dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1

    Domyślnie Fotowoltaika na tarasie

    Po krótce przedstawię swoją sytuację, niestety nie zmieszczę się w zakładanym limicie na prąd 2000 kwh, mimo dużych oszczędności zabraknie mi jakieś 300-400 kwh, może więcej
    w ubiegłym roku miałem zużycie prądu ponad 3500 kwh
    Mieszkam w bloku, na ostatnim piętrze mam taras od strony południowej, mogę ustawić na tarasie jeden lub dwa panele na płasko na balustradzie.
    Co bym chciał tym zasilać:
    - laptop, telefony, tablet,
    - nawilżacz powietrze,
    - jeśli się uda to stacja ładowania roomby plus jakieś inne gadżety co nie pobierają dużo prądu, chyba że instalacja pozwoli mi na więcej..

    Jestem natomiast ograniczony wielkością takiego panela, może on być długi ale musi być wąski max do 48cm, wertując strony internetowe natrafiłem na panel firmy Phaesun, który ma właśnie wymiar zewnętrzny 1302x416 110W,
    Pozyskanego prądu nie chce przekazywać do zakładu energetycznego tylko na bieżąco wykorzystywać plus zmagazynować w jakimś akumulatorze czy innym do tego urządzeniu.
    Zanim pójdę do sklepu coś kupić chciałbym uzyskać informację, czy taka instalacja ma w ogóle sens w moim przypadku i czy się sprawdzi,
    dzięki za wszelką pomoc
    Ostatnio edytowane przez pwanelowicz ; 26-09-2022 o 20:46

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał pwanelowicz Zobacz post
    Mieszkam w bloku, na ostatnim piętrze mam taras od strony południowej, mogę ustawić na tarasie jeden lub dwa panele na płasko na balustradzie.
    Co bym chciał tym zasilać:
    - laptop, telefony, tablet,
    - nawilżacz powietrze,
    - jeśli się uda to stacja ładowania roomby plus jakieś inne gadżety co nie pobierają dużo prądu, chyba że instalacja pozwoli mi na więcej..
    Oszacuj zapotrzebowanie prądu na ww. urządzenia.
    Sądzę, że się nie opłaca instalować takiej instalacji PV o jakiej piszesz.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    ok podliczyłem dokładne zapotrzebowania urządzeń na prąd w skali roku jest to 256 kwh,
    jest to taka minimalna wartość bez uwzględnienia np stacji do ładowania odkurzacza.
    Czy zbliżoną wartość do tych 256 jestem w stanie uzyskać właśnie na tarasie ?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Są takie zestawy np do kamperów czy domków weekendowych. Koszt to pewnie z 2-3 tys. zł. Poszukaj na Alle, coś znajdziesz. Teraz: czy warto tyle wydać i utrzymywać de facto osobną sieć, żeby naładować sobie komórkę czy tam odkurzacz? Ja dla siebie kupiłbym taki zestaw tylko na wypadek awarii sieci, żeby mieć kontakt ze światem. 256 kWh to licząc po 2 zł daje 500 zł rocznie przy najdroższym prądzie, a przecież odkurzacz czy komórkę możesz ładować w nocy.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #5

    Domyślnie

    z gotowego zestawu raczej ciężko by mi było skorzystać ze względu na rozmiar samych paneli, w miejscu w którym mogę je zamontować szerokość takiego panela nie może przekroczyć 46 cm.Taki zestaw raczej musiałbym indywidualnie dobrać pod swoje potrzeby.
    Co do opłacalności czy jest w ogóle sens to robić cały czas się nad tym zastanawiam. Na plus przemawia fakt, że w przyszłości mógłbym taki zestaw powiększyć o kolejne panele bo mam na to miejsce na tarasie, a zacząć na początek od 1 czy dwóch paneli, finalnie mógłbym ich mieć 4-5 sztuk lub więcej
    Kwestia ceny za energię zakupioną ciężko przewidzieć z jaką ceną finalnie pozostaniemy w nadchodzących latach, również nie ma pewności czy nie będą odcinać na jakiś czas prądu,
    Wszystko zawsze będzie mieć swoje plusy i minusy. Podejrzewam, ze w całym tym zestawie najdroższy będzie sam akumulator, nie wiem jak jest z żywotnością takich baterii, zacznę się w to powoli wgryzać

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Dla 256 kWh rocznie to szkoda zabawy.
    Przez 5 miesięcy i tak prawie nic się nie uzyska.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał pwanelowicz Zobacz post
    Mieszkam w bloku, na ostatnim piętrze mam taras od strony południowej, mogę ustawić na tarasie jeden lub dwa panele na płasko na balustradzie.
    Może rób sobie zadaszenie z tych paneli i wtedy nie jesteś ograniczony balustradą.

  8. #8

    Domyślnie

    co do zadaszenia, to nad całym tarasem mam zadaszenie, wspólnota mi jednak nie da zgody na montaż tego bezpośrednio na dachu...
    ale zastanawiam się nad jeszcze jedna kwestią, jak przeglądam filmiki z YT w tej tematyce, inwertery, przetwornice czy tam inne urządzenia wydają dość słyszalne dźwięki, a raczej ich wentylatory. w przypadku gdy jest to zamontowane w mieszkaniu, ten dźwięk może naprawdę przeszkadzać... czy wszystkie tego typu urządzenia są hałaśliwe ? jeśli tak to raczej się nie zdecyduje na takie rozwiązanie

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał pwanelowicz Zobacz post
    co do zadaszenia, to nad całym tarasem mam zadaszenie, wspólnota mi jednak nie da zgody na montaż tego bezpośrednio na dachu...
    Pytałeś? Jak Ci odmówią to im przypomnij że część tego dachu jest Twoja bo należy do części wspólnej na której utrzymanie płacisz jako jej współwłaściciel.

    Cytat Napisał pwanelowicz Zobacz post
    ale zastanawiam się nad jeszcze jedna kwestią, jak przeglądam filmiki z YT w tej tematyce, inwertery, przetwornice czy tam inne urządzenia wydają dość słyszalne dźwięki, a raczej ich wentylatory. w przypadku gdy jest to zamontowane w mieszkaniu, ten dźwięk może naprawdę przeszkadzać... czy wszystkie tego typu urządzenia są hałaśliwe ? jeśli tak to raczej się nie zdecyduje na takie rozwiązanie
    Wybierz taki bez wentylatora. Są takie.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-09-2022 o 14:08

  10. #10

    Domyślnie

    o zgodę na dachu faktycznie nie pytałem, ale uzyskanie takiej zgody związane jest ze zrobieniem zebrania dodatkowego, ponieważ to mieszkańcy decydują w tej wspólnocie.
    Abstrahując jednak od tego tematu, pozwolę sobie zamieścić zdjęcie gdzie widać miejsce w którym aktualnie chciałbym zamontować takie panele na płasko, będą niewidoczne i są od strony południowej. docelowo mógłbym tych paneli mieć nawet 4-5 sztuk po 110W każda pasujących wymiarem do tej balustrady,
    Czy teraz taka instalacja ma jakiś sens czy też nadal staje się nieopłacalna?

    [Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	309142706_2328689103935735_5130828323979606102_n.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	95,6 KB
ID:	461179

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał pwanelowicz Zobacz post
    o zgodę na dachu faktycznie nie pytałem, ale uzyskanie takiej zgody związane jest ze zrobieniem zebrania dodatkowego, ponieważ to mieszkańcy decydują w tej wspólnocie.
    Abstrahując jednak od tego tematu, pozwolę sobie zamieścić zdjęcie gdzie widać miejsce w którym aktualnie chciałbym zamontować takie panele na płasko, będą niewidoczne i są od strony południowej. docelowo mógłbym tych paneli mieć nawet 4-5 sztuk po 110W każda pasujących wymiarem do tej balustrady,
    Czy teraz taka instalacja ma jakiś sens czy też nadal staje się nieopłacalna?

    [Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	309142706_2328689103935735_5130828323979606102_n.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	95,6 KB
ID:	461179
    Chyba tez musisz dostać zgodę wspólnoty na montaż panelu na tej balustradzie.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał pwanelowicz Zobacz post
    o zgodę na dachu faktycznie nie pytałem, ale uzyskanie takiej zgody związane jest ze zrobieniem zebrania dodatkowego, ponieważ to mieszkańcy decydują w tej wspólnocie.
    Abstrahując jednak od tego tematu, pozwolę sobie zamieścić zdjęcie gdzie widać miejsce w którym aktualnie chciałbym zamontować takie panele na płasko, będą niewidoczne i są od strony południowej. docelowo mógłbym tych paneli mieć nawet 4-5 sztuk po 110W każda pasujących wymiarem do tej balustrady,
    Czy teraz taka instalacja ma jakiś sens czy też nadal staje się nieopłacalna?

    [Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	309142706_2328689103935735_5130828323979606102_n.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	95,6 KB
ID:	461179
    A może zwykły panel 1/1.7m ustawiony skośnie. Da więcej energii i nie będzie przysypywany w zimie śniegiem.
    Taki zwykły panel ma około 330W a nie 110W.

    Może warto to poddać pod głosowanie we wspólnocie i zasugerować że wspólnota może sama zainwestować w instalację PV na dachu zmniejszając w ten sposób koszty EE dla wszystkich. Niedługo taka kooperatywa będzie dozwolona.

    BTW
    Miejsce w którym chcesz zainstalować te panele jest też częścią wspólną.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-09-2022 o 14:08

  13. #13

    Domyślnie

    Właśnie jestem po spotkaniu ze wspólnotą, jeśli chodzi o kwestię montażu paneli na dachu budynku, mogę zawnioskować o zgodę na to, natomiast jeśli tą zgodę otrzymam to będę mógł z tych paneli zasilać tylko część wspólną budynku, a nie mieszkanie indywidualne.
    Ta opcja z wiadomych powodów odpada. Ogólnie to byłem drugą osobą, która pytała o montaż paneli w tym budynku, mój poprzednik chciał uzyskać zgodę na montaż paneli pionowo na balkonie, na to zgody nie otrzymał, bo szpeci to budynek itd itd, musi to też przejść przez zgodę architekta.
    Ostatnia z możliwości to montaż paneli na tarasie na tej balustradzie na płasko, czego nie widać jest z zewnątrz, ale na to również muszę mieć zgodę wspólnoty a żeby ją dostać muszę wysłać email z zapytaniem i jakimś rysunkiem tej instalacji, z czystej ciekawości pewnie o taką zgodę zawnioskuję, czy dokonam montażu tych paneli nie mam pojęcia...
    ostatnio policzyłem ile mocy mógłbym zużyć przy wykorzystaniu takiego zestawu i wyszło mi ok 370 kwh.
    Nie mam pojęcia ile tych paneli musiałbym dać, żeby taką moc uzyskać i czy to wszystko ma jakiś sens.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał pwanelowicz Zobacz post
    ostatnio policzyłem ile mocy mógłbym zużyć przy wykorzystaniu takiego zestawu i wyszło mi ok 370 kwh.
    Nie mam pojęcia ile tych paneli musiałbym dać, żeby taką moc uzyskać i czy to wszystko ma jakiś sens.
    Nie ma sensu.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał pwanelowicz Zobacz post
    Właśnie jestem po spotkaniu ze wspólnotą, jeśli chodzi o kwestię montażu paneli na dachu budynku, mogę zawnioskować o zgodę na to, natomiast jeśli tą zgodę otrzymam to będę mógł z tych paneli zasilać tylko część wspólną budynku, a nie mieszkanie indywidualne.
    Ta opcja z wiadomych powodów odpada.
    Czy odpada to zależy ile Wspólnota Ci zapłaci, czytaj: zmniejszy opłaty na część wspólną, jak te panele zainstalujesz i energię oddasz do wspólnoty?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Czy odpada to zależy ile Wspólnota Ci zapłaci, czytaj: zmniejszy opłaty na część wspólną, jak te panele zainstalujesz i energię oddasz do wspólnoty?
    Prosument indywidualny nie może przekazać swojej produkcji na rzecz wspólnoty.
    Wspólnota może założyć PV dla własnych potrzeb.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pwanelowicz Zobacz post
    Właśnie jestem po spotkaniu ze wspólnotą, jeśli chodzi o kwestię montażu paneli na dachu budynku, mogę zawnioskować o zgodę na to, natomiast jeśli tą zgodę otrzymam to będę mógł z tych paneli zasilać tylko część wspólną budynku, a nie mieszkanie indywidualne.
    Zawnioskuj. Zarządy (i wbrew pozorom administratorzy, od czasu zniesienia ministerialnej licencji, nawet bardziej) mają marne pojęcie o prawie. Jak będą musieli się ustosunkować na piśmie, to może skonsultują za prawnikiem. Wnioskuj o wynajęcie dachu w celu instalacji PV na co najmniej 15 lat.

    Cytat Napisał pwanelowicz Zobacz post
    Ostatnia z możliwości to montaż paneli na tarasie na tej balustradzie na płasko, czego nie widać jest z zewnątrz, ale na to również muszę mieć zgodę wspólnoty
    Nieprawda. Nic wspólnocie do Twojego balkonu (nie stanowi części wspólnej, bo służy wyłącznie Tobie - poza konstrukcją oczywiście).
    http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/...ZP%2010-08.pdf

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Prosument indywidualny nie może przekazać swojej produkcji na rzecz wspólnoty.
    Wspólnota może założyć PV dla własnych potrzeb.
    Wewnątrz swojej wspólnoty jej członkowie mogą robić co chcą.
    Jak jeden członek wspólnoty sfinansuje PV dla części wspólnej to wspólnota może mu uchwałą obniżyć opłaty i w ten sposób mu za prąd "płacić".

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zawnioskuj. Zarządy (i wbrew pozorom administratorzy, od czasu zniesienia ministerialnej licencji, nawet bardziej) mają marne pojęcie o prawie. Jak będą musieli się ustosunkować na piśmie, to może skonsultują za prawnikiem. Wnioskuj o wynajęcie dachu w celu instalacji PV na co najmniej 15 lat.



    Nieprawda. Nic wspólnocie do Twojego balkonu (nie stanowi części wspólnej, bo służy wyłącznie Tobie - poza konstrukcją oczywiście).
    http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/...ZP%2010-08.pdf
    Balustrada i to co widać na zdjęciu przed nią jest częścią konstrukcji balkonu a więc jest częścią wspólną i każda ingerencja w nią wymaga zgody wspólnoty.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Balustrada i to co widać na zdjęciu przed nią jest częścią konstrukcji balkonu a więc jest częścią wspólną i każda ingerencja w nią wymaga zgody wspólnoty.
    Tym tropem to chodzenie po stropie we własnym mieszkaniu wymagałoby zgody wspólnoty. Nie ingerujesz w strop (czy balustradę) - nie ingerujesz w część wspólną.
    A sposoby na obniżenie opłat jednej osobie we wspólnocie nie ma. Można podwyższyć co najwyżej dla lokali użytkowych.
    UoWL:
    Art. 12. 1. Właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem.
    2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
    3. Uchwała właścicieli lokali może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżel
    i uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony