dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Czy jest jakiś przepis ile można zmienić w projekcie domu aby pozwolenie na budowę nie straciło ważności? Chodzi mi o to żeby nie stracić ulgi. Czy mogę z domu np 200 m2 zrobić 100 i zamiast piętra parterowy? A jeśli sprzedaję działkę z ważnym pozwoleniem na budowę to następny właściciel działki może budować czy musi się starać o pozwolenie jeszcze raz?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    Jeśli w trakcie budowy robiłeś zmiany w projekcie, możesz:
    przed wprowadzeniem zmian zapytać urząd, czy zmiana, którą chcesz wprowadzić, jest istotna i jakie dokumenty musisz donieść;
    wprowadzić zmiany bez porozumienia z urzędem, a martwić się, gdy przyjdzie do odbioru domu przez gminę.

    Istotnym odstępstwem jest:
    zmiana konstrukcyjna: powiększenie budynku o dodatkową kondygnację (w górę lub w dół);
    zmiana rozpiętości stropów (wyrzucamy ścianę nośną);
    powiększenie kubatury budynku;
    zmiana przeznaczenia (z mieszkalnego na biurowy);
    zasadnicza zmiana elewacji.

    Są urzędnicy, którzy za istotne odstępstwo uznają zastąpienie okna dwuskrzydłowego trzyskrzydłowym. W budynkach zabytkowych musisz uzgadniać nawet kolor elewacji.

    Gdy w sposób istotny odstąpiłeś od zatwierdzonego projektu, musisz czekać na decyzję o zmianie pozwolenia na budowę. Do wniosku dołączasz tzw. projekt zamienny (art. 36a Prawa budowlanego).

    Kontynuacja budowy po zmianie właściciela może nastąpić po uzyskaniu zgody projektanta (dotyczy praw autorskich) i dokonaniu cesji pozwolenia na budowę na aktualnego inwestora (właściciela).

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Dzięki

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    winston

    Zarejestrowany
    Jun 2002
    Posty
    220
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cześć.
    Ja podszedłem do tego tematu ciut inaczej i dlatego zanim złożyłem wniosek o pozwolenie na budowę oglądałem plany domu przez 8 miesięcy. Pewnie, że nie wszystko da się przewidzieć. Ale zanim jeszcze kupiłem gotowy plan oglądalem to na stronach internetowych.Też sporo czasu poswięciłem tej czynności. I po podjęciu decyzji napisałem do projektanta tego domu(Biuro Państwea Lipińskich z Wrocławia) o wyrażenie zgody na proponowane przeze mnie zmiany. Dostałem to na piśmie. Architekt naniósł te zmiany i razem z tym pismem złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę. Co do okien np. to żadem urzędnik mi nie mógł zaszkodzić bo autor projektu domu dał na piśmie wykaz zmian jakie mogę zrobić bez jego zgody. (oprócz pisma w którym była wyraźna zgoda na np. doprojektowanie komina). Lista zmian możliwych do dokonania w projekcie bez zgody autora była w moim przypadku długa.

  5. #5

    Domyślnie

    Cześć Winston!
    Czy ta zapobiegliwośc dużu kosztowała i czy Twój krok był tym samym co tzw adaptacja przez własnego architekta?
    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony