dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 132
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 2639
  1. #61

    Domyślnie

    załózmy bardzo pesymistyczny sceniariusz przed lipcem 2024.
    Cena na rynku 1zł za KWh. Powiedzmy że mam instalacje 6KW, 1KW autokonsupcja, reszta z sieci. Więc sprzedaje do sieci 5000x 1zł = 5000zł
    Skoro kupuje 5MWh z sieci to płacę głównie w nocy (zakladam ze mam G12w) bo grzeje PC. Założmy że tania taryfa bedzie wtedy po 0.8zł a drogie godziny po 1.5zł.
    Patrząc na moje obecne zuzycie 25% prądu zjadam w drogich godzinach a 75% w tanich. Więc kupuje prąd 0.75 x 5000 x 0.8zł = 3000zł + 0.25 x 5000 x 1.5zł = 1875zł
    Zostaje mi więc przy tych założeniach 125zł na dystrybucje co na pewno nie starczy, może na opłaty stałe.... Ale nawet jak dopłace te 500zł to byłaby bajka.




    Teraz wersja po lipcu 2024 gdzie różnić się będzie pierwsza część obliczeń czyli cena prądu sprzedawanego do sieci. Nawet jeśli średnio dziennie prąd będzie po 1zł to najwięcej go będę oddawał do sieci (ponad 85%) wtedy kiedy prąd będzie bardzo tani np po 0.35zł. Przez co średnia dobowa cena za KWh bardzo mi spadnie.
    Zakładam że może być to nawet 0.5zł Więc cały mój prąd sprzedam przez rok za 5000 x 0,5zł a wiec 2500zł Czyli w tej sytuacji będę musiał rocznie dopłacać za prąd ponad 3000zł. Netbilling przestanie się w ogole opłacać.


    Czy gdzieś się mylę w obliczeniach ?

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    załózmy bardzo pesymistyczny sceniariusz przed lipcem 2024.
    Cena na rynku 1zł za KWh. Powiedzmy że mam instalacje 6KW, 1KW autokonsupcja, reszta z sieci. Więc sprzedaje do sieci 5000x 1zł = 5000zł
    Skoro kupuje 5MWh z sieci to płacę głównie w nocy (zakladam ze mam G12w) bo grzeje PC
    Dlaczego 12w skoro w dzień masz autokonsumpcję? G12w ma wyższe stawki. I dlaczego tak mała autokonsumpcja?

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    Założmy że tania taryfa bedzie wtedy po 0.8zł a drogie godziny po 1.5zł.
    Patrząc na moje obecne zuzycie 25% prądu zjadam w drogich godzinach a 75% w tanich.
    Ale masz PV i w drogiej strefie 25% zużywasz? To ja bez PV mam znacznie mniejsze zużycie w drogiej strefie. Z PV przy bilansowaniu godzinowym pewnie by mi wyszło <5% a z wykorzystaniem magazynu zero.

  3. #63

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Dlaczego cena prądu ma być zaniżona w dzień w lecie ?? Gospodarstwa domowe to zaledwie 10% zużycia energii. To co Prosumenci wyprodukują przemysł chętnie wchłonie (wszak pracuje się w dzień a nie w nocy w większości) więc spadku cen prądu w dzień aż takiego to bym się nie spodziewał.
    Popatrz na to z innej strony.
    W ciągu dnia cena energii nie będzie zaniżona ale po zachodzie słońca będzie zawyżona, bo te zakłady pracy nie pracują tylko gdy słońce świeci.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 09-11-2022 o 16:40

  4. #64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dlaczego 12w skoro w dzień masz autokonsumpcję? G12w ma wyższe stawki. I dlaczego tak mała autokonsumpcja?
    20% to typowa autokonsupcja. Nie wiem skąd ludzie biorą wyższe wartości. Ja i wszyscy znajomi ktorych pytałem mamy od 16 do 23%. Może jak ktoś siedzi w domu w dzien i ciągle uzywa sprzetów to ma wiecej. U mnie nie ma domownikow od 7 do 15tej.
    Ale masz PV i w drogiej strefie 25% zużywasz? To ja bez PV mam znacznie mniejsze zużycie w drogiej strefie. Z PV przy bilansowaniu godzinowym pewnie by mi wyszło <5% a z wykorzystaniem magazynu zero.
    25% to było bez paneli, mówie o sredniej z zeszlego roku. Ale masz rację, po przemyśleniu, z panelami powinno być mniej, chyba że będzie dzien bez słonca.
    Ostatnio edytowane przez cactus ; 09-11-2022 o 15:34

  5. #65
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    Rozmawiajmy o gospodarstwach domowych i taryfach G a nie firmach. 90% ludzi pracuje na etacie. Zresztą nie ma co teorytyzować, masz przykladowe ceny prądu rozłożone na godziny poniżej w tabeli. Zobacz jak prąd jest drogi wieczorem gdy go w domu najwiecej zużywasz a jak tani kiedy go nie potrzebujesz a słońce jest najwyżej na niebie (godz 10-15). To jest przykład na dziś z Polski, co roku będzie większa różnica bo więcej będzie prosumentów. Ktoś podał przykład Niemiec, gdzie cena prądu spada w szczycie do zera albo na minus

    .Załącznik 462054
    Skończy się na tym że panele będą głównie do autokonsumpcji albo do magazynów enegii bo bez tego nadwyżkę będziesz sprzedawać za grosze.
    Nieprawda prąd jest w sieci wspólny bez względu na producenta to że akurat w domu nikogo nie ma to dobrze ale jest w pracy i tam jest większe zużycie niż w nocy i dobrze . Problemem są weekendy to już było przetestowane w Niemczech

  6. #66
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Popatrz na to z innej strony.
    W ciągu dnia cena energii nie będzie zaniżona ale po zachodzie słońca będzie zawyżona, bo te zakłady pracy nie pracują tylko gdy słońce świeci.
    Patrząc na stronę PSE to w robocze dni to pomiędzy godzinami pracy i po pracy różnica to 5-6 GW

  7. #67

  8. #68

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    https://www.oze-biomar.pl/kampania/net-billing

    Taki tekst mi wpadł na telefon.

    to słaba reklama, do tego wprowadzanie ludzi w błąd chwilową sytuacją na rynku. Wszyscy wiemy że to chwilowa przewaga netbillingu bo sztucznie ograniczamy cenę detaliczną. Te same wyliczenia zrobią za rok i będzie dwa razy gorzej.

  9. #69

    Domyślnie

    Masz rację.
    Czyli jednak w nowym systemie bardziej opłacalne będzie mieć magazyn niż go nie mieć?

  10. #70
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    20% to typowa autokonsupcja.
    Po nowemu? Czyli z uwzględnieniem bilansowania godzinowego?
    Skąd masz takie dane?

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Masz rację.
    Czyli jednak w nowym systemie bardziej opłacalne będzie mieć magazyn niż go nie mieć?
    Tak długo, jak sprzedajesz prąd drożej, niż kupujesz - korzystanie z magazynu nie ma sensu ekonomicznego (nawet jak masz, to zamiast ładować i rozładowywać lepiej sprzedać i odkupić).

    Musi być znacznie droższe odkupienie od ZE niż zapłacą za wprowadzenie do sieci, żeby opłacało się zużywać cykle magazynu i ponosić straty energii.

    Więc teraz przy instalacji on-grid magazyn bym traktował jako UPS.

  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    https://www.oze-biomar.pl/kampania/net-billing

    Taki tekst mi wpadł na telefon.
    Ściema na ściemie. Różne ceny dla dwóch metod (przy czym dla net-billingu 85gr/kWh nigdzie w taryfach G nie spotykaną).

    Przeliczają tylko produkcję na złotówki - bez uwzględnienia zużycia i jego kosztów. I nie uwzględniają, że przy net-billingu tylko 20% można dostać "w gotowce" i wiele z tego przepadnie.

  13. #73

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wykażesz na liczbach?
    Autor filmu który zalinkowałem wykazuje na liczbach z czyjejś prawdziwej faktury o ile więcej płaci na net-bilingu niż płaciłby na net-meteringu to po co ja mam jeszcze wymyślać jakieś inne liczby?


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Weźmy kogoś z tą instalacją 5kWp i zużywającego 5000kWh rocznie. Po autokonsumpcji niech z sieci kupi nawet 500kWh drogiej i 3000kWh taniej.

    30% Autokonsumpcji to w G11 trudno wykręcic a co dopiero jak ktoś prąd włącza po zmroku żeby mieć taniej.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Oznacza to, że tyle samo sprzedał - liczmy skromnie średnio po 700zł/MWh z 3,5MWh = 2450 zł z czego 20% to 490zł - z powodzeniem pokrywa całą dystrybucję i część opłat stałych.
    Nic nie pokrywa bo żadnej kasy nie zobaczysz. Nadwyżka z depozytu z 2022 pójdzie na energie czynną z 2023, z 2023 na 2024 i tak dalej przez piętnaście lat. Jak wzrost cen zakupu nie zeżre w tym czasie nadwyżki to na koniec może coś wypłacą ale to będą mało istotne i odległe w czasie kwot. Przelewy do ZE bedą szły po każdym rozliczeniu.

  14. #74

    Domyślnie

    Od czasu założenia wątku przeliczałem wielokrotnie opłacalność w netbilingu i wniosek jest taki, że rezultat jest czystą spekulacją. Netbiling może się bardzo opłacać, opłacać lub można na tym stracić. Wszelkie tarcze prędzej czy później się skończą, cena prądu na pewno wzrośnie i będzie wyższa niż było dotychczas. Dodatkową jest wysoka inflacja i to było jednym z głównych moich powodów inwestycji gotówki w fotowoltaikę. Na razie czekam na założenie a potem będę czekał na pierwsze rachunki aby porównac obliczenia z rzeczywistością. Przy okazji dodam bo było już w tym wątku wspomniane, że u mnie w taryfie G12w zużywam mam 40% w drogiej i 60% w taniej zużycie energi. A jak był covid i dzieci uczyły się zdalnie to zużycie energi wzrosło o 18%. Takie tam dane do statystyk.

  15. #75
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Autor filmu który zalinkowałem wykazuje na liczbach z czyjejś prawdziwej faktury o ile więcej płaci na net-bilingu niż płaciłby na net-meteringu to po co ja mam jeszcze wymyślać jakieś inne liczby?
    Mogę powtórzyć:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ktoś, kto jest na net-billingu wybierając G11 jest, delikatnie ujmując, nierozsądny.
    Tak filmik udowadnia, że mam rację w tej kwestii.


    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    30% Autokonsumpcji to w G11 trudno wykręcic a co dopiero jak ktoś prąd włącza po zmroku żeby mieć taniej.
    Musisz zmienić myślenie. Jak ktoś jest na net billingu i ma instalację produkującej mniej więcej tyle, co zużywa to nie bardzo mu się opłaci przenosić zużycie, bo nic z tego mieć nie będzie - tylko więcej przepadnie z depozytu.
    Ale samo dołożenie bilansowania godzinowego drastycznie zwiększa autokonsumpcję nawet, jak na starych zasadach mu ładnie wektorowo rozliczanie międzyfazowe robili.


    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Nic nie pokrywa bo żadnej kasy nie zobaczysz. Nadwyżka z depozytu z 2022 pójdzie na energie czynną z 2023, z 2023 na 2024 i tak dalej przez piętnaście lat.
    To do sądu ich, jak będą tak łamali literalny zapis ustawy.
    2) prosument energii odnawialnej, prosument zbiorowy energii odnawialnej lub prosument wirtualny energii odnawialnej w ramach rozliczenia, o którym mowa w ust. 1a pkt 2, nie wykorzysta zgromadzonych dla danego miesiąca kalendarzowego środków odpowiadających wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej w tym miesiącu w okresie 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych, to niewykorzystane środki stanowią nadpłatę, która jest zwracana prosumentowi energii odnawialnej, prosumentowi zbiorowemu energii odnawialnej lub prosumentowi wirtualnemu energii odnawialnej przez sprzedawcę, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, w terminie nie dłuższym niż do końca 13. miesiąca następującego po danym miesiącu.

  16. #76

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Musisz zmienić myślenie. Jak ktoś jest na net billingu i ma instalację produkującej mniej więcej tyle, co zużywa to nie bardzo mu się opłaci przenosić zużycie, bo nic z tego mieć nie będzie - tylko więcej przepadnie z depozytu.
    Ale samo dołożenie bilansowania godzinowego drastycznie zwiększa autokonsumpcję nawet, jak na starych zasadach mu ładnie wektorowo rozliczanie międzyfazowe robili.
    Tego nie kapuje. Dlaczego bilansowanie godzinowe ma zwiększać autokonsumpcję ?
    Ostatnio edytowane przez cactus ; 10-11-2022 o 07:49

  17. #77

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Po nowemu? Czyli z uwzględnieniem bilansowania godzinowego?
    Skąd masz takie dane?
    To dane to po prostu info od znajomych osób które mają panele. Najwyższy wynik to okolo 23%.
    Część jest na G11, część jest na G12w. Gość który ma 23% ma klimę w domu której używał przez kilkanascie dni w lato, bez tego też miałby wynik poniżej 20%.
    Ostatnio edytowane przez cactus ; 10-11-2022 o 07:51

  18. #78

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Więc teraz przy instalacji on-grid magazyn bym traktował jako UPS.
    Teraz pewnie tak. Brak prądu = korzystasz z baterii.
    Ale nie wiemy jak długo taki stan potrwa.

  19. #79
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    293

    Domyślnie

    Jestem jedną z tych osób, które były mocno sceptyczne odnośnie przekonania Kaizena o w zasadzie gwarantowanej korzyści z używania taryfy z podziałem na godziny szczytowe/poza szczytem, ale na razie siedziałem cicho, bo danych też nie miałem.
    Dzisiaj z ciekawości odpaliłem sobie Tauron elicznik i oto co zobaczyłem:
    Kod:
    +---------------+------------------+-----------------------------------+-----------------------------------+-----------------------------------+-----------------------------------------------------------------------+
    | Data / Taryfa |        G11       |                G12                |               G12as               |                G12w               |                                  G13                                  |
    +---------------+------------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+------------------------+---------------------+------------------------+
    |               | całodobowa       | dzień           | noc             | dzień           | noc             | szczyt          | poza szczytem   | szczyt przedpołudniowy | szczyt popołudniowy | pozostałe godziny doby |
    +---------------+------------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+------------------------+---------------------+------------------------+
    | 8 / 2022      | 20.1 kWh (100%)  | 10.9 kWh (54%)  | 9.1 kWh (46%)   | 10.9 kWh (55%)  | 9.1 kWh (45%)   | 10.9 kWh (54%)  | 9.1 kWh (46%)   | 2.8 kWh (14%)          | 6.6 kWh (33%)       | 10.6 kWh (53%)         |
    +---------------+------------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+------------------------+---------------------+------------------------+
    | 9 / 2022      | 355.6 kWh (100%) | 229 kWh (64%)   | 126.6 kWh (36%) | 241.1 kWh (68%) | 114.5 kWh (32%) | 175.2 kWh (49%) | 180.4 kWh (51%) | 68.5 kWh (19%)         | 54.5 kWh (15%)      | 232.5 kWh (65%)        |
    +---------------+------------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+------------------------+---------------------+------------------------+
    | 10 / 2022     | 415.1 kWh (100%) | 289.3 kWh (70%) | 125.8 kWh (30%) | 295.7 kWh (71%) | 119.4 kWh (29%) | 189.8 kWh (46%) | 225.3 kWh (54%) | 85.9 kWh (21%)         | 58.1 kWh (14%)      | 271.1 kWh (65%)        |
    +---------------+------------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+------------------------+---------------------+------------------------+
    | 11 / 2022     | 179.2 kWh (100%) | 135 kWh (75%)   | 44.1 kWh (25%)  | 139.2 kWh (78%) | 40 kWh (22%)    | 86.2 kWh (48%)  | 93 kWh (52%)    | 43.8 kWh (24%)         | 16.8 kWh (9%)       | 118.5 kWh (66%)        |
    +---------------+------------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+------------------------+---------------------+------------------------+
    W sierpniu miałem elicznik dostępny tylko trzy dni, a już ten krótki czas potwierdza tendencję - ewidentnie najkorzystniej wypada dla mnie G13.
    Przyznam że daje mi to dużo do myślenia.
    Prawdopodobnie poczekam do końca grudnia, żeby zobaczyć jak to wygląda w miesiącu który jest w pełni grzewczy, ale wszystko wskazuje na to, że przesiądę się na G13.
    Ostatnio edytowane przez pdothash ; 28-11-2022 o 09:35 Powód: Poprawka wartości dla G13 we wrześniu, dzięki Kaizen.
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  20. #80

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To do sądu ich, jak będą tak łamali literalny zapis ustawy.
    2) prosument energii odnawialnej, prosument zbiorowy energii odnawialnej lub prosument wirtualny energii odnawialnej w ramach rozliczenia, o którym mowa w ust. 1a pkt 2, nie wykorzysta zgromadzonych dla danego miesiąca kalendarzowego środków odpowiadających wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej w tym miesiącu w okresie 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych, to niewykorzystane środki stanowią nadpłatę, która jest zwracana prosumentowi energii odnawialnej, prosumentowi zbiorowemu energii odnawialnej lub prosumentowi wirtualnemu energii odnawialnej przez sprzedawcę, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, w terminie nie dłuższym niż do końca 13. miesiąca następującego po danym miesiącu.
    Jak już coś cytujesz to nie skracaj bo to wygląda na manipulację.

    2)

    prosument energii odnawialnej, prosument zbiorowy energii odnawialnej lub prosument wirtualny energii odnawialnej w ramach rozliczenia, o którym mowa w ust. 1a pkt 2, nie wykorzysta zgromadzonych dla danego miesiąca kalendarzowego środków odpowiadających wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej w tym miesiącu w okresie 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych, to niewykorzystane środki stanowią nadpłatę, która jest zwracana prosumentowi energii odnawialnej, prosumentowi zbiorowemu energii odnawialnej lub prosumentowi wirtualnemu energii odnawialnej przez sprzedawcę, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, w terminie nie dłuższym niż do końca 13. miesiąca następującego po danym miesiącu. Wysokość zwracanej nadpłaty nie może przekroczyć dwudziestu procent wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty.

Strona 4 z 132

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony