dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wojtekdomus

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Warszawa/ Poznań
    Kod pocztowy
    03-226
    Posty
    156

    Domyślnie Samodzielne ocieplanie styropianem

    Drodzy Forumowicze
    Następujacy temat do dyskusji"
    Mam stary dom i planuje go samodzielnie ocieplić. Dom ma juz termozilacje typu 4-5 cm na ścianach ale to za mało. Planuje go docieplić.
    Czym innym jest to zlecic firmie a czym inneym robić samemu sposobem gospodarczym.
    Firma przychodzi ustawia rusztowania wokół domu. Pracuje pare osób po 10 godzin. Najpierw kleją styropian po całości, kołkuja i zatapiają siatke w kleju. Taka robota trwa tydzień i styropian praktycznie nie jest naświetlany przez Słońce.

    Inaczej sprawa wyglada w wystemie gospodarczym. Częsty widok jest taki, że ktoś zaczyna temat, potem albo kończy mu sie czas albo zapał albo pieniadze. Przyklejony styropian miesiacami jest niepokryty klejem i narazony na promienie słoneczne.

    Tak więc pytanie jest jak etapowac prace w systemie gospodarczym. Tak aby podzielić prace na male kawałki powierzchni. Pokryć pare metrów kwadratowych styropianem i potem go pokryć go klejem, a potem nastepny kawałek w ten sam sposób.

    Ja jestem amatorem, będe pracował na weekendy albo w czasie wolnym. Przestoje w pracy moga byc dość długie. Mam rusztowanie warszawskie i drabine ale nie stać mnie na rusztowanie wokół całego domu.

    Zastanawiam się czy nie klaść styropianu obróconego o 90 stopni czyli węższy bok na płaszczyznę poziomą a dłuższy na pion. Wtedy ułoże w pionie ze trzy warstwy i nastepnie pokryje je klejem. Kładąć styropian tradycyjnie nie będę mógł pokryc całości powierzchni klejem i siatką, gdyz będę miał mijankę.
    Taki pomysł.

    Druga kwestia to narzędzia. Czy można kupic jakąś dobra wiertarke która bede mógł kołkowac i jednoczesnie mieszać zaprawę?

    Zapraszam do dyskusji

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dom parterowy 10x15 ocieplałem 2 tygodnie. Ok tygodnia zajęło klejenie styro, drugi tydzień siatkowanie. Przy siatkowaniu pomagał mi trochę wujek, więc samemu zeszłoby ze 2 dni więcej. Fakt, parterówka więc wszystko poza szczytami zrobiłem z drabiny.
    Kilka dni na słońcu styropianowi nie zaszkodzi, klej np. jedną albo pół ściany i potem siatkuj.

    Cytat Napisał wojtekdomus Zobacz post
    Druga kwestia to narzędzia. Czy można kupic jakąś dobra wiertarke która bede mógł kołkowac i jednoczesnie mieszać zaprawę?
    Nie idź tą drogą. Kup tanie mieszadło z Allegro, mieszadłem miesza się o niebo lepiej i szybciej. Ja mieszałem wiertarką, niewygodnie, kręgosłup boli, a na koniec okazało się że w wiertarce skrzywiło się wrzeciono i 150 zł wymiana. Tyle co tanie mieszadło.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    wojtekdomus, moim zdaniem wszystko zależy:
    • wielkość domu, zwłaszcza wysokość. Rusztowanie warszawskie jest do 6m wysokości, powyżej wszystko się buja, jest problem z poruszaniem się po nim w pionie, przestawianiem (kupa czasu) itp. Jak masz teren pochyły, to jest to prawdziwa katorga
    • kiedy miałbyś zacząć docieplanie elewacji? Jeśli teraz, to nie zdążysz przed zimą, skoro chcesz robić w weekendy czy popołudniami. Weekend OK, ale popołudniem już nie ma warunków oświetleniowych na prace zewnętrzne, a weź pod uwagę, że teraz co kilka dni leje i może się okazać, że będzie lało co weekend
    • jeśli zamierzasz robić sam, to moim zdaniem możesz sobie odpuścić. To nie jest robota! Styro trzeba zwymiarować (na rusztowaniu), zejść, przyciąć, wnieść na górę, przypasować, ew. znów dociąć, wyrobić klej, wnieść klej na górę, przykleić płytę np do sznurka, który na narożnikach trzeba zamocować (!). Do tego trzeba mieć w praktyce rusztowanie na całej ścianie i pomocnika albo będziesz to robił kilka miesięcy, których nie masz


    Teraz odnosząc się do Twoich pytań:
    Częsty widok jest taki, że ktoś zaczyna temat, potem albo kończy mu sie czas albo zapał albo pieniadze. Przyklejony styropian miesiacami jest niepokryty klejem i narazony na promienie słoneczne.
    To jeszcze nie jest najgorsze, bo styro można przeszlifować. Ja tak miałem przez 1,5 roku, co prawda od północnej strony, ale latem i tak słońce tak zaglądało. Wszystko się dało zrobić.
    Tak więc pytanie jest jak etapowac prace w systemie gospodarczym. Tak aby podzielić prace na male kawałki powierzchni. Pokryć pare metrów kwadratowych styropianem i potem go pokryć go klejem, a potem nastepny kawałek w ten sam sposób.
    Moim zdaniem bez sensu. Tak się tego nie robi. Możesz od biedy jechać ścianami, ale nie kawałkami ścian.
    Zastanawiam się czy nie klaść styropianu obróconego o 90 stopni czyli węższy bok na płaszczyznę poziomą a dłuższy na pion. Wtedy ułoże w pionie ze trzy warstwy i nastepnie pokryje je klejem. Kładąć styropian tradycyjnie nie będę mógł pokryc całości powierzchni klejem i siatką, gdyz będę miał mijankę.
    Taki pomysł.
    Tzn. chcesz kłaść styropian nie na mijankę?
    Druga kwestia to narzędzia. Czy można kupic jakąś dobra wiertarke która bede mógł kołkowac i jednoczesnie mieszać zaprawę?
    Mieszadło z Castoramy, żadnych wiertarek. Zajedziesz sprzęt i sam się namęczysz.

    A teraz pomyśl jeszcze nad takimi sprawami:
    • czy umiesz tak wytarować styropian, że przy robieniu takimi pionowymi kawałkami ściana nie będzie falowała?
    • czy umiesz obrabiać glify? osadzać parapety?
    • czy umiesz zacierać tynk?

    Moim zdaniem tu się najbardziej potkniesz. Co do chemii, to też nie bardzo jeszcze wiesz co i jak, ale na tym forum dostaniesz podpowiedzi.

    Podsumowując, moim zdaniem wyłożysz się prawdopodobnie na braku rusztowań i drugiej pary rąk. Jeśli domek jest niski, to od biedy rusztowanie warszawskie i ze dwie drabiny dadzą radę, ale bez choćby jednego pomocnika nie dasz rady zrobić porządnie i rozsądnym czasie tej elewacji.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 18-09-2022 o 15:49
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wojtekdomus

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Warszawa/ Poznań
    Kod pocztowy
    03-226
    Posty
    156

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi
    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    wojtekdomus, moim zdaniem wszystko zależy:[*]wielkość domu, zwłaszcza wysokość. Rusztowanie warszawskie jest do 6m wysokości, powyżej wszystko się buja, jest problem z poruszaniem się po nim w pionie, przestawianiem (kupa czasu) itp. Jak masz teren pochyły, to jest to prawdziwa katorga[*]kiedy miałbyś zacząć docieplanie elewacji? Jeśli teraz, to nie zdążysz przed zimą, skoro chcesz robić w weekendy czy popołudniami. Weekend OK, ale popołudniem już nie ma warunków oświetleniowych na prace zewnętrzne, a weź pod uwagę, że teraz co kilka dni leje i może się okazać, że będzie lało co weekend[*]jeśli zamierzasz robić sam, to moim zdaniem możesz sobie odpuścić. To nie jest robota! Styro trzeba zwymiarować (na rusztowaniu), zejść, przyciąć, wnieść na górę, przypasować, ew. znów dociąć, wyrobić klej, wnieść klej na górę, przykleić płytę np do sznurka, który na narożnikach trzeba zamocować (!). Do tego trzeba mieć w praktyce rusztowanie na całej ścianie i pomocnika albo będziesz to robił kilka miesięcy, których nie masz
    .
    wysokośc ścian w moim domu to około 6m. Teren faktycznie nierówny ale może wywiecić dziury scianie (i tak potem pojdą pod dyble), wkręcic haki i przymocowac rusztowanie.
    Myslę, że zacznę na wiosnę po wymianie paru starych okien. Kombinuje aby znajomy blacharz zrobił mi parapety z blachy pod kolor blachodachówki.
    Z glifami chyba sobie poradzę, tynku nie ruszam niech to zrobi prawdziwy tynkarz.
    Do tej pory udało mi sie uzupełnić kilkanascie metrów kwadratowych brakującego styropianu (grubości 5 cm) . Wyszło nienajgorzej więc myśle aby na cały dom dowalić dodatkowe 10 cm.
    Zastanawiam się czy pracując na wysokości nie kleić styropianu na piankę.

    Co to znaczy kleić styropian pod sznurek?
    Co do mijanki to będzie ale w innym kierunku. Nie wiem czy to widać na załączonym rysunku ale wyobraż sobie ścianę pokrytą styropianem normalnie i następnie obróc ten rysunek o 90 stopni. Wtedy krótszy bok płyty bądzie w poziomie a nie pionie, a dłuzszy bok płyty będzie w pionie.
    Myslę że tarowanie bedzie takie same jak w przypadku klasycznego ułozenia. Natomiast po ułożeniu 2-3 warstw w pionie będę miał wszystkie płyty krańcowe ustawione w jednej linii przez co będe mógł całkowiecie pokryc je siatką i klejem.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wojtekdomus

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Warszawa/ Poznań
    Kod pocztowy
    03-226
    Posty
    156

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cegły.jpg
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	11,1 KB
ID:	460927

    Tak sobie wyobrażam układanie styropianu.
    Po lewo tradycyjnie, na prawo po mojemu.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtekdomus Zobacz post
    Zastanawiam się czy pracując na wysokości nie kleić styropianu na piankę.

    Co to znaczy kleić styropian pod sznurek?
    Cytat Napisał wojtekdomus Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cegły.jpg
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	11,1 KB
ID:	460927

    Tak sobie wyobrażam układanie styropianu.
    Po lewo tradycyjnie, na prawo po mojemu.
    Sznurek dajesz jak przy murowaniu: wyznacza się tak linię, do której mają równać się krawędzie styropianu. Najpierw wyznacza się narożniki, potem leci warstwa po warstwie. W pionie tego nie zrobisz, wszystko będzie falować.

    Nierówny teren: chodzi mi o to, że rusztowanie warszawskie przy przestawianiu musisz posadowić na mniej więcej równej powierzchni albo bawić się z podkładanie deseczek, pustaków, podkopywanie, podsypywanie itd itp. Rusztowanie lepiej raz rozstawić i po nim fruwać. 6m to jest spoko dla warszawskiego, ale będzie ciężko biegać wzdłuż ściany, chyba, że rozstawisz kilka "wież". Ja tam nie wiem, tanio Ci raczej nie wyjdzie. Może lepiej pożyczyć choinkę? Albo zbić z drewna w dwóch poziomach własne rusztowanie, jeśli masz sporo drewna budowlanego?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #7

    Domyślnie

    Mam podobną wysokość domu (6,5 m) i jako zupełny nowicjusz na nowym domu najpierw kleiłem jako pomocnik dla "fachury", który się wywinął od pracy na pewnym etapie (%), więc muszę niestety szczyty wykończyć sam. Też mieliśmy rusztowanie warszawskie (dobre do paru metrów, na 6 to bez mocowań do ściany lipa, można skończyć w szpitalu lub jeszcze gorzej). Teraz wykańczam szczyty, więc zamówiłem podnośnik i wykleiłem wszystko w parę dni, jeszcze nie wiem, jak do kalenicy zakończyć styro, ale resztę będę robił tak samo. Podnośnik jest stabilny, jednak bez wsparcia np. przy cięciu idzie wolno, u mnie kolega pomagał - ciął z dołu płyty albo trzeba sobie wcześniej przygotować przycięte płyty styro.

    Jeśli chodzi o klejenie partiami, to też to rozważałem, bo chciałem wykleić tylko parter (tutaj dyskusja https://forum.muratordom.pl/showthre...22#post8078222). Rozważałem zrobić część i zadaszyć, ale w końcu z powodu pogody zeszłej jesieni nie skończyłem tylko szczytów i zakryłem to klejem z siatką, ale na całej szerokości, zostawiłem po 20 cm siatki do góry, i przykryłem styropian od góry deskami, aby nie padało. Styropian był kołkowany, więc jeszcze jest ok.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Wysokość domu 6,5m nie oznacza rusztowania na 6m, tylko na 4m.

    Jeszcze odnośnie chemii: nie wiem czy można kleić na piankę, jak pod spodem jest stary tynk. Trzeba popytać producenta.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #9

    Domyślnie

    witam, czy styropian grafitowy trzeba tarować przed klejeniem bo są różne opinie?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.783

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtekdomus Zobacz post
    Drodzy Forumowicze
    Następujacy temat do dyskusji"
    Mam stary dom i planuje go samodzielnie ocieplić. Dom ma juz termozilacje typu 4-5 cm na ścianach ale to za mało. Planuje go docieplić.
    Czym innym jest to zlecic firmie a czym inneym robić samemu sposobem gospodarczym.
    Firma przychodzi ustawia rusztowania wokół domu. Pracuje pare osób po 10 godzin. Najpierw kleją styropian po całości, kołkuja i zatapiają siatke w kleju. Taka robota trwa tydzień i styropian praktycznie nie jest naświetlany przez Słońce.

    Inaczej sprawa wyglada w wystemie gospodarczym. Częsty widok jest taki, że ktoś zaczyna temat, potem albo kończy mu sie czas albo zapał albo pieniadze. Przyklejony styropian miesiacami jest niepokryty klejem i narazony na promienie słoneczne.

    Tak więc pytanie jest jak etapowac prace w systemie gospodarczym. Tak aby podzielić prace na male kawałki powierzchni. Pokryć pare metrów kwadratowych styropianem i potem go pokryć go klejem, a potem nastepny kawałek w ten sam sposób.

    Ja jestem amatorem, będe pracował na weekendy albo w czasie wolnym. Przestoje w pracy moga byc dość długie. Mam rusztowanie warszawskie i drabine ale nie stać mnie na rusztowanie wokół całego domu.

    Zastanawiam się czy nie klaść styropianu obróconego o 90 stopni czyli węższy bok na płaszczyznę poziomą a dłuższy na pion. Wtedy ułoże w pionie ze trzy warstwy i nastepnie pokryje je klejem. Kładąć styropian tradycyjnie nie będę mógł pokryc całości powierzchni klejem i siatką, gdyz będę miał mijankę.
    Taki pomysł.

    Druga kwestia to narzędzia. Czy można kupic jakąś dobra wiertarke która bede mógł kołkowac i jednoczesnie mieszać zaprawę?

    Zapraszam do dyskusji
    Ja kleiłem sam na piankę i jedna ściana zajęła mi dwa dni potem sam rusztowanie dzień przenosiłem i pogoda się spierdoliła to prawie miesiąc stałem w sumie 3 miesiące mi to zajęło i to nie był jakiś wyczyn ale jedno wiem że tak dokładnie żadna firma tego by mi nie zrobiła .

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    J(...)wiem że tak dokładnie żadna firma tego by mi nie zrobiła .
    Jak ci sie tynkowało, bo tego sie obawiam najbardziej?...

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.783

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Jak ci sie tynkowało, bo tego sie obawiam najbardziej?...
    Tak po prawdzie tego się bałem i niestety tu musiałem już fachmanów wołać i skasowali 8 tys za położenie tynku .

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacogi Zobacz post
    witam, czy styropian grafitowy trzeba tarować przed klejeniem bo są różne opinie?
    Styropian klei się z dwóch stron, więc o którą stronę Ci chodzi?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #14

    Domyślnie

    o klejenie do ściany z pustaków ceramicznych

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    nie trzeba.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Tak po prawdzie tego się bałem i niestety tu musiałem już fachmanów wołać i skasowali 8 tys za położenie tynku .

    To ja przezwyciężę strach i chyba zostawię w kieszeni te 8 tys

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.783

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    To ja przezwyciężę strach i chyba zostawię w kieszeni te 8 tys
    Brawo ty i to się ceni .

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    nie trzeba.
    czyli przed siatką trzeba?

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacogi Zobacz post
    czyli przed siatką trzeba?
    W 99 na 100 przypadków tak, bo przecież praktycznie nie da się idealnie równo przykleić styropianu do ściany. Dobrze jest też zeszlifować pozostałości pianki wstrzykniętej do szczelin między płytami. Płyty często są "w banana" itd itp.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #20

    Domyślnie

    racja, dziękuję

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony