dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gali20

    Zarejestrowany
    Jul 2022
    Skąd
    Czapielsk
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    25

    Question Pomysł + pytania odnośnie GWC glikolowego pionowego

    Dom 130 m2 z poddaszem.
    ogrzewanie: podłogówka wodna
    ciepło: bufor ciepła 1500l z CWU + grzałki(fotowoltaika) + kolektor słoneczny + kominek z płaszczem
    wentylacja mechaniczna z rekuperacja, na czerpni nagrzewnica/chłodnica glikolowa z GWC

    1. jak policzyć ilość kW GWC, który będzie wystarczalny dla takiego metrażu by zimą ogrzać powietrze a latem schłodzić
    2. działka odwiert kontrolny na 2.5m po opadach jest woda na dnie więc raczej żwirowy gwc odpada
    3. odwierty planuje (o ile dam radę) zrobić sam, 14m to już stabilna temperatura, ale ile odwiertów? gleba u mnie to glina (na tych 1.5-2.5m) głębiej nie wiem.
    4. ile odwiertów?, tak tak wiem 14m to trochę mało, ale zwykły glikolowiec dajecie na 1-2m i jakoś działa (plus do otworu daje piwko na sznurku i jest mega zimne

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	302199000_1748444998848614_2317692317028459651_n.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	13,4 KB
ID:	460638

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gali20 Zobacz post
    wentylacja mechaniczna z rekuperacja, na czerpni nagrzewnica/chłodnica glikolowa z GWC
    Jednak się upierasz?
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8148627

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U mnie są odwierty 3x80m i porządna chłodnica na nawiewie - moc chłodnicza jest znikoma. Jak dociskam DZ pasywnym chłodzeniem to pod koniec lata mam na wejściu i 16 stopni - co przekłada się mizerna moc chłodnicza. A Ty byś chciał 14m odwiertami chłodzić dom?
    Przekrój temperatury spoko, póki nie zaczniesz obciążać.

    Lepszy biznes zrobisz jak założysz klimę i w okresie przejściowym będziesz grzał, a latem chłodził. Zużycie energii będzie takie jakbyś grzał grzałka i chłodził mega wydajnym GWC. Tylko to rozwiązanie będzie działać.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gali20

    Zarejestrowany
    Jul 2022
    Skąd
    Czapielsk
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    U mnie są odwierty 3x80m i porządna chłodnica na nawiewie - moc chłodnicza jest znikoma. Jak dociskam DZ pasywnym chłodzeniem to pod koniec lata mam na wejściu i 16 stopni - co przekłada się mizerna moc chłodnicza. A Ty byś chciał 14m odwiertami chłodzić dom?
    Przekrój temperatury spoko, póki nie zaczniesz obciążać.

    Lepszy biznes zrobisz jak założysz klimę i w okresie przejściowym będziesz grzał, a latem chłodził. Zużycie energii będzie takie jakbyś grzał grzałka i chłodził mega wydajnym GWC. Tylko to rozwiązanie będzie działać.
    "moc chłodnicza jest znikoma" możesz podać jakiś przykład temp zewnetrzej i temp po przejsciu przez chłodnice?

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja mam chłodnice za rekuperatorem. Więc na wejściu dostaje o wiele niższe temperatury. Zamiast 35 dostaje np 25.

    No iteraz kiedy mam 25, przepływ w okolicy 100 m3/h to jest spoko i fajnie się osusza, ale jak włączam okap i przeływ jest duży, sprawność odzysku mała (nierównoważenie przepływu).

    Przykład - na zewnątrz 30 stopni.
    Wymiana 490m3/h
    Temperatura za reku 27
    Nawiew 17,5

    Ty chcesz puszczać powietrze z zewnątrz - czyli nawet i 35 stopni. A teraz pamiętaj, że moc chłodniczą liczysz od różnicy tego co masz w domu, do temparatury nawiewu - bo to realnie obniża temperaturę w domu. No i DZ jest przewymiarowane do pompy ciepła.

    Z jednej strony chcesz grzać grzałją, a z drugiej chcesz chłodzić GWC... Mój dom po ograniczeniu zysków potrzebował w upały 65kWh chłodu żeby utrzymać 23 stopnie. Przelicz sobie jaka musiałaby być wymiana powietrza żeby tak chłodzić, zakładając na nawiewie 18 stopni (przy odwiertach 14m bardzo optymistycznie - jak dasz chłodnicę przed reku to na poniżej 20 nie licz).

    Jeśli w domu masz 23@60% - to entalpia wynosi 49,8kJ
    Nawiew 18@95% - entalpia 49,1kJ
    0,7kJ na każdy kg.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gali20

    Zarejestrowany
    Jul 2022
    Skąd
    Czapielsk
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    25

    Domyślnie

    dzięki za odpowiedz, rezygnuje z wszelkiego GWC
    zostanę z rekuperacją + chłodnica/nagrzewica wodna + może klimatyzacja kanałowa

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony