Cześć,

przygotowujemy się do utwardzenia długiego odcinka drogi dojazdowej - 450 metrów bieżących na 3 metry szerokości, czyli 1350 metrów kwadratowych, około 50km od Krakowa.

Zbieram oferty od okolicznych operatorów koparek i stawki godzinowe jakie zwykle słyszę to 150PLN/h za dużą koparkę i 250PLN/h za dużą koparkę i wozidło - na ile widzę są normalne.


Sąsiedzi polecili mi operatora z mojej wsi, który robił w okolicy różne drobniejsze prace. Poprosiłem go o wycenę tej drogi i tu robi się dziwnie.

Zleciliśmy mu próbnie małe utwardzenie terenu z naszego kamienia (kilkadziesiąt metrów kwadratowych). Nigdy wcześniej nie zlecałem takich prac i nie miałem pojęcia o czasochłonności, więc umówiliśmy się na 1500-2000PLN za całość i wziął na koniec 1700PLN. Zajęło mu to około 6 godzin w pojedynkę, czyli wychodzi stawka 283PLN za godzinę. Trochę mnie wtedy zatkało - ja rozumiem, że jeśli umawiamy się kasę za robotę, to musi wziąć trochę więcej, żeby się zabezpieczyć i pracuje trochę wydajniej, ale prawie dwukrotność normalnej stawki!?

Przechodzimy teraz do wyceny zasadniczej drogi i tu też się robi ciekawie - w zależności od odcinka policzył nam od 90PLN do 100PLN za korytowanie metra bieżącego na ~20cm, wysypanie naszym kamieniem i ubicie, czyli mniej więcej 42750PLN.

Dodatkowo za zbieranie kamienia (mamy go w tak zwanych kępach) liczy 250PLN za godzinę koparki i wozidła, ma wyjść mniej więcej 30 godzin (ryzyko wydłużenia się tej części roboty jest po naszej stronie).

Całość roboty ocenił na 3 tygodnie pracy po 6 dni w tygodniu, czyli około 180 godzin. Jeśli 30 godzin w tym to zbieranie kamienia, to zostaje 150 godzin pracy koparki, czyli znowu wychodzi 285PLN za godzinę pracy koparki - wygląda na to, że celuje w taką stawkę.

Pytałem o rozliczanie tej pracy koparki na godziny, ale odmówił mówiąc, że za metr bieżący bardziej mu się opłaca i "wszyscy tak robią".

Ja tak sobie kombinuję, że jeśli rzeczywiście zrobi to w 3 tygodnie, i byśmy dali 20% margines dla jego bezpieczeństwa (180PLN/h zamiast 150PLN/h), to z 42750PLN zrobiłoby się 27000PLN, czyli prawie 40% taniej.

Jak to rozumieć? Czy to rzeczywiście musi kosztować tyle? Szukać kogoś, kto zrobi to za stawkę godzinową bez rozwlekania tych godzin?