dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Kominek obok telewizora

    Witam,
    Zastanawia mnie czy taka sytuacja jak na poniższym screenie może być potencjalnie problematyczna dla telewizora? Przy założeniu, że po pierwsze w kominku będzie raczej palone rzadko a po drugie, że dla bezpieczeństwa sprzętu kominek nie byłby w pełni przeszklony z dwóch stron tylko ścianka zaznaczona na screenie czerwonym [X] byłaby zabudowana i jej by nie było (po prostu kominek byłby stricte rogowy, od strony przejścia). Czy ktoś z doświadczenia może coś powiedzieć na temat takiego układu?

    Ostatnio edytowane przez dizzepl ; 23-10-2023 o 08:49

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Poniżej 0.5m odleglosci to bym sie bał. Elektronika generalnie wytrzymuje do 70C ale nie wiem jak te matryce nowej generacji, na pewno mniej.
    Generalnie to po co ci ten kominek? Nie znam nikogo kto pali w nowym domu, najgłupiej wydane kilkanascie tyś zł.

  3. #3

    Domyślnie

    Prawdopodobnie skończy się na razie na poprowadzeniu samego komina bez stawiania kominka, zobaczymy. Na etapie budowy pozwoli ogrzać budynek, a na przyszłość komin będzie w razie "W". Długo się nad tym zastanawialiśmy i skoro buduję dom na całe życie to te 5-10 tysięcy może nie okazać się bardzo znaczące. Ile ludzi tyle opinii i nie chcę tutaj wchodzić w szczegóły po co mi kominek bo każdy ma swoje zdanie. Dla jednego głupie będzie wydanie kilkunastu tysięcy na elektryczną bramę na pilot, skoro można ją ręcznie otworzyć, a drugi nie będzie umiał bez tego żyć. Nie chcę wchodzić w tą polemikę bo to do nikąd chyba nie zaprowadzi
    Ostatnio edytowane przez dizzepl ; 23-10-2023 o 09:55

  4. #4

    Domyślnie

    Jeżeli w miejscu zaznaczonym na czerwono będziesz miał obudowę z płyty krzemianowo-wapniowej, a nie szybę kominka, to możesz być spokojny. Jak jesteś paranoikiem, to możesz zrobić ściankę obudowy z podwójnej płyty + jakiś ekran odbijający promieniowanie cieplne w środku

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał dizzepl Zobacz post
    Nie chcę wchodzić w tą polemikę bo to do nikąd chyba nie zaprowadzi
    Polemika może dotyczyć akurat tego: dlaczego w tym miejscu? Jeżeli dopiero zaczynasz budowę wkomponuj komin i kominek w inne miejsce. albo gdzie indziej powieś telewizor, może z metr w prawo...?
    No to chyba możesz zrobić...

  6. #6

    Domyślnie

    No to chyba możesz zrobić...
    Trochę nie rozumiem tego tonu - jeśli chodzi o polemikę to chodziło mi o rozmawianie nad sensownością komina ogólnie - bez kontekstu telewizora.

    Zaznaczone miejsce jest praktycznie jedynym miejscem na kominek w tym domu. Jest jeszcze jedno miejsce a mianowicie przy wejściu do kuchni. Aktualnie jest tam wejście do spiżarki, więc można by tam zrobić kominek a wejście do spiżarki od strony salonu.

    Dlatego pytam bo jeśli ktoś by mi powiedział, że taka odległość od telewizora to zabójstwo dla sprzętu to wtedy spróbuję zmienić lokalizację kominka albo w ogóle przemyślę jego istotę, dlatego wolę spytać na początku - przy niczym się nie upieram.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    z tego co miałam kontakt z kominkami to dobre 1 m od szyby jest naprawdę gorąco. Ale już od ściany bocznej to niekoniecznie.

    Z tym, że jaką funkcję miałby ten kominek, którego płomieni nie idzie oglądać z kanapy? W korytarzu fotel ustawisz by posiedzieć przy ogniu?

  8. #8

    Domyślnie

    Nie no czy nie idzie oglądać z kanapy to bym polemizował bo powinien być spokojnie widoczny ale rzeczywiście zgodze się, że jest to do przemyślenia bo w sumie jak dam drewno pod tylnią ściankę to może okazać się słabo widoczne i efekt nie ten co oczekiwany

  9. #9

    Domyślnie

    A to jeszcze w sumie dopytam przy okazji. Czy jest coś potencjalnie problematycznego w pomyśle, żeby pierw wybudować sam komin na etapie budowy i ewentualnie dopiero potem (załóżmy za rok/dwa lub więcej) dobudować finalny kominek?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał dizzepl Zobacz post
    A to jeszcze w sumie dopytam przy okazji. Czy jest coś potencjalnie problematycznego w pomyśle, żeby pierw wybudować sam komin na etapie budowy i ewentualnie dopiero potem (załóżmy za rok/dwa lub więcej) dobudować finalny kominek?
    Jest, bo jak coś zostawiasz na później, to zwykle już ci się nie chce tego robić i machniesz ręką
    Natomiast technicznie nie ma problemu, najlepiej zbuduj tylko sam szacht kominowy, a później włożysz tam wkład ze stali. Odpuść sobie systemowy komin ceramiczny.

    Co do widoku na salon - to najlepiej chyba sprawdzi się w takim układzie "tradycyjny" wkład z szybą tylko z jednej strony (nie narożny). Dodatkowym plusem będzie to, że mniejsza powierzchnia szyby nie będzie przegrzewać pomieszczenia.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony