dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    170

    Domyślnie Ocieplenie elewacji, potrzebna pomoc

    Zamawiam niedługo styropian i za 2 tygodnie ocieplam dom. Mam kilka pytań na które nie mam gdzie znaleźć odpowiedzi, proszę o pomoc.

    1. Listwa startowa do styropianu - na jakiej wysokości ją zrobić? (poniżej zdjęcia) Co z tą listwą przy oknach tarasowych? Od listwy daję 15 cm styro, poniżej 10 cm XPS

    2. Listwy przyokienne - do czarnych okien lepsze czarne czy białe? Montować je przed styropianem czy po? No i właśnie przy montażu okien goście zostawili jakieś taśmy na końcach ram okiennych - mogę zdjąć osłonkę i coś tam przykleić - to właśnie te listwy przyokienne tu się klei? (też trochę widać na jednym zdj, na HS'ie tego nie dali - to białe).

    3. Przy montażu okien wycięli też kawałki styropianu XPS (te czarne miejsca pod oknami). Co z tym teraz zrobić? Dokleić i zapianować te "ubytki'? Jeśli tak to do którego miejsca? Jak w ogóle przy tarasach wygląda całe wykończenie? Najpierw doklejam ten XPS np. 1 cm poniżej ramy okna i dopiero na końcu robi się tam wykończenie z blachy....?

    4. W sumie to co pkt wyżej - na poddaszu też mamy duże okna balkonowe - jak się ociepla styropianem pod nimi? Do którego miejsca styropian?

    Proszę o pomoc




  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.320

    Domyślnie

    Od poziomu XPS dać listwę startową a następnie 15 cm styropianu.
    Przy oknach tarasowych ocieplenie się kończy.
    Na wystający czarny element przykleić w zależności od odległości 3 - 5 - 7cm styroduru tak aby przygotować miejsce na przyszły taras.
    Jeśli tylko zdjęcie przekłamuje i licuje się on ze ścianą to dać 10 cm styroduru
    Przy oknach balkonowych na poddaszu ocieplasz całość wokół, natomiast miejsce pod nimi jest prawdopodobnie przygotowane pod ocieplenie o 6 cm wylewki betonowej czyli posadzki.
    Na płytę balkonową położyć papę termozgrzewalną wywiniętą na część podstawy okna następnie na to styropian i posadzka cementowa.
    Ociepleniu podczas robienia elewacji podlega spodnia, boczne i czołowa część płyty balkonu prawdopodobnie 5 - 10 cm XPS
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 30-09-2022 o 09:44
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    170

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Czyli listwa startowa ma być na wysokości dolnej krawędzi ramy okna tak? Czyli mniej więcej tam gdzie jest ostatnia posadzka wewnątrz. Nie grozi w tym miejscu jakieś skraplanie się wody a w dłuższej perspektywie ślad od wewnątrz? (Pewnie głupie pytanie )
    Ostatnio edytowane przez bartolomeooo ; 01-10-2022 o 13:48

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.320

    Domyślnie

    Nic nie grozi. W tym samym miejscu masz izolację pomiędzy ścianami fundamentowymi a tymi nad ziemią, a od zewnątrz nic się nie dostanie bo po to są te uszczelnienia pod oknem na podbudowie na której jest posadowione okno balkonowe.

    Nie wiem jaki poziom będzie terenu na zewnątrz i czy nawieziesz tam ziemi ale wynika z tego że do domu jest trochę pod górkę a wystający styropian ze ścian fundamentowych jest na wysokości 35 - 45 cm

    Moim zdaniem posadzka gotowa domu powinna być na takiej samej wysokości co taras lub troszkę 2 - 5 cm wyżej tak aby wychodzenie było wygodne.
    Styropian XPS będzie służył do ocieplenia posadzki możliwe że z ogrzewaniem podłogowym ale i do dylatacji przyszłego tarasu względem domu.
    Styropian w tym miejscu pokryjesz także i od góry siatjką z klejem a gdy na tarasie będziesz kładł płytki lub inną okładzinę to położysz je także na owy styropian lub dostosujesz jego wysokość do okładziny ( lepiej wyciąć aniżeli ma być go za mało)
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartolomeooo Zobacz post
    1. Listwa startowa do styropianu - na jakiej wysokości ją zrobić? (poniżej zdjęcia) Co z tą listwą przy oknach tarasowych? Od listwy daję 15 cm styro, poniżej 10 cm XPS
    Nie dawaj listwy.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...-do-styropianu


    Cytat Napisał bartolomeooo Zobacz post
    2. Listwy przyokienne - do czarnych okien lepsze czarne czy białe?
    W kolorze ramy. Ale się wpakowałeś. Jak nie będzie cienia to masz duże szanse na wypaczanie od temperatury.

    Cytat Napisał bartolomeooo Zobacz post
    Montować je przed styropianem czy po?
    Po, bo siatkę kleisz do styropianu (prostopadle do płaszczyzny ściany)

    Cytat Napisał bartolomeooo Zobacz post
    No i właśnie przy montażu okien goście zostawili jakieś taśmy na końcach ram okiennych - mogę zdjąć osłonkę i coś tam przykleić - to właśnie te listwy przyokienne tu się klei? (też trochę widać na jednym zdj, na HS'ie tego nie dali - to białe).
    Białego nie widzę na fotkach. Masz na myśli folie zabezpieczające profile na czas transportu? Trzeba zedrzeć jak najszybciej po zamontowaniu, bo jak trochę słońce na nie poświeci to trudno doczyścić.

    Cytat Napisał bartolomeooo Zobacz post
    3. Przy montażu okien wycięli też kawałki styropianu XPS (te czarne miejsca pod oknami). Co z tym teraz zrobić? Dokleić i zapianować te "ubytki'?
    Zależy, czy/jaki taras tam będzie.

    Cytat Napisał bartolomeooo Zobacz post
    4. W sumie to co pkt wyżej - na poddaszu też mamy duże okna balkonowe - jak się ociepla styropianem pod nimi? Do którego miejsca styropian?
    Zgodnie z projektem. Może być tak:

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    170

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Akurat ten wątek niewiele wnosi, natomiast przeczytałem kilka innych w tym takie, w których Ty Kaizen się udzielałeś. Ale nadal nie żaden argument że ta listwa nie chroni się przed gryzoniami do mnie nie dociera. No bo nawet w domu moich rodziców grasują myszy - skąd one się tam wzięły...? To w jaki inny sposób zabezpieczyć styropian? Zwłaszcza tam gdzie będzie taras to zapewne pod nim będzie ładne ZOO...




    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W kolorze ramy. Ale się wpakowałeś. Jak nie będzie cienia to masz duże szanse na wypaczanie od temperatury.
    Chodzi o kolor uszczelki (bo o okna się nie boję) - dlatego właśnie zastanawiam się czy nie dać białej... chociaż taka mała uszczelka, przy dużych oknach nie widać jej nawet, dlatego zastanawiam się w ogóle czy ją dawać (jednak 600 zł).



    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Po, bo siatkę kleisz do styropianu (prostopadle do płaszczyzny ściany)
    Wiem jak to wygląda i na filmach widać jak ludzie dają przed i to wydaje się być lepszą opcją jak dla mnie laika - bez przeszkód mogę ładnie równo przykleić uszczelkę a dopiero potem dojechać do tej siatki styropianem....


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Białego nie widzę na fotkach. Masz na myśli folie zabezpieczające profile na czas transportu? Trzeba zedrzeć jak najszybciej po zamontowaniu, bo jak trochę słońce na nie poświeci to trudno doczyścić.
    Folie zabezpieczające od zewnątrz zdjęte od razu naczytałem się właśnie że potem jest dramat. Natomiast mi chodzi o to (na starych zdjęciach jeszcze żółte paski - można zdjąć żółtą osłonkę i pod spodem jest taśma klejąca).




    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zależy, czy/jaki taras tam będzie.
    No przy jednym oknie będzie taras, przy pozostałych nie...



    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zgodnie z projektem. Może być tak:
    Dzięki wielkie!

    Jeśli ktoś miałby chwilę zechcieć spojrzeć na mój stary wątek odnośnie balkonu....:

    https://forum.muratordom.pl/showthre...94#post8146794

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartolomeooo Zobacz post
    Ale nadal nie żaden argument że ta listwa nie chroni się przed gryzoniami do mnie nie dociera.
    Metal to świetny radiator i mostek cieplny. Łatwiej uniknąć szczeliny dociskając EPS do XPS na ścianie fundamentowej.
    Jeżeli siatka nie jest wystarczającą barierą dla myszy, to czemu miałyby nie wejść nad listwą startową?

    Cytat Napisał bartolomeooo Zobacz post
    dlatego zastanawiam się w ogóle czy ją dawać (jednak 600 zł).
    IMO jak najbardziej warto. Chroni to przed pękaniem tynku - foto 4 wygooglane. Porozglądaj się, jak wygląda styk tynku i ramy okna, jak nie ma listwy.
    Ani to ładne, ani szczelne.


    Cytat Napisał bartolomeooo Zobacz post
    Wiem jak to wygląda i na filmach widać jak ludzie dają przed
    ok. 2:40



    [QUOTE=bartolomeooo;8155086] Folie zabezpieczające od zewnątrz zdjęte od razu naczytałem się właśnie że potem jest dramat. Natomiast mi chodzi o to (na starych zdjęciach jeszcze żółte paski - można zdjąć żółtą osłonkę i pod spodem jest taśma klejąca).


    To wygląda na zwykłą taśmę dwustronnie klejącą. To nie dzieło ekipy od elewacji przygotowujące do przyklejenia folii zabezpieczającej na okno?

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    170

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Metal to świetny radiator i mostek cieplny. Łatwiej uniknąć szczeliny dociskając EPS do XPS na ścianie fundamentowej.
    Jeżeli siatka nie jest wystarczającą barierą dla myszy, to czemu miałyby nie wejść nad listwą startową?
    Temat rzeka... czyli według Ciebie powinienem najpierw XPS objechać siatką i klejem od góry do dołu i to ma stanowić wystarczającą barierę dla ewentualnych szkodników tak?


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    IMO jak najbardziej warto. Chroni to przed pękaniem tynku - foto 4 wygooglane. Porozglądaj się, jak wygląda styk tynku i ramy okna, jak nie ma listwy.
    Ani to ładne, ani szczelne.
    Dzięki!




    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    ok. 2:40
    Oglądałem... ale generalnie nie ma jakichś większych przeciwskazań żeby najpierw te listwy przyokienne zrobić a potem styropian? W ogóle zamierzałem kupić połowę styro całego a połowę z frezem i po prostu zaczynać tym całym od takich miejsc jak okna czy rogi domu, ale w sumie to nie wiem jak potem połączyć cały z frezem


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To wygląda na zwykłą taśmę dwustronnie klejącą. To nie dzieło ekipy od elewacji przygotowujące do przyklejenia folii zabezpieczającej na okno?
    Nie - taśmy są zrobione przez montażystów okien... no i w ogóle idą tuż obok chyba folii paroprzepuszczalnej a przecież do niej nie przykleję listwy przyokiennej. Chyba zadzwonię do gości od okien. Wszędzie dali te taśmy poza oknem HS aluminiowym, nie wiem w sumie czy to ma jakieś znaczenie.
    Ostatnio edytowane przez bartolomeooo ; 01-10-2022 o 20:13

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartolomeooo Zobacz post
    Temat rzeka... czyli według Ciebie powinienem najpierw XPS objechać siatką i klejem od góry do dołu
    Nie. W poziomie. Tak jak w wątku, który linkowałem. Jak inaczej zamontujesz listwę okapnikową?

    Cytat Napisał bartolomeooo Zobacz post
    ale generalnie nie ma jakichś większych przeciwskazań żeby najpierw te listwy przyokienne zrobić a potem styropian?
    Jak to sobie wyobrażasz? Ze ta siatka będzie sterczała i EPS będzie docinany, żeby się do niej dopasować? I że w tym czasie nie odklei się?

    Cytat Napisał bartolomeooo Zobacz post
    Nie - taśmy są zrobione przez montażystów okien...
    To ich pytaj, czemu mają służyć. Tylko jak to było? Zdarli najpierw białą folię zabezpieczającą profile i nakleili te taśmy? Jakoś brak mi tu logiki dokładania swoje pracy i kosztów taśmy gdy inwestor tego nie zamawiał.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony