dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1

    Domyślnie Samsung EHS 12 kW mono zabezpieczenie przed zamarznięciem

    Witajcie,

    Wkrótce montaż pompy Samsung mono 12 kW a ja stoję przed dylematem co zrobić żeby nie zamarzła w razie utraty zasilania.
    Instalator proponuje wymiennik i glikol lub zawory antyzamrożeniowe. Ja z kolei nie chcę glikolu bo to przy moim domu i ogrzewaniu grzejnikowym dodatkowe straty, które mogą być kluczowe. Zawory ok, mogą być ale czy na pewno uchronią przed awarią? A gdyby tak dać UPS-a do zasilania dodatkowej pompki obiegowej? Tyle, że chyba mój instalator tego mi nie ogarnie.
    Macie jakieś sposoby, które by do mojej sytuacji pasowały?
    P.S. Tak wiem, nie trzeba było się zgadzać na monobloka...

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian_co Zobacz post
    Witajcie,

    Wkrótce montaż pompy Samsung mono 12 kW a ja stoję przed dylematem co zrobić żeby nie zamarzła w razie utraty zasilania.
    Instalator proponuje wymiennik i glikol lub zawory antyzamrożeniowe. Ja z kolei nie chcę glikolu bo to przy moim domu i ogrzewaniu grzejnikowym dodatkowe straty, które mogą być kluczowe. Zawory ok, mogą być ale czy na pewno uchronią przed awarią? A gdyby tak dać UPS-a do zasilania dodatkowej pompki obiegowej? Tyle, że chyba mój instalator tego mi nie ogarnie.
    Macie jakieś sposoby, które by do mojej sytuacji pasowały?
    P.S. Tak wiem, nie trzeba było się zgadzać na monobloka...
    Ja stosuję obydwa rozwiazania, ostatnio zalewałem glikolem (do -15 oC) instalację mieszaną. Oczywiscie pewne straty bedą ale nie tyle istotne aby rezygnowac z glikolu bo to najprostsze i najpewniejsze rozwiazanie. Stosowałem tez zawory antyzamrozeniowe+dodatkowa pompa obiegowa+falownik z akumulatorem+dodatkowy sterowniki który uruchamiał dodatkową pompe obiegową przy temp. 5 oC, czujnik umieszczony przy zaworze antyzamrozeniowym. Oczywiscie wszystko działa tak jak nalezy, przy czym falownik zasilał dodatkowo zasilacz sterylizatora wody studziennej. Przy opcji z dodatkową pompa i zaworami przy bardzo długiej awarii zasilania (ponad 4-5 dni trzeba zapewnic dodatkowe zródło zasilania lub miec magazyn energii. Glikol nie wymaga niczego. Nie chodzi o to ze zgadzałes sie na monobloka, Daikin dla pomp o mocy 11 kW i wiekszej ma duzo modeli tzw. hydrosplitów które wymagaja tego samego a klasycznymi monoblokami nie są.

  3. #3

    Domyślnie

    Tyle, że gdzieś czytałem, że glikol i wymiennik to starta nawet 5 stopni?

  4. #4

    Domyślnie

    Kolega damian_co
    - co kotłownie ma 10 m od domu,
    - zakłada PC mono,
    - zabawa będzie przednia
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #5

    Domyślnie

    Ja mam UPS`a podłączonego do sterownika który ogarnia temperaturę i w razie potrzeby ( brak prądu); pokręci pompą obiegową aby nie przymarzła. Glikolu nie chcę ponieważ pompa wpięta do 400l bufora i glikol by kosztował więcej niż agregat prądotwórczy.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  6. #6

    Domyślnie

    Napiszesz coś więcej? Skąd pompka wie, że nie ma prądu?

  7. #7

    Domyślnie

    Pompka nie wie kiedy nie ma prądu sterownik wie że temperatura na czujniku spadła i przy pomocy UPS`a rusza pompą obiegową. Na sterowniku ustawiasz temperaturę zadaną odpalenia pompy. powiedzmy 3*C pompka rusza pobiera ciepło z instalacji i się wyłącza czeka aż temperatura znów spadnie i znów ruszymy pompką - zapętlić i działa. Tym sposobem UPS nie musi kręcić cały czas tylko kiedy czujnik temperatury decyduje o tym.
    Zwie się to "Regulator temperatury RSD-10"
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  8. #8

    Domyślnie

    Ok. Ale czy to nie gryzie się z samą pracą pompy ciepła? Jak jest prąd to PC chyba sama kontroluje temp.?

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Pauliq

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    189

    Domyślnie

    Chłopie, po co te kombinacje.. zalej glikolem na -10 i wystarczy. Przyjdzie -15 to i tak nie zamarznie tylko zgęstnieje. Wszyscy leją glikolem i działa. Ja miałem woda lecz zalalem glikolem po 1 braku zasilania w zimę że strachu że rozwali wymiennik. Nie widzę różnicy w pracy pompy pod kątem strat..

  10. #10

    Domyślnie

    Masz zalany cały układ czy stosujesz wymiennik?

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Pauliq

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    189

    Domyślnie

    Cały układ. Wymiennik żeby był dobry swoje kosztuje i to on więcej strat generuje niż sam glikol. Do tego trzeba dołożyć pompkę. Nie zastanawiaj się tylko lej glikol w cały układ. Koncentrat dobrze obliczyć i gra. Tylko pamiętaj, tylko propylenowy! Bo mnie chcieli wcisnąć etylenowy..

  12. #12

    Domyślnie

    Jakoś nie widzę aby wszyscy lali glikol, w życiu bym pompy glikolem nie zalał. Komuś nie chce się kupić UPS`a leje glikol, ktoś świadomy ma UPS`a i agregat prądotwórczy. Jeśli lejący do pomp glikol przy braku prądu siedzą przy świeczkach i na zewnątrz rozpalają ognisko aby zagotować wodę na herbatę - nie mnie to oceniać.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Taaa, to ja Ci powiem ,że ktoś świadomy to nie bierze monobloka ,tylko splita i nie bawi się w glikole , upsy ,dodatkowe pompki, zaworki...
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  14. #14

    Domyślnie

    OK poszukaj mi Panasonica T CAP`a na montaż za tydzień w normalnych pieniądzach powiedzmy do 35000zł. Bo ja szukałem od lutego i nic z tego.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Taaa, to ja Ci powiem ,że ktoś świadomy to nie bierze monobloka ,tylko splita i nie bawi się w glikole , upsy ,dodatkowe pompki, zaworki...
    Na hydrosplity Daikina ktore trzeba zabezpieczac tak samo jak monobloki trzeba czekać od 6 do 12 miesiecy w zaleznosci od konfiguracji. Tylu jest nieswiadomych ze są takie długie terminy, w szczegolnosci ta nieswiadomosc dotyczy pomp od 11 do 18 kW, w tym wysokotemperaturowe. Pomimo ze te pompy tanie nie są, ci nieswiadomi nie chcą zostac swiadomymi.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    OK poszukaj mi Panasonica T CAP`a na montaż za tydzień w normalnych pieniądzach powiedzmy do 35000zł. Bo ja szukałem od lutego i nic z tego.
    Czyli też świadomością się nie wykazałeś....Niestety ale to nie czas na koncert życzeń.... T-CAP ... w normalnych pieniądzach ... i najlepsze : montaż za tydzień
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  17. #17

    Domyślnie

    Aha czyli też wybrałeś coś innego bo nie było T Cap`a? No to nieźle u ciebie ze świadomością.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Tak , u mnie całkiem dobrze ze świadomością , jak to słusznie zauważyłeś , no ale co jest nie tak z twoją ? wybrałem coś innego bo nie było T-Capa , i dlatego mam TCapa ? co to za pokrętna logika ? Czy nie masz też świadomości ,że mam TCapa ...
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  19. #19

    Domyślnie

    Wiesz co masz szczyt swojej egzystencji - masz TCapa - pewnie pana boga za nogi złapałeś? Ale nikomu więcej nie polecisz bo NIE
    Wiesz mi w zupełności starczy mi Galmet za 25k zł, T Cap 12kW 3F to pewnie na chałupę mionium 800m2 OZC na bank tak podpowiedziało pompa ciepła do -20*C będzie OK u mnie salon ma wysokość 7m i jest ciepło
    A jak u ciebie 800m2 czy wolisz zapas mocy na zimę? Bo OZC masz ogarnięte lepiej niż ja.

    12kW T Capem ogrzał bym 200m stodole bez izolacji.

    I huk chłop pogrzebany....

    12kW pompa która ogarnia na sprężarce do -20*C... pomyślcie to stodoła jedząca 100W/m2 bez jakiejkolwiek izolacji.
    Więc pan kolega mieszka w 800m2 domu z dostateczną izolacją że musi mieć 12kW T Capa.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 19-10-2022 o 22:45
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Pauliq

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    189

    Domyślnie

    Mam też ups'a i nie ufam temu. To zwykły Aku który może i nawet będzie tracić na wartości.. Glikol to nic złego. A agregat który uciagnie pompę kosztuje krocie..

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony