dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 118 z 132
Pokaż wyniki od 2.341 do 2.360 z 2639
  1. #2341
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    A sam magazyn bez całej reszty można?
    Po co mi te panele falowniki i cała reszta.
    Wielki magazyn zamiast całej reszty, o 12:00 napełniam go z sieci po 0,1 zł/kWh, a o 24:00 sprzedaję po 1,40 zł/kWh. Taka domowa elektrownia szczytowa.
    Czysty zysk. I słońca nie trzeba wyglądać, i chałupa się nie spali, żyć nie umierać
    Oczywiście żartuję.
    Niby wszystko się zgadza ale tak naprawdę nic się nie zgadza. Jak będzie zima albo będzie deszczowy dzien to róznica miedzy ceną skupu i sprzedaży będzie niewielka. Nigdy w ten sam dzień nie zobaczysz ceny skupu prądu niższej od ceny sprzedaży (to moja opinia bo teoretycznie to możliwe). No i do tego wszystkiego dochodzi jeszcze koszt dystrybucji i koszt samego akumulatora....

  2. #2342
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Jednak latem mogą być zyski na własnym magazynie ee.
    Możliwe, że trzeba jednak posiadać instalację PV aby w ten sposób (z magazynu) sprzedawać prąd.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #2343

    Domyślnie

    Średnia różnica pomiędzy najwyższą ceną RCE a najniższą dzienną w roku 2023 (licząc od maja, bo od tego miesiąca mam FV i prowadzę statystyki) wyniosła 0,327 zł za kWh. Jeżeli codziennie przez 12 miesięcy uda ci się załadować najtańszą energię do magazynu i wypchnąć do sieci jako najdroższą to dla 10 kW w magazynie masz 10kWh x 0,327 zł x 365 dni = 1.193,5 zł.
    No ale zimą to raczej niespecjalnie wypali - więc załóżmy, że słonecznych dni w roku będzie ze 200 - czyli wtedy wyjdzie to 654 zł.
    To jednak obliczenie dla uproszczonych warunków idealnych (żadnych strat, 100% magazynu ładujesz i rozładowujesz w optymalnych warunkach).
    Jednak w roku 2024, jak do tej pory te różnice są jeszcze mniejsze.
    To dla ładowania z PV.

    Pamiętajcie jednak, że ładując z sieci, do kosztów ładowania magazynu trzeba dołożyć koszty dystrybucji więc trzeba do tego legendarnego grosza (skup w słoneczne weekendowe południe) dorzucić jeszcze ponad 40 groszy za dystrybucję . Czyli naładujesz magazyn za 41 groszy a sprzedasz za 30-40 - czysty zysk .

    Już bardziej opłacać się będzie naładować magazyn, żeby zasilić coś w nocy. Tylko nie wiem co, bo w nocy, szczególnie latem, to ja za wiele prądu nie zużywam.
    W tzw okresie przejściowym to może być np. zasilanie co lub cwu, lecz akurat w nocy też raczej mam najniższy pobór prądu na to. Paza tym zamiast zasilać magazyn energią można sobie zasilić od razu magazyn ciepła czyli bojler z grzałką.

  4. #2344

    Domyślnie

    Przykład dzisiejszy (11.03.2024)

    najtańsza RCE o 2.00 - 0,10 zł/kWh
    najdroższa o 20.00 - 0,43 zł/kWh

    Jeśli chodzi o ładowanie z sieci to magazyn o 2.00 naładujesz za 0,4 (dystrybucja) + 0,1 *1,23.
    Czyli kupisz sobie kilowatogodzinę za 0,523 zł a sprzedaż za 0,43 (bo oczywiście vatu nie doliczasz).

    Jestem pewien, że nigdy różnica pomiędzy najtańszą a najdroższą ceną dnia nie przewyższy kosztów dystrybucji brutto.
    Ostatnio edytowane przez robbas ; 11-03-2024 o 11:42

  5. #2345
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał robbas Zobacz post
    Jeśli chodzi o ładowanie z sieci to magazyn o 2.00 naładujesz za 0,4 (dystrybucja) + 0,1 *1,23.
    Jak mogę za 10gr kupić 1kWh energii czynnej?

  6. #2346

    Domyślnie

    Rozpatruję przyszłościowe korzystanie z zapowiadanych taryf dynamicznych. Jak będziesz miał taryfę dynamiczną to tak to chyba będzie działać, nie?
    Albo przynajmniej w sposób zbliżony.

  7. #2347

    Domyślnie

    musialbys byc wrozka aby to policzyc
    w lutym 2024r. RCEm wynosi 50% RCEm z lutego 2023r.
    Wahania sa tak duze ze obliczenia sa obarczone takim bledem jak prognoza pogody na przyszly rok

  8. #2348

    Domyślnie

    Wiem, wiem. Dlatego sprawdzam to, jak to się układa na chwilę obecną. I raczej nie widzę szans na wielki biznes z magazynem energii, jeśli obecny trend kształtowania cen RCE się utrzyma. Jest to oczywiście pewien rodzaj wróżbiarstwa, ale opieram się na na danych z ostatniego roku. Na razie zachęcanie do kupna taniej energii i odsprzedaży w droższych godzinach jest niespecjalnie uzasadnione.

  9. #2349

    Domyślnie

    Fakt, warto sobie samemu policzyc. Warunki sa bardzo zmienne a do tego rzad zaraz znowu cos zmieni.

  10. #2350

    Domyślnie

    Gbboptimizer.gbbsoft.pl jest już gotowy na dynamiczne ceny.
    Program do optymalizacji Victronow i inwerterów Deya: GbbOptimizer.gbbsoft.pl
    Maksymalizowanie zysku przy cenach dynamicznych, odliczanie ładowania EV, prognozowanie konsumpcji przez PC, itd...

  11. #2351

    Domyślnie

    Cytat Napisał gb987t Zobacz post
    Gbboptimizer.gbbsoft.pl jest już gotowy na dynamiczne ceny.
    a czy rozważałeś może integrację również z pompą ciepła i ładowaniem 'cieplnym' podłogówki, albo CWU (bardziej realistyczny scenariusz przy foto)? Jakoś nie wierzę żeby kiedykolwiek opłacało się 'odsprzedawać' energię. Wierzę natomiast w maksymalizację autkonsumpcji, a PC na CO, czy CWU (albo nawet grzałki) ładnie by do tego pasowało.

  12. #2352

    Domyślnie

    A co chciałbyś aby program robił?
    Mogę np na mqtt wystawiać sygnał 1, gdy SOC aktualny przekracza jakaś określoną wartość.

    Można przez mqtt pobierać aktualny wykres, więc także bieżące SOC i najbliższe 24h przewidywań w tym SOC i oprogramować to samodzielnie np w HomeAssistant.

    Ps. Tu jest lista protokołów do komunikacji zewnętrznych programow (wymaga zalogowania) : https://gbboptimizer.gbbsoft.pl/Manu...ters.PageNo=15

    Ps2. Ciekawe kto i po co zmienił mi nick?
    Ostatnio edytowane przez gb987t ; 19-03-2024 o 20:30
    Program do optymalizacji Victronow i inwerterów Deya: GbbOptimizer.gbbsoft.pl
    Maksymalizowanie zysku przy cenach dynamicznych, odliczanie ładowania EV, prognozowanie konsumpcji przez PC, itd...

  13. #2353
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    emlem

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    30

    Domyślnie

    Cześć, nie jestem pewny czy w dobrym miejscu, ale nie chcę zakładać nowego tematu.
    Dzisiaj przyjechali do mnie panowie z rejonu energetycznego sprawdzić licznik. Na 10 minut musieli odłączyć prąd.
    Po skontrolowaniu wszystkiego powiedzieli, że mieli zgłoszenie, że oddaję prąd do sieci w nocy i musieli to sprawdzić. Spytali czy mam magazyn energii, co potwierdziłem. Wtedy powiedzieli, że w takim razie pewnie wszystko jest ok.

    I teraz moje pytanie. Czy rzeczywiście wszystko jest ok? Na wykresie w aplikacji falownika nie zauważyłem nieprawidłowości w związku z pracą magazynu energii. Czy może się rzeczywiście tak zdarzyć, że magazyn oddaje coś do sieci? Albo czy słyszeliście o podobnych przypadkach i kontrolach?

  14. #2354
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.787

    Domyślnie

    Kontrolować dziady swój interes potrafią ale naszego ni uja , 28 wyłączeń z powodu wysokiego napięcia tu dziady nie potrafią ale kontrolować to jak ubeki najlepiej im wychodzi.

  15. #2355
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał emlem Zobacz post
    I teraz moje pytanie. Czy rzeczywiście wszystko jest ok? Na wykresie w aplikacji falownika nie zauważyłem nieprawidłowości w związku z pracą magazynu energii. Czy może się rzeczywiście tak zdarzyć, że magazyn oddaje coś do sieci? Albo czy słyszeliście o podobnych przypadkach i kontrolach?
    Sprawdź czy masz tak ustawiony magazyn, że ma oddawać w dzień lub w nocy energię do sieci.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #2356

    Domyślnie

    Nie wiem jak u innych dostawców, ale w ENERDZE możesz godzina po godzinie sprawdzić ile energii pobrałeś i ile oddałeś. Pewnie każdy dostawca to ma, bo inaczej byś nie panował nad swoim kontem w netbillingu. Będziesz wiedział czy to jakiś drobiazg czyli coś zakłóca pracę magazynu, czy regularna, zadana praca magazynu.

  17. #2357

    Domyślnie

    Jeżeli był pełny, a następnego dnia miał znowu się ładować to gdzieś ta energia musi iść...

  18. #2358
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał robbas Zobacz post
    Nie wiem jak u innych dostawców, ale w ENERDZE możesz godzina po godzinie sprawdzić ile energii pobrałeś i ile oddałeś. Pewnie każdy dostawca to ma, bo inaczej byś nie panował nad swoim kontem w netbillingu. Będziesz wiedział czy to jakiś drobiazg czyli coś zakłóca pracę magazynu, czy regularna, zadana praca magazynu.
    Dostawcy maja, ale sprzedawcy już nie... Ja nie mam udostępnionych danych z licznika, samemu mierzyć mi się nie chce na trzech fazach, firmware'u do mojego licznika też nie widziałem do pobrania, bym sam widział statystyki na żywo
    1. PV - Sofar Solar, 9,55kW - wschód 111°
    2. PV - Hoymiles, 2,28kW - południe 194°

  19. #2359

    Domyślnie

    Pge udostępnia, ale u mnie w styczniu i w lutym są dziury. Z grudnia mam 4 dni.
    Program do optymalizacji Victronow i inwerterów Deya: GbbOptimizer.gbbsoft.pl
    Maksymalizowanie zysku przy cenach dynamicznych, odliczanie ładowania EV, prognozowanie konsumpcji przez PC, itd...

  20. #2360

    Domyślnie

    gb987t, to znaczy co dokładnie udostępnia PGE? Mówisz o danych z licznika dwukierunkowego PGE?

Strona 118 z 132

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony