dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 52
  1. #1

    Domyślnie Harmonogram działań przed rozpoczęciem budowy

    Witam
    Powoli przymierzam się do budowy. Zejdzie się z tym pewnie jeszcze do przyszłej wiosny (oby nie dłużej), ale już intensywnie czytam i próbuję porządkować znalezione w różnych miejscach informacje. Na razie dotyczące działań przed rozpoczęciem budowy.

    Założenia są takie:
    - gmina posiada MPZP
    - działka jest o przeznaczeniu mieszkalno-usługowym
    - prąd i kanalizacja po drugiej stronie drogi gruntowej (innych mediów nie ma i nie będzie)

    Działania jakie należy wykonać:
    1. W gminie składamy wniosek o wypis z wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Urząd ma 14 dni na wydanie tego wypisu.
    2. Wystąpić o warunki przyłączenia do mediów (kanalizacja chyba w gminie, prąd w energetyce)
    3. Architekt – trzeba mu dostarczyć wypis i wyrys z MPZP oraz warunki przyłączenia do mediów oraz mapę do celów projektowych
    4. Kiedy architekt kończy projekt zatrudniamy geodetę – wytyczenie punktów granicznych działki, zrobienie mapy do celów projektowych
    5. Architekt – trzeba mu dostarczyć mapę do celów projektowych aby mógł wrysować dom
    6. Po wrysowaniu domu na mapkę przez architekta trzeba w wydziale (?) melioracji (w starostwie?) uzgodnić czy w danym miejscu może stanąć budynek.
    7. Do starostwa (powiat) składamy wniosek o pozwolenie na budowę. Do wniosku załączamy: oświadczenie o prawie do dysponowania działką na cele budowlane, projekt budowlany wraz z opiniami i uzgodnieniami (z jakimi opiniami i uzgodnieniami?). Po otrzymaniu pozwolenia na budowę trzeba poczekać z jej rozpoczęciem przynajmniej 14 dni do momentu kiedy starostwo otrzyma potwierdzenie że wszyscy sąsiedzi otrzymali informację o rozpoczęciu budowy i nie złożyli odwołania.
    8. Przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę składamy również wniosek o wyłączenie zabudowanej części działki z produkcji rolnej.
    9. Na co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem budowy należy powiadomić starostwo o tym fakcie. Do zawiadomienia dołączyć należy oświadczenie kierownika budowy o przyjęciu obowiązku kierowania budową oraz inspektora nadzoru (jeśli jest).
    10. Znowu geodeta – wytyczenie budynku na działce oraz naniesienie na mapę projektową tzw projektów branżowych (oznaczenia jak po działce idą media)


    Napiszcie proszę czy to wszystko i co jeszcze ewentualnie i w którym momencie trzeba załatwić. Niektórzy mówią że strasznie metodycznie podchodzę do tego, ale budować chcę daleko od miejsca obecnego zamieszkania i chciałbym w miarę możliwości uniknąć jechania kilkaset kilometrów żeby złożyć gdzieś 1 podpis


    [EDIT]
    Ten post będzie się zmieniał w miarę napływu informacji od innych użytkowników forum. Chodzi o to żeby wszystkie informacje zebrane były w jednym poście i nie trzeba było wyłuskiwać ich przeglądając cały wątek.

  2. #2

    Domyślnie

    Jedna uwaga. Budynek geodeta wytycza dopiero po uzyskaniu przez Ciebie pozwolenia na budowe i uprawomocnieniu sie tego pozwolenia. Czyli pkt 5 przesuwasz za 7.
    Pozdrawiam
    Jankes
    "Za duzy ten dom budujemy ,kochanie...."
    slowa mojej Zony.

  3. #3

    Domyślnie

    media to nie tylko kanalizacja i prąd.
    A woda? Jeśli studnia to musi być dopuszczona w warunkach zabudowy. Jeśli nie to ustalenia z wodociągiem.
    Z tego co pamiętam:
    - odrolnienie (tzn, że nawet jak działka jest przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną to i tak w ewidencji gruntów trzeba sprwdzić czy nie jest wpisany jako rolny i ustalić, że jakiś tam kawałek będzie wyjęty z produkcji rolnej - jaki jest ten kawałek będziesz wiedział, jak architekt zaprojektuje dom i uwzględni powierzchnię zabudowy - np. utwardzony wjazd)
    - wydział melioracji (uzgodnienie)
    - czy będziesz korzystał z gazociągu? (tak->musisz podpisać z nimi umowę)
    - zakład energetyczny - umowa
    - czasem trzeba ustalić miejsce usytuowania bramy wjazdowej (nie wiem czy zawsze)

    Nie sugeruj się terminami Urzędnicy mają swój własny zegar. Ja przy składaniu wniosku o pozwolenie od razu usłyszałam - "mamy na to 65 dni"

    Nie trzeba czekać 14 dni na uprawomocnienie pozwolenia, jeśli złoży się odpowiednie oświadczenie przy odbieraniu pozwolenia od razu otrzymuje się klauzulę
    Kaśka

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaskaa
    media to nie tylko kanalizacja i prąd.
    A woda? Jeśli studnia to musi być dopuszczona w warunkach zabudowy. Jeśli nie to ustalenia z wodociągiem.
    Woda będzie ze studni. Rozumiem że studnia musi być względniona w projekcie robionym przez architekta. Ale z tego co piszesz - czy możliwa jest sytuacja że działka jest budowlana ale nie ma pozwolenia na wiercenie studni?


    Cytat Napisał kaskaa
    Z tego co pamiętam:
    [...]
    - wydział melioracji (uzgodnienie)
    Co z tym wydziałem melioracji? Czym się zajmuje, co z tamtąd mam uzyskać i w którym momencie?


    Cytat Napisał kaskaa
    - zakład energetyczny - umowa
    W którym momencie ta umowa?

    Poza tym dzięki za tak szybkie odpowiedzi. Czekam na jeszcze...

  5. #5

    Domyślnie

    Nie trzeba czekać 14 dni na uprawomocnienie pozwolenia, jeśli złoży się odpowiednie oświadczenie przy odbieraniu pozwolenia od razu otrzymuje się klauzulę
    co co co?
    możesz jaśniej? jakie oświadczenie???

  6. #6

    Domyślnie

    Czy już do tej listy nic nie trzeba dodać / przesunąć?
    Bałem się że tego więcej będzie...

    @kaskaa - odpowiesz na moje pytania?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaskaa
    media to nie tylko kanalizacja i prąd.
    A woda? Jeśli studnia to musi być dopuszczona w warunkach zabudowy. Jeśli nie to ustalenia z wodociągiem.
    Woda będzie ze studni. Rozumiem że studnia musi być względniona w projekcie robionym przez architekta. Ale z tego co piszesz - czy możliwa jest sytuacja że działka jest budowlana ale nie ma pozwolenia na wiercenie studni?
    Tego nie jestem pewna, ale jeśli jest wodociąg to chyba teoretycznie powinniście podłączyć się do wodociągu (??) i wtedy jest potrzebne uzgodnienie. Ja nie mam wodociągu i tego tematu nie przerabiałam. natomiast w warunkach zabudowy było ,że po rozbudowaniu infrastruktury będziemy podłączać się (a na razie studnia)

    Cytat Napisał kaskaa
    Z tego co pamiętam:
    [...]
    - wydział melioracji (uzgodnienie)
    Co z tym wydziałem melioracji? Czym się zajmuje, co z tamtąd mam uzyskać i w którym momencie?
    Uzgodnienie w melioracji czy w danym miejscu może stanąć budynek. Jak są tereny podlegające pod meliorację (bo jest np. rów w to w odległości jakiejś (nie pamiętam czy nie 50 m?) są jakieś ograniczenia. O wydział melioracji dowiedz się w starostwie - gdzie się znajduje.
    Idziesz do nich jak masz wrysowany budynek w mapkę (przez architekta).

    Cytat Napisał kaskaa
    - zakład energetyczny - umowa
    W którym momencie ta umowa?
    Występujesz do zakładu o warunki przyłączenia, płacisz coś około 150 zł, czekasz , przysyłają propozycję umowy, czytasz uważnie, podpisujesz (lub nie ), czekasz, oni podpisują i przysyłają , płacisz w terminie 14 dni, dołączasz papier o warunkach do podania o pozwolenie na budowę


    A tak w ogóle to wszystkie te informacje wyciągnęłam z architekta, bo to w końcu on szykuje projekt do złożenia i wie najlepiej jakie papiery są potrzebne.
    Kaśka

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał sonal
    Nie trzeba czekać 14 dni na uprawomocnienie pozwolenia, jeśli złoży się odpowiednie oświadczenie przy odbieraniu pozwolenia od razu otrzymuje się klauzulę
    co co co?
    możesz jaśniej? jakie oświadczenie???

    Odbierając pozwolenie podpisałam na kopii, która została w starostwie, że nie będę wnosiła "sprzeciwu" (coś w tym stylu - podyktowała mi urzędniczka). I od razu się uprawomocniło.

    Uwaga jeśli właścicielem gruntu jest małażeństwo to dobrze jak na wszyskich papierach są od razu wpisywane obie osoby. Pod tym oświadczeniem również podpisują się oboje
    Kaśka

  9. #9

    Domyślnie

    "od razu się uprawomocniło"

    niesamowite doprawdy

  10. #10

    Domyślnie Re: Harmonogram działań przed rozpoczęciem budowy

    No to jeszcze:

    Cytat Napisał ansemo
    2. Wystąpić o warunki przyłączenia do mediów (kanalizacja chyba w gminie, prąd w energetyce)
    Czy aby wystąpić o te warunki trzeba spełniać jakieś inne warunki? Tzn. czy trzeba mieć np wypis i wyrys z MPZP?
    Jeśli wystąpimy o warunki przyłączenia mediów i je otrzymamy to jak długo są one ważne?


    Cytat Napisał ansemo
    3. Zatrudnić geodetę – wytyczenie punktów granicznych działki, zrobienie mapy do celów projektowych
    Co geodecie trzeba dać (poza kasą ) żeby zrobił to co wyżej? A jak już wytyczy działkę i zrobi mapę to czy ona jest ważna raz na zawsze?

  11. #11

    Domyślnie Re: Harmonogram działań przed rozpoczęciem budowy

    Cytat Napisał ansemo
    Cytat Napisał ansemo
    2. Wystąpić o warunki przyłączenia do mediów (kanalizacja chyba w gminie, prąd w energetyce)
    Czy aby wystąpić o te warunki trzeba spełniać jakieś inne warunki? Tzn. czy trzeba mieć np wypis i wyrys z MPZP?
    Jeśli wystąpimy o warunki przyłączenia mediów i je otrzymamy to jak długo są one ważne??
    Energetyka - potrzebne jest akt własności gruntu. Wydane warunki przyłączenia są ważne 30 dni od ich otrzymania. W tym czasie należy podpisać z ZE umowę.

    Cytat Napisał ansemo
    3. Zatrudnić geodetę – wytyczenie punktów granicznych działki, zrobienie mapy do celów projektowych
    Co geodecie trzeba dać (poza kasą ) żeby zrobił to co wyżej? A jak już wytyczy działkę i zrobi mapę to czy ona jest ważna raz na zawsze
    Należy mu wskazać działkę, której dotyczy mapka (nr ewidencyjny). Dalej powinien już sobie poradzić. Mapka jest ważna 3 miesiące (..."chyba, że w terenie nastąpią zmiany".. i mapka zdezaktualizuje się wcześniej)[/quote]
    Kaśka

  12. #12

    Domyślnie Re: Harmonogram działań przed rozpoczęciem budowy

    Cytat Napisał kaskaa
    Energetyka - potrzebne jest akt własności gruntu. Wydane warunki przyłączenia są ważne 30 dni od ich otrzymania. W tym czasie należy podpisać z ZE umowę.
    No to jeszcze podrążę
    Czyli procedura wygląda tak że idę z aktem własności gruntu do energetyki i składam wniosek o warunki przyłączenia. Po jakimś czasie (po jakim?) dostaję warunki i są one ważne 30 dni. Co to znaczy że są tylko tak krótko ważne? Warunki te daję architektowi, ale jeśli robienie projektu trwa dłużej niż 30 dni to warunki tracą ważność? Nie mam doświadczenia z architektami w relacji klient-projektant, ale wydaje mi się że w ciągu 30 dni to nie będę miał projektu gotowego...

    Cytat Napisał kaskaa
    Należy mu [geodecie] wskazać działkę, której dotyczy mapka (nr ewidencyjny). Dalej powinien już sobie poradzić. Mapka jest ważna 3 miesiące (..."chyba, że w terenie nastąpią zmiany".. i mapka zdezaktualizuje się wcześniej)
    Tu pytania w zasadzie takie same jak wyżej. Jeśli po 3 miesiącach (choć tu jest większa szansa na wyrobienie się) projekt nie będzie gotowy to muszę robić następną mapkę (ewentualnie jeśli się nie zdezaktualizowała to zapłacić za następny podpis)?

  13. #13

    Domyślnie

    Czy ktoś kto już przeszedł etap projektowania mógłby mi odpowiedzieć na powyższe pytania? Z góry dziękuję...

  14. #14

    Domyślnie

    Wystawione warunki sa ważne 30 dni, w ciagu tego czasu musisz podpisać umowę z ZE. Mają 2 lata na przyłaczenie (Otwock).

  15. #15

    Domyślnie

    Czyli termin 30 dni dla warunków przyłączy jest istotny tylko dla podpisania umowy z ZE a nie dla architekta.

    A co z 3 miesięczną ważnością mapki do celów projektowych? Jeśli architekt będzie dłużej robił projekt to co? A jeśli zmieści się w tych 3 miesiącach to muszę od razu składać wniosek o pozwolenie na budowę zanim mi termin ważności mapki wygaśnie?

  16. #16

    Domyślnie

    Mikol już odpowiedział na pierwsze pytanie.
    Jeśli chodzi o czas to teoretycznie mają na wydanie warunków (od momentu złożenia przez ciebie podania) 1 miesiąc. Jak się streszczą to mogą zrobić to wcześniej. Architekt może rozpocząć pracę wcześniej. Warunki z ZE dołącza na sam koniec do projektu tuż przed złożeniem do starostwa.

    Jeśli po 3 miesiącach (choć tu jest większa szansa na wyrobienie się) projekt nie będzie gotowy to muszę robić następną mapkę (ewentualnie jeśli się nie zdezaktualizowała to zapłacić za następny podpis)?
    Dokładnie tak. Dlatego kolejność prac powinna być taka
    1. załatwiam z gminy warunki zagospodarowania terenu
    2. daję je architektowi
    3. gdy projekt jest na tyle zaawansowany, że widać jego koniec - startuję po mapkę do geodety, składam podanie do ZE, załatwiam odrolnienie,
    4. mając mapkę od geodety, daję architektowi, który wrysowuje budynek (plan zagospodarowania działki: śmietnik, szambo itp) - oczywiście bydynek ma już swój ostateczny kształt zewnętrzny
    5. z tą mapką złatwiam meliorację, ewentualny wjazd i chyba kanalizację (nie załatwiałam gazu - prawdopodobnie trzeba tak samo jak ZE)

    ansemo - kiedy zaczynasz? Mam wrażenie, że jesteś strasznie zestresowany. Jeszcze będziesz miał milion nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli nie będziesz miał ciasnych terminów, to wszystko pójdzie gładko.
    Kaśka

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaskaa
    ansemo - kiedy zaczynasz? Mam wrażenie, że jesteś strasznie zestresowany. Jeszcze będziesz miał milion nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli nie będziesz miał ciasnych terminów, to wszystko pójdzie gładko.
    Dzięki za wszystkie informacje.

    Budować się chcę na wiosnę 2006. Zestresowany bardzo nie jestem, tylko że to moja pierwsza budowa - nikt z rodziny się nie budował więc jestem w tym temacie zupełnie zielony. A znajomi twierdzą że strasznie metodycznie podchodzę do sprawy. I chyba tak jest. Ale to dlatego że budować chcę jakieś 500 km od miejsca obecnego zamieszkania więc chciałbym wcześniej wszystko możliwie dokładnie wiedzieć żeby potem po byle podpis nie robić 1000 km...

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Rocky
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    z okolicy stolicy
    Posty
    654

    Domyślnie Re: Harmonogram działań przed rozpoczęciem budowy

    Cytat Napisał ansemo
    Działania jakie należy wykonać:
    1. W gminie składamy wniosek o wypis z wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
    Wyrysu nie brałem, nie był mi do niczego potrzebny, może i Tobie nie będzie, a pewnie kosztuje, więc się upewnij najlepiej i w gminie i u architekta.

    Cytat Napisał ansemo
    2. Wystąpić o warunki przyłączenia do mediów (kanalizacja chyba w gminie, prąd w energetyce)
    Media można załatwiac równolegle i niezaleznie od innych spraw. Składając wniosek o warunki przyłączenia pradu musiałem przedłożyć mapkę z naniesionymi mediami na danym obszarze (to nie musiała być mapka do celów projektowych, wystarczyła mapka wyciągnięta z geodezji do celów opiniodawczych)

    Cytat Napisał ansemo
    3. Zatrudnić geodetę – wytyczenie punktów granicznych działki, zrobienie mapy do celów projektowych
    Mapki do celów projektowych sporo kosztują, więc warto od razu po ich zrobienu załatwiać wszystkie sprawy wymagające mapek do celów projektowych. W moim przypadku to był plan zagospodarowania działki i wszelkie projekty związane z wodą i z gazem. Cena za mapki do celów projektowych w niewielkim stopniu zależy od ilości egzemplarzy, które zamówisz u geodety.

    Cytat Napisał ansemo
    5. Do starostwa (powiat) składamy wniosek o pozwolenie na budowę. Do wniosku załączamy: oświadczenie o prawie do dysponowania działką na cele budowlane, projekt budowlany wraz z opiniami i uzgodnieniami (z jakimi opiniami i uzgodnieniami?). Po otrzymaniu pozwolenia na budowę trzeba poczekać z jej rozpoczęciem przynajmniej 14 dni do momentu kiedy starostwo otrzyma potwierdzenie że wszyscy sąsiedzi otrzymali informację o rozpoczęciu budowy i nie złożyli odwołania.
    Jezeli istnieje MPZP to sąsiedzi nie muszą wyrażać zgody. Przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę kazano mi złozyć też wniosek o wyłączenie zabudowanej części mojej działki z produkcji rolnej. Przy odbieraniu pozwolenia na budowę podpisywałem jeszcze pismo na ten temat.

    Cytat Napisał ansemo
    6. Na co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem budowy należy powiadomić starostwo o tym fakcie. Do zawiadomienia dołączyć należy oświadczenie kierownika budowy o przyjęciu obowiązku kierowania budową oraz inspektora nadzoru (jeśli jest).
    A po dokonaniu zawiadomienia, a przed pkt 7 należy jeszcze ostemplować w odpowiednim urzędzie dziennik budowy.

    Cytat Napisał ansemo
    7. Znowu geodeta – wytyczenie budynku na działce oraz naniesienie na mapę projektową tzw projektów branżowych (oznaczenia jak po działce idą media)
    O konieczności naniesienia mediów na mapkę w tym momencie nic mi nie wiadomo.

  19. #19

    Domyślnie

    Ale to dlatego że budować chcę jakieś 500 km od miejsca obecnego zamieszkania więc chciałbym wcześniej wszystko możliwie dokładnie wiedzieć żeby potem po byle podpis nie robić 1000 km...
    Co cię tak rzuciło o 500 km ?
    Na jeżdżenie nie ma rady. Urzędy to dreptanie - chyba, że ktoś na miejscu będzie załatwiał wszystko.
    Ja pewnego dnia nie mogąc znaleźć informacji na stronie starostwa co powinnam złożyć starając się o pozwolenie na budowę napisałam do nich e-maila. Otrzymałam informację, że "wszystko znajduje się na stronie" a resztę informacji pod telefonem. Urzędnik boi się słowa pisanego jak ognia.
    [/quote]
    Kaśka

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaskaa
    Wydane warunki przyłączenia są ważne 30 dni od ich otrzymania. W tym czasie należy podpisać z ZE umowę
    .
    Co tak krótko???

    W Rzeszowie wydają warunki na 2 lata.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony