dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 71

Temat: Wybór pompy

  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    przemek28

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    30

    Domyślnie Wybór pompy

    Witam. Stoję przed wyborem pompy ciepła. Mam możliwość zakupu:
    1. Panasonic Tcap 9kW - 43000
    2. Panasonic aquarea 9kW - 43500
    3. Vaissmann Vitocal 9kW - 47500
    Bardo proszę o pomoc w wyborze urządzenia. Plusy, minusy, koszty eksploatacji, serwis, gwarancja etc. A może proponujecie coś innego w podobnych pieniądzach?
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Jakie OZC budynku ?
    Jakie ogrzewanie ? - grzejniki, czy podłogówka ? moc ogrzewania pod jakie temperatury wody przewidziana ?

    Może T-Cap będzie w sam raz i pozostałe za słabe ?!?
    A może to T-Cap będzie zbyt mocny i będzie taktował, a pozostałe mniej wydajne lepiej się sprawdzą ?!?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Panasonic_roznice_wody.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	120,4 KB
ID:	465012
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 18-05-2023 o 18:06
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    przemek28

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    30

    Domyślnie

    Nie umieszczałem konkretnych danych bo wydaje mi się, ze mam to już wszystko sprecyzowane i w grę wchodzą te trzy pompy. Ale tak:
    1. Powierzchnia grzewcza -140mkw,
    2. Dom z 1994r ocieplony wełna mineralna w murze 5cm. Mury w sumie 45cn. Pustak żużlowy.
    3. Na parterze same grzejniki, na pietrze 50/50 podlogowka i grzejniki.
    4. Strop wełna 25cm, Podloga parteru 5cm styropian.
    5. Okna Thermoplast 94r. Dwuszybowe, szczelne. Fachowiec ocenił, ze na poziomie nowych okien z szyba zespolona i tak założyłem w wyliczeniach.
    6. Spalanie ekogroszku około 5t na sezon grzewczy.
    7. Temp w domu zima 22st.
    8. Woda na grzejniki maks 50st.

    Tcap to split a pozostałe dwie monoblok. Wydaje mi się, ze to pompy podobne mocowo. Jakościowo, skłaniałbym się ku Vissmanowi a kompromis to Aquarea. Ale nie miałem nigdy styczności z pompa. Stad pytanie do Was. Co byście wybrali?
    Z góry dziękuje za rady. Pozdrawiam Przemek

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    przemek28

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    30

    Domyślnie

    OZC 9kW

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemek28 Zobacz post
    Nie umieszczałem konkretnych danych bo wydaje mi się, ze mam to już wszystko sprecyzowane i w grę wchodzą te trzy pompy. Ale tak:
    1. Powierzchnia grzewcza -140mkw,
    2. Dom z 1994r ocieplony wełna mineralna w murze 5cm. Mury w sumie 45cn. Pustak żużlowy.
    3. Na parterze same grzejniki, na pietrze 50/50 podlogowka i grzejniki.
    4. Strop wełna 25cm, Podloga parteru 5cm styropian.
    5. Okna Thermoplast 94r. Dwuszybowe, szczelne. Fachowiec ocenił, ze na poziomie nowych okien z szyba zespolona i tak założyłem w wyliczeniach.
    6. Spalanie ekogroszku około 5t na sezon grzewczy.
    7. Temp w domu zima 22st.
    8. Woda na grzejniki maks 50st.
    5 ton ekogroszku to przy PC z COP=3 będzie zużycie prądu na poziomie 10.000 kWh lub więcej ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    przemek28

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    30

    Domyślnie

    Która z tych pomp ma cop=3? Poza tym, to bardziej się sugeruje współczynnikiem scop. Chcesz mi powiedzieć, ze któraś z tych pomp pobierze 30000kwh?

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    przemek28

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    30

    Domyślnie

    W sensie ze zurzycie 10000?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Tak wstępnie przeliczyłem 5 ton ekogroszku na ok. 30.000 kWh i podzieliłem przez 3 co dało 10.000 kWh energii elektrycznej.
    Ale jest to liczenie "po łebkach"
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    przemek28

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    30

    Domyślnie

    Tcap 4,8
    Aquarea 4,5
    Viessmann 5,0
    Tyle wynosi COP w wymienionych wyżej pompach. Mocno po łebkach liczysz kolego, ale licz Sobie jak chcesz Dla zaspokojenia Twoich „dzikich” jak widzę rządzi napisze Ci, ze żadna z tych pomp nie powinna łyknąć więcej jak 6mwh.

    Nie chce mi się przegadywac i udowadniać swoich racji. Proszę tylko o radę. O Wasze zdanie. Nie zadałem pytania ile te pompy pobiorą energii tylko która z tych 3 Waszym zdaniem jest najlepsza. Bardzo proszę o konkretne rady. Pozdrawiam Przemek

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.786

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemek28 Zobacz post
    Nie umieszczałem konkretnych danych bo wydaje mi się, ze mam to już wszystko sprecyzowane i w grę wchodzą te trzy pompy. Ale tak:
    1. Powierzchnia grzewcza -140mkw,
    2. Dom z 1994r ocieplony wełna mineralna w murze 5cm. Mury w sumie 45cn. Pustak żużlowy.
    3. Na parterze same grzejniki, na pietrze 50/50 podlogowka i grzejniki.
    4. Strop wełna 25cm, Podloga parteru 5cm styropian.
    5. Okna Thermoplast 94r. Dwuszybowe, szczelne. Fachowiec ocenił, ze na poziomie nowych okien z szyba zespolona i tak założyłem w wyliczeniach.
    6. Spalanie ekogroszku około 5t na sezon grzewczy.
    7. Temp w domu zima 22st.
    8. Woda na grzejniki maks 50st.

    Tcap to split a pozostałe dwie monoblok. Wydaje mi się, ze to pompy podobne mocowo. Jakościowo, skłaniałbym się ku Vissmanowi a kompromis to Aquarea. Ale nie miałem nigdy styczności z pompa. Stad pytanie do Was. Co byście wybrali?
    Z góry dziękuje za rady. Pozdrawiam Przemek
    Sory ale większy dom od ciebie i starszy dooosyć sporo ale docieplony grzałem pompą haier za równe 10 tys zł monoblok to był i grzał jak opętany przy minus 18 stopniach a nie było żadnych grzałem więc z mojej perspektywy nie widzę powodu aby płacić ponad 40 tys zł , teraz grzeję przeróbką pompy ciepła z klimatyzatora 7kw i nadal jest za mocna bo taktuje a ty chcesz wydawać 43 tys zł ?? interesujące.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemek28 Zobacz post
    Tcap 4,8
    Aquarea 4,5
    Viessmann 5,0
    Tyle wynosi COP w wymienionych wyżej pompach.
    W warunkach, w których ciepła nie będą produkowały.
    Teoretycznie można by zaufać podanemu zgodnie z tą samą normą SCOP - tylko mało kto podaje dla naszego klimatu w którym potrzebna jest grzałka karteru (czy grzanie sprężarki jej uzwojeniem) i grzałka tacy, co robi sporą różnicę i nie można bazować na SCOP dla cieplejszego klimaty, gdzie tych "luksusów" nie ma.

    Jaki wyjdzie rzeczywisty SCOP w danym domu zależy od kilku czynników. Sprawdź w projekcie instalacji grzewczej, jakiej temperatury czynnika będziesz potrzebował w określonych warunkach (drastyczna różnica będzie między podłogówką a grzejnikami) i sprawdź, jak sobie w danych warunkach radzą poszczególne pompy (wygooglaj/wyciągnij od sprzedawcy tabele, z mocą i COP dla różnych temperatur A i W).

    Jak masz grzejniki i będziesz całość grzał do temperatur potrzebnych do grzejników - COP będzie mizerny. Jak będziesz przełączał - to przy znikomej akumulacji grzejników w pomieszczeniach nimi ogrzewanymi szybko temperatura spadnie. Więc z tego punktu widzenia warto by zrobić bufor dla grzejników, z których będzie ciepło dostarczane do grzejników jak pompa bezpośrednio będzie grzała podłogę. Ale to mocno komplikuje układ i podnosi jego koszt. Do tego trzeba dobrego projektanta, co to ogarnie. Generalnie u Ciebie odpowiedź brzmi "to zależy" i to bardzo zależy od różnych rzeczy.

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...r-pompy-wg-OZC
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 19-05-2023 o 08:56

  12. #12

    Domyślnie

    Przy niskiej temp zasilania (28-31 stopni) u mnie COP wychodzi ok 3.0

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemek28 Zobacz post
    Tcap 4,8
    Aquarea 4,5
    Viessmann 5,0
    ...
    Fikcyjne dane jak dla klimatu w Polsce.
    SCOP podany dla temperatur wody dla podłogówki i umiarkowanego klimatu - czyli temperatur średnio przez zimę o +10°C cieplejszych.

    Temp. wody zasilające ogrzewanie - mogą zrobić dużą różnicę dla SCOP. Różnicy nawet 1,5 za sezon, między podłogówką a grzejnikami średnio lub wysokotemperaturowwymi.

    U siebie przed przejściem na PC spalałem ok. 2,5-3 ton węgla. OZC 7,2 kW przy domu po odłogach 160m2.
    Przy grzaniu ciągłym PC, do wody +50*C dojdę w okolicy mrozu -25*C.
    Moc grzejników policzona dla parametru 45/40/22. Przy tych parametrach uzyskałem SCOP w okolicy 3,6 przez dwie zimy i SCOP 3,95 w obecną zimę (jeszcze grzeję).

    Podajesz, że masz OZC 9 kW.
    Policz jeszcze moc grzewczą wszystkich grzejników w domu. Może być dla wg danych katalogowych dla wody +55*C, potem się to przemnoży przez współczynnik dla niższych temperatur wody. Może będzie trzeba część grzejników wymienić na mocniejsze, a pozostałe poprzekładać do mniejszych pomieszczeń.

    Przy grzejnikach i 5 cm izolacji na murach nie licz że uzyskasz choć SCOP 4.
    To będzie bliżej SCOP 3 do 3,5.

    Więcej opisuję w tych tematach:

    https://forum.muratordom.pl/showthre...-rozs%C4%85dku

    https://forum.muratordom.pl/showthre...h-porady-uwagi
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 19-05-2023 o 11:26
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    przemek28

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    30

    Domyślnie

    Prawdę mówiąc liczę na realny SCOP na poziomie 3. Dzwonił koleś z Vaissmanna przed chwila i powiedział mi, ze ta 9kW jest dla mnie zbyt mocna. Ze będzie traktować i trzeba dać 8kW. Nie ciśnie gościa o jaknajnizszy koszt zakupu, przeciwnie. Cały czas mówię, ze chce mieć pewność jakości i ciepła w domu. Zarzeka się, ze ta 8 mi ogrzeje dom w najmroźniejsze dni a zurzycie prądu nie będzie większe niż 6000kW rocznie. Dodam, ze facet mieszka niedaleko mnie i ma 14 lat doświadczenia w branży.
    Generalnie to lobbuje trochę w stronę Tcapa ale jakoś mi serce podpowiada ze ten Vaissmann to taki mercedes wśród pomp
    Ma racje? Jak to widzicie?

  15. #15

    Domyślnie

    Skoro się zarzeka to zawsze może dać to na piśmie, że nadwyżkę pokrywa z własnej kieszeni

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał tasaq Zobacz post
    Skoro się zarzeka to zawsze może dać to na piśmie, że nadwyżkę pokrywa z własnej kieszeni
    Skoro gość działa od 14tu lat, to zapewne ma mnóstwo adresów, gdzie PC instalował, więc możesz o nie poprosić i pojechać do użytkowników, by zapytać jak się maszyny spisują. Ja tak zrobiłem, polecam. Może unikniesz zakupu merca typu E W210, którego rdza żarła, aż trzeszczało?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    przemek28

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    30

    Domyślnie

    Uważasz, ze nie warto inwestować w tego Viessmana? Serducho mi mówi, ze chce Niemca a rozum podpowiada wez tańszego Japończyka

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemek28 Zobacz post
    Jakościowo, skłaniałbym się ku Vissmanowi
    Jakieś argumenty na tą "jakość"?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    przemek28

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    30

    Domyślnie

    Jakość niestety jest niepoliczalna. Niemiecka pompa wydaje mi się jest robiona przy użyciu materiałów z najwyższej półki. Niemieckie samochody, sprzęt AGD, RTV etc są niezawodne i trwałe. Myśle, ze z pompami ciepła jest podobnie. Jeżeli się mylę to proszę poprawcie mnie. Temu służy forum właśnie. Jeżeli są tutaj ludzie którzy siedzą w temacie podzespołów, min sprężarek to bardzo miłe widziane są ich opinie.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemek28 Zobacz post
    wydaje mi się
    Nic dodać.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony