dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Brak "rozpiski" podłogówki - jak sprawdzić pomieszczenia ?

    Witam wszystkich. Czy jest jakiś prosty, szybki i tani (a jakże) sposób, aby sprawdzić, które zawory w rozdzielaczu podłogówki odpowiadają za poszczególne pomieszczenia ? Nie mam, niestety, "rozpiski" pomieszczeń i pewnie mógłbym zakręcać i odkręcać poszczególne zawory oraz sprawdzać kolejne pomieszczenia, które się wychładzają, ale przy kilkunastu pomieszczeniach to trochę za dużo bezsensownej (chyba?) roboty.

    Z góry dzięki za wszelkie wskazówki/rady w tym zakresie.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Euronymous Zobacz post
    Witam wszystkich. Czy jest jakiś prosty, szybki i tani (a jakże) sposób, aby sprawdzić, które zawory w rozdzielaczu podłogówki odpowiadają za poszczególne pomieszczenia ? Nie mam, niestety, "rozpiski" pomieszczeń i pewnie mógłbym zakręcać i odkręcać poszczególne zawory oraz sprawdzać kolejne pomieszczenia, które się wychładzają, ale przy kilkunastu pomieszczeniach to trochę za dużo bezsensownej (chyba?) roboty.

    Z góry dzięki za wszelkie wskazówki/rady w tym zakresie.
    Jezeli nie masz zdjec podłogówki w miarę czytelnych, to prostego, szybkiego i taniego sposobu nie ma. Tanie jest zakrecanie poszczegolnych pętli, dlaczego ten warunek tez jest wazny nie wiem. Wracając do zakrecania to jezeli w pomieszczeniu jest wiecej niz jedna pętla to na podstawie temperatury w pomieszczeniu trudno jest ustalic ile i które to są petle. W zasadzie tylko kamera termowizyjna pomoze w bezbłednym zlokalizowaniu poszczegolnych pętli.

  3. #3

    Domyślnie

    Większość zdjęć z jednego poziomu mam, z drugiego zupełnie brak. Ale nawet na tych zdjęciach, które mam, jest przedstwione jedynie ułożenie rur na podłodze. Czy to coś może pomóc ?

    Najważniejsze dla mnie jest w 100% właściwe przyporządkowanie zaworów do poszczególnych pomieszczeń. Kamera, rozumiem, załatwia temat najlepiej ?
    Jeśli są jakieś droższe, ale w 100% skuteczne rozwiązania i lepsze niż kamera, to też prosiłbym o wskazanie.

  4. #4

    Domyślnie

    Zakładając, że przy rozkładaniu podłogówki zaczyna się od początku rozdzielacza i idzie pomieszczeniami w koło po kolei można się trochę domyślić mniej więcej jak to idzie. Nie widzisz na tych zdjęciach jak rurki wychodziły na korytarz czy gdzieś?
    Możesz zakręcić wszystko i codziennie odkręcać np po 1 pętli z końca i początku rozdzielacza i pójdzie ci dwa razy szybciej. Może nawet udałoby się odkręcić 2 pętle rano, po południu sprawdzić gdzie podłoga jest cieplejsza i odkręcić kolejne 2 i sprawdzić te 2 wieczorem, można też wieczorem kolejne 2 odkręcić i nad ranem sprawdzić. Wtedy w 24 godziny załatwiasz 6 pętli. Przy wyższej temperaturze zasilania po 8 godzinach raczej powinno dać się wyczuć czy podłoga grzeje ale to też do sprawdzenia.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zygit78

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Koszalin
    Kod pocztowy
    75-654
    Posty
    35

    Domyślnie

    Można tez kupić tani pistolet do mierzenia temperatury, podkręcić troche więcej temp zasilania i jak już wszystko się wygrzeje to spisać gdzieś w notesie temp podlogi z każdego pomieszczenia w kilku miejscach i po kolei zacząć po jednej pętli zakręcać i po pol lub jednym dniu mierzyć temp podłogi w tych pomieszczeniach i porównywać. Plus jest taki ze nie musisz wychładzać całej chaty na ileś dni żeby zweryfikować co gdzie jest.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Euronymous Zobacz post
    Większość zdjęć z jednego poziomu mam, z drugiego zupełnie brak. Ale nawet na tych zdjęciach, które mam, jest przedstwione jedynie ułożenie rur na podłodze. Czy to coś może pomóc ?

    Najważniejsze dla mnie jest w 100% właściwe przyporządkowanie zaworów do poszczególnych pomieszczeń. Kamera, rozumiem, załatwia temat najlepiej ?
    Jeśli są jakieś droższe, ale w 100% skuteczne rozwiązania i lepsze niż kamera, to też prosiłbym o wskazanie.
    Ne ma sensu mowic o drozszych rozwiązaniach skoro kamera załatwi wszystko. Nie znam innych bardziej skutecznych rozwiazan. Zeby nie było, takie badanie nie trwa kilka minut, a raczej trzeba sie przygotowac na kilka dni, im nizsza temperstura zewnątrz tym szybciej sie posadzka wychłodzi.

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za sugestie. Działamy.

  8. #8

    Domyślnie

    ja sprawdzałem pirometrem zarkęcając pętle po pętli, docelowo sprawdziłem i potwierdziłem termowizją.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony