dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 17 z 132
Pokaż wyniki od 321 do 340 z 2634
  1. #321

    Domyślnie

    Ja już odpusclem kolegę.
    Najpierw pisał że się nie zwraca a jak mu udowodniłem że się zwraca nawet przy tej jego g12as to stwierdził że jednak zbyt wolno lol
    A czy wolno cóż pojęcie względne. 4.13 kwp juz sie zwrocilo, a to co dokladam 5.33 kwp szacuję że zwróci się w przeciagu 5-6 lat zakładając brak wzrostu cen kWh, a jak wiemy to praktycznie niemożliwe. Wolę rok rocznie kwota minimum 4 tys spłacać instalacjie niż oddawać to do Tauron czy innego PGE.
    Ostatnio edytowane przez Magik Cz-wa ; 08-02-2023 o 16:58
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  2. #322

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Nie wiem, trzeba to policzyć , tylko nie przy pomocy doradcy firmy sprzedającej instalację PV
    No fajnie policzyć, jak czytam ten wątek mam wrażenie, że bez doktoratu się nie obejdzie.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  3. #323

    Domyślnie

    Generalnie można założyć że PV się opłaca bez liczenia chyba że:

    • Jest cienko z kasą, instalacja byłaby na kredyt
    • Jest wysokie napięcie w sieci, szczególnie latem
    • Miejsce instalacji jest stale lub czasowo zacienione
    • Oferta z kosmiczną ceną (unikać dużych agresywnie reklamujących się firm)
    • Wyjątkowo niskie zużycie prądu (np. poniżej 2MWh)

  4. #324
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Kumpel który władował 10kw na dach ma teraz kilka tysięcy kWh
    A kumpel kumpla niespełna pięć lat temu kupił 10 uncji złota za mniej, niż 45K zł i teraz są warte jakieś 83K zł. Naprawdę potrzebujesz do tego jakichś spektakularnych wyliczeń?

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Generalnie można założyć że PV się opłaca bez liczenia chyba że:
    Zgadzam się w 100%. Bez liczenia się opłaca. Po policzeniu - nie koniecznie (choć przy cenach poza ustawowym kagańcem może i od przyszłego roku zacznie się opłacać).

    Cytat Napisał Magik Cz-wa Zobacz post
    Najpierw pisał że się nie zwraca a jak mu udowodniłem że się zwraca nawet przy tej jego g12as to stwierdził że jednak zbyt wolno lol
    Gdzie udowodniłeś?
    Wiesz, co innego zwracać a co innego zwrócić. Udowodnij, że się zwróci w trybie dokonanym. Bo że będzie malał dołek - to oczywiste. Ale chodzi o to, żeby z dołka zrobiła się górka. I to większa, niż przy innym wykorzystaniu tych pieniędzy.

  5. #325
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A kumpel kumpla niespełna pięć lat temu kupił 10 uncji złota za mniej, niż 45K zł i teraz są warte jakieś 83K zł. Naprawdę potrzebujesz do tego jakichś spektakularnych wyliczeń?
    Wtedy by kupił za mniej niż 45 tys. zł a teraz by kupił 83 tys. złotych.
    Decydujące jest "by kupił" ale nie kupił i nie masz takiego kumpla kumpla.

    A Ty co zrobiłeś żeby teoretycznie zyskać przez 5 lat ponad 80% włożonego kapitału?
    Jak byś za 45tys. zł założył instalację PV o mocy 10 kWp to być przez 15 lat nie płacił po 10 tys. zł rocznie za prąd.

    Analiza wsteczna zawsze skuteczna
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #326
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    889

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A kumpel kumpla niespełna pięć lat temu kupił 10 uncji złota za mniej, niż 45K zł i teraz są warte jakieś 83K zł. Naprawdę potrzebujesz do tego jakichś spektakularnych wyliczeń?
    Ja nie potrzebuję...

    Kumpel mógł kupić zamiast PV złoto , trzymać je X lat, tylko że złotem by się nie ogrzał i co roku by musiał kupować 4 tony pelletu, który przepuszczony przez komin nigdy by do niego nie wrócił. PV mu zostanie na dachu i nawet jak na Wiejskiej coś wymyślą to on sobie poradzi co z panelami zrobić. Tym bardziej że już kupił hybrydowy falownik.... A Ty no cóż, czekaj aż zacznie się opłacać

  7. #327

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Gdzie udowodniłeś?
    Wiesz, co innego zwracać a co innego zwrócić. Udowodnij, że się zwróci w trybie dokonanym. Bo że będzie malał dołek - to oczywiste. Ale chodzi o to, żeby z dołka zrobiła się górka. I to większa, niż przy innym wykorzystaniu tych pieniędzy.
    Ja pierdl.. co za człowiek
    Koszt instalacji 4,13 kwp po mojej stronie 3500zl
    Instalacja od połowy 2019r. wyprodukowała 16500kwh
    Jaka stawkę przyjąć z lat poprzednich 0.68zl ? 0.50zl ? 0.40zl ?
    Niech będzie 0.40 bo niżej się nie da nawet w twojej g12as
    16500×0.4=6600zl
    Opłaty do Tauron w tych latach to 700-750zl
    6600-750= 5850zl - 3500zl = zysk 2350zl
    Jeszcze jakieś pytania?
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  8. #328
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magik Cz-wa Zobacz post
    Ja pierdl.. co za człowiek
    Koszt instalacji 4,13 kwp po mojej stronie 3500zl
    Instalacja od połowy 2019r. wyprodukowała 16500kwh
    Jaka stawkę przyjąć z lat poprzednich 0.68zl ? 0.50zl ? 0.40zl ?
    Niech będzie 0.40 bo niżej się nie da nawet w twojej g12as
    16500×0.4=6600zl
    Opłaty do Tauron w tych latach to 700-750zl
    6600-750= 5850zl - 3500zl = zysk 2350zl
    Jeszcze jakieś pytania?

    Ale...
    jak byś zainwestował 3.500 zł (lub kumpel kumpla) w BTC to byś wtedy kupił ok. 0,1 BTC i teraz byś "miał" z tego prawie 10 tys. złotych.
    Super biznes !!
    Jednak w tym okresie byś zapłacił jakieś 16.500 kWh x 0,60 zł/kWh = 9.000 zł za prąd.
    Czyli jesteś 1.000 zł do tyłu
    Ale to są obliczenia i wnioski w filozofii Kaizen.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #329

    Domyślnie

    Ciekawe w co zainwestował Kaizen pieniądze z fotowoltaiki i ile na tym zarobił? ������
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  10. #330
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    „Inwestowanie w siebie to najlepsza rzecz, którą możesz zrobić.
    Rób wszystko to, co poprawia twoje talenty; to jest coś czego nikt nie może ani opodatkować, ani tobie odebrać.”

    https://www.najlepszeplatformyforex....uffetta-forex/

    PS ad. 10 uncji złota czy BTC
    „Cena jest tym, ile zapłacisz, a wartość to to, co dostaniesz.
    Nieważne, czy mówimy o akcjach, czy o skarpetkach.”
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 08-02-2023 o 19:34
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #331
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    889

    Domyślnie

    Żeby nie było, nie twierdzę że inwestycja w PV to cud miód i orzeszki .
    Ale ma spokojną stopę zwrotu i nie jest obarczona ryzykiem jak powiedzmy krypto
    Też mogę napisać że w 2006r kupiłem kawalerkę za 43 tysiące i teraz jest warta 4x tyle , ale za wartość PV 10kw kupie teraz 20% kawalerki , więc zamiast zbierać na kolejną nie wiadomo ile czasu, lepiej kupić chyba coś o wiele mniejszej wartości . Działki za to sie nie kupi, lokata przy takiej kwocie to też żaden interes przy takiej inflacji

    Gdyby każdy z nas miał na wszystko ( krypto, złoto, opał, dobre wakacje , auto co 2 lata nowe ) to cena prądu miałaby drugorzędne lub nawet marginalne znaczenie...

  12. #332
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    tylko że złotem by się nie ogrzał i co roku by musiał kupować 4 tony pelletu,
    Albo energii elektrycznej. PV też się nie ogrzeje - a prąd może równie dobrze (nawet lepiej, taniej i pewniej) kupić od ZE.
    Zrozum, że jak alternatywne wykorzystanie pieniędzy przynosi co roku korzyści pozwalające kupić tyle samo (lub więcej) kWh w ZE , niż wartość przyniesiona instalacją PV z uwzględnieniem amortyzacji, konserwacji, napraw, ryzyk itd. to PV przegrywa.

    Cytat Napisał Magik Cz-wa Zobacz post
    Ja pierdl.. co za człowiek
    Koszt instalacji 4,13 kwp po mojej stronie 3500zl
    No gratuluję. Wreszcie jakiś fakt. Podasz jeszcze jeden? Jakie dopłaty? Bo ceny rynkowe to 5 lat temu były ponad 4x wyższe przy tak małej instalacji. Pisałem, że dotacje mogą wywrócić opłacalność - a ja piszę o standardowej (aktualnie przy samej PV max 7K zł nie więcej niż 50% wartości z limitem jeszcze na cenę kWp)

    Cytat Napisał Magik Cz-wa Zobacz post
    Instalacja od połowy 2019r. wyprodukowała 16500kwh
    Jaka stawkę przyjąć z lat poprzednich 0.68zl ? 0.50zl ? 0.40zl ?
    Z moich faktur może być?
    "20 869 kWh za które zapłaciłem 6270,66 zł"
    Razem z opłatami stałymi - całość za ponad 30 miesięcy. Wychodzi za 16500kWh 4957,87zł razem z opłatami stałymi. A ile zapłaciłeś stałych, mocowej i innych?

    Cytat Napisał Magik Cz-wa Zobacz post
    Niech będzie 0.40 bo niżej się nie da nawet w twojej g12as
    Oczywiście, że się da. Masz stawki w Excelu z 2019 i 2020r. Jak z kimś dyskutujesz, to czytaj. Średnia w PGE przy 30% "drogiej" (czyli jak w G11) to 0,3217zł/kWh w 2019 i 0,3246zł/kWh w 2020. A w promocji Fortum 0,2854zł/kWh.

  13. #333

    Domyślnie

    Serio ostatni raz.
    Fajny jesteś goguś. Jeżeli chodzi o liczenie twoich ,, oszczędności " to chwalisz się jaki jesteś bystrzak jakie taryfy znajdujesz jak to trzeba negocjować z dostawcami energii itd. ale jeżeli już chodzi o wyliczenia kosztów PV to jesteś bierną amebą która bierze najwyższe ceny na runku za instalację, nie uwzględnia dotacji krajowych, gminnych ulgi termomodernizacyjnej. A tym którzy z tego korzystają czynisz zarzut.

    Ps1. 4957,87 to dalej więcej niż 3500
    Ps2.co do dopłaty to fakt świetny był program u mnie w gminie ale w tym czasie taka instalację po uwzględnieniu ogolnie dostepnych dotacji i z ulga termo można było spokojnie zejść do 10tys różnica taka ze zwrot nastąpiłby rok czy dwa później niż u mnie.
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  14. #334
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    889

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Albo energii elektrycznej. PV też się nie ogrzeje - a prąd może równie dobrze (nawet lepiej, taniej i pewniej) kupić od ZE.
    Zrozum, że jak alternatywne wykorzystanie pieniędzy przynosi co roku korzyści pozwalające kupić tyle samo (lub więcej) kWh w ZE , niż wartość przyniesiona instalacją PV z uwzględnieniem amortyzacji, konserwacji, napraw, ryzyk itd. to PV przegrywa.
    Tylko nie każdy tak jak Ty ma "żyłkę" do interesów i każde zainwestowane 40k potrafi zarobić dla niego co roku kilka tysięcy na rachunek za prąd.
    Nie pamiętam ile dostał dopłaty z miasta do PV i kotła na pellet ale była to znaczna kwota. Miasto Rybnik. Oczywiście mógł te kase wsadzić w co innego , grzać dom który potrzebuje 20000 kWh COP-em 1 i modlić się żeby inwestycja była trafna i zarobiła na rachunek

    Pytałem kumpla ile go kosztuje utrzymanie instalacji, powiedział ze kupił sobie myjkę na długim sztylu do mycia paneli bo ma je na płaskim dachu z ograniczonym dostępem...

  15. #335
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.620
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Dajcie mu już spokój...
    Niech żyje zaprzeszłymi promocjami i wspomnieniami prądu po 28gr.
    Do tego strachem przed awariami, konserwacją i aktem dewastacji.
    De facto im mniej nowych PV powstanie tym lepiej dla obecnych posiadaczy, bo sieć ma swoją pojemność i już teraz na pewnych terenach niedomaga
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #336
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magik Cz-wa Zobacz post
    Serio ostatni raz.
    Fajny jesteś goguś.
    Pomyliłeś mnie z kimś.
    To jaką dopłatę dostałeś? 80%? Przypomnę:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Firmy mają zupełnie inne zasady, zużywają gros energii w dzień i płacą drożej za kWh. Więc ich opłacalność wygląda inaczej.
    Wiele gmin (nie moja) miały programy z dopłatą rzędu 80% wartości - to też zmienia opłacalność.
    To, że ktoś wygrał w loterii coś za darmo czy za 20% wartości, nie znaczy, że generalnie inwestowanie w to coś jest opłacalne.


    Cytat Napisał Magik Cz-wa Zobacz post
    jeżeli już chodzi o wyliczenia kosztów PV to jesteś bierną amebą która bierze najwyższe ceny na runku za instalację
    Którą cenę nazywasz najwyższą?
    Jakie były warunki tej "promocji"? Nie 80% płaciła gmina i te 3500zł trzeba pomnożyć przez 5, żeby uzyskać realny koszt takiej instalacji?
    A powiesz, ile kosztuje zdjęcie paneli z dachu i ich ponowny montaż?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-02-2023 o 20:17

  17. #337
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.620
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To, że ktoś wygrał w loterii coś za darmo czy za 20% wartości, nie znaczy, że generalnie inwestowanie w to coś jest opłacalne.
    Piszesz o swojej promocji na prąd ?
    Cytat Napisał Kaizen
    ja mam losy na loterię pt. promocja na prąd.


    A powiesz, ile kosztuje zdjęcie paneli z dachu i ich ponowny montaż?
    Nie wiem, bo nie miałem spieprzonego mi dachu. Ani nikt z moich znajomych, sąsiadów mających PV.
    Ale przecież moduły można montować na gruncie/wiacie ?
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 08-02-2023 o 20:22
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #338
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Albo energii elektrycznej. PV też się nie ogrzeje - a prąd może równie dobrze (nawet lepiej, taniej i pewniej) kupić od ZE.
    Zrozum, że jak alternatywne wykorzystanie pieniędzy przynosi co roku korzyści pozwalające kupić tyle samo (lub więcej) kWh w ZE , niż wartość przyniesiona instalacją PV z uwzględnieniem amortyzacji, konserwacji, napraw, ryzyk itd. to PV przegrywa.
    ...
    No gratuluję. Wreszcie jakiś fakt. Podasz jeszcze jeden? Jakie dopłaty? Bo ceny rynkowe to 5 lat temu były ponad 4x wyższe przy tak małej instalacji. Pisałem, że dotacje mogą wywrócić opłacalność - a ja piszę o standardowej (aktualnie przy samej PV max 7K zł nie więcej niż 50% wartości z limitem jeszcze na cenę kWp)
    ...
    Z moich faktur może być?
    "20 869 kWh za które zapłaciłem 6270,66 zł"
    Razem z opłatami stałymi - całość za ponad 30 miesięcy. Wychodzi za 16500kWh 4957,87zł razem z opłatami stałymi. A ile zapłaciłeś stałych, mocowej i innych?
    ...
    Oczywiście, że się da. Masz stawki w Excelu z 2019 i 2020r. Jak z kimś dyskutujesz, to czytaj. Średnia w PGE przy 30% "drogiej" (czyli jak w G11) to 0,3217zł/kWh w 2019 i 0,3246zł/kWh w 2020. A w promocji Fortum 0,2854zł/kWh.
    "20 869 kWh za które zapłaciłem 6270,66 zł" to jest łącznie z tym okresem promocji "kWh za damo" który się skończył tylko zapomnieli naliczać złotówek za pobraną energię?
    Pochwal się jak "alternatywnie wykorzystałeś pieniądze" za które kilka lat temu mogłeś zainstalować PV.
    Głównym powodem dla którego nie instalowałeś PV były niskie koszty instalacji (kable grzewcze), jej niezawodność i nisko koszty energii.
    Teraz już nie masz niskich kosztów energii mimo taryfy G12.
    Teraz udowodnij na liczbach, że instalacja PV na starych zasadach, z dopłatą i z ulgą podatkową nadal się nie opłaca.

    Ludzie instalowali PV też dlatego, że było ich stać na to i myśleli że prąd podrożeje a jak pójdą na zasłużoną emeryturę to nie będzie ich stać ani na PV ani na zapłacę za energię elektryczną.

    ad.
    "alternatywne wykorzystanie pieniędzy przynosi co roku korzyści pozwalające kupić tyle samo (lub więcej) kWh w ZE , niż wartość przyniesiona instalacją PV z uwzględnieniem amortyzacji, konserwacji, napraw, ryzyk itd. to PV przegrywa."
    W powyższym widzę strach lub zaklinanie rzeczywistości.
    Podaj statystyki konserwacji, napraw i ryzyk.
    Jaką stawkę amortyzacji przyjmujesz?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  19. #339

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To jaką dopłatę dostałeś? 80%?





    Jakie były warunki tej "promocji"? Nie 80% płaciła gmina i te 3500zł trzeba pomnożyć przez 5, żeby uzyskać realny koszt takiej instalacji?
    A powiesz, ile kosztuje zdjęcie paneli z dachu i ich ponowny montaż?
    Jakie to ma znaczenie czy 80% czy 60%? Zarzucałeś mi że niemożliwe by moja inwestycjia w pv się zwróciła. Udowodniłem cię że tak się stało i nie jestem w tej sytuacji jakimś wyjątkowym przypadkiem.
    W tamtym czasie uzyskanie dotacji itd w wysokości 50% było czymś normalnym. Jak to się ma do moich 70% ?Tak że zwrot wydłużył się o rok czy dwa.
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  20. #340
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Instalowanie PV na starych zasadach generalnie opłacało się i nadal się opłaca.
    Dotacje i ulgi tylko polepszały sytuację prosumenta.

    Kaizen zawsze będzie udowadniał że ma rację. Tak już ma.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Strona 17 z 132

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony