dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie dach deskowany, wentylacja welny pod/nad kominem, oknem

    witam, przymierzam się do ocieplania poddasza wełną. Dach ma krokwie 8x18 w odstępach 80-90cm. Mam 2 kominy i 2 okna, które w rożnym stopniu wypełniają rozstaw miedzy krokwiami. Zazwyczaj z obu stron komina/okna do krokwi jest jakieś 10-15cm, tylko jedno z okien ma 10cm do jednej krokwi i 5cm do drugiej.

    czytałem o potrzebie nawiercania otworów w krokwiach, żeby przestrzenie pod i nad oknem/kominem były wentylowane za pośrednictwem szczeliny wentylacyjnej sąsiedniego pola. Czy ktoś może napisać jak takie nawierty zrobić: jakie fi, jaka ilość, czy wiercić pod katem? i czy w przypadku gdy jednak mam te 10cm miedzy krokwią a oknem czy jest to w ogóle konieczne?

    jak np. p. Andrzej Wilhelmi radził generalnie nie zamierzam sznurkować szczeliny wentylacyjnej, będę sprawdzał czy wełna gr. 15cm licuje się ze spodem krokwi i tyle. Ale w przypadku tych "wąskich gardeł" obok okien/kominów może dobrym pomysłem byłoby dać jakiś profil (np. otwarte w stronę wełny korytko elektroinstalacyjne?), żeby mi tam wykonawca na pewno nie wepchnął tej wełny, tam gdzie będzie ja musiał małymi kawałkami sztukować?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.319

    Domyślnie

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post

    czytałem o potrzebie nawiercania otworów w krokwiach, żeby przestrzenie pod i nad oknem/kominem były wentylowane za pośrednictwem szczeliny wentylacyjnej sąsiedniego pola. Czy ktoś może napisać jak takie nawierty zrobić: jakie fi, jaka ilość, czy wiercić pod katem? i czy w przypadku gdy jednak mam te 10cm miedzy krokwią a oknem czy jest to w ogóle konieczne?
    Wiercenie otworów w krokwiach aby powietrze miało kanał do sąsiedniego pola.
    Tego nikt o zdrowych zmysłach nie mógł wymyślić.
    Jedyna moja rada brzmi: Nie czytaj tyle.

    W zależności od sposobu montażu okien czy to za pomocą wymianów czy do deskowania oraz łat i kontrłat oraz np. ciepłego montażu powietrze nawet przy idealnym styku dwóch materiałów będzie miało wejście poprzez szczeliny w deskach deskowanego dachu.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Wiercenie otworów w krokwiach aby powietrze miało kanał do sąsiedniego pola.
    Tego nikt o zdrowych zmysłach nie mógł wymyślić.
    Jedyna moja rada brzmi: Nie czytaj tyle.

    W zależności od sposobu montażu okien czy to za pomocą wymianów czy do deskowania oraz łat i kontrłat oraz np. ciepłego montażu powietrze nawet przy idealnym styku dwóch materiałów będzie miało wejście poprzez szczeliny w deskach deskowanego dachu.
    ok dzieki za odpowiedz. O tym pomysle czytalem u paru autorytetow dachowo-poddaszowych, nie jestem pewien, ale p. Andrzej chyba tez kiedys o tym pisal. Ja to rozumiem tak, ze nie chodzi o to czy powietrze bedzie mialo wejscie (bo to jest oczywiste, ze jakies nieszczelnosci sa), tylko zeby tego wejscia bylo dosyc, zeby ewentualnie zawilgocona welna sprawnie wysychala.

    Deskowanie mam bez zadnych szczelin (jezeli nie liczyc frezow bo to pewnie pare mm2 na frez) a na nim papa, deska calowka pioro wpust jak na foto.

    https://drive.google.com/file/d/1bv8...ew?usp=sharing

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Wiercenie otworów w krokwiach aby powietrze miało kanał do sąsiedniego pola.
    Tego nikt o zdrowych zmysłach nie mógł wymyślić....
    Przyjacielu nie masz pojęcia o wentylacji dachu. Takie wiercenie lub nacinanie krokwi szczególnie w dachach kopertowych to typowe rozwiązanie zapewniające przepływ powietrza z sąsiednich pól. Oczywiście są jeszcze inne rozwiązania. W tym konkretnym przypadku gdy pomiędzy futryna okna a krowią jest tyle miejsca można zastosować pod deskami tuż przy krokwiach rurki np. instalacyjne. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  5. #5

    Domyślnie

    Obecnie zastanawiam się nad deskowaniem nad moim strychem do przechowywania. Podczas poszukiwań i upewnienia się, że wiem, co robię, natknąłem się na kilka zdjęć, które pokazują rzeczywisty dach strychu zabitego deskami.

    Zastanawiam się, czy jest coś, czego powinienem się obawiać, robiąc to?

    Chcę to zrobić, ponieważ pomoże to utrzymać w czystości niektóre bity, które tam przechowuję. Bardzo ograniczone do przechowywania w moim domu Speed Test https://vidmate.bid/ .

    Rozumiem, że gdyby wystąpił wyciek lub problemy z moimi kafelkami, usunięcie ich byłoby uciążliwe. Ale poza tym nie wyobrażam sobie innych problemów
    Ostatnio edytowane przez hanbisemo ; 18-03-2023 o 14:51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony