dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Jaką temperaturę ustawić na turbinie DARCO ? późno się załącza i szybko się wyłącza

    Witajcie
    mam kominek z DGP . turbina DARCO an2 z bypassem jest na strychu co prawda ocieplonym ale nie ogrzewanym więc generalnie jest tam zimno w sezonie jesienno-ziomnwym Montażysta od kominka i turbiny ustawił mi temperaturę załączania turbiny na 42stC, stwierdził że tak bedzie dobrze.
    Problem w tym, że aby na strychu przy zimnej pogodzie turbina osiągnęła 42stC muszę "hajcować" mocno w kominku i jak tylko się spalą drwa i zapomnę dołożyć do kominka, dość szybko turbina się wyłącza.
    czy na okres zimy lepiej jest ustwiać turbinę na 30-35stC ? jakie są negatywy takiego rozwiązania
    poradźcie jak to powinno wyglądać

    pozdrawiam wszystkich
    ========================
    człowiek to brzmi dumnie, trzeba zasłużyc na bycie nim

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Na sytuację ma wpływ średnica i droga prowadzenia kanałów dolotowych ciepłego powietrza. Ustawieniem temperatury raczej większych efektów się nie spodziewaj. Jeśli strych jest ocieplony a pomimo tego problem istnieje to proponuję obłożyć samą obudowę wentylatora płytami z wełny skalnej tak aby temperatura dochodząca kanałem z kominka nie była wytracana na ogrzewanie obudowy i otoczenia.
    Ja u siebie od razu postawiłem na sterownik do wentylatora z czujnikiem temperatury umieszczonym w rurze dolotowej trochę blizej. Poza tym system taki gwarantuje regulację obrotów w funkcji temperatury więc wentylator na strychu troszkę słychać dopiero przy maksymalnych obrotach
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Hej, dzięki za odpowiedź, ale jedno mnie intryguje napisałeś "Ustawieniem temperatury raczej większych efektów się nie spodziewaj", no to do czego jest ten regulator skoro nie daje efektów ? Jak ustawie 30stC to co to spowoduję , moim zdaniem wcześniej się załączy turbina, a czy jakieś negatywne implikacje mogą być?
    ========================
    człowiek to brzmi dumnie, trzeba zasłużyc na bycie nim

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Ustawisz 30*C i w zimę będzie OK ale w lato gdy na strychu panuje wysoka temperatura wentylator może zacząć się załączać bez działania kominka.
    Dlatego o ile jest jakiś zapas temperaturowy to można go wykorzystać .
    Jeśli tak jak napisałeś aby wentylator załączył się to musisz ostro ( hajcować ) to zmiana z 40 na 35*C pomoże tylko trochę.
    Temperaturę ustawiaj metodą prób i błędów tak aby nie przyczynić się do załączania samoczynnego. Myślę ze minimum do prawie 33 - 35*C możesz zejść.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    dzieki za podpowiedź , na lato wyłączam z gniazdka turbinę , bo wiem, że może się sama załączać to ogarnąłem .
    poprobuję do 30-35stC ustawić , raczej 30 nie będzie na nieogrzewanym strychu
    miłego weekendu
    ========================
    człowiek to brzmi dumnie, trzeba zasłużyc na bycie nim

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Też mam turbinę darco na nieogrzewanym strychu, ustawiona na około 35 stopni. A masz regulator obrotów?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony