%!! zarobku, w zamian co? super kolej, super drogi, super szpitale, super prawo itd itd

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał SNCF Zobacz post
    Okolice Wrocławia, za mniej niż 700zł/mp nikt nie przyjedzie, nie odbierają nawet telefonów, albo obiecują terminy za miesiąc, na mokre a i tak nie przywożą.

    po 300zł biorę od ręki, podaj adres.

    Ok to jaka bedzie cena załóżmy chociaż ~100kWh magazynu jak nie pół miliona, 400.000zł i zajmie cały pokój?
    Moje drewno jest sezonowane (2-4 lata) i porąbane na 30 cm kawałki. Okolice Warszawy.

    Odnośnie magazynu, to musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czego od niego oczekujesz.

    Całej zimy bez prądu?
    Miesiąca bez prądu?
    Dnia nez prądu?
    Czy chcesz się od marca do października uniezależnić od sieci?
    Czy chcesz zasilić tylko wybrane obwody na wypadek blackoutu?

    W każdym z tych przypadków cena jest inna.

  5. #5

    Domyślnie

    zakładam kilkugodzinne black-outy
    całą zimę
    chcę normalnie żyć czyli Pompa Ciepła cały czas 2-3kW pobiera +pralka + kuchnia, zmywarka AGD RTV, oświetlenie, Rekuperator, pompy, podgrzewacze itd
    https://www.wnp.pl/energetyka/na-bal...cy,612136.html
    my plebs mamy tylko płacić PIT,CIT,ZUS,US,VAT,opłaty,koncesje,akcyzy,podatki ,zezwolenia,legalizacje,homologacje,licencje,prowi zje i wszyskie inne myta co krok, w sumie oddajemy 86%!! zarobku, w zamian co? super kolej, super drogi, super szpitale, super prawo itd itd

  6. #6

    Domyślnie

    To musisz brać taki 20kW na pełnym sinusie.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał SNCF Zobacz post
    zakładam kilkugodzinne black-outy
    całą zimę
    chcę normalnie żyć czyli Pompa Ciepła cały czas 2-3kW pobiera +pralka + kuchnia, zmywarka AGD RTV, oświetlenie, Rekuperator, pompy, podgrzewacze itd
    https://www.wnp.pl/energetyka/na-bal...cy,612136.html
    Jeśli Twój dom to nie namiot, PC podczas kilkugodzinnego braku prądu w zimie nie musi grzać domu.
    Również w czasie balckout-u nie musisz prać w pralce czy zmywać naczyń w zmywarce.
    Dla reszty 10kWh magazyn na bateriach LFP w zupełności wystarczy.
    Jak masz już PV to można do niego dołożyć system oparty na inwerterach Victrona który zapewni że Twój ON-gridowy falownik PV będzie pracował przy braku prądu.
    Całość kosztowała by pewnie jakieś 20-30k w zależności czy potrafisz sam coś zbudować czy tylko zlecasz innym.

    W tym linku jest mowa o Albanii. Czy uważasz że Polska jest na technicznym poziomie Albanii?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jeśli Twój dom to nie namiot, PC podczas kilkugodzinnego braku prądu w zimie nie musi grzać domu.
    Również w czasie balckout-u nie musisz prać w pralce czy zmywać naczyń w zmywarce.
    Dla reszty 10kWh magazyn na bateriach LFP w zupełności wystarczy.
    Jak masz już PV to można do niego dołożyć system oparty na inwerterach Victrona który zapewni że Twój ON-gridowy falownik PV będzie pracował przy braku prądu.
    Całość kosztowała by pewnie jakieś 20-30k w zależności czy potrafisz sam coś zbudować czy tylko zlecasz innym.

    W tym linku jest mowa o Albanii. Czy uważasz że Polska jest na technicznym poziomie Albanii?
    Albania przy naszych obecnych rządzących może się okazać krajem 1 świata

    Mówisz o takim zestawie?
    https://suntrack.pl/magazyn-energii/...h-3fazowy.html

    jakim cudem z 70.000zł ma to kosztować 25.000zł ?
    my plebs mamy tylko płacić PIT,CIT,ZUS,US,VAT,opłaty,koncesje,akcyzy,podatki ,zezwolenia,legalizacje,homologacje,licencje,prowi zje i wszyskie inne myta co krok, w sumie oddajemy 86%!! zarobku, w zamian co? super kolej, super drogi, super szpitale, super prawo itd itd

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał SNCF Zobacz post
    Albania przy naszych obecnych rządzących może się okazać krajem 1 świata

    Mówisz o takim zestawie?
    https://suntrack.pl/magazyn-energii/...h-3fazowy.html

    jakim cudem z 70.000zł ma to kosztować 25.000zł ?
    Wybrałeś system 3 fazowy z najdroższym na świecie akumulatorem.
    No ale rozumiem że Twoje AGD, TV, światło, rekuperator, podgrzewacz są urządzeniami 3-fazowymi dlatego na wypadek blackout-u potrzebujesz system 3 fazowy.
    Moje nie są.
    1 fazowy system z 10kWh akumulatorem LFP kosztował by Cię dzisiaj pewnie poniżej 20k.
    Pomimo to mój system jest 3 fazowy i spokojnie zasila wszytko w domu (z PC włącznie) przez pół dnia braku sieci.
    Kosztował mnie w sumie ok 40k ale mój akumulator to 20kWh i ponieważ sam go zrobiłem kosztował około 1000 za 1kWh.
    Dzisiaj to będzie trochę drożej bo złotówka się osłabiła.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał SNCF Zobacz post
    Czy ktoś przerabiał temat Agregatu prądotwórczego 3-Fazowego do zasilenia całego domu, w którym jest PV ?

    Wiadomo że Fotowoltaika nie działa jak nie ma zasilania z sieci bo nie zsynchronizuje sie i nie odda nadwyżki do ZE.

    W przypadku braku zasilania z ZE, przełączenie zasilania domu na agregat to nie problem, zrobi sie duży przełącznik na wejściu za ZK, ale co gdy prądu braknie w dzień i odpalimy agregat kiedy będzie świecić słońce?
    Falownik włączy się? Jeśli tak to co z nadwyżką mocy?

    Przerabiał ktoś temat?

    P.S. Magazyny energii LiFePo4 ze swoimi cenami z kosmosu - temat całkowicie odpada, zimą zużywam ~70kWh na dobę, taki akumulator na jedną dobę kosztowałby ~pół miliona zł... i jeszcze trzeba mieć czym go naładować.

    Pozdrawiam
    czytałeś ten artykuł?

    https://fwinstal.pl/blog/fotowoltaik...otworczym.html

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tompas Zobacz post
    Nie znalem, dzięki.
    Niewiele jednak mi ten przykład powiedział

    Ja mam PV juz z inwerterem SolarEdge

    to jest najwazneijsze w tym art:
    W sytuacji zaniku zasilania z sieci energetycznej system po odczekaniu dwóch minut automatycznie odłącza się od publicznej sieci, aby nie spowodować zagrożenia, oraz uruchamia agregat prądotwórczy. Po zainicjowaniu pracy generatora inwertery fotowoltaiczne synchronizują się z wewnętrznym zasilaniem, dostosowując moc fotowoltaiki do aktualnego zapotrzebowania. W tym trybie nie ma możliwości wysyłania energii poza sieć ponieważ nie byłoby gdzie jej zmagazynować dlatego ewentualna nadwyżka jest niwelowana przy pomocy technologi MPPT. W odwrotnej sytuacji gdy występuje niedobór energii z paneli słonecznych agregat wchodzi na wyższe obroty i uzupełnia braki. Po powrocie zasilania z publicznej sieci energetycznej cały system wraca to trybu on-grid a agregat prądotwórczy samoczynnie się wyłącza.

    Agregaty planuje zakupic z SZR czyli w przypadku zaniku prądu z Taurona sam ma sie uruchomic i przełączyc dom na swoje zasilanie
    i teraz pytanie co zrobi wtedy SolarEdge?
    nie znałem pojęcia MPPT, musze poszukac teraz o tym.

    Nie bardzo rozumiem co to znaczy:
    W tym trybie nie ma możliwości wysyłania energii poza sieć ponieważ nie byłoby gdzie jej zmagazynować dlatego ewentualna nadwyżka jest niwelowana przy pomocy technologi MPPT.
    Przecież panele fotowoltaiczne to nie solarne ze brak odbioru energii zagotuje płyn solarny, napięcie jest prąd można pobrac z panela ale nie trzeba jak w domu nie ma takiego wymaganego akurat poboru.
    Ostatnio edytowane przez SNCF ; 17-08-2022 o 11:17
    my plebs mamy tylko płacić PIT,CIT,ZUS,US,VAT,opłaty,koncesje,akcyzy,podatki ,zezwolenia,legalizacje,homologacje,licencje,prowi zje i wszyskie inne myta co krok, w sumie oddajemy 86%!! zarobku, w zamian co? super kolej, super drogi, super szpitale, super prawo itd itd

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Nie wiem jaki to agregat z takich który wystarczy do sporadycznego zasilania gospodarstwa domowego miałby szr i czy byłby przydatny,
    co do pytania co zrobi falownik to zależy jakie parametry napięcia, częstotliwości i kształtu amplitudy będzie miała prądnica agregatu i jeżeli beda poprawne tto falownik wystartuje po czy z powodu zbyt wysokiego napięcia się wyłączy i tak w kółko aż cos padnie, bo nie będziesz w stanie zapanować nad łączna mocą z pv i agregatu.
    mppt to Maximum Power Point Tracking - śledzenie punktu mocy maksymalnej falownika
    Ostatnio edytowane przez Jancia ; 17-08-2022 o 13:27

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał SNCF Zobacz post
    Przecież panele fotowoltaiczne to nie solarne ze brak odbioru energii zagotuje płyn solarny, napięcie jest prąd można pobrac z panela ale nie trzeba jak w domu nie ma takiego wymaganego akurat poboru.
    Produkcja większa niż odbiór powoduje wzrost napięcia i falownik po przekroczeniu normy wyłącza się. To typowa bolączka obecnie.

    Natomiast w tym akapicie jest błąd - autor myli instalację z siecią. Powinno być "W tym trybie nie ma możliwości wysyłania energii do sieci, gdyż jest odłączona". A magazynować mogliby we własnej instalacji (nie sieci) gdyby zamontowali magazyn energii.
    I rozumiem taki agregat do takiej instalacji, jaka jest w tym artykule - czyli do molocha, gdzie magazyn energii kosztowałby fortunę a i tak nie zapewnił zasilania na długo. Do domu lepiej cieplej pomyśl o magazynie energii.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jancia Zobacz post
    Nie wiem jaki to falownik z takich który wystarczy do sporadycznego zasilania gospodarstwa domowego miałby szr i czy byłby przydatny,
    co do pytania co zrobi falownik to zależy jakie parametry napięcia, częstotliwości i kształtu amplitudy będzie miała prądnica agregatu i jeżeli beda poprawne tto falownik wystartuje po czy z powodu zbyt wysokiego napięcia się wyłączy i tak w kółko aż cos padnie, bo nie będziesz w stanie zapanować nad łączna mocą z pv i agregatu.
    mppt to Maximum Power Point Tracking - śledzenie punktu mocy maksymalnej falownika
    Zakładam agregat dobrej klasy
    Za absurdalą cenę bateryjek z elektroniką, które wystarczą mi na 1 godzinę = 30tys zł są agregaty b.dobrej jakści jak:
    https://proton-polska.pl/product-pol...atyka-SZR.html
    Pominę że za chwilę 1kWh z Taurona będzie po 2zł i wyjdzie taniej samemu prąd robić z ropy po 7zł/l...

    Wracając do PV
    czy można jakoś zaradzić temu co pisałeś wyżej, zaprogramowac falownik by nie podwyższał na siłę aż tak napięcia?

    Uważam, że takie ogrzewanie pompą ciepła zasilaną awaryjnie agregatem to i tak będzie super eko w porównaniu do tego jak skażone będzie tej zimy powietrze w całym kraju bo nawet węgla nie ma i w milionach domów będzie palony plastik i opony. Taka prawda.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez SNCF ; 17-08-2022 o 11:56
    my plebs mamy tylko płacić PIT,CIT,ZUS,US,VAT,opłaty,koncesje,akcyzy,podatki ,zezwolenia,legalizacje,homologacje,licencje,prowi zje i wszyskie inne myta co krok, w sumie oddajemy 86%!! zarobku, w zamian co? super kolej, super drogi, super szpitale, super prawo itd itd

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał SNCF Zobacz post
    Za absurdalą cenę bateryjek z elektroniką, które wystarczą mi na 1 godzinę = 30tys zł są agregaty b.dobrej jakści
    To załóż AGMy za rozsądne pieniądze. Albo jeszcze zwyklejsze kwasiaki - jak to ma być UPS to dadzą radę przez wiele lat krótkich przerw w zasilaniu i dobre kilka dłuższych.

    Agregat trzyfazowy nie ma najmniejszego sensu do domu.

    Nie wiem jak liczysz, ale przy 50% obciążeniu wychodzi mi 2,59zł/kWh. Jak dużo będzie chodził na biegu jałowym - znacznie drożej. No i jak sobie poradzi z nierównomiernym obciążeniem faz?

    A co zrobić żeby nie podwyższał - to pytanie do naukowców. Wielu by chciało, żeby im falownik się nie odłączał a tylko schodził z mocy. Na dzisiaj to ratunkiem jest odbiornik o łatwej do modulacji mocy odbierający nadmiar (choćby grzałka w zasobniku czy basenie). Ale lepiej akumulatory.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-08-2022 o 12:20

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To załóż AGMy za rozsądne pieniądze. Albo jeszcze zwyklejsze kwasiaki - jak to ma być UPS to dadzą radę przez wiele lat krótkich przerw w zasilaniu i dobre kilka dłuższych.

    Agregat trzyfazowy nie ma najmniejszego sensu do domu.

    Nie wiem jak liczysz, ale przy 50% obciążeniu wychodzi mi 2,59zł/kWh. Jak dużo będzie chodził na biegu jałowym - znacznie drożej. No i jak sobie poradzi z nierównomiernym obciążeniem faz?
    AGMy to jeden koszt a przetwornica by pociągnąć 12-15kW 3fazowa?

    a nawet niech wyjdzie z agregatu i 5zł za 1kWh ale będzie, a reszta wokoło ciemnica w środku zimy

    https://energetyka24.com/elektroener...owanie-energii
    my plebs mamy tylko płacić PIT,CIT,ZUS,US,VAT,opłaty,koncesje,akcyzy,podatki ,zezwolenia,legalizacje,homologacje,licencje,prowi zje i wszyskie inne myta co krok, w sumie oddajemy 86%!! zarobku, w zamian co? super kolej, super drogi, super szpitale, super prawo itd itd

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał SNCF Zobacz post
    AGMy to jeden koszt a przetwornica by pociągnąć 12-15kW 3fazowa?
    Opcji masz kilka.

    Dla przykładu:

    Albo wymieniasz falownik na taki hybrydowy i dokładasz 12 kwasiaków (przy 120Ah masz 17kWh).

    Ale przede wszystkim w sytuacji awaryjnej nie potrzebujesz ani takiej mocy, ani 3 faz. No chyba, że się wpakowałeś w sprężarkę trzyfazową (czy inne urządzenie trzyfazowe). Wtedy pewnie lepiej kupić dwa agregaty/falowniki bo trzyfazowy może się wyłączyć, jak oprócz tych 3kW PC (po 1kW na fazę) obciążysz mu jedną fazę np. 3kW czajnikiem.

    Ile Ty zużywasz prądu rocznie, jak pompa "Pompa Ciepła cały czas 2-3kW pobiera"? Nawet, jakby policzyć tylko 120 dni okresu grzewczego to wychodzi 120*24*2,5kW=7200kWh.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-08-2022 o 12:48

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Opcji masz kilka. Ale przede wszystkim w sytuacji awaryjnej nie potrzebujesz ani takiej mocy, ani 3 faz. No chyba, że się wpakowałeś w sprężarkę trzyfazową (czy inne urządzenie trzyfazowe). Wtedy pewnie lepiej kupić dwa agregaty/falowniki bo trzyfazowy może się wyłączyć, jak oprócz tych 3kW PC (po 1kW na fazę) obciążysz mu jedną fazę np. 3kW czajnikiem.

    Ile Ty zużywasz prądu rocznie, jak pompa "Pompa Ciepła cały czas 2-3kW pobiera"? Nawet, jakby policzyć tylko 120 dni okresu grzewczego to wychodzi 120*24*2,5kW=7200kWh.
    Dzieki, ten inwerter Growatt obsłuży jak mój SolarEdge optymalizatory na panelach PV ?
    Generalnie masz racje fajniej byłoby miec aku i brak hałasu, ale obawiam sie dłuższych ciemnic.

    Jakie 120dni okresu grzewczego? w Polsce grzeje sie praktycznie wrzesień-maj czyli 3/4roku, najpierw dogrzewając a potem pełna para.
    chyba ze ktos lubi 18'C w domu, ja tam wole 21'C

    Rocznie zuzywam ok 16MWh 13MWh z sieci i 3MWh auto-konsumpcja z PV

    Ostatnio edytowane przez SNCF ; 17-08-2022 o 13:02
    my plebs mamy tylko płacić PIT,CIT,ZUS,US,VAT,opłaty,koncesje,akcyzy,podatki ,zezwolenia,legalizacje,homologacje,licencje,prowi zje i wszyskie inne myta co krok, w sumie oddajemy 86%!! zarobku, w zamian co? super kolej, super drogi, super szpitale, super prawo itd itd

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał SNCF Zobacz post
    (...)
    Słuchaj Kaizena, on wszytko wie lepiej więc dobrze na tym wyjdziesz.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Też nie popieram żadnych magazynów bo z tego to żadnego grzania nie będzie, co najwyżej jakiś UPS z aku 100-200Ah z którego w razie potrzeby te 1-2 kWh się wyciągnie na resztę potrzeb to tylko agregat i w zależności od najpilniejszych potrzeb w typowym gospodarstwie domowym to jakieś 2-6 kW i to jednofazowy, nawet taki duży jak planujesz w domu się nie sprawdzi, większość sprzętów to 1-fazowe o mocy 2 kW i powyżej Jeżeli planujesz taki 20 - 24 to raczej dla firmy bo co w domu potrzebowałoby na raz te 24 kW, Cena 1kWh z paliwa zawsze będzie wyższa niż od sprzedawcy jakim jest Tauron, ale jak planujesz całkowite uzależnienie i z takim agregatem to ekonomia się nie licz, tylko czy będziesz miał czym zalać zbiornik.

    Zaradzić pewnie by się dało na krótką metę, pobór musiałby być większy od sumy mocy agregatu i pv i pewnie w pochmurny dzień zimą przy instalacji 3kW i przy pomocy agregatu 2KW grzejnikiem pokój byś podgrzał

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony