dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 16 z 132
Pokaż wyniki od 301 do 320 z 2639
  1. #301

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    bingo.
    Od lat... mu się nie opłaca i uczciwie, obiektywnie ogłasza tą teze wszem i wobec ostrzegając każdego kto o to pyta.
    Ale widac... wciąż się bije ze sobą, bo temat go naprawdę interesuje.

    On ma taryfy i "niespecjalnie dużo" musi się starać aby dzienna/nocna mu się opłacała.
    A u mnie.... G11 i 0 oszczędzenia, żadnych ograniczeń nawet najdrobniejszych.
    Rocznie idzie 9~10MWh i co?
    I nic... idzie a płacić nie trzeba wiele. Według Kaizena to więcej stresów i nieprzewidziane ryzyka i koszt?
    W to mi graj, mnie to chyba jednak bardziej uspokaja niż gotówka na koncie gdybym leczenia potrzebował.... .

    ps. Mam ubezpieczenie na życie. zamiast rachunków za prąd lepiej polise wykupić na setki tysięcy zamiast nędznych 36tyś które wydałem i miał bym niby na te mityczne leczenie. U znachora chyba... .



    cokolwiek byle zgodnie ze sztuką i bezpieczne.

    Gotówka na koncie to jest dopiero stres przy dzisiejszej inflacji.

  2. #302

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Gdzie wrzucałeś te fakty (liczby)? I nie możesz wrzucić samych faktów, bo faktu ile zapłaciłeś nie posiadając PV nie znasz. Trzeba założyć - np. ceny z faktury, którą wrzuciłem.
    Średnioroczne zużycie do momentu montażu PC w tym roku to 3500 kWh produkcja zawsze wyższa ze nawet po bilansowani 0.8 nigdy nie mialem dopłaty. Roczne opłaty do Tauron około 200zl. Czyli tyle mnie rocznie kosztowało w Tauronie 3500kWh!
    Dalej będziesz twierdził ze rok do roku instalacja się nie spłacała?
    Prosumente nie może wybrać G12as. Skoro tego nie wiesz, to nie znasz faktów.
    Nie intersowalem sie ta taryfa bo jak słusznie zauważyłeś mnie nie dotyczy. Ale nawet zakładając jej stawki to za 3500kwh zapłaciłbym więcej niż 200zl
    Dla mnie 26K zł to nie ochłap. Ale poznać bogatego.
    Ale jakby dopłaty nie określać to wpływa na opłacalność instalacji.
    Piszac o ochlapie pisalem o tys zl dla ogrzewajacych prądem a niemajacych pv.
    Jak najbardziej trzeba korzystać z wszelkich możliwych dotacji do montażu PV ulgi termo dotacji miejskich itd bo to jeszcze przyspiesza tempo zwrotu PV


    Przez lata realne ceny spadały. Teraz jest pierwsza sytuacja od bardzo dawna (a może i od zawsze) gdy cena realna wzrosła. Jednorazowo - i dalej z tego poziomu spada przez inflację.
    Te spadki nie byly jakies bardzo duże. Teraz tez jak sie dobrze poszuka to można znaleść w przyzwoitej cenie.

    Od momentu zapłaty za instalację jest ogromny minus. I właśnie o to chodzi czy/kiedy wychodzi na plus. Powtórzę też, że trzeba uwzględniać ryzyka. Przeróżne. Dla przykładu ja miałem już naprawiany dach w ramach gwarancji. Za darmo. Wiesz, ile bym zapłacił za zdjęcie i założenie paneli, gdybym je miał na dachu?
    Oczywiście że startujesz z minusem ale rok do roku się zmniejsza a po x latach przechodzi na plus. Ale nie ma opcji by nie przeszedł w plus to tylko kwestia czasu. Temu nie zaprzeczysz . Chociaż ty pewnie zaprzeczysz ale fakty się bronią co przedstawiłem w pierwszej części wpisu.
    Co do kwestii ryzyka oczywiste że jakieś jest ale gdyby wszyscy byli tak bojazliwi jak ty to świat nie znałby pojęcia postępu. Z drugiej strony inwestycja na poziomie 20tys w większości przypadków nie zachwieje poczucia bezpieczeństwa.
    Nie wiem tego. To znowu dogmat?
    Wiesz, jakie masz stawki w G12as? "Droga" jak w G11, tania ze 3x taniej.
    Powtórzę po raz enty której byś taryfy nie wziął do wyliczeń montaż pv się zwrócić co najwyżej okres zwrotu może się nieznacznie różnic

    Cóż kończę ta wymianę zdań. Ty dalej zaklinaj rzeczywistość
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  3. #303
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    A u mnie.... G11 i 0 oszczędzenia, żadnych ograniczeń nawet najdrobniejszych.
    A wiesz, o ile mniej zapłaciłbyś w G12as? Tylko teraz już za późno.


    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7598233

    Jeden ze starych wpisów:

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Kupując PV tak naprawdę kupujesz ileś kWh na x lat. Do tego zaciągając na to kredyt czy wydając oszczędności ponosisz ryzyko braku kasy w razie utraty pracy. Bo co z tego, że masz 100zł/mies mniejsze rachunki, jak nie masz na koncie 25k zł, które tam były albo co gorsza kredyt na 25k zł? 9Mając 25k zł jestem w stanie przeżyć rok zaciskając pasa. Mając 100zł mniejsze rachunki nie mam dalej na życie.

    [...]
    20MWh to Jakieś 6400 zł w g12as czy 8000zł z "mojej" średniej. Czyli zwróciłaby się, uwzględniając haracz ZE, instalacja z 1,5 kWp która tyle prądu dostarczyłaby w jakieś 15 lat. O ile koszty ubezpieczenia będą zerowe i nic by się nie zepsuło (poczytaj gwarancje - nie tylko na panele i inwerter, ale też na systemy mocowania czy kable).
    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Ale widac... wciąż się bije ze sobą, bo temat go naprawdę interesuje.
    Nie bije, tylko sprawdza opłacalność. O tym też wielokrotnie pisałem:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wydając teraz pieniadze na PV pewne jest tylko to, że już nie masz pieniędzy i że sprawność paneli spada z czasem. Reszta to nadzieje i ryzyko. Nadzieja, ze nie bedzie promocji na prąd i ceny beda rosły, nadzieja, ze nic się nie zepsuje, że wandal ani trąba powietrzna nie zniszczy, że ZE nie(wiele) bedzie odcinał od sieci, że zostanie 20% potrąceniabi że ZE będzie miał obowiązek przyjmowania prądu, ze nie wymuszą montażu nowych falowników czy innych urzadzeń,, ze nie nastapi przelom, i za dwa lata nie da się kupić 2x taniej 2x sprawniejszych paneli itd.

    Cytat Napisał Magik Cz-wa Zobacz post
    Średnioroczne zużycie do momentu montażu PC w tym roku to 3500 kWh produkcja zawsze wyższa ze nawet po bilansowani 0.8 nigdy nie mialem dopłaty. Roczne opłaty do Tauron około 200zl. Czyli tyle mnie rocznie kosztowało w Tauronie 3500kWh!
    Dalej będziesz twierdził ze rok do roku instalacja się nie spłacała?
    Widziałeś fakturkę z #294?
    3044kWh w 6 miesięcy za 590,12zł brutto. Ile lat by się ta Twoja instalacja zwracała licząc po tej cenie?
    Nawet nie licząc ryzyka dodatkowych kosztów przy naprawie dachu, ryzyka pożaru, utraty dopłaty do ogrzewania prądem czy opłata
    Nie intersowalem sie ta taryfa bo jak słusznie zauważyłeś mnie nie dotyczy. Ale nawet zakładając jej stawki to za 3500kwh zapłaciłbym więcej niż 200zl

    Cytat Napisał Magik Cz-wa Zobacz post
    Piszac o ochlapie pisalem o tys zl dla ogrzewajacych prądem a niemajacych pv.
    To ile ta Twoja instalacja oszczędza ochłapów rocznie? W zeszłym roku pół ochłapa?

    Cytat Napisał Magik Cz-wa Zobacz post
    Oczywiście że startujesz z minusem ale rok do roku się zmniejsza a po x latach przechodzi na plus.
    Znowu dogmat... Ile ten X wynosi?

    Cytat Napisał Magik Cz-wa Zobacz post
    Co do kwestii ryzyka oczywiste że jakieś jest ale gdyby wszyscy byli tak bojazliwi jak ty to świat nie znałby pojęcia postępu. Z drugiej strony inwestycja na poziomie 20tys w większości przypadków nie zachwieje poczucia bezpieczeństwa.
    Oczywiście, że znałby takie pojęcie. Tylko premia za ryzyko musi być odpowiednio duża, żeby się opłacało. Kiedyś myślałem, że to przyszłość magazynowania energii:



    I nawet znaleźli się tacy, co w to wpakowali kasę... Jest postęp? No, niby tak. Tylko to zupełnie nieopłacalne. Policz, ile energii magazynuje tona podniesiona o 10m.

    Cytat Napisał Magik Cz-wa Zobacz post
    Powtórzę po raz enty której byś taryfy nie wziął do wyliczeń montaż pv się zwrócić co najwyżej okres zwrotu może się nieznacznie różnic
    Pokaż te wyliczenia. Porównamy ceny po których rozsądny, oszczędny użytkownik kupowałby prąd (bo pewnie przyjmiesz G11 i nie skorzystasz z promocji u alternatywnych sprzedawców). Bo mówisz o faktach, ale podajesz tendencyjnie tylko nieliczne.

  4. #304

    Domyślnie

    Jedno tylko zadnie bo już nie mam siły kopać się z ....
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post



    Widziałeś fakturkę z #294?
    3044kWh w 6 miesięcy za 590,12zł brutto. Ile lat by się ta Twoja instalacja zwracała licząc po tej cenie?
    To zwraca się czy nie? lol
    I taka mała uwaga. Dane widzę przyjmujesz tendencyjnie. Moje 3500 kwh było przed PC więc jak chcesz już być taki dokładny to nie odnoś go do G12as. Po montażu PC szacuje wzrost zużycia o jakieś 3500-4000kWh.

    co do x lat...
    Każdy będzie miał inny i zależny od wielu czynników. Koszt montażu, dotacje, ulgi, ilość zużywanej energii itd. ale tego chyba nie muszę ci tłumaczyć.

    eot
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  5. #305
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Widziałeś fakturkę z #294?
    3044kWh w 6 miesięcy za 590,12zł brutto. Ile lat by się ta Twoja instalacja zwracała licząc po tej cenie?
    To jest faktura za okres kiedy miałeś przez pół roku promocję 0 zł za energię w nocnej taryfie. Fartowna sytuacja, która zdarzyła się raz i już się nie powtórzy. Na tej podstawie chcesz liczyć czas zwrotu PV? Nic dziwnego, że ci wychodzi, że się nie opłaca. Tylko po co oszukiwać siebie i innych.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  6. #306
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Po co Wy rozmawiacie z tym chorym człowiekiem? Do niego nic nie dociera. Rachunki za te kable co wychwala dopiero dotrą ...

  7. #307
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Na chwile obecną jest jakieś ~400 tys instalacji w RP , nie tylko na prywatnych domach ale też ma ich sporo firm i instytucji . Wychodzi na to że wszyscy oni ( wg teorii Kaizena ) włącznie z prezesami poważnych firm , popełnili poważny błąd bo to się nigdy nie zwróci

    Gdybym grzał czym innym niż prąd ( obecnie klima, docelowo być może pompa ) to moje zużycie w domku 86m pewnie by oscylowało jak w mieszkaniu w bloku plus jakieś 20% , czyli powiedzmy 2000-2500 kWh wtedy to nie ma faktycznie sensu . No ale nie posiadam lasu i darmowego drewna , nie mam talonów na węgiel , nie znam nikogo kto ma tartak i produkuje darmowy pellet, to instalacja jest brana pod uwagę , ale to dopiero jak pomieszkamy rok żeby znać zużycie

  8. #308

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Na chwile obecną jest jakieś ~400 tys instalacji w RP , nie tylko na prywatnych domach ale też ma ich sporo firm i instytucji . Wychodzi na to że wszyscy oni ( wg teorii Kaizena ) włącznie z prezesami poważnych firm , popełnili poważny błąd bo to się nigdy nie zwróci

    Gdybym grzał czym innym niż prąd ( obecnie klima, docelowo być może pompa ) to moje zużycie w domku 86m pewnie by oscylowało jak w mieszkaniu w bloku plus jakieś 20% , czyli powiedzmy 2000-2500 kWh wtedy to nie ma faktycznie sensu . No ale nie posiadam lasu i darmowego drewna , nie mam talonów na węgiel , nie znam nikogo kto ma tartak i produkuje darmowy pellet, to instalacja jest brana pod uwagę , ale to dopiero jak pomieszkamy rok żeby znać zużycie
    Czyli przy takiej konsumpcji jak piszesz, można dać sobie spokój z instalacją?
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  9. #309
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Licząc nawet po standardowych cenach PGE (dosyć drogi sprzedawca i operator) 10,4MWh (a to moje roczne zużycie) ma koszt zmienny 4300zł brutto (zmieniając sprzedawcę na Enea 150zł taniej by wyszło i gwarancja ceny na trzy lata), to jakim sposobem PV nawet 15kW miałoby generować 6K zł oszczędności?

    Napisał Nurek_ Zobacz post #263
    Z ciekawości - to po ile masz prąd w drogiej i taniej (energia i przesył)? Bo za 30 gr to u siebie nawet w taniej nie kupi
    Niestety, spóźniłem się na G12as (w sensie bazowy rok miałbym wysoki). Jakbym poprzedni rok miał zero, to płaciłbym 0,58/0,2177 bez żadnych promocji (a w czasie gdy wybierałem sprzedawcę Fortum miał na G12as promocyjne stawki 0,5683/0,1641 a po pół roku 0,5929/0,1887.

    Na ostatnich fakturach 0,6930/0,2863 brutto. Wcześniej 0,5683/0,1641zł/kWh suma opłat zmiennych, zależnych od ilości kWh. Ale od tego roku zrobili mi podwyżkę i się pożegnałem z Fortum - chyba zmienię sprzedawcę na Enea 0,6896/0,2595 z gwarancją ceny na trzy lata (ceny prądu tutaj - koszty dystrybucji PGE).

    ....

    W czasie promocji stawki wyglądały tak:




    Razem ze wszystkimi opłatami abonamentowymi wychodzi średnio 0,1939zł/kWh



    Średnia 0,3949zł/kWh brutto razem ze wszystkimi abonamentowymi.

    Fakt, promocja się skończyła. Ale na każdą kolejną mogę polować
    Ci, co mają PV nie mogą Mają los na loterię pechowca w postaci zmian prawa i cenników (np. opłaty za moc bierną) czy awarii, ja mam losy na loterię pt. promocja na prąd.
    ...
    Wg własnej deklaracji zużywasz rocznie ok. 10,4 MWh pewnie w taryfie G12.
    Obecne ceny ENEA w taryfie G11 to
    Całodobowa energia 0,4141 x 1,23 = 0,5095 zł/kWh
    Całodobowa dystrybucja (0,1745+0,00496+0,0095) x 1,23 = 0,18896 x 1,23 = 0,2324 zł/kWh
    Razem 0,5095+0,2324 = 0,7419 zł/kWh do limitu (generalnie do 2000 kWh).

    PGE
    G11 to (0,4140+0,2223) x 1,23 = 0,6363 x 1,23 = 0,7826 zł/kWh do 2000 / 2600 / 3000 kWh rocznie
    G12 do limitu 2000 kWh (2600 / 3000 )
    S1 to (0,4718+0,2570+0,00496+0,0095) x 1,23 = 0,74326 x 1,23 = 0,9142 zł/kWh
    S2 to (0,2985+0,0496+0,00496+0,0095) x 1,23 = 0,36256 x 1,23 = 0,4460 zł/kWh

    Powyżej limitu 2000 / 2600 / 3000
    G11 to (0,6930+0,3488+0,00496+0,0242) = 1,07096 x 1,23 = 1,3173 zł/kWh

    G12
    S1 to (0,6930+0,4032+0,00496 +0,0242) x 1,23 = 1,12536 x 1,23 = 1,384 zł/kWh
    S2 to (0,6930+0,0777+0,00496 +0,0242) x 1,23 = 0,79986 x 1,23 = 0,9838 zł/kWh

    Taryfa G12
    Zakładając, że zużywasz 60% energii (6,24 MWh) w tańszej taryfie i 40% (4,16 MWh) w droższej taryfie (to ogólnie za energię i dystrybucję prawdopodobnie zapłacisz około
    S1 -> 800 x 0,9142 + 3360 x 1,3840 = 5.381,60 zł
    S2 -> 1200 x 0,4460 + 5040 x 0,9838 = 5.493,55 zł
    Razem ok. 10.340 zł brutto
    co daje średnią cenę 0,9942 zł/kWh
    jednak dostaniesz jednorazową dopłatę 1.500 zł więc wyjdzie taniej bo 8.840 zł co daje ok. 0,85 zł/kWh bez opłat stałych.

    Taryfa G11
    2000 x 0,7826 + 8400 x 1,3173 = 12.630,52 zł czyli o 2290 zł czyli drożej niż w G12.

    Gdybyś jednak w odpowiednim czasie zamontował instalację PV o mocy 10 kWp to byś zapłacił max. 50.000 zł i byś otrzymał dofinansowanie 5.000 zł i ulgę w PD (wtedy chyba 17% lub 18%,19%) czyli koszt po ulgach byłby w granicach 37500 zł za 10 kWp.

    Licząc dzisiejsze ceny energii z limitami do 2000 MWh i ograniczeniem kosztu energii w 2023 roku do 693 zł za MWh inwestycja zwraca się po upływie ok. 4 - 5 lat.

    Wszystkie twoje teorie o braku opłacalności, o promocjach u różnych sprzedawców prądu, o ekonomiczności grzania kablami, o stresie związanym z posiadaniem instalacji PV legły w gruzach.
    Stres to mają ludzie grzejący prądem z COP=1

    Przestań oszukiwać ludzi swoimi teoriami na temat instalacji PV.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #310
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magik Cz-wa Zobacz post
    To zwraca się czy nie? lol
    To, że ktoś wygrzebuje się z dołka nie znaczy, że się z niego wygrzebie. Pakowanie się w dołek z własnej ochoty ma sens, gdy odniesiesz na tym wyraźne korzyści (czy to finansowe, czy inne).


    Cytat Napisał Magik Cz-wa Zobacz post
    Moje 3500 kwh było przed PC więc jak chcesz już być taki dokładny to nie odnoś go do G12as. Po montażu PC szacuje wzrost zużycia o jakieś 3500-4000kWh.
    I co tu tendencyjnego? Skoro wzrośnie Ci zużycie, to znowu tracisz - bo nie możesz wybrać G12as posiadając PV.. Przelicz sobie rachunki na G12as (jeszcze raz przypominam - w dzień jak G11, czyli najtańsza "droga" strefa i ze 3x tańsza nocna, czyli również "tania" strefa najtańsza z tanich).


    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    To jest faktura za okres kiedy miałeś przez pół roku promocję 0 zł za energię w nocnej taryfie. Fartowna sytuacja, która zdarzyła się raz
    Fakt. To jest fakt. Faktyczna cena jaką zapłaciłem. Dotąd ta promocja była kilka razy - ja na nią trafiłem raz. Nikt posiadający PV nie mógł z niej skorzystać - to też fakt.

    Takie miałem wyniki za 2,5 roku. Ile lat by mi się zwracało przy takich cenach?
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Za ostatnie 30,839 miesiąca zużyłem 3845,01 kWh w drogiej strefie i 17023,99 kWh w taniej strefie czyli razem 20 869 kWh za które zapłaciłem 6270,66 zł. Średnia cena kWh WŁĄCZNIE z opłatami abonamentowymi 0,3005 zł/kWh. Z ostatniej faktury (24 lutego do 26 sierpnia br.) 1126 kWh t1, 3776kWh t2 średnia cena włącznie z opłatami stałymi 0,4108zł/kWh.
    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Na chwile obecną jest jakieś ~400 tys instalacji w RP , nie tylko na prywatnych domach ale też ma ich sporo firm i instytucji . Wychodzi na to że wszyscy oni ( wg teorii Kaizena ) włącznie z prezesami poważnych firm , popełnili poważny błąd bo to się nigdy nie zwróci
    Firmy mają zupełnie inne zasady, zużywają gros energii w dzień i płacą drożej za kWh. Więc ich opłacalność wygląda inaczej.
    Wiele gmin (nie moja) miały programy z dopłatą rzędu 80% wartości - to też zmienia opłacalność.

    Gdyby ludzie podejmowali racjonalne decyzje, to by sprzedawcy PV tak nie wydzwaniali i nie spamowali. Nie byłoby prezentacji garnków, pościeli i innych wynalazków o nadprzyrodzonych właściwościach za cenę wielokrotnie wyższą, niż gdzie indziej.

    Wyniki kontroli NIK w przypadku liczenia opłacalności to wyjaśniają.:



    Ale jak widać po tym wątku nikt nie pokazuje obliczeń na podstawie których podjęli decyzję o montażu. A ci, co na FM pokazywali to podawali abstrakcyjne ceny EE, bo wg takich, które płaciliby rozsądnie wybierając taryfę i sprzedawcę zdecydowanie się nie opłaca.
    Dopiero net-metering (patrz początek wątku) można się dopatrzeć opłacalności przy zeszłorocznych cenach.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-02-2023 o 19:41

  11. #311
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.625
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    @Kaizen:
    Fakt, promocja się skończyła. Ale na każdą kolejną mogę polować
    Ci, co mają PV nie mogą Mają los na loterię pechowca w postaci zmian prawa i cenników (np. opłaty za moc bierną) czy awarii, ja mam losy na loterię pt. promocja na prąd.
    Po tym czasie opłaty za moc bierną nadal brak.
    A Ty jaką promocję dorwałeś na 2023?


    Dopiero net-metering (patrz początek wątku) można się dopatrzeć opłacalności przy zeszłorocznych cenach.
    Aaaa... widzisz- bo byli też tacy, którzy pewnego dnia zrozumieli, że cena energii w końcu będzie rosnąć znacznie szybciej, niż dotychczas.
    I to pewniejsze, niż "promocje na 0zł", nawet, jeśli raz się na nią załapałeś.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 08-02-2023 o 14:31
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #312
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Dorwał promocję 1.500 zł za ogrzewanie prądem
    Jak by miał instalację PV to by jej nie dorwał.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #313
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.625
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Dorwał promocję 1.500 zł za ogrzewanie prądem
    Jak by miał instalację PV to by jej nie dorwał.
    Tylko jednak mało kto ogrzewa prądem, a on twierdzi, że PV nikomu się nie opłaca, a te decyzje były podjęte nieracjonalnie
    Wszyscy, którzy sa na net-meteringu wchodza właśnie w "złotą erę" opłacalności, a jeśli mają PV kilka sezonów od czasów Mój Prąd 1.0 (czyli wzięli dotację 5kzł i odpisali podatek) to na miesiącach będzie im sie ten wydatek zwracał.

    Ale może Kaizen uzyskał wyższą stopę zwrotu z niewydanych wówczas 25kzł
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 08-02-2023 o 14:53
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #314
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Ale jak widać po tym wątku nikt nie pokazuje obliczeń na podstawie których podjęli decyzję o montażu. A ci, co na FM pokazywali to podawali abstrakcyjne ceny EE, bo wg takich, które płaciliby rozsądnie wybierając taryfę i sprzedawcę zdecydowanie się nie opłaca.
    Dopiero net-metering (patrz początek wątku) można się dopatrzeć opłacalności przy zeszłorocznych cenach.
    Kumpel który władował 10kw na dach ma teraz kilka tysięcy kWh do władowania w pompę ciepła , automatycznie kupuje przez to mniej pelletu który kupował po 700 a jest teraz po ponad 2000 za tonę . Naprawdę potrzebujesz do tego jakiś spektakularnych wyliczeń ?

    Pompa ( przerobiony klimatyzator ) zapewnia grzanie do -10` , jeśli zejdzie niżej odpala się piec na pellet bo pompa nie daje rady. Oczywiście mógł zamiast 10kw na dach kupić sobie 20 ton pelletu i tylko nim grzać , stykło by to na jakieś 4 do 5 lat . Potem dalej byłby w dupie
    Ostatnio edytowane przez sito ; 08-02-2023 o 15:09

  15. #315
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Czyli przy takiej konsumpcji jak piszesz, można dać sobie spokój z instalacją?
    Nie wiem, trzeba to policzyć , tylko nie przy pomocy doradcy firmy sprzedającej instalację PV

  16. #316
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Trudno jest policzyć bo nie wiadomo jakie będą ceny prądu, zasady odkupu produkcji a zwłaszcza jak będę ceny godzinowe.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  17. #317

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Na chwile obecną jest jakieś ~400 tys instalacji w RP , nie tylko na prywatnych domach ale też ma ich sporo firm i instytucji
    ???

    Samych prosumentów (czyli instalacji w prywatnych domach jest 1.2mln (4x więcej niż pomp ciepła) w tym 400tys. przybyło przez ostatni rok:

    W CEEB złożono 9.3mln deklaracji wiec orientacyjnie 13% domów w PL ma już PV.
    Ostatnio edytowane przez marvinetal ; 08-02-2023 o 16:25

  18. #318
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    293

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Pompa ( przerobiony klimatyzator ) zapewnia grzanie do -10` , jeśli zejdzie niżej odpala się piec na pellet bo pompa nie daje rady.
    To skoro ma tyle tego prądu, to nie lepiej zamiast pelletu grzałkę? Czyściej, wygodniej, niezawodniej.
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  19. #319
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    ???

    Samych prosumentów (czyli instalacji w prywatnych domach jest 1.2mln (4x więcej niż pomp ciepła) w tym 400tys. przybyło przez ostatni rok:



    W CEEB złożono 9.3mln deklaracji wiec orientacyjnie 13% domów w PL ma już PV.
    Faktycznie , źle zerkłem , 400 tys to nowe instalacje , czyli ludzi nieumiejących liczyć jest wiecej niż się nam wydaję

  20. #320
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    To skoro ma tyle tego prądu, to nie lepiej zamiast pelletu grzałkę? Czyściej, wygodniej, niezawodniej.
    Pellet to nowa inwestycja, ma dwa lata.... W Rybniku były dobre dopłaty do wymiany kopciuchów .
    Dom z lat 80, ocieplony ale nie da sie z niego zrobić takiego który potrzebuje 5000kWh rocznie, taniej byłoby go zburzyć i postawić nowy . Grzałka by go zrujnowała , bo produkcji z PV by mu nie stykło, dlatego przerabiał klimę na pompę

Strona 16 z 132

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony