dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Grzałka el. (z fotowoltaiką) + kocioł kondensacyjny + bufor

    Czy u kogoś pracuje może zestaw piec kondensacyjny na gaz + grzałka elektryczna?
    Wymyśliłem sobie (może błędnie), że ogrzewanie zrealizuję tak: "serce" układu w postaci buforu ciepła, do którego przyłącze kocioł kondensacyjny oraz dodatkowo ogrzewanie elektryczne. Ogrzewanie elektryczne wspierane by było przez fotowoltaikę i latem grzało ciepłą wodę a zimą ewentualnie jeżeli narobiłbym latem kilowatogodzin to wybrałbym je grzejąc wodę. Co by brakowało dogrzałby gaz. Czemu nie pompa ciepła? W razie awarii prądu UPS pociągnie jakiś czas kocioł (obszar narażony na awarie sieci elektrycznej), kocioł gazowy łatwiej wymienić (znajomy się woził zimą miesiąc z serwisem pompy ciepła) no i dużo mniejszy koszt startowy. W razie czego w przyszłości kocioł wyjeżdża i na to miejsce daję pompę ciepła.
    Czy takie coś da się zrobić?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał masera Zobacz post
    W razie czego w przyszłości kocioł wyjeżdża i na to miejsce daję pompę ciepła.
    Czy takie coś da się zrobić?
    Nie lepiej od razu postawić na rozwiązanie pompa ciepła + fotowoltaika, niż bawić się w bardziej skomplikowane systemy, które i tak chce się wymienić w przyszłości? Jeżeli boisz się o awarie sieci, to warto wiedzieć że są na rynku falowniki "dwufunkcyjne" które pozwalają także na magazynowanie energii, którą można wykorzystać właśnie w sytuacji awarii.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał masera Zobacz post
    Czy u kogoś pracuje może zestaw piec kondensacyjny na gaz + grzałka elektryczna?
    Wymyśliłem sobie (może błędnie), że ogrzewanie zrealizuję tak: "serce" układu w postaci buforu ciepła, do którego przyłącze kocioł kondensacyjny oraz dodatkowo ogrzewanie elektryczne. Ogrzewanie elektryczne wspierane by było przez fotowoltaikę i latem grzało ciepłą wodę a zimą ewentualnie jeżeli narobiłbym latem kilowatogodzin to wybrałbym je grzejąc wodę. Co by brakowało dogrzałby gaz. Czemu nie pompa ciepła? W razie awarii prądu UPS pociągnie jakiś czas kocioł (obszar narażony na awarie sieci elektrycznej), kocioł gazowy łatwiej wymienić (znajomy się woził zimą miesiąc z serwisem pompy ciepła) no i dużo mniejszy koszt startowy. W razie czego w przyszłości kocioł wyjeżdża i na to miejsce daję pompę ciepła.
    Czy takie coś da się zrobić?
    Nadwyżkę z PV lepiej wykorzystać na zasilanie innych urządzen elektrycznych niż grzać wodę.
    KWh z gazu jest tańsze od kWh z prądu o 2-3x.
    Ponadto za uzbrojony bufor zapłacisz ze 3-4tys, może więcej.
    Za te kasę masz 1kWp paneli.
    Nie warto inwestować w bufor.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Nie wiem jaka moc PV planujesz, aby miało to sens ....
    Miałem podobny pomysł, jednak skupiłem się tylko na CWU. Mianowice mam zasobnik wody 200l, normalnie ogrzewany przez piec gazowy do 42C, natomiast w lato w godzinach największego nasłonecznienia włączana jest grzałka (2kW) z termostatem na 45C. Cała inwestycja to 300zł (grzałka i przekaźnik czasowy).
    Jak na razie tych nadwyżek energi nie miałem na tyle dużo, aby używać tego całe lato.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał masera Zobacz post
    Czy u kogoś pracuje może zestaw piec kondensacyjny na gaz + grzałka elektryczna?
    Wymyśliłem sobie (może błędnie), że ogrzewanie zrealizuję tak: "serce" układu w postaci buforu ciepła, do którego przyłącze kocioł kondensacyjny oraz dodatkowo ogrzewanie elektryczne. Ogrzewanie elektryczne wspierane by było przez fotowoltaikę i latem grzało ciepłą wodę a zimą ewentualnie jeżeli narobiłbym latem kilowatogodzin to wybrałbym je grzejąc wodę. Co by brakowało dogrzałby gaz. Czemu nie pompa ciepła? W razie awarii prądu UPS pociągnie jakiś czas kocioł (obszar narażony na awarie sieci elektrycznej), kocioł gazowy łatwiej wymienić (znajomy się woził zimą miesiąc z serwisem pompy ciepła) no i dużo mniejszy koszt startowy. W razie czego w przyszłości kocioł wyjeżdża i na to miejsce daję pompę ciepła.
    Czy takie coś da się zrobić?
    Jeżeli masz już przyłącze gazowe to może to być jakiś sposób.
    Jeżeli nie masz to sprawdź ile będzie kosztować przyłącze + komin + kotłownia gazowa.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Zikof

    Zarejestrowany
    Jan 2023
    Skąd
    Rajszew
    Kod pocztowy
    05-110
    Posty
    1

    Domyślnie

    Czy zrealizowałeś taką instalację i jeśli tak to jak działa?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony