dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Magazyn energii

    Czy ktoś z Was ma doświadczenia z magazynem energii? Jak o tym czytam, to ekonomicznie się to raczej nie spina. Ale może taki magazyn będzie przydatny w razie wyłączeń prądu.
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  2. #2

    Domyślnie

    Najtańszym magazynem (ma to prawie każdy dom) są zbiorniki buforowe co/cwu, czyli przegrzewamy wodę (zwłaszcza, gdy mamy prąd gratis ze Słońca), by mieć zapas ciepła na czas braku prądu. Wymaga to też małego magazynu prądu (max kilka akumulatorów) na zasilanie pomp obiegowych (i ew kotła gazowego, jeśli taki używamy).

    Idąc dalej możemy zrobić większy magazyn akumulatorów na potrzeby zasilania urządzeń dłużej lub o większej mocy. Tu jest fajne urządzenie - można je podłączyć do paneli PV (równolegle z obecnym inwerterem), aby mieć zasilanie awaryjne gdy nie ma prądu w sieci, ale jest ze Słońca - https://pl.aliexpress.com/item/1005003439946161.html

  3. #3

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Najtańszym magazynem (ma to prawie każdy dom) są zbiorniki buforowe co/cwu, czyli przegrzewamy wodę (zwłaszcza, gdy mamy prąd gratis ze Słońca), by mieć zapas ciepła na czas braku prądu. Wymaga to też małego magazynu prądu (max kilka akumulatorów) na zasilanie pomp obiegowych (i ew kotła gazowego, jeśli taki używamy).

    Idąc dalej możemy zrobić większy magazyn akumulatorów na potrzeby zasilania urządzeń dłużej lub o większej mocy. Tu jest fajne urządzenie - można je podłączyć do paneli PV (równolegle z obecnym inwerterem), aby mieć zasilanie awaryjne gdy nie ma prądu w sieci, ale jest ze Słońca - https://pl.aliexpress.com/item/1005003439946161.html
    I tu trzeba by było dopisać że najlepiej się to sprawuje ale niestety w okresie letnim

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.782

    Domyślnie

    Magazyny to totalny bezsens wtedy kiedy jest potrzebny zawsze jest pusty a jak go nie trzeba to nabity pod korek prądem , chcesz magazyn to kup tonę węgla ,200 litrów benzyny do agregatu itp itd ale pakowanie się w gruby hajs po to by mieć i nie korzystać to kasa w błoto , to ten sam bubel to auta elektryczne już rozważają zakaz poruszania się elektrykami bo mało prądu , ale rządzą nami idioci (fit for 55) to nie dziwota .

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Jeśli z autami można sie częściowo zgodzić - chociaż w ruchu miejskim za 10 lat będzie wiekszosc przemieszczala sie elektrykami - to jesli chodzi o magazyny energii to ich zastosowanie jak najbardziej ma sens i jest bardzo potrzebne. Przy magazynie rzędu 10-15 KWh możesz praktycznie mieć 95% autokonsumpcji przy panelach PV. Oczywiście pozostaje sens ekonomiczny - nawet przy tej dotacji 16tyś prawie drugie tyle trzeba wyłożyć ze swoich. Zywotność dobrych aku to pewnie z 10 lat. To raczej nigdy się nie zwróci....

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Jeśli z autami można sie częściowo zgodzić - chociaż w ruchu miejskim za 10 lat będzie wiekszosc przemieszczala sie elektrykami - to jesli chodzi o magazyny energii to ich zastosowanie jak najbardziej ma sens i jest bardzo potrzebne. Przy magazynie rzędu 10-15 KWh możesz praktycznie mieć 95% autokonsumpcji przy panelach PV.
    Jak masz jeden panel to masz 100% autokonsumpcji. Tylko to sztuka dla sztuki i nic dobrego. Lepiej sprzedać drożej i kupić taniej, niż maksymalizować autokonsumpcję.

    A co do oplacalności, to na kwasiakach od zawsze się spinało w przypadku off grid. A wraz ze wzrostem dopłat do:
    • W przypadku zgłoszenia do dofinansowania mikroinstalacji PV wraz z magazynem energii dofinansowanie wyniesie:

    do mikroinstalacji do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 7 tys. zł;
    do magazynu energii do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 16 tys. zł;


    może i on-grid nabierze sensu.

    23K dofinansowania to instalacja za 46K zł - na szybko wygooglana instalacja 6kWp z falownikiem hybrydowym (on-grid + of-grid - bo chińczycy tak nazywają offgridowy falownik który oprócz obsługi PV potrafi ładować i rozładowywać aku) i 5kWh Luna tyle kosztuje.
    Ale jakby mi wykonawca sensownie rozpisał, to wolałbym 10kWp i 24 szt EFB 110Ah po 700zł/szt (czyli razem 16800zł za 31kWh które przy pracy w zakresie połowy pojemności powinny długo wytrzymać nawet przy pracy cyklicznej a co dopiero jako UPS).


    A rozładowywania akumulatora do pusta nie rozumiem, jak ktoś go używa jako UPS. Jak brak produkcji PV to trzeba ładować z sieci, jak przytrafiło się rozładowanie.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 03-12-2022 o 18:05

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Kwasiaki w domu... nie dzięki. Nawet za dopłatą.
    Magazyn przy obecnych dopłatach ciągle jeszcze nieekonomiczny, ale już bliżej. Może jak technologia pojdzie do przodu i ceny spadną o 50% to sobie takie 10Kwh kupię. Obecnie to 40k zl.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Kwasiaki w domu... nie dzięki. Nawet za dopłatą.
    Magazyn przy obecnych dopłatach ciągle jeszcze nieekonomiczny, ale już bliżej. Może jak technologia pojdzie do przodu i ceny spadną o 50% to sobie takie 10Kwh kupię. Obecnie to 40k zl.
    Jak dobrze poszukasz to 17kWh można mieć za 7k.
    Jak nie masz 2 lewych rąk to można kupić same celki za 30k i zmontować swój magazyn o pojemności 95kWh.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jak dobrze poszukasz to 17kWh można mieć za 7k.
    Myślę, że wykonalne...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jak dobrze poszukasz to 17kWh można mieć za 7k.
    Jak nie masz 2 lewych rąk to można kupić same celki za 30k i zmontować swój magazyn o pojemności 95kWh.
    Oszczedź mi i innym szukania i pokaż gdzie 17, a nawet za 10KWh można dostać za 7k. Już pomijam sterowanie tą baterią.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Kwasiaki w domu... nie dzięki. Nawet za dopłatą.
    Skoro paneli nie trzymasz w domu, to skąd taki pomysł, by w domu trzymać kwasiaki?

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Oszczedź mi i innym szukania i pokaż gdzie 17, a nawet za 10KWh można dostać za 7k. Już pomijam sterowanie tą baterią.
    Zgoda - za 10 kWh "gotowca" to może zapłacisz 40 k, ale niektórzy sami takie "zabawki" są w stanie zmontować za dożo mniejsze pieniądze "pod klucz", czyli ze sterowaniem...

    To jest tak samo jak z samochodem - jeden musi zapłacić 1000zł za dokręcenie "głupiej" śrubki, a inny wie którą śrubkę dokręcić i nie płaci nic.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Zgoda - za 10 kWh "gotowca" to może zapłacisz 40 k, ale niektórzy sami takie "zabawki" są w stanie zmontować za dożo mniejsze pieniądze "pod klucz", czyli ze sterowaniem...

    To jest tak samo jak z samochodem - jeden musi zapłacić 1000zł za dokręcenie "głupiej" śrubki, a inny wie którą śrubkę dokręcić i nie płaci nic.
    Jak dokręcenie śrubki kosztuje 1000 zł, to narzędzie do tej śrubki kosztuje 2300 zł. Cudów nie ma. Własna dłubanka jest tania do momentu, gdy trzeba ją serwisować albo naprawiać.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Jak dokręcenie śrubki kosztuje 1000 zł, to narzędzie do tej śrubki kosztuje 2300 zł. Cudów nie ma. Własna dłubanka jest tania do momentu, gdy trzeba ją serwisować albo naprawiać.
    Czasem wystarczy śrubokręt za 10 złotych. Wystarczy mieć wiedzę.
    Jak w starym dowcipie: mechanik puknął gdzie trzeba - i po robocie...
    Kolega @dwiecegly zwraca się do Kolegi @stos o wskazanie jak i gdzie kupić tanio. Kupić można tanio, ale jeszcze trzeba wiedzieć że "to" jest to i co z tym zrobić by działało.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Zgoda - za 10 kWh "gotowca" to może zapłacisz 40 k, ale niektórzy sami takie "zabawki" są w stanie zmontować za dożo mniejsze pieniądze "pod klucz", czyli ze sterowaniem.
    Cena 7k za 17kWh (48V) to jest cena akumulatora "pod klucz", bo z BMS-em 150A.
    Potrzeba tylko bezpiecznika i rozłącznika.
    Do tego jednofazowy Victron za 7k i za 14k masz magazyn energii o pojemności 17kWh.
    Po sposobie w jakim @dwiecegly zareagował na mój wpis wnioskuję że dla niego i tych których on tu "reprezentuje" te 40k za 10kWh to jest "odpowiednia" cena.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Cena 7k za 17kWh (48V) to jest cena akumulatora "pod klucz", bo z BMS-em 150A.
    Potrzeba tylko bezpiecznika i rozłącznika.
    Do tego jednofazowy Victron za 7k i za 14k masz magazyn energii o pojemności 17kWh.
    Po sposobie w jakim @dwiecegly zareagował na mój wpis wnioskuję że dla niego i tych których on tu "reprezentuje" te 40k za 10kWh to jest "odpowiednia" cena.
    Trochę znam się na elektryce i czasem lubię coś zmontować samemu.
    Od 4,5 roku za prąd płacę tylko opłaty stałe bo starcza EE z PV. Teraz może do wykorzystania na koniec grudnia zostanie więcej w "wirtualnym magazynie" niż w poprzednich latach gdyż dodatkowo dokleiłem na dom 10 cm styropianu oraz wymieniłem PC na nowszy model na czynniku R32 - trochę większa sprawność w stosunku do PC na R410A.

    Właściwie tylko z ciekawości montuję sobie magazyn 10 kWh.
    Mnie też wystarczył BMS 150 A. To wszystko muszę połączyć, ale będę miał falownik chiński.
    Koszt w zależności na jaki się zdecyduję to 2000 do 6000 złotych. Więc maksymalnie wyniesie do 9000 złotych.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Trochę znam się na elektryce i czasem lubię coś zmontować samemu.
    Od 4,5 roku za prąd płacę tylko opłaty stałe bo starcza EE z PV. Teraz może do wykorzystania na koniec grudnia zostanie więcej w "wirtualnym magazynie" niż w poprzednich latach gdyż dodatkowo dokleiłem na dom 10 cm styropianu oraz wymieniłem PC na nowszy model na czynniku R32 - trochę większa sprawność w stosunku do PC na R410A.

    Właściwie tylko z ciekawości montuję sobie magazyn 10 kWh.
    Mnie też wystarczył BMS 150 A. To wszystko muszę połączyć, ale będę miał falownik chiński.
    Koszt w zależności na jaki się zdecyduję to 2000 do 6000 złotych. Więc maksymalnie wyniesie do 9000 złotych.
    Ja wybrałem Victrona bo ma największe możliwości programowania do wymagań użytkownika i ma bardzo dobrą opinię.
    Ja też za EE płacę tylko opłaty stałe i grzeję gruntową pompą ciepła.
    W tej chwili mam magazyn 20kWh zbudowany na celach LFP Winstona.
    Właśnie dokupiłem 336 cel NCM i będę budował drugi system o pojemności 97kWh (24p14s) z 200A BMS-em.
    Bardzo ciekawą relację z budowy magazynu na tych celach ma "Paragon-DIY"
    https://www.youtube.com/@ParagonDIY

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony