dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Ocieplenie poddasza pod dachówki bez deskowania - wilgoć

    Witam, poddasze nieużytkowe, pod dachówkami mam tylko folię paroprzepuszczalną i w zimie jak włożę tam rękę to nawiewa śniegiem w niektórych miejscach, jest wilgotno.
    Pytanie jak to ocieplić bo chyba wełną to będzie mokro, wilgoć wełna zgnije po kilku latach? Co zrobić ?
    1. Folia isobooster lub podobne wynalazki;
    2. Styropian między krokwy;
    3. Zamknąć wełnę w żółtej folii od góry i dołu (poddasze nieużytkowe)?
    4. Coś innego?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał sztywny Zobacz post
    Witam, poddasze nieużytkowe, pod dachówkami mam tylko folię paroprzepuszczalną i w zimie jak włożę tam rękę to nawiewa śniegiem w niektórych miejscach, jest wilgotno.
    Pytanie jak to ocieplić bo chyba wełną to będzie mokro, wilgoć wełna zgnije po kilku latach? Co zrobić ?
    1. Folia isobooster lub podobne wynalazki;
    2. Styropian między krokwy;
    3. Zamknąć wełnę w żółtej folii od góry i dołu (poddasze nieużytkowe)?
    4. Coś innego?
    Skoro to poddasze nieużytkowe to dlaczego interesuje Cie wykonanie ocieplenia dachu?
    Po to właśnie jest ta szczelina wentylacyjna między dachówkami a membraną paroprzepuszczalną, żeby śnieg czy deszcz, który ewentualnie zawiewa między dachówkami zamiast moczyć poddasze mógł spłynąć po to tej folii do rynny czy odparować, więc to zupełnie normalne, że czasem bywa wilgotno w tej przestrzeni. Chyba, że ta folia paroprzepuszczalna została błędnie dobrana do dachówki i ma za małą wodoszczelność, co powoduje że zalegająca woda może przesiąkać przez folię?
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Skoro to poddasze nieużytkowe to dlaczego interesuje Cie wykonanie ocieplenia dachu?
    Żeby docieplić cały dom, nie chcę ocieplać tylko stropu a cały dach, bo tak będzie cieplej w całym domu

    Wiem że to spływa ale boję się że na łączeniach, w niektórych miejscach z czasem może przeciekać, chociaż nie zauważyłem po 15 latach takich miejsc, nie przecieka ale jest wilgoć.
    Po prostu szukam czegoś zamiast wełny żeby w przypadku zawilgocenia nie tracić właściwości cieplnych.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132739

    Krycie wstępne ma być wodoszczelne - ale poniżej ma być szczelina wentylacyjna. Nie ma prawa tam dostawać się śnieg ani woda od góry - ale będą takie sytuacje, gdzie skropli się woda od spodu. Dlatego wełna nie może dotykać do membrany.
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132738

    O isobooster było nie raz - użyj szukajki.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał sztywny Zobacz post
    Żeby docieplić cały dom, nie chcę ocieplać tylko stropu a cały dach, bo tak będzie cieplej w całym domu
    Ale ciepło w tej przestrzeni nie będzie brało się z niczego, więc albo będzie tam pociągnięty system ogrzewania albo poddasze będzie ogrzewane przez pomieszczenia poniżej, więc i tak zwiększy się zapotrzebowanie na ciepło.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał sztywny Zobacz post
    Żeby docieplić cały dom, nie chcę ocieplać tylko stropu a cały dach, bo tak będzie cieplej w całym domu
    To grzej mój dom, będzie cieplej na planecie a przez to i u ciebie.

    To jest elementarna wiedza. Więcej przestrzeni do ogrzania to więcej energii do zużycia. Aż dziew , że nie rozumiesz tego.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    To jest elementarna wiedza. Więcej przestrzeni do ogrzania to więcej energii do zużycia. Aż dziew , że nie rozumiesz tego.
    Weźmy taki hipotetyczny przykład - kostka 3x3x3m. Razem 27m3 kubatury (powierzchnia przegród 54m2).
    Drugi przykład - 7x3x1m. Razem 21m3 kubatury (powierzchnia przegród 62m2).

    Zgodnie z Twoją elementarną wiedzą więcej ciepła przy tych samych założeniach zużyje ten pierwszy?

    Istotna jest powierzchnia przegród, a nie przestrzeń.

    Do tego dochodzą straty na wentylacji.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Zgodnie z Twoją elementarną wiedzą więcej ciepła przy tych samych założeniach zużyje ten pierwszy?
    Istotna jest powierzchnia przegród, a nie przestrzeń.
    Do tego dochodzą straty na wentylacji.
    Wow, masz mnie. Ale wiesz, że niedługo będziesz tutaj sam? Komu będziesz wklejał swoje tabelki?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    To grzej mój dom, będzie cieplej na planecie a przez to i u ciebie.

    To jest elementarna wiedza. Więcej przestrzeni do ogrzania to więcej energii do zużycia. Aż dziew , że nie rozumiesz tego.
    To stary dom z 78 r., na tym poddaszu mam takie ściany wewnętrzne oddzielające pokój, klatkę schodową ocieplone 10 cm w środku na poddaszu, a cały dom z zewnątrz jeszcze 15 cm styropianu. Wydaje mi się że lepiej ocieplić w krokwy i "zamknąć cały dom niż ocieplać te ścianki wewnątrz i wpuszczać mróz dachem...
    Dziękuje za odpowiedzi, pozdrawiam.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Wow, masz mnie. Ale wiesz, że niedługo będziesz tutaj sam? Komu będziesz wklejał swoje tabelki?
    Tym, co ich będzie ktoś wprowadzał w błąd. Tylko które tabelki masz na myśli?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał sztywny Zobacz post
    To stary dom z 78 r., na tym poddaszu mam takie ściany wewnętrzne oddzielające pokój, klatkę schodową ocieplone 10 cm w środku na poddaszu, a cały dom z zewnątrz jeszcze 15 cm styropianu. Wydaje mi się że lepiej ocieplić w krokwy i "zamknąć cały dom niż ocieplać te ścianki wewnątrz i wpuszczać mróz dachem...
    Nikt nie mówi, żeby wpuszczać mróz dachem. Ocieplenie stropu poddasza nieużytkowego łączy się szczelnie z ociepleniem dachu poniżej tego stropu tworząc ciągłą termoizolację strefy ogrzewanej budynku. Ocieplenie dachu powyżej stropu niczego nie wnosi, bo w tej strefie i tak będzie koniec końców taka temp. jak na zewnątrz. Owszem uzyska się może pewne kilkugodzinne przesunięcie temperatur - o te parę godzin poddasze będzie wolniej wychładzać ale jednocześnie wolniej też nagrzewać. W skali całego roku i kosztów ogrzewania to przesunięcie jest bez znaczenia.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.774

    Domyślnie

    Cytat Napisał sztywny Zobacz post
    To stary dom z 78 r., na tym poddaszu mam takie ściany wewnętrzne oddzielające pokój, klatkę schodową ocieplone 10 cm w środku na poddaszu, a cały dom z zewnątrz jeszcze 15 cm styropianu. Wydaje mi się że lepiej ocieplić w krokwy i "zamknąć cały dom niż ocieplać te ścianki wewnątrz i wpuszczać mróz dachem...
    Dziękuje za odpowiedzi, pozdrawiam.
    Ja tak zrobiłem i wg mnie to było dobre rozwiązanie bo teraz po kilku latach wystarczyło ścianki porobić i są dodatkowe pokoje , dom poniemiecki 120m2 parter plus całe poddasze i szło od 2 do 3 ton max ekogroszku na cały rok łącznie z latem na cwu więc źle nie jest ,pod dach wpakowałem 30 cm wełny ,jak bym sam strop parteru zaizolował to teraz bym dymał od nowa a to bezsens ,obecnie chodzi PC i ona nie ma co robić a nie jest to jakaś wypasiona za trylion złociszy .

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Zaizoluj wełną skalną 30cm o lambdzie 0,035 Wócczas uzyskasz parametry termiczne na poziomie przegrody energooszczędnej. Wełna np. Toprock Premium jest hydrofobizowana .
    Natomiast sprawdziłbym szczelność twojego pokrycia dachowego. Ewentulanie spróbuj skleić membranę dachową jeżeli został zastosowany nieodpowiedni zakłąd folii.
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony