dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Styropian kołkować czy nie?

    Ściana nowe budownictwo pustak ceramika Leier wysokość elewacji ok 3,5m , styropian 20cm , wykonawca twierdzi że nie ma konieczności kołkowana , kleją obwodowo a w środku płyty na placki , czy styropian powinno się w takim przypadku kołkować , pustak wiadomo w środku żebrowany ,.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    Przy takiej wysokości budynku nie ma obowiązku, natomiast z uwagi na 20cm grubości jest to zalecane.
    Jeśli ekipa nie z polecenia i nie widziałeś ich prac to zadbaj o dekielki ze styropianu i frez do styropianu.
    Widziałem już elewacje z widocznymi jaśniejszymi przebarwieniami w miejscu kołków.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 04-09-2022 o 11:54
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Obowiązku nie ma ale ja bym kołkował.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Zawsze kołkować, nawet jak Ci fachowcy radzą że nie trzeba. Do tego, jak kolega wyżej wspomniał, frez i dekielki i wszystkie łączenia uszczelnione pianą pistoletową.
    Dom przedwojenny, 60m² ogrzewane 22-23°C, plus 60m² poddasze 45° nieogrzewane.
    Ogrzewanie: Pompa ciepła PW "tymi ręcami" - 2,9kW, 100% grzejniki przewymiarowane + w rezerwie klima 2,9kW
    Ocieplenie: ściany 13cm styropian, strop 5cm styropian, dach 20cm wełna mineralna, podłoga 5cm styropian.
    Rekuperacja "tymi ręcami"- wymiennik Siwicki, wentyle EBM R3G220-RC05-03 płynna regulacja, filtry f5, f9, 5kg filtr węglowy.
    PV 9,92kWp Wschód-Zachód 32x Sharp 310, SolarEdge.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Zawsze kołkować, nawet jak Ci fachowcy radzą że nie trzeba. Do tego, jak kolega wyżej wspomniał, frez i dekielki i wszystkie łączenia uszczelnione pianą pistoletową.
    Kołkować bo ?

    Przy tych wysokościach i dobrze przyklejonym styro czyli obwodowo , środek placki , ściana gruntowana trąba powietrza tego nie zerwie.
    A narobimy sobie mostków termicznych i podziurawimy ścianę . Efekt biedronki już chyba fachowcom się nie przydarza ale nigdy nie wiadomo.
    Chyba że chcemy coś kleić na elewacji to kołkujemy zawsze.

    Jeżeli jednak chcesz kołkować (nie robię tu żadnej reklamy) to tylko Fischer Eco-Twist . Nie ma żadnych z powyższych problemów . Odsyłam do google żeby tu się nie rozpisywać jak działa .

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał robin31 Zobacz post
    Ściana nowe budownictwo pustak ceramika Leier wysokość elewacji ok 3,5m , styropian 20cm , wykonawca twierdzi że nie ma konieczności kołkowana , kleją obwodowo a w środku płyty na placki , czy styropian powinno się w takim przypadku kołkować , pustak wiadomo w środku żebrowany ,.
    Zalecenia techniczne producentów zwalają odpowiedzialność na projektantów i ci zazwyczaj jako rzyciochron zalecają kołkowanie. Jak inwestor bierze na klatę - to nie kołkuje.
    Nie widziałem/czytałem problemów z brakiem kołkowania przy prawidłowo klejonym styropianie w domach jednorodzinnych.

    Kołkowanie często oznacza mostki i "biedronkę" - chyba, że zaszalejesz i wybierzesz takie rozwiązanie:


    Z drugiej strony kołki niczego nie gwarantują, jak klejenie spaprane.

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    dla czcicieli kołków

    [...]

    tyle dają "kołki" jak by się kto pytał..

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    83

    Domyślnie

    Witam, w dwóch domach kołkowałem 20 cm styropian do bloczków ytong i nie było żadnych mostków termicznych - sprawdzałem kamera termowizyjną.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikomir Zobacz post
    Witam, w dwóch domach kołkowałem 20 cm styropian do bloczków ytong i nie było żadnych mostków termicznych - sprawdzałem kamera termowizyjną.
    No popatrz... A ja mam kołkowany 15cm XPS do ściany fundamentowej i w termowizji wygląda tak:




    Zgadniesz, czy wyraźnie widać, gdzie są kołki?

    Pokażesz swoją termowizję?

    W bloku, w którym mieszkałem wydają co kilka lat czapkę pieniędzy na czyszczenie elewacji i jakieś impregnaty niby zabezpieczające. A po chwili znowu wygląda tak:



    Też widać gdzie cieplej i szybciej wysycha, więc życie ma trudniej. Widać też, gdzie są betonowe słupy.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	FLIRKołkiMostki.jpg
Wyświetleń:	553
Rozmiar:	65,3 KB
ID:	460659   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	FLIRKołkiMostki2.jpg
Wyświetleń:	546
Rozmiar:	45,0 KB
ID:	460661  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 04-09-2022 o 23:13

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja kleiłam, ale do silikatów.
    Jak ktoś kleił na piankę to wie, że trzeba ogromnej siły, by oderwać styropian. A i tak pęka styropian a nie klej.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    83

    Domyślnie

    ... Pokażesz swoją termowizję? ...

    Nie ma sprawy, jak tylko będę miał ponownie okazję zimą wybrać się z kamerą to pokażę.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    ja kleiłam, ale do silikatów.
    Jak ktoś kleił na piankę to wie, że trzeba ogromnej siły, by oderwać styropian. A i tak pęka styropian a nie klej.
    Potwierdzam.
    Zresztą alternatywą jest np. klejenie styropianu całą powierzchnią do ścian. Powodzenia w odrywaniu.
    Oderwaną elewację widziałem tylko wtedy, gdy klejona była na dwa placki.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  12. #12

    Domyślnie

    Ja mam kołkowane mimo, że styro był przyklejony po obwodzie i wewnątrz klejem, a dodatkowo pianą. Placków nie widać, nie odczuwam występowania mostków w rachunkach. Inna sprawa, że nie oponowałem bo stoję na odkrytym i ładnie u nas potrafi zawiać. W parterówce na pewno nie będę kołkować, bo mija sie to z celem. Tak przyklejonej płyty 22cm nie oderwałem nawet skacząc po niej.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikomir Zobacz post
    ... Pokażesz swoją termowizję? ...

    Nie ma sprawy, jak tylko będę miał ponownie okazję zimą wybrać się z kamerą to pokażę.
    To zrobiłeś i wyrzuciłeś?

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    83

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To zrobiłeś i wyrzuciłeś?
    Kamera posłużyła do obejrzenia własnej pracy a nie do jej archiwizacji. Przypomnij zimą, to ponownie sprawdzę jak ma się ocieplenie po dwóch sezonach.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    ja kleiłam, ale do silikatów.
    Jak ktoś kleił na piankę to wie, że trzeba ogromnej siły, by oderwać styropian. A i tak pęka styropian a nie klej.
    A to silikaty mają jakieś lepsze właściwości do klejenia styro czy gorsze do kołkowania? Pytam bo mamy silikaty ale do ocieplania daleko jeszcze.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikomir Zobacz post
    Kamera posłużyła do obejrzenia własnej pracy a nie do jej archiwizacji.
    Jaki cel by nie był - jakoś nie widzę sensu rezygnacji zrobienia zdjęć i zachowania. To żadna praca i koszt - a można potem odświeżyć pamięć czy przeanalizować. Np. biedronka w termowizji może być nie widoczna, jak inny mostek jest dużo większy i skala nie będzie rzędu 3-4*, jak na mojej termowizji a kilkanaście czy ponad 20. Takich rzeczy nie zapamiętasz i nie ocenisz. A jak masz zdjęcie zapisane, to możesz i zmienić punkt pomiaru i zmienić zakres temperatur i porównać np. elewację południową i północną (tak np. doszedłem, że cokół nie jest takim mostkiem, jak mi sie wydawało, tylko jest ciemny i znacznie bardziej się nagrzewa od elewacji - od północy nie ma tego efektu).

  17. #17

    Domyślnie

    Parterówki nie kołkowałem, wichury były spore w tym czasie, połamało mi 5 drzew na podwórku, ale styropian 20 cm trzyma się od 10 lat.
    Ale przed klejeniem sam, przed przyjściem ekipy, zagruntowałem ściany, żeby związać ewentualny pył na ścianach.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kirin Zobacz post
    A to silikaty mają jakieś lepsze właściwości do klejenia styro czy gorsze do kołkowania? Pytam bo mamy silikaty ale do ocieplania daleko jeszcze.
    Są gładkie, wiec większa powierzchnia przyczepności od karbowanych pustaków ceramicznych

  19. #19

    Domyślnie

    Skoro są gładkie to powierzchnia przyczepności przecież jest mniejsza niż w karbowanych pustakach ceramicznych. W pustakach ceramicznych klej wchodzi w te zagłębienia więc jest odwrotnie.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  20. #20

    Domyślnie

    Kołkować zawsze. U mnie robili na placki i po 10 latach część styropianu odpadła od ściany.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony