Cześć,

przymierzam się do budowy domu jednorodzinnego - budowany przez Generalnego Wykonawcę w całości od fundamentów do stanu deweloperskiego, ja zatrudniam swojego Kierownika Budowy.

Mam wątpliwości - i proszę o radę - w temacie odbiorów częściowych. W umowie mam zaproponowany zapis, który umożliwia GW dokonania samodzielnie odbioru, w przypadku nie stawienia się Inwestora/KB w wyznaczonym terminie:

"Generalny Wykonawca jest zobowiązany do zawiadomienia Inwestora z co najmniej 1 - dniowym (dzień roboczy) wyprzedzeniem, o planowanym terminie odbioru częściowego prac wykonanych w ramach danego etapu." - i to jest w miarę do zaakceptowania bo mój Kierownik Budowy będzie aktywnie uczestniczył w pracach i nie będzie zaskoczenia że "jutro odbieramy prace X". Natomiast moje wątpliwości budzi taki zapis:

"Jeżeli Inwestor bez podania przyczyny nie przystąpi do odbioru częściowego w terminie, o którym mowa powyżej, Generalny Wykonawca będzie uprawniony do samodzielnego dokonania odbioru częściowego. W takiej sytuacji protokół sporządzony przez Generalnego Wykonawcę będzie stanowił dowód dokonania odbioru częściowego. Odbiór dokonany w tym trybie oznaczać będzie, iż realizacja danego etapu dokonana została bez usterek i/lub wad."

Rozumiem, że GW chce się zabezpieczyć przed opóźnieniami - czy to jest powszechnie stosowana praktyka i czy taki zapis ma w ogóle moc prawną? Co z wpisami do Dziennika Budowy tak dokonanego odbioru potwierdzonego "protokołem"?