dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maniek82r

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Posty
    209

    Domyślnie Roczne zużycie poniżej 2800kWh a montaż fotowoltaiki

    Witam,
    W mijajacym okresie od 15.03.22 do 15.03.23 zużylismy dokladnie 2759kWh.
    Najwieksze zuzycie miesieczne 350kWh w lipcu i sierpniu (klima).
    W pozostalych miesiacach zuzycie oscyluje od 200 do 230kWh.
    CO+CWU gazowe (559m3 w tym samym okresie ostatniego roku). Mozliwoac montażu grzalki wlektrycznej w zasobniku CWU.
    Pow. uzytkowa domu ok 145m2.
    Rekuperacja (w mrozy reku Thessli dogrzewa grzalka elektryczna powietrze przed wymiennikiem), indukcja.

    Rodzina 2+2 (9 i 2 lata, wiec zakladam wzrost zużycia poboru energii).

    Biorac pod uwage obecny system rozliczania, czy na moim miejscu montowalibyscie fotowoltaike?

    Jesli tak, to jaka moc instalacji, czy razem z magazynem energii?
    Jak liczyc oplacalnosc na ta chwile? (Jesli nawet nie znamy zasad doplat z moj prad v5.)

    Zapraszam do dyskusji i pomocy.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maniek82r Zobacz post
    Biorac pod uwage obecny system rozliczania, czy na moim miejscu montowalibyscie fotowoltaike?
    Przy obecnym braku dopłat - zdecydowanie nie.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przy obecnym braku dopłat - zdecydowanie nie.
    Zdecydowany wniosek masz poparty obliczeniami?
    Jaka kwota dofinansowania przeważy szalę na TAK ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Im wcześniej się zamontuje PV tym lepiej. Im dłużej ludzie zwlekają tym gorzej dla nich.
    Warunki z biegiem czasu się pogarszają. Nasycenie instalacjami, obciążenie sieci. Ceny rozliczeń.
    Ale to kwestia indywidualna....
    Całe życie można czekać na odpowiednie warunki i się nie doczekać.
    A jak masz kasę tu i teraz to moim zdaniem wciąż lepiej wpakować to w instalacje niż użerać się z lokatami.
    Co do zużycia, mając instalacje zużycie rośnie.
    Grzałka w CWU u mnie zabiera średnio 200kwh miesięcznie, ale zasobnik 300l i tylko 2+1.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Niekoniecznie zużycie rośnie, sprzęt elektroniczny i AGD z roku na rok pobiera mniej energii. Taka pralka czy suszarka kiedyś brala 2 razy tyle energii. Tak samo żarówki, TV, a nawet komputery.
    Sytuacja sie zmieni dopiero jak ktoś sobie kupi np hybryde plugina albo elektryczne auto, wtedy moze być skok z 3MWh na 13.....
    Przy netbillingu oplacalnosc montazu paneli mocno spadła ale jest szansa ze w te 15 lat sie zwroci ..... jak ktoś gdzieje prądem to dużo szybciej.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Zużycie prądu rośnie bo jest więcej sprzętu i oświetlenia w domu i częściej się go używa.
    Po montażu PV mniej zwraca się uwagi na oszczędność zużycia
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Przy netmeteringu mozna olac oszczedzanie jesli sie ma wystarczająco dużo paneli na dachu, przy netblingu nic sie u mnie nie zmienilo, ciagle gasze światło jak mnie nie ma w danym pomieszczeniu, pralke i suszarke staram sie ustawiac na prace w srodku dnia (slonce), itp itp

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Netmetering - dlatego zalecałem montaż PV ponad własne bieżące potrzeby..
    Słusznie postępujesz przy netbillingu.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maniek82r

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Posty
    209

    Domyślnie

    Czyli sugerujecie montować.

    To zakladajac wzrost zuzycia do 3500kWh/rok to jaka moc instalacji byscie sugerowali? Dwukrotne przewymiarowanie na 7kw? Jesli odsprzedawanie bedzie 2x tansze od zakupu?

    Co z magazynem energii w moim przypadku?

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maniek82r Zobacz post
    Czyli sugerujecie montować.

    To zakladajac wzrost zuzycia do 3500kWh/rok to jaka moc instalacji byscie sugerowali? Dwukrotne przewymiarowanie na 7kw? Jesli odsprzedawanie bedzie 2x tansze od zakupu?

    Co z magazynem energii w moim przypadku?
    Magazyn energii bym sobie darował na tą chwilę. Wszystko zależy od taryf dynamicznych, bo znacznie wzmożona eksploatacja magazynu skraca jego żywotność. Czy zyski pokryją potencjalne koszty... tutaj grube wróżbiarstwo. Pewnie pokryja z biegiem czasu, bo dobry magazyn oparty na LFP ma trwałość bardzo wysoką.
    Trzeba doliczyć też szczęście, i to... znając życie przejdziesz na grzanie prądem prędzej czy później. Każdy o tym myśli.
    Na prąd bytowy wystarczą zwykłe UPSy jeśli boisz się wyłączeń.

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    raxon

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    335

    Domyślnie

    Ile obecnie kosztuje 1kWh energii w PGE majac PV w netmeteringu? Rozumiem ze placi sie za przesyl? Jakie to sa koszty zakladajac ze cene energii pokrywa PV? Sa tabele ale tyle tych skladowych ze nie wiem co pokrywa PV a co nie a jestem ciekaw ceny pradu dla prosumenta ktory ma PV, moze ktos podzieli sie wiedza

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał raxon Zobacz post
    Ile obecnie kosztuje 1kWh energii w PGE majac PV w netmeteringu? Rozumiem ze placi sie za przesyl? Jakie to sa koszty zakladajac ze cene energii pokrywa PV? Sa tabele ale tyle tych skladowych ze nie wiem co pokrywa PV a co nie a jestem ciekaw ceny pradu dla prosumenta ktory ma PV, moze ktos podzieli sie wiedza
    W net metering sprawa prosta: en. pobrana - ( en. wysłana X 80 lub 70 %) i to co pozostaje zgodnie z taryfą jak dla każdego

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    raxon

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    335

    Domyślnie

    Sorry pomylilem, chodzi o netbilling, tak jak jest teraz obecnie po nowemu

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maniek82r Zobacz post
    ...
    Biorac pod uwage obecny system rozliczania, czy na moim miejscu montowalibyscie fotowoltaike?
    Jesli tak, to jaka moc instalacji, czy razem z magazynem energii?
    ...
    Jak już zauważyłeś z postów powyżej to PV mogą się opłacać lub nie. Niewiadomą jest cena energii w przyszłości.
    Z tego powodu nie ma jasnej odpowiedzi czy warto instalować PV, jakiej mocy oraz czy z magazynem energii.
    Zużycie energi w gospodarstwach domowych cały czas wzrasta mimo iż urządzenia są coraz bardziej energooszczędne a to z racji tego, że jest ich coraz więcej.

    Możesz sobie popróbowac analizować opłacalność tak jak ja to zrobiem analizując zużycie i wszelkie składniki rachunku. U siebie przy zużyciu 3,8MWh zainstalowałem 5,6 kW a to z racji tego, że lepiej wyglądało na dachu. Planowałłem 5kW i to już i tak było z zapasem wg moich obliczeń. Mam instalacje skierowaną na południe. Obliczenia wskazywały zwrot inwestycji w około 8 lat.
    Oczywiście każdy może powiedzieć, ze są to błędne obliczenia bo wszystko zależy od ceny energii w przyszłości, której nie znamy. Ja sobie coś założyłem, najbardziej realnie wg mnie, bez hurra optymizmu ani też bez zbędnygo pesymizmu. Czy mi się zwróci w 8 lat, czy może 5 a może 15 tego nie wiem.

    Czynnikiem, który miał istotny wpływ na podjęcie decyzji była inflacja, która równiez może jest tymczasowa a może nie. Miałem akurat wolne środki na inwestycję i PV wydawały mi się bezpieczną i dobrą decyzją jaką podjąłem pare miesięcy temu instalując je na nowych zasadach.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał raxon Zobacz post
    Sorry pomylilem, chodzi o netbilling, tak jak jest teraz obecnie po nowemu

    Załóżmy 50% autokonsumpcji (tej prawdziwej i tej wynikającej z bilansowania godzinowego).

    Net-metering dla pokrycia 1400kWh pobranych z sieci musiałby wprowadzić 1750kWh. A i tak musiałby zapłacić opłaty stałe mocową.

    Net-billingowiec licząc po 70gr/kWh za te 1750kWh dostałby 1225zł.

    Za pierwsze 1400kWh przy 20% drogiej strefy w G12 zapłaci 755,44 zł brutto wszystkich opłat. Co istotne dystrybucja to znacznie poniżej 20% tej kwoty.

    Więc z instalacji produkującej 3150 kWh net-meteringowcowi zostanie po opłaceniu kosztów dystrybucji (tu sytuacja jest niejasna, czy od razu pokryje, czy dopiero po roku jak będzie spieniężane 20%) w depozycie 469,56 zł z których do odzyskania po roku będzie 20% x 1225zł = 245zł (z których może pokryć opłaty stałe i dystrybucję, gdyby nie była pokrywana bezpośrednio z depozytu). Reszta, niestety, przepadnie.

    A gdyby nawet policzyć po 50gr/kWh (nigdy nie było jeszcze tak niskiej RCEm) to wychodzi 875 zł - dalej więcej, niż koszt całego prądu zakupionego - ale już nie całe opłaty stałe można będzie z tego pokryć. Dalej jednak wychodzi lepiej, niż net-metering.

    Obecne ceny G12 w PGE to do 2MWh 0,9142/0,4459 zł/kWh

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Załóżmy 50% autokonsumpcji (tej prawdziwej i tej wynikającej z bilansowania godzinowego).
    Twoje obliczenia są bezsensowne.
    Masz dane które potwierdzają w normalnym gospodarstwie domowym autokonsumpcję na poziomie 50% ??
    "prawdziwa autokonsumpcja" ?? i "autokonsumpcja wynikają z bilansowania godzinowego"
    dlaczego je sumujesz ?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Net-metering dla pokrycia 1400kWh pobranych z sieci musiałby wprowadzić 1750kWh. A i tak musiałby zapłacić opłaty stałe mocową.
    Jeżeli netmeteringowiec po autokonsumpcji 1400 kWh wprowadzi do sieci 1750 kWh to jego PV musi wyprodukować 3150 kWh.
    Autokonsumpcja wynosi więc 44,4% a nie 50% ale jest to dobry kierunek urealnienia autokonsumpcji.
    Opłata mocowa to ok. 9,46 zł/m-c netto.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Net-billingowiec licząc po 70gr/kWh za te 1750kWh dostałby 1225zł.
    Cena 0,70 PLN / kWh jest z sufitu
    RCEm 596,56 zł/MWh za styczeń 2023
    RCEm 667,59 zł/MWh za luty 2023


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Za pierwsze 1400kWh przy 20% drogiej strefy w G12 zapłaci 755,44 zł brutto wszystkich opłat. Co istotne dystrybucja to znacznie poniżej 20% tej kwoty.
    Pierwsze 1400 kWh w G12 w drogiej taryfie
    0,20 x 1400 x 0,9142 + 0,80 x 1400 x 0,4459 = 755,38 zł ale bez opłat stałych (sieciowa, przejściowa, mocowa, abonamentowa)
    755,44 zł / 1400 kWh = 0,5396 PLN / kWh brutto łącznie wszystkich opłat ?
    Pierwsze 1400 kWh po autokonsumpcji 1400 kWh ?

    Kto posiada taryfę G12 mając PV i zużycie 2800 kWh rocznie w zwykłym gospodarstwie domowym ??
    G11 1400 x 0,7240 = 1013,60 zł brutto bez opłat stałych.
    Więcej niż ww G12 ale złożenie 20% w drogiej i 80% w taniej przy autokonsumpcji 50% (44,4%) jest abstrakcyjne.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Więc z instalacji produkującej 3150 kWh net-meteringowcowi zostanie po opłaceniu kosztów dystrybucji (tu sytuacja jest niejasna, czy od razu pokryje, czy dopiero po roku jak będzie spieniężane 20%) w depozycie 469,56 zł z których do odzyskania po roku będzie 20% x 1225zł = 245zł (z których może pokryć opłaty stałe i dystrybucję, gdyby nie była pokrywana bezpośrednio z depozytu). Reszta, niestety, przepadnie.
    net-meteringowcowi zostanie ??

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A gdyby nawet policzyć po 50gr/kWh (nigdy nie było jeszcze tak niskiej RCEm) to wychodzi 875 zł - dalej więcej, niż koszt całego prądu zakupionego - ale już nie całe opłaty stałe można będzie z tego pokryć. Dalej jednak wychodzi lepiej, niż net-metering.
    piękne wyliczenia przy założeniu 50% autokonsumpcji i G12 z 20% konsumpcją w drogiej taryfie ....
    Robisz nierealne założenia dla udowodnienia swojej tezy.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Obecne ceny G12 w PGE to do 2MWh 0,9142/0,4459 zł/kWh
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Wow... Kaizen nam odlatuje... Autokonsumcja 50% bez magazynu energii może jeszcze? d7d wszystko ładnie wypunktował.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Wow... Kaizen nam odlatuje... Autokonsumcja 50% bez magazynu energii może jeszcze? d7d wszystko ładnie wypunktował.
    A ileż wychodzi przy tak małej instalacji bez ogrzewania przy bilansowaniu godzinowym?
    20% w drogiej strefie to mam bez PV które gros produkuje w tejże strefie - więc jakbym zamontował PV to pewnie miałbym sporo poniżej 10%. Z zapasem przyjąłem 20%.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    A autokonsumcja tego co PV produkuje na poziomie 50%? przy zapotrzebowaniu rocznym 3,8MWh ? Czyli brak grzania, a zwykłe używanie prądu w domu i niekoniecznie wiele CWU z prądu. Jedynie klima może podbijać autokonsumpcje ile się da... tak czy siak 50% bez magazynu to abstrakcja.
    Zimą owszem. Ale przy całym roku to bajki....
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	murator.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	89,7 KB
ID:	464311

    Mamy już marzec a autokonsumcja to tylko 39% bez Magazynu energii. A wszystko prądochłonne i dające się zautomatyzować do zyski słoneczne zostało zautomatyzowane. Fakt pralki czy zmywarki nie liczę, bo to kosztuje komfort. Więc można by nieco wynik poprawić.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	murator.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	89,7 KB
ID:	464311

    Mamy już marzec a autokonsumcja to tylko 39% bez Magazynu energii.
    Czytaj uważnie
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Załóżmy 50% autokonsumpcji (tej prawdziwej i tej wynikającej z bilansowania godzinowego).
    Pochwal się sumą godzin z saldem ujemnym z faktury w tym okresie. Zobaczymy, do ilu spadnie te 39%.

    Ale jak chcesz przeliczać przy mniejszej autokonsumpcji, to net billing wypadnie jeszcze korzystniej, bo na każdej kWh przepuszczonej przez sieć zarabia, a net-meteriing traci 20%.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 19-03-2023 o 17:46

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony