Dzień dobry

Zakupiłem działkę leżącą przy drodze prywatnej, ze służebnością gruntową na dojazd i media.
Na tej drodze znajduje się prywatny wodociąg (100 metrów, rura 110) zbudowany przez sąsiada, od którego działkę kupowałem.
Po drugiej stronie drogi względem mojej działki znajduje się kilka budynków wybudowanych przez tego sąsiada (część w stanie surowym, mieszka w jednym z nich).
Aby podłączyć się do wodociągu poprzez tą prywatną sieć potrzebuję zgody sąsiada, za którą zażyczył sobie kilka tysięcy pln.

W związku z tym pytania
1. Jaka jest przeciętna gratyfikacja za takie podłączenie? Jeśli policzyć koszt tej zgody za każdy z tych budynków (łącznie z przyszłym moim), wychodzi grubo powyżej 30k - czy tyle mogło kosztować wybudowanie takiego odcinka sieci?
2. Jak powinna wyglądać umowa na taką zgodę? Czy mogę się obawiać, że jeśli za x lat sąsiad sprzeda działkę to czekają mnie ponowne koszty na kolejną zgodę? Nie wiadomo kiedy gmina wykupi tę sieć.
3. Czy mogę dociągnąć w drodze własną linię? (granica mojej działki jest 25 metrów od drogi gminnej, w której znajduje się sieć publiczna, do której jest podłączony prywatny odcinek sąsiada). Czy dwie równoległe linie wodociągowe w jednej drodze są w ogóle możliwe?

Z góry dziękuje za wskazówki