dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 29 z 29
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał firmer Zobacz post
    ..... O wiele łatwiej oszacować zapotrzebowanie na podstawie ilości zużywanego wcześniej opału. ....
    Jak sie okresla temperaturę biwalentną pompy na podstawie zuzycia opału?

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    Z pc to ja bym się wstrzymał.

    https://youtu.be/nweRiq-x3SE
    Niech żyje demagogia ..... nie wiadomo kompletnie nic o szczegółach (oprócz tego że kaczor powiedział co myślał, albo odwrotnie) ale tubery (ci od budowy napięcia przy smarowaniu kromki chleba masłem) już wiedzą że jest mega kara i w giga przechlapane i że nic nie będzie .......

    'Wszczymał' bym się z emisją CO2 ale biologia nie pozwala bo i oddychać trzeba i bąka czasami się zdarza puścić.

    Do meritum , pewnym rozwiązaniem jest 1 (jeden) klocek dębowy najgubszy dostępny i piła moja/twoja - jak zimno to idziemy popiłować i od razu się robi ciepło. Tajemnica długiego odczuwania ciepła i taniości tkwi w cięciu bardzo cienkich plasterków tego dęba, takie podkładki pod drinki trza robić max 2-3 mm
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  3. #23

    Domyślnie

    Nie wyczułem oferty

    Ok wybacznie, do wyliczeń z CW podszedłem bardzo wnikliwie, ale też nie znam w 100% materiałów z jakich jest wykonany. Na koniec sprawdziłem jaki dobrało mi piec na ekogroszek (9kw) - mam 10kw z Ogniwo Eko Plus.
    Spalanie wg CW bez CWU to ok 3t przy sprawności 80%. Od kwietnia do września wodę grzeję solarami, więc przyjąłem że wyliczenia są w miarę dokładne.

    Wg stastystyk pieca:
    3t - 3.5t ale to ja im bardziej bawię się ustawieniami tym bardziej nie potrafię pieca ustawić
    Ostatnie 2 lata zacząłem bardziej go zapuszczać i już nie czyszczę tak często w sezonie zimowym jak kiedyś...

    A tu statystyki mocy na przestrzeni 4 lat:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4lata.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	11,5 KB
ID:	460846

    Najgorzej nie mam dokładnych wykresów z temperatury, wtedy byłoby łatwiej ustalić temperaturę biwalentną.

  4. #24

    Domyślnie

    Marco36 widziałem wrzucałęś gdzieś wykresy mocy do temperatury zewnętrznej. Masz może do LG Therma V 9kw, Panasonic HP 9kw, Samsung ehs 9kw i stiebel eltron 8kw?
    Ktoś ma jakieś opinie o tych sprzętach, bo wydaje mi się że to najsensowniejszy wybór?
    Ostatnio edytowane przez sicio ; 18-09-2022 o 22:25

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Jeśli na grzejnikach starcza podana temp. 28-35*C, to bym tak zostawił i nie rozgrzebywał.
    Zakładając, że obliczenia są poprawne OZC=9 kW, to T-Cap 9 kW do IV strefy klimatycznej -22*C będzie najbezpieczniejszym wyborem.

    Załącznik 460801
    sicio
    T-Cap 9 kW - będzie najlepszym wyborem.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    sicio
    T-Cap 9 kW - będzie najlepszym wyborem.
    Najlepszym i najdroższym, poniekąd niedostępnym a jak jest to kosztuje 53000zł.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    sicio
    T-Cap 9 kW - będzie najlepszym wyborem.
    Właśnie 1 rzeczy nie rozumiem. Z tego co przestudiowałem dobory PC. To nie robimy tak żeby moc pompy wystarczyła mi na całą zimię. Jak mi sie załączy grzałka w temp -15 lub niżej to tę stratę za prąd nadrobię w temperaturach 0 ++.
    Czy nie tak to powinno być?
    Rozumiem że potrzebuję ok 6,5kW przy -12

    Jeżeli chcę by pompa ogarniała przy -15 to:
    Panasonic T-Cap 9kw
    Mitsubishi 8kw
    Daikin Altherma 8kw aż ponadto (6kw wygląda jakby jeszcze mieściła się)
    LG 9kw
    Panasonic HP 9kw 3f

    Tutaj słabsze pompy:
    Panasonic SDC J 9kw
    Toshiba/Rotenso 10kW

    Zakładając błąd pomiarowy to jak wezmę którąkolwiek z pomp co ogarnia -15 nie powinienem się bać, ale co w cieplejsze dni?
    czy nie lepiej taką Panasonic SDC J 9kw lub Daikin Altherma 6kw i co wypale w grzałkę to zwróci się w ciepłe dni?

    Tabelki znalazłem tu: https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8050092

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał sicio Zobacz post
    J
    Odnośnie limitu na zużycie to mam PV 8 kW jeszcze na starych zasadach, wiem że bedzie jeszcze mało...
    Przy zapotrzebowaniu rzędu 18 000 kWh przez budynek ;
    - pompa zużyje ok; 18000/3,5 = 5150 kWh na CO + CWU,
    Ok;3000 kWh będzie na pozostałe zużycie teoretycznie ;
    - bo z magazynu energii możesz otrzymać 80%,
    - w zimie PV - dają mało mocy,

    "Zakładając błąd pomiarowy to jak wezmę którąkolwiek z pomp co ogarnia -15 nie powinienem się bać, ale co w cieplejsze dni?
    - czy nie lepiej taką Panasonic SDC J 9kw lub Daikin Altherma 6kw i co wypale w grzałkę to zwróci się w ciepłe dni?


    -PC wg; mnie co ogarniają -15 C bez grzałki to ; Panasonic 9kW/TCap ; Panasonic 9kW/3f ; Mitsubichi 8 kW ; LG9,
    Nic się nie zwróci w ciepłe dni ;
    - masz w większości podłogówkę i grzejniki z Tz=35C,
    - to taktowania nie będziesz miał,
    - mocniejsza PC ; to więcej energii w II taryfie ; szybciej nagrzejesz CWU
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 19-09-2022 o 15:51
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Przy zapotrzebowaniu rzędu 18 000 kWh przez budynek ;
    - pompa zużyje ok; 18000/3,5 = 5150 kWh na CO + CWU,
    Ok;3000 kWh będzie na pozostałe zużycie teoretycznie ;
    - bo z magazynu energii możesz otrzymać 80%,
    - w zimie PV - dają mało mocy,

    "Zakładając błąd pomiarowy to jak wezmę którąkolwiek z pomp co ogarnia -15 nie powinienem się bać, ale co w cieplejsze dni?
    - czy nie lepiej taką Panasonic SDC J 9kw lub Daikin Altherma 6kw i co wypale w grzałkę to zwróci się w ciepłe dni?


    -PC wg; mnie co ogarniają -15 C bez grzałki to ; Panasonic 9kW/TCap ; Panasonic 9kW/3f ; Mitsubichi 8 kW ; LG9,
    Nic się nie zwróci w ciepłe dni ;
    - masz w większości podłogówkę i grzejniki z Tz=35C,
    - to taktowania nie będziesz miał,
    - mocniejsza PC ; to więcej energii w II taryfie ; szybciej nagrzejesz CWU
    A Ty którą byś wybrał?
    Jeszcze widzę teraz sporo ofert na Stiebel Eltron HPA-O 8 CS Plus oraz Atlantic, ale już chyba sobie daruję, bo im więcej czytam tym mniej wiem.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony