Cześć,
Aktualnie skończyłem montaż sterowników TechSterowniki u siebie w domu (125 m - bliźniak). Moje ogrzewanie to kocioł gazowy kondensacyjny Viessmann ecotec pure z zasobnikiem na wodę. Na dole podłogówka 8 pętli, na górze kaloryfery w 4 pokojach, oraz podłogówka w łazience na górze. Aktualnie mój system składa się z listwy Wifi L4, siłowniki termoelektryczne na podłogówce. Głowice STT-869 na kaloryferach. Podłogówka ma swoją pompę + zawór trójdrożny, jest ona włączana w momencie kiedy któraś ze stref podłogówki jest niedogrzana, przy piecu mam styk MW-1, który jest wpięty w RT24 do pieca. Jeżeli, któraś strefa jest niedogrzana styk się załącza i piec zaczyna grzać.

To tyle jeżeli chodzi o słowo wstępu. Aktualnie zastanawiam się co będzie lepsze od strony ekonomicznej (zużycie gazu) oraz od strony eksploatacji pieca.

1. Temperatura: W tym momencie są temperatury od -5 w nocy do około 4 stopni w dzień. Jeszcze nie mam pogodówki więc na ten moment moja temperatura to jakies 40 stopni. Na dole podłogówka jest ustawiona na regulatorach na 21.4 w dzień, w nocy 21.0. Strefy podłogi załączają się dosyć rzadko i pewnie niższa temperatura na piecu dałaby radę. Na górze sytuacja jest inna ponieważ mam ustawione 21.4, ale tam czasami żeby kaloryfer nagrzał pomieszczenie do 21.4 to czas od 21.0 do 21.4 to nawet kilka godzin, przez co piec praktycznie dla 2 kaloryferów jest cały czas uruchomiony. I moje pytanie brzmi. Czy lepiej podnieś temperaturę na piecu tak aby kaloryfery się szybciej nagrzały i piec się wyłączył, czy zostawić jak jest i niech sobie pompka od pieca pracuje z niższą temperaturą chodząc przed 3/4 dnia. A może jeszcze zmniejszyć temperaturę na piecu, tak aby praktycznie cały czas chodził w trybie ciągłym?

2. Ustawienia pompy: Domyślnie w piecu pompa była ustawiona na Eco, wyłączała się co jakiś czas. W momencie kiedy podpiąłem MW-1 stwierdziłem, że przełączę pompę w tryb ciągły ponieważ lepiej żeby chodziła jeżeli któraś ze strew jest niedogrzana. Czy jest to dobre podejście? Czy lepiej pozwolić jej działać w trybie przerywanym nawet i umożliwić wyłączanie się nawet gdy strefy są niedogrzane? Czy ciągłe "chodzenie" pompy nie sprawi, że się szybciej popsuje?

3. Ustawienie pompy moc: Aktualnie pompa jest ustawiona na moc w trybie auto. W momencie kiedy załącza się palnik, przełącza się na 100% i szybko pompuje wodę, w pozostałych sytuacjach działa na 60%. Czy tak to zostawić czy przypisać stała wartość np 80%?

4. Ustawienie głowic grzejników. Czy w przypadku głowic stosować opcję Sigma? Czy kiedy grzejnik wymaga grzania po prostu na sztywno go zawsze otwierać np na 30%. Znowu co w tym przypadku będzie lepsze?

W załączniku dorzucam wykres. Salon podłogówka, gabinet II to grzejnik. Na salonie widać że temp w okolicach 21.4 jest praktycznie stała i praktycznie podłogówka w domu nie chodzi, na grzejniku widać że tylko raz było 21.5 i wtedy się wyłączyło, histereza na grzejniku to 0.3 stopnia więc wszystko poniżej 21.2 uruchamia piec i pompę.

Będę wdzięczny za uwagi osób, które na co dzień borykają się z takimi rzeczami
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot 2022-11-24 at 16.09.49.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	18,0 KB
ID:	462375