dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 47

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Rena
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    353
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    jak na dzis to nie mam z czego robić kompostu ponieważ z drzew lecą mi tylko igły sosnowe. Czy to sie nadaje na kompost?? Jeszcze tam nie mieszkam bo stan mam na razie surowy otwarty ale o ogrodzie myślę już dziś więc stąd mój temat.
    Jeżeli wszystkie Twoje pomysły wydają Ci się genialne to po prostu dopij wódkę i idź spać!!!

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rena
    jak na dzis to nie mam z czego robić kompostu ponieważ z drzew lecą mi tylko igły sosnowe. Czy to sie nadaje na kompost?? Jeszcze tam nie mieszkam bo stan mam na razie surowy otwarty ale o ogrodzie myślę już dziś więc stąd mój temat.
    Igły sosnowe średnio się nadają na kompost ponieważ go zakwaszają ale można pryzmę posypać wapnem lub kredą. Jak to nie masz z czego robić kompostu? A humus który zabrałaś przed budową? Przecież jak był las to musiała być ściółka. Tylko nie mów że nie zebrałaś humusu. A tak w ogóle to wszystko co kiedyś rosło nadaje się na kompost.
    ppp.j

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Rena
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    353
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    nie było mnie na budowie gdy spychacz zbierał humus więc dziś mój "humus" to właśnie prawdziwy humus dokładnie wymieszany z piachem spod budynku wiec to sie nie nadaje. To mam zamiar rozwieźć taczką po całej "posiadłości" tak aby wyrównać nierówności.
    Jeżeli wszystkie Twoje pomysły wydają Ci się genialne to po prostu dopij wódkę i idź spać!!!

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hanula

    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    423
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Ja do listy wypisanej przez Daniela dodałabym jeszcze żarnowiec miotlasty (Cytisus scoparius), rośnie sobie w stanie natuaralnym na piaskach w lasach niedaleko Jarosławia (Radawa)



  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hanula

    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    423
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Pęcherznica też będzie rosła, a jest piękna zarówno czerwonolistna (Diabolo) jak i żółtolistna (Luteus):


  6. #6

    Domyślnie na piaszczystą działkę

    Kup sierpniowy numer "Ogrodów", tu ma być artykuł co można sadzić na piaszczystej działce.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał woj
    Czytam te wszystkie zachwyty o różanecznikach i azaliach - piekne kwiaty, ale trudne w uprawie.
    Niestety w lesie nie rośnie prawie nic,poza iglakami i wrzosami.
    Zapomnij o ozdobnych krzewach.Nasza forsycja i caprifolium stały bez żadnego ruchu 3 lata, przesadziliśmy poza teren przylesny rosna i kwitną.
    Pamietaj że od sierpnia ogród bedą pokrywały liście - koszmar.
    Mamy działkę leśno-rolniczą.Las postanowiłam zostawic w spokoju.
    Zależy jaki to las. Jesli bardzo gęsty to rzeczywiście brak światła osłabia rośliny. Różaneczniki wtedy są bardzo rzadkie - ale kwiaty dłużej sie utrzymuja i wymagają zdecydowanie mniej wody..
    Może trzeba trochę przetrzebić las i posadzić więcej sszlachetnych krzewów.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rena
    jak na dzis to nie mam z czego robić kompostu ponieważ z drzew lecą mi tylko igły sosnowe. Czy to sie nadaje na kompost?? Jeszcze tam nie mieszkam bo stan mam na razie surowy otwarty ale o ogrodzie myślę już dziś więc stąd mój temat.
    Jesli masz dużu ogród to może przeznacz częśc na nawóz zielony. z zebranego materiału będziesz miała szybko kompost do urządzania ogrodu (niestety sumarycznie trochę to trwa) - kupno kilku wywrotek ziemi bardzo przyspiesza proces. Potem kompostem można zasilać azalie i różaneczniki (na wiosne) wymieniając ziemie wokół nich.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  9. #9

    Domyślnie Ogród na piachu

    Rena
    Igliwie bardzo Ci się przyda na ściółkowanie różaneczników. A nowe krzewy posadzisz w KWAŚNY TORF. Najlepiej nie żałować go, bo ta piaszczysta ziemia nie ma za dużo składników, ale bardzo przydatne są mkroorganizmy w niej żyjące. Dodatkowo jeżeli zdecydujesz się na uprawę różaneczników, to postaraj się o sadzonki borówki brusznicy, tej o czerwonych owocach i w pobliżu krzewów trzeba je posadzić. W korzeniach tej borówki rozwija się grzybnia, która jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju różaneczników.
    Zjawisko to nosi nazwę MYKORYZA i podobne jest do symbiozy, czyli współżycia dwóch organizmów, z których oba czerpią pożytek. Poprzez nitki grzybni przerastającej korę i tkankę korzeni różaneczniki pobierają wszystkie składniki potrzebne im do życia.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  10. #10

    Domyślnie Re: Ogród na piachu

    Cytat Napisał zygmor
    Dodatkowo jeżeli zdecydujesz się na uprawę różaneczników, to postaraj się o sadzonki borówki brusznicy, tej o czerwonych owocach i w pobliżu krzewów trzeba je posadzić. W korzeniach tej borówki rozwija się grzybnia, która jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju różaneczników.
    Zjawisko to nosi nazwę MYKORYZA i podobne jest do symbiozy, czyli współżycia dwóch organizmów, z których oba czerpią pożytek. Poprzez nitki grzybni przerastającej korę i tkankę korzeni różaneczniki pobierają wszystkie składniki potrzebne im do życia.
    Wygląda to jak wymaganie ... ale u mnie tego nie ma ... a różaneczniki (tfu,tfu ... aby nie zapeszyć) maja się dobrze.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Rena
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    353
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    SZczęścia w Nowym Roku dla wszystkich forumowiczów!!!!
    Zbliża się wiosna a u mnie nadal problem z nasadzeniami. Musze się zdecydować bo czas ucieka.
    Jeżeli wszystkie Twoje pomysły wydają Ci się genialne to po prostu dopij wódkę i idź spać!!!

  12. #12

    Domyślnie

    Witam

    Dużo tu cennych uwag, ja dorzucę swoją mianowicie nie zapomnij o berberysach i ligustrze doskonałe na żywopłoty i mało wymagające.

    wszystkiego dobrego w Nowym Roku 2006!
    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    abromba

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    1.705
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Jako były uprawiacz piaskowo-wydmowego terenu radziłabym po prostu wejść w rosliny borów. Nie wiem, na ile w okolicznych szkółkach znajdziesz takie gatunki jak pajęcznica, goździk kartuzek i kropkowany (te od biedy można wykopać na ugorach, to jedyne dwa dziko rosnące gatunki goździków które nie są chronione). Jesli podłożysz trochę próchnicy bez problemu powinny ci rosnąć sasanki. Suszę rewelacyjnie znosi dyptam - rzadki, ale bardzo ładny. Niezawodne są macierzanki, pięciorniki, zawciąg i oczywiście wszelakie rozchodniki. Na piasku dobrze rosną i kwitną maki wschodnie, rudbekie, gailardie. Z krzewów pójdą i berberysy i jałowce i mało wymagające tawuły. Sadzenie różaneczników i azalii wymaga jednak głębszej zmiany podłoża, myślę że zygar może byc tu ekspertem.
    Natomiast szczerze napiszę, że jeżeli masz piasek na wydmach, to założenie stale zielonego trawnika będzie wymagać solidnej wymiany podłoża i stałego podlewania. Pytanie czy warto.

  14. #14

    Domyślnie różaneczniki

    Jeżeli macie na piskach sosny, lub świerki to w ich cieniu sadźcie rododendrony i azalie, pamiętajcie tylko o ścółkowaniu ich i podlewaniu, a podczas kwitnienia podziękują Wam za trud jaki im poświęciliście.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie Re: Ogród na piachu

    Cytat Napisał zygmor
    Rena
    Igliwie bardzo Ci się przyda na ściółkowanie różaneczników. A nowe krzewy posadzisz w KWAŚNY TORF. Najlepiej nie żałować go, bo ta piaszczysta ziemia nie ma za dużo składników, ale bardzo przydatne są mkroorganizmy w niej żyjące. Dodatkowo jeżeli zdecydujesz się na uprawę różaneczników, to postaraj się o sadzonki borówki brusznicy, tej o czerwonych owocach i w pobliżu krzewów trzeba je posadzić. W korzeniach tej borówki rozwija się grzybnia, która jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju różaneczników.
    Zjawisko to nosi nazwę MYKORYZA i podobne jest do symbiozy, czyli współżycia dwóch organizmów, z których oba czerpią pożytek. Poprzez nitki grzybni przerastającej korę i tkankę korzeni różaneczniki pobierają wszystkie składniki potrzebne im do życia
    .
    Melduję, że posłuchałam Twojej rady Zygmorku i posadziłam pod rododendronami urocze poletko lesnych jagódek
    Nad wyraz dobrze sie przyjęły, a i świetnie wypełniają miejsce na najniższym poziomie. Dzięki za świetną radę!!!!

  16. #16

    Domyślnie

    Hanka55,
    Widzisz jeszcze coś doradzę komuś, możesz też kupić szczepionkę mykoryzową o podobnym, a może nawet lepszym działaniu od borówki.
    Czytałem, że po jej zastosowaniu różaneczniki mogą się prawidłowo rozwijać nawet na alkalicznym podłożu...
    Ale nie jestem co do tego przekonany. Ale mykoryza to zjawisko powszechne wśród roślin przede wszystkim leśnych. Gdyby nie ono to bardzo prymitywne twory jakimi są sosny nie mogłyby się rozwijać, bo brakuje im korzeni włosowatych i odrzywiają się tylko i wyłącznie dzięki mykoryzie.

    Pozdro
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    podciągam

  18. #18

    Domyślnie

    też podciągam, jak padnie pytanie to chętnie odpowiem.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  19. #19

    Domyślnie

    Chciałabym wiedzieć co myslicie o świerku serbskim na żywopłot na piaszczystej ziemi? Myśle tez o cyprysikach (ale wtedy to napewno ziemne donice). Szukam czegos mało kłopotliwego i wytrzymałego, gdyz musze obsadzic jakies 35 m przy siatce. Ligustra bym raczej nie chciała.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    U mnie rośnie, nieźle, VIz.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony