dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    slander

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-100
    Posty
    5

    Domyślnie Sofar HYD 10KTL-3PH + Sofar BTS-XX-BDU

    Witam serdecznie,

    Chciałbym rozpocząć wątek i wspólne rozważania z wymianą Waszych najlepszych doświadczeń w konfiguracji własnej elektrowni w domu jednorodzinnym, w skład którego w moim przypadku wejdzie:

    1. Falownik Sofar HYD 10KTL-3PH,
    2. Moduł zarządzania baterią BTS 5K -BDU,
    3. Dobrej jakości i dobrze wyposażona rozdzielnica AC/DC,
    4. moduły PV umieszczone na dachu o kącie 40st. [ planuję 2 wyspy modułów pv na dachu - 2 stringi ]

    Sofar wybrałem ponieważ, ma go siostra, szwagier, kuzyn, obaj sąsiedzi - więc dlatego
    Hybryda, ponieważ chcę zmagazynować i wykorzystać optymalną wartość pozyskanej z pv energii na własny użytek.


    Jak wspomniałem bazuję na Sofar HYD z rodziny KTL więc proszę o wsparcie merytoryczne bazujące na wspomnianym modelu.

    Magazyn energii będzie BTS 5K-BDU i na początek planuję zakup 1szt. baterii 400VDC BTS-E5-DS5 o mocy 5kW z opcją późniejszego rozszerzenia wg potrzeb.
    Inwerter planuję wpiąć bezpośrednio w GRID bez wydzielenia obwodu CRITICAL LOAD

    Rozważania chciałbym zacząć od pkt 3.
    Czy zakup gotowca lub też budowa rozdzielnicy AC/ DC z wszelkimi niezbędnymi zabezpieczeniami, które powinienem mieć w przypadku falownika HYD.

    Poniżej przykładowa gotowa rozdzielnica pv AC / DC:

    https://allegro.pl/oferta/rozdzielni...0c404f69ac7020

    Jest także w ofercie Sofarbox ale wg mnie cena dość wysoka jak na tylko stronę AC / 32A:

    https://sofar-sklep.pl/pl/p/SOFARBOX...ybrydowych/164


    Pytania pomocnicze:
    - Czy powinna zawierać w sobie wbudowany przełącznik agregat-sieć,
    - Czy wbudowany EPS falownika fizycznie przerzuci zasilanie sieć- akku przy stwierdzeniu zaniku prądu w sieci czy należy dodać ten element do rozdzielnicy AC/DC?
    - Czy może lepiej będzie przełącznik 3f agregat-sieć wyciągnąć na zewnątrz / zainstalować obok. Rozumiem, że pewnie odcina falownik od sieci w przypadku stwierdzenia problemów.

    Co po stronie DC:
    - ogranicznik przepięć
    - podstawa bezpiecznikowa np. 10x38 1000C / 32A
    - inne wg potrzeb


    Co po stronie AC:
    - wyłącznik nadprądowy np.Eaton HN-B16/3 3P B16A
    - ogranicznik przepięć np. Pro-Tec BY1-B+C/4 T1+T2
    - inne wg potrzeb

    Speców w branży poproszę o propozycję schematu połączenia

    z góry dziękuję za merytoryczną wymianę doświadczeń

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał slander Zobacz post
    Witam serdecznie,

    Chciałbym rozpocząć wątek i wspólne rozważania z wymianą Waszych najlepszych doświadczeń w konfiguracji własnej elektrowni w domu jednorodzinnym, w skład którego w moim przypadku wejdzie:

    1. Falownik Sofar HYD 10KTL-3PH,
    2. Moduł zarządzania baterią BTS 5K -BDU,
    3. Dobrej jakości i dobrze wyposażona rozdzielnica AC/DC,
    4. moduły PV umieszczone na dachu o kącie 40st. [ planuję 2 wyspy modułów pv na dachu - 2 stringi ]

    Sofar wybrałem ponieważ, ma go siostra, szwagier, kuzyn, obaj sąsiedzi - więc dlatego
    Hybryda, ponieważ chcę zmagazynować i wykorzystać optymalną wartość pozyskanej z pv energii na własny użytek.


    Jak wspomniałem bazuję na Sofar HYD z rodziny KTL więc proszę o wsparcie merytoryczne bazujące na wspomnianym modelu.

    Magazyn energii będzie BTS 5K-BDU i na początek planuję zakup 1szt. baterii 400VDC BTS-E5-DS5 o mocy 5kW z opcją późniejszego rozszerzenia wg potrzeb.
    Inwerter planuję wpiąć bezpośrednio w GRID bez wydzielenia obwodu CRITICAL LOAD

    Rozważania chciałbym zacząć od pkt 3.
    Czy zakup gotowca lub też budowa rozdzielnicy AC/ DC z wszelkimi niezbędnymi zabezpieczeniami, które powinienem mieć w przypadku falownika HYD.

    Poniżej przykładowa gotowa rozdzielnica pv AC / DC:

    https://allegro.pl/oferta/rozdzielni...0c404f69ac7020

    Jest także w ofercie Sofarbox ale wg mnie cena dość wysoka jak na tylko stronę AC / 32A:

    https://sofar-sklep.pl/pl/p/SOFARBOX...ybrydowych/164


    Pytania pomocnicze:
    - Czy powinna zawierać w sobie wbudowany przełącznik agregat-sieć,
    - Czy wbudowany EPS falownika fizycznie przerzuci zasilanie sieć- akku przy stwierdzeniu zaniku prądu w sieci czy należy dodać ten element do rozdzielnicy AC/DC?
    - Czy może lepiej będzie przełącznik 3f agregat-sieć wyciągnąć na zewnątrz / zainstalować obok. Rozumiem, że pewnie odcina falownik od sieci w przypadku stwierdzenia problemów.

    Co po stronie DC:
    - ogranicznik przepięć
    - podstawa bezpiecznikowa np. 10x38 1000C / 32A
    - inne wg potrzeb


    Co po stronie AC:
    - wyłącznik nadprądowy np.Eaton HN-B16/3 3P B16A
    - ogranicznik przepięć np. Pro-Tec BY1-B+C/4 T1+T2
    - inne wg potrzeb

    Speców w branży poproszę o propozycję schematu połączenia

    z góry dziękuję za merytoryczną wymianę doświadczeń
    Kolego, doczytaj sobie jeszcze w instrukcji KTL HYD czas przełączania siec / magazyn. Aby rozczarowań nie było.
    Co do skrzynek z przełącznikami, ciężko wyciągnąć takie informacje. Ja się swego czasu poddałem i Sofara porzuciłem.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Ja się swego czasu poddałem i Sofara porzuciłem.
    Na rzecz jakiego?

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Na rzecz jakiego?
    Fronius Gen24 ma nieco lepiej opisaną specyfikację(cena zabija, sama przełącznica to dodatkowe 6tyś ++). Ale mimo wszystko wszystkie hybrydy zostały prze zemnie skreślone,
    Czas przełączania z sieci na baterię po zaniku napięcia je przekreślał i czas pracy - proporcje maksymalne dla off grid... bo i takie cudo istnieje przy hybrydach.
    Jakieś chińczyki najtańszee niby nie mają takich problemów. Goodwe czy jakiś Sunspec czy coś. Ale temat zarzuciłem z powodu braku śladów o wykonanych i 100% funkcjonalnych instalacjach.

    Wybrałem więc zwykły off grid na bateriach niskonapięciowych. W połączeniu z falownikiem ON grid.
    Victron multiplus.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    slander

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Kolego, doczytaj sobie jeszcze w instrukcji KTL HYD czas przełączania siec / magazyn. Aby rozczarowań nie było.
    Co do skrzynek z przełącznikami, ciężko wyciągnąć takie informacje. Ja się swego czasu poddałem i Sofara porzuciłem.
    Witam,

    czas przełączania wyjścia AC z poziomu off-grid jest < 15ms więc nie jest to argument aby go dyskwalifikować na tym etapie.

    Zestaw jest interesujący ponieważ może pracować na 400V DC z baterii na konwersję 400V AC przy minimalnych stratach na konwersji o którym jakoś niewielu mówi oferując np baterie 48V DC.

    5-6 kWp na 1 stringu na dachu powinno spokojnie wystarczyć na ładowanie baterii 10kWp z opcją rozszerzenia i nie oddawać zbyt dużo wygenerowanej w pv energii do sieci w net billingu.

    Mój wątek dotyczy wiedzy specjalistycznej od SOFAR praktyków, którzy na tym pracują i modyfikują szukając najlepszych rozwiązań.

    Czekam na merytoryczną wymianę doświadczeń.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    slander

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Na rzecz jakiego?
    Rodzina falowników hybrydowych Sofar HYD KTL jest najnowszą gamą ich hybryd więc bazujemy na danych, faktach i liczbach.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    slander

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam,

    wracam do tematu schematu podłączenia mojej instalacji [ po konsultacjach z praktykami ]

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat_1.jpg
Wyświetleń:	139
Rozmiar:	79,2 KB
ID:	463921

    Normal Work - pompowanie z PV: Priorytet 1: baterii 2. Tauron
    UPS MOde - pompowanie z PV baterii i zużycie poprzez AC Load - cały dom

    Rozłacznik agregat sieć z rozłacznym N dodatkowo rozłacznik 4P w sytuacji braku zasilania z Tauron i upewnienia się, że nie będziemy wyspą energetyczną

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    slander

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam po krótkiej przerwie

    proszę pamiętać, aby dobrze przekalkulować max moce na fazę w hybrydach.
    W moim przypadku jest to Hyd 10ktl -3ph i ma on 10000W/3=3,33kW/fazę + zabezpieczenie w piku.
    Magazyn energii nie zmienia faktu, że choć mam pojemność baterii, xx kWh która może wystarczyć na sytuację z brakiem zasilania - wciąż moim ograniczeniem jest falownik i to co poda dalej.
    Samo korzystanie z magazynu i mocy generowanej przez słońce - to bajka
    Nauczka na przyszłość - wziąć większy falownik pv aby się nie ograniczać, niewiele droższy hyd 20ktl-3ph daje już 6,66kW / fazę więc ogarnie większość odbiorników na typowych obwodach.

  9. #9

    Domyślnie

    Dyskusja nie ma sensu. Nie ma podstawowych rzeczy. Zleć robotę dla projektanta instalacji elektrycznych, ale nie idź do sprzedawcy PV.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony