dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    rvsh123

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    5

    Domyślnie Dobór wentylacji mechanicznej/rekuperacji - prośba o weryfikację obliczeń

    Witam

    Chcę wykonać wentylację z rekuperatorem samodzielnie. Zacząłem wszystko obliczać, ale nie jestem do końca pewny czy robię dobrze.
    Mam prośbę o rady osób z doświadczeniem. Z góry dziękuję.

    Załączam plik excel z obliczeniami.

    obliczenia_bilansu.zip

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał rvsh123 Zobacz post
    Załączam plik excel z obliczeniami.
    Jest szkoła, w której nawiew i wywiew robi się w każdym pomieszczeniu - IMO to błąd powodujący 2x większe przepływy czyli przewentylowanie i nawet przy ERV przesuszenie zimą.

    Robisz wywiewy w łazienkach, kuchni i pomieszczeniu technicznym.
    Robisz nawiewy w salonie, sypialniach i biurze.
    W pomieszczeniach, przez które nie musi przelecieć powietrze po drodze z nawiewów do wywiewów dokładasz nawiew albo wywiew (w spiżarce np. nawiew, bo będzie zimą chłodził).

    Nigdzie tego nie piszą fachowcy, ale najwięcej świeżego powietrza potrzeba w nocy, przy zamkniętych drzwiach w sypialni w której śpią dwie osoby - tam daj trzy albo i cztery rury. W kuchni też 3-4.

    Jak da się sensownie rozłożyć cały strumień nawiewny na wywiewy - to więcej nie dokładaj. Jak wyjdzie jednak huragan w łazienkach (co je wychłodzi, bo trzeba tam ze 2* jeszcze dogrzać wpadające powietrze oprócz uzupełniania strat) to dołóż wywiewy gdzieś po drodze (najlepiej tam, gdzie blisko nadmiarowych nawiewów np. na korytarzu przy którym są sypialnie). Anemostatów nie mieszaj - rób jedną średnicę. I tak można kręcąc znacznie zmieniać przekrój, ale to niewiele zmienia w przepływach.
    W drobnym uproszczeniu rur nawiewnych i wywiewnych powinno być tyle samo - chyba, że np. z reguły wywiewy są dłuższe, to może być 1-2 rury więcej, żeby na wywiewie i wywiewie był podobny opór.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 10-09-2022 o 16:31

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    rvsh123

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dzięki Kaizen. Upewniłeś mnie, że idę w dobrym kierunku.
    Dwie kwestia nie dają mi spokoju, czy prędkość 2,5 m/s na nawiewie w sypialni jest ok? Jedni mówią tak inni inaczej, żeby zmniejszyć bo dB w nocy.
    Druga kwestia, jak to jest, że np projektuję w kuchni wywiew 70m3/h, wszystkie rury mam mniej więcej tej samej długości więc opory zbilansowane, daje 3 rury na wywiew które teoretycznie przy 2m/s dają 75m3/h. Gdzie to reguluję, żeby było 70 a nie 75? Na anemostacie? W innym miejscu nawiew np 30 i dwie rury fzyli teoretycznie 50. Tak się zastanawiam.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Prędkość ma drugorzędne znaczenie. Im szybciej będzie poruszało się powietrze tym większe opory - więc "wybierze" inną rurę.

    Anemostatem za dużo nie podregulujesz. Trzeba manipulować ilością i długością rur (robiąc zakręty, które dają większe opory niż proste odcinki rury. Jak to nie wystarczy, to dokładasz do anemostatów przepustnice tłumiące - ale powinno się obejść bez tego.
    W praktyce to nie apteka i jak ustawisz obroty na rekuperatorze zapewniające dość powietrza w najbardziej obciążonej sypialni, to czy w innych pomieszczeniach będzie o 5m3/h czy 10m3 za dużo - to nie robi różnicy.
    Zwłaszcza, że nie tylko instalacja ma znaczenie - otwarcie drzwi zmienia sytuację. Wiatr przy czerpni i/lub wyrzutni też zmienia. Rozszczelnienie okna w jednym pomieszczeniu zmienia.
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132565

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    rvsh123

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    5

    Domyślnie

    Czyli potwierdza się to, że anemostatami nic nie wyreguluję.
    Czeka mnie w takim razie dobór odpowiednich długości rur.
    Jeżeli wszystkie są tej samej długości to rozumiem, że mam wtedy opory wszędzie takie same i do każdego punktu będzie dochodziła ilość powietrza zależna od liczby rur, które do niego poprowadzę (zakładam mnożnik 25m3/h na rurę o średnicy wew. 64mm).
    Wiem, że zakręt to jakieś mniej więcej tak jakby dołożenie odcinka 3m rury. Czyli te długości rur trzeba pozmieniać używając proporcji, dobrze rozumiem?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał rvsh123 Zobacz post
    Jeżeli wszystkie są tej samej długości to rozumiem, że mam wtedy opory wszędzie takie same
    O ile każda ma ten sam kształt po ułożeniu. Do tego ma znaczenie też, jak powietrze będzie musiało się potem przeciskać przez dom. Jak masz 2 rury do dwóch sypialnie obydwie o tym samym kształcie - ale drzwi do jednej sypialni otwarte, a do drugiej zamknięte, to nie trudno zgadnąć, gdzie więcej powietrza trafi.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeśli będziesz miał dostęp do skrzynek rozdzielczych to w nich możesz przytkac otwory. Dzięki temu nie będzie przyśpieszania powietrza w okolicy anemostatu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony