dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 12
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 229
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    anatema

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    138

    Domyślnie Dlaczego nie założyłbym PC - watek dla malkontentów

    To jest wątek w stylu dlaczego drugi raz nie założyłbym pompy i dla ludzi którzy mają dylemat co zrobić i chcieliby poznać opinię ludzi którzy założyli i żałują.
    To zacznijmy.. Mam Panasa Tcap 9 od 2 miesięcy i ... gdybym wiedział to co wiem teraz to... instalowałbym piec na gaz.
    instalacja 100% grzejniki, dom z 1999 r i od 17 lat ekogroszek który spalał ok. 3t. opału na sezon, wentylacja grawitacyjna, dom 60 cm mur, okna 3 szybowe, pow. 165 m2.
    Z tego co pokazuje mi symulacja to na sezon "spalę" ok 7 tys. kWh. To się po prostu nie kalkuluje w porównaniu do kosztów instalacji z gazem ziemnym - licząc koszt kWh oraz amortyzacji.
    Dodatkowe niedogodności:
    - w czasie grzania cwu, kaloryfery zimne,
    - niestabilna temperatura na grzejnikach (nieuniknione podmieszanie w buforze itd.); to dziwne wrażenie, jak przy piecu temp. na grzejnikach była stała; ustawiałem 40 C na 95% sezonu i tyle trzymało, teraz falowanie temperatury, trzeba mieć świadomość że pc nie grzeje tak jak piec;
    - w okresie dużej wilgotności częste defrosty,
    - bucząca jednostka wewnętrzna (piec na eko tak nie buczał); żeby nie było, sprawdzałem u znajomego, u niego też tak buczy więc cóż ten typ tak ma, a może ja mam przewrażliwiony słuch,
    - świadomość że jak poleci płyta główna to ... można zostać odciętym od ciepła na kilka tygodni.

    Naprawdę jeśli macie gaz to 3 razy przemyśleć i przeliczyć czy gra jest warta świeczki.

  2. #2

    Domyślnie

    Eeee..... takie niedogodności to nic.
    Myślałem że napiszesz, że 100 kWh bierze dziennie a w chałupie 15 stopni, a tobie buczenie przeszkadza? Posłuchaj w kotłowni czy to czasem pompka CO tak nie hałasuje.
    Zresztą - jest sporo wątków PC vs. gaz. Nikt chyba monetą nie rzuca wybierając. Każdy, mniej więcej, zna wady i zalety każdego z tych systemów i wybiera świadomie. Ja wybierając między pompą i gazem wybrałem pompę. Tyle że u mnie podłogówka wszędzie. Drugi raz zrobiłbym tak samo.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    anatema

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    138

    Domyślnie

    Otóż, nie doczytałem i nie znałem tej cechy pc jaką jest różnica między temp. ustawioną na pompie a tą na grzejnikach; inaczej mówiąc ustawiając sobie temperaturę na wyjściu z kotła ekogroszkowego na 35 C miałem faktycznie tyle na grzejnikach; w przypadku pompy tak to nie działa bo a) temp. jest niższa przez podmieszanie w buforze b) niestabilna przez defrosty, deltę, cwu. W rezultacie żeby utrzymać pożądaną temp. w chałupie trzeba zwiększać na pompie a to wiąże się z wyższym zużyciem.

    Jeśli chodzi o koszty to też myślałem że będzie bliżej 5,5 - 6tys kWh a nie 7 jak pokazują mi aktualne dane. No i fakt, że jednak ceny gazu się ustabilizowały (pomimo zeszłorocznej paniki na rynku), a koszt kWh energii razy 2 (pomijając gwarantowaną cenę na pierwsze 2 tys. kWh w roku, tym roku). Ciekawy będzie kolejny rok...

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    U mnie też stary dom, po podłogach prawie 200m/2 i też same grzejniki, pompa Panasonic T CAP 9kW.
    Jak się decydowałem na pompę, to wiedziałem prawie wszystko co teraz wiem i to był mój świadomy wybór.
    Wcześniej zużywałem 3-4 tony węgla w zwykłym kopciuchu, oraz to że zimy są coraz bardziej ciepłe. Już tę dane mówiły mi ile mogę zużyć kWh bo umię policzyć.
    Dodatkowo od razu zdecydowałem się docieplić ściany grafitem 10cm.
    Efekt jest taki, że moje zużycie średnio za sezon ( 4 sezon ) to 3700kWh na co i cwu.
    Ale jak ja słyszę, że ktoś się decyduje na pompę mając zużycie węgla w tych czasach 3-4 tony na ekogroszku i dotego same grzejniki to potem są takie efekty.
    Reasumując, jak ktoś ma ciepły dom i ma już gaz czasem nie warto zmieniać.
    W starym domu jeśli chcemy pompę ciepła warto zacząć od termomodernizacji.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    W starym domu jeśli chcemy pompę ciepła warto zacząć od termomodernizacji.
    Słuchajcie, a nie jest to błąd logiczny? Porównywanie jabłek do gruszek?
    Porównujemy koszt ogrzewania (kWh). Jeśli kWh wykorzystanego na wytworzenie ciepła jest niższy niż alternatywa (np. gaz, pellet. węgiel) to sumaryczny koszt ogrzewania powinien być tym bardziej korzystny, im większe zużycie.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar k1krzysztof
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Kod pocztowy
    88-200
    Posty
    241

    Domyślnie

    Cytat Napisał anatema Zobacz post
    Otóż, nie doczytałem i nie znałem tej cechy pc jaką jest różnica między temp. ustawioną na pompie a tą na grzejnikach; inaczej mówiąc ustawiając sobie temperaturę na wyjściu z kotła ekogroszkowego na 35 C miałem faktycznie tyle na grzejnikach; w przypadku pompy tak to nie działa bo a) temp. jest niższa przez podmieszanie w buforze b) niestabilna przez defrosty, deltę, cwu. W rezultacie żeby utrzymać pożądaną temp. w chałupie trzeba zwiększać na pompie a to wiąże się z wyższym zużyciem.

    Jeśli chodzi o koszty to też myślałem że będzie bliżej 5,5 - 6tys kWh a nie 7 jak pokazują mi aktualne dane. No i fakt, że jednak ceny gazu się ustabilizowały (pomimo zeszłorocznej paniki na rynku), a koszt kWh energii razy 2 (pomijając gwarantowaną cenę na pierwsze 2 tys. kWh w roku, tym roku). Ciekawy będzie kolejny rok...
    Poruszasz 2 wątki
    1. cenowy
    praktycznie do połowy grudnia 2022 nie wiadomo było co z cenami gazu , przepisy stanowiły że ma być "cena urynkowiona" od 01,01,2023
    i co byś wtedy powiedział ?
    2 . techniczny
    nie wiem jak masz podłączona pompę , u mnie jest bezpośrednio na grzejniki a bufor na powrocie , temp jest stabilna max jaka zanotowałem/ krzywa grzewcza/ podawaną to 45C przy -8/-10 w domu 22-23 ustawione na stałe bez stref i zużycie do końca roku 2000kWh a chałupa bardzo podobna do Twojej .
    Co do gazu to mam jako górne zródło i w czasie kiedy było -8/-10C załączyłem piec na 24h bez pompy to zużycie jest ok 12m3 .
    Natomiast pompa w podobnych warunkach zużywała 50-55kWh co jest odpowiednikiem m3 gazu po przeliczeni na kWh .
    dom z 2000r OZC 10,3 kW
    PC Daikin 8kW + piec gaz20kW , grzejniki

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał k1krzysztof Zobacz post
    u mnie jest bezpośrednio na grzejniki a bufor na powrocie , temp jest stabilna max jaka zanotowałem/ krzywa grzewcza/ podawaną to 45C przy -8/-10 w domu 22-23 ustawione na stałe bez stref i zużycie do końca roku 2000kWh a chałupa bardzo podobna do Twojej .
    Co do gazu to mam jako górne zródło i w czasie kiedy było -8/-10C załączyłem piec na 24h bez pompy to zużycie jest ok 12m3 .
    Natomiast pompa w podobnych warunkach zużywała 50-55kWh co jest odpowiednikiem m3 gazu po przeliczeni na kWh .
    Witam

    Piszesz że pompa zużyła ci w całym 2022 roku 2000kwh przy samych grzejnikach w domu 160m2 ??
    Dom 160m2. (100m2 podlogowka + grzejniki) 5 osób
    PV 9.86kwp
    Pompa ciepła Atlantic 8kw r32

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar k1krzysztof
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Kod pocztowy
    88-200
    Posty
    241

    Domyślnie

    Cytat Napisał josephik Zobacz post
    Witam

    Piszesz że pompa zużyła ci w całym 2022 roku 2000kwh przy samych grzejnikach w domu 160m2 ??
    sezon od 09-12/2022 z co+cwo 2000kWh z podlicznika

    Nie dopisałem jak na razie jestem zadowolony

    choć bez fotovoltaiki to raczej bym z obawami patrzył

    zresztą w naszym kochanym kraju to zawsze tam gdzie ma obywatel troche taniej lub lepiej to zaraz znajdzie sie jakaś chciwa "hiena" w rządzie i da mu po dupie np podatkiem , a co dlaczego ma mieć lepiej od innych ...
    Ostatnio edytowane przez k1krzysztof ; 18-01-2023 o 10:39
    dom z 2000r OZC 10,3 kW
    PC Daikin 8kW + piec gaz20kW , grzejniki

  9. #9

    Domyślnie

    2000 kwh za cztery miesiące to i tak świetny wynik
    u mni ok 2500kwh ale mam częściowo podłogówkę
    Dom 160m2. (100m2 podlogowka + grzejniki) 5 osób
    PV 9.86kwp
    Pompa ciepła Atlantic 8kw r32

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Słuchajcie, a nie jest to błąd logiczny? Porównywanie jabłek do gruszek?
    Porównujemy koszt ogrzewania (kWh). Jeśli kWh wykorzystanego na wytworzenie ciepła jest niższy niż alternatywa (np. gaz, pellet. węgiel) to sumaryczny koszt ogrzewania powinien być tym bardziej korzystny, im większe zużycie.
    Ceny energii są całkowicie uzależnione od woli polityków i układów między koncernami. Najlepsze co można zrobić to zmniejszyć zuzycie.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    anatema

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    138

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    U mnie też stary dom, po podłogach prawie 200m/2 i też same grzejniki, pompa Panasonic T CAP 9kW.
    Jak się decydowałem na pompę, to wiedziałem prawie wszystko co teraz wiem i to był mój świadomy wybór.
    Wcześniej zużywałem 3-4 tony węgla w zwykłym kopciuchu, oraz to że zimy są coraz bardziej ciepłe. Już tę dane mówiły mi ile mogę zużyć kWh bo umię policzyć.
    Dodatkowo od razu zdecydowałem się docieplić ściany grafitem 10cm.
    Efekt jest taki, że moje zużycie średnio za sezon ( 4 sezon ) to 3700kWh na co i cwu.
    Ale jak ja słyszę, że ktoś się decyduje na pompę mając zużycie węgla w tych czasach 3-4 tony na ekogroszku i dotego same grzejniki to potem są takie efekty.
    Reasumując, jak ktoś ma ciepły dom i ma już gaz czasem nie warto zmieniać.
    W starym domu jeśli chcemy pompę ciepła warto zacząć od termomodernizacji.
    Bardzo zazdroszczę - bez nuty sarkazmu - wyniku, wygląda na to że ocieplenie zrobiło mega robotę. Zmieniałeś też grzejniki na większe, 3 płytowe ?
    BTW: jaką masz teraz temperaturę na pompie przy temp. na dworze ok. 0C ?

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lion
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Poznań
    Posty
    218

    Domyślnie

    Jakby wątek dotyczył źle dobranych pomp/skopanych instalacji /błędnych ustawień i kwestii awaryjności/usterek to przyniosłoby jakieś korzyści dla poszukujących opinii. A tak przez w/w powody wrzuca się całą technologie do kosza i sugeruje wybór innego sposobu grzania. To tak jakby pisać: kupiłem diesla 4.0TDI, za dużo żre, na krótkich odcinkach się nie rozgrzewa i jest głośny, więc przemyślcie czy nie wystarczyłaby hulajnoga elektryczna albo bilet roczny na komunikację miejską. Tu trzeba kogoś kumatego do ogarnięcia tego co jest, a nie papudroków, którzy nie potrafili poprawnie obiegówki zamontować - za to co odstawili z pompką i podstawą jednostki zewn. to powinni na czarnej liście wylądować i stracić autoryzację. Tragicznie trafiłeś z wykonawcą, więc reklamuj, skontaktuj się z samym Panasem, może wykonawstwo zastępcze - cokolwiek, bo sam wątek dla malkontentów nie poprawi Twojej instalacji.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    anatema

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    138

    Domyślnie

    Cytat Napisał k1krzysztof Zobacz post
    Poruszasz 2 wątki
    1. cenowy
    praktycznie do połowy grudnia 2022 nie wiadomo było co z cenami gazu , przepisy stanowiły że ma być "cena urynkowiona" od 01,01,2023
    i co byś wtedy powiedział ?
    2 . techniczny
    nie wiem jak masz podłączona pompę , u mnie jest bezpośrednio na grzejniki a bufor na powrocie , temp jest stabilna max jaka zanotowałem/ krzywa grzewcza/ podawaną to 45C przy -8/-10 w domu 22-23 ustawione na stałe bez stref i zużycie do końca roku 2000kWh a chałupa bardzo podobna do Twojej .
    Co do gazu to mam jako górne zródło i w czasie kiedy było -8/-10C załączyłem piec na 24h bez pompy to zużycie jest ok 12m3 .
    Natomiast pompa w podobnych warunkach zużywała 50-55kWh co jest odpowiednikiem m3 gazu po przeliczeni na kWh .
    Jeśli byłoby tak jak piszesz, a ja zainstalowałbym piec na gaz to pewnie bym żałował, taka już ludzka natura
    Tylko patrząc z perspektywy i widząc co się dzieje w polityce dopłat i gwarancji rządowych to myślę, że bardziej prawdopodobne jest, że w przyszłości sytuacja będzie bardziej zbliżona do tego co jest obecnie tj. globalna dotacja/gwarancja cen dla mających gaz bo ich jest więcej (czytaj więcej wyborczych głosów) a pompiarzy jednak znacząco mniej w związku z czym prąd dotowany będzie do progów bytowych (2- 3tys. kWh), bo też nie sądzę żeby go puścili na pełny żywioł.
    Oczywiście to czysta spekulacja bo nie wiadomo jak będzie.

    Mam bufor równolegle, gdyż powiedziano mi, że mam zbyt małe przekroje rur w instalacji dla wpięcia bezpośredniego tej pompy.
    Jeżeli obecny koszt kWh gazu to 0,4 zł a SCOP pompy przyjmiemy na poziomie 3 (przy grzejnikach) to koszt wyjdzie bardzo podobny przy dużo wyższym koszcie samej inwestycji.
    Pomysł z dodaniem pieca gazowego jest już w zasadzie przesądzony u mnie, bo jak było poniżej -8 to u mnie COP spadał poniżej 2 a to już jest drożej niż gaz.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar k1krzysztof
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Kod pocztowy
    88-200
    Posty
    241

    Domyślnie

    cytat
    "Pomysł z dodaniem pieca gazowego jest już w zasadzie przesądzony u mnie, bo jak było poniżej -8 to u mnie COP spadał poniżej 2 a to już jest drożej niż gaz"

    jak masz przyłącze a nie masz paneli to zgadzam się ,
    ale jak wszystko od zera
    to raczej szedłbym w panele nawet w ilości równoważnej cenie przyłącza i instalacji gazowej zawsze masz własny prąd / surowiec/
    do gazu sie nie dowiercisz
    dom z 2000r OZC 10,3 kW
    PC Daikin 8kW + piec gaz20kW , grzejniki

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał anatema Zobacz post
    Mam bufor równolegle, gdyż powiedziano mi, że mam zbyt małe przekroje rur w instalacji dla wpięcia bezpośredniego tej pompy.
    Poczytaj ; https://forum.muratordom.pl/showthre...omp-obiegowych - Ustawienie wydajności pomp obiegowych
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 22-02-2023 o 14:29
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał anatema Zobacz post
    Bardzo zazdroszczę - bez nuty sarkazmu - wyniku, wygląda na to że ocieplenie zrobiło mega robotę. Zmieniałeś też grzejniki na większe, 3 płytowe ?
    BTW: jaką masz teraz temperaturę na pompie przy temp. na dworze ok. 0C ?
    Naprawde dobry wynik. U mnie w nowym domu, tylko podłogówka, po 3.5 sezonu (pompa odpalona w maju 2019) podlicznik dla pompy i pompek cyrkulacyjnych pokazuje 16000 kWh. W tym jest CWU. Łatwo policzyż, że daje to jakies 4500 kWh na sezon. Grzeje 230m2 w tym garaż z przedmuchami pod bramą i kilka okien wymaga regulacji.


    Bardziej do tematu - pompa musi byc dobrze dobrana, nie jest to urzadzenie dobre dla wszystkich budynków - albo inaczej w zalezności od górnego źródła i izolacji różnice w efektywności będa bardoz duże, ale ja poprostu odrzucam mozliwość palenia paliwem stałym bez względu na cenę, wtedy zostaje gaz vs pompa i tu nie ma lepszych ani gorszych rozwiązań. Obydwa są bezobsługowe. Co będzie dalej z cenami pradu i gazu, tego nie wiemy, a jakbysmy wiedzieli to byśmy byli na tyle bogaci, że by nas nie interesowało ile kosztuje ogrzewanie
    Ostatnio edytowane przez Robaczywy ; 18-01-2023 o 12:48
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  17. #17

    Domyślnie

    To jeszcze fajnie jakbyście podawali temp zasilania bo to że grzejniki, nie mówi nic tylko tyle że wyższa niż do podłogówki.

    Dom z lat 50, 150m2, parter + piętro, grzejniki, okna 3 szybowe.
    Ja póki co zostałem przy gazie, przed sezonem wymieniłem piec na kondensacyjny i zbiornik CWU (wcześniej z otwartą komorą), w tym roku mam zamiar się ocieplić. Mam PV 5,25 na starych zasadach, bytowo zużywam jakieś 3000 kWh, mam na parterze kable i folie, nadwyżka z PV właśnie pod to żeby sobie zrobić przyjemniejszą podłogę(grzeje wg własnego widzimisię).
    Po ociepleniu zobaczę jak to będzie wyglądało(ceny energii, gazu, sytuacja na świecie ), czy zmiana czy dołożenie pompy (hybryda) będzie miało jakikolwiek sens.

  18. #18

    Domyślnie

    Rozumiem, że sytuacja opisana przez autora wątku w #1 dotyczy starych domów. Czyli osób wywalających "śmieciucha" czy ekogroszek i wybierających inne źródło ogrzewania. Niezależnie od tego co wybiorą - łapią się na dofinansowanie z "Czystego Powietrza". Znacząco zmniejsza to koszty inwestycyjne.
    Gorzej mają nowobudujący. Tutaj jedynie "Moje Ciepło" do pompy - 7tys. Niby nie dużo ale zawsze coś. Jak policzysz koszt inwestycji kotłowni z pompą i z tą dotacją, z kosztem kotłowni na gaz i kosztem przyłącza gazowego - to nie wychodzą aż takie duże różnice.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    anatema

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    138

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Rozumiem, że sytuacja opisana przez autora wątku w #1 dotyczy starych domów. Czyli osób wywalających "śmieciucha" czy ekogroszek i wybierających inne źródło ogrzewania. Niezależnie od tego co wybiorą - łapią się na dofinansowanie z "Czystego Powietrza". Znacząco zmniejsza to koszty inwestycyjne.
    Gorzej mają nowobudujący. Tutaj jedynie "Moje Ciepło" do pompy - 7tys. Niby nie dużo ale zawsze coś. Jak policzysz koszt inwestycji kotłowni z pompą i z tą dotacją, z kosztem kotłowni na gaz i kosztem przyłącza gazowego - to nie wychodzą aż takie duże różnice.
    To prawda, gdyby nie dopłata z czystego powietrza (na którą jednak kilka miesięcy trzeba poczekać) to pewnie nie rozważałbym w ogóle tego rozwiązania.
    Tylko, że w przypadku pieca gazowego też jest dopłata. U mnie gaz jest doprowadzony więc odpada koszt przyłącza a koszt modernizacji kotłowni są pewnie takie same.
    Jak podejmowałem decyzje odnośnie pc to nie było jeszcze wiadomo że prąd tak zdrożeje, raczej straszono uwolnieniem cen gazu, jego dostępnością itd. Teraz się okazuje, że magazyny gazu w Europie pełne, zużycie spadło a rządy dotują.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał anatema Zobacz post
    Bardzo zazdroszczę - bez nuty sarkazmu - wyniku, wygląda na to że ocieplenie zrobiło mega robotę. Zmieniałeś też grzejniki na większe, 3 płytowe ?
    BTW: jaką masz teraz temperaturę na pompie przy temp. na dworze ok. 0C ?
    Dom domówi nie równy, nie mam wielkich przeszkleń, do tego dom całkowicie osłonięty od wiatru. Mam wielu znajomych, co spalali porównywalne ilości węgla w piecach z podajnikiem, co ja przed dociepleniem..
    A ich domy są budowane 10-15 lat temu.
    Tak jak pisałem miałem już w miarę ciepły, a jeszcze go dociepliłem, co zrobiło robotę.
    Nie zmieniałem nigdzie grzejników. Miałem i mam c22 od 120cm do 180cm. Pompa podłączona bezpośrednio bez bufora, pracuje na termostacie pokojowym, bo jest za mocna i musi pracować w cyklach, a że mam dużą akumulację to w domu zawsze srała temperatura 22.5 do 23st.
    Tak mam ustawioną krzywą, że do -5st na dworze na grzejniki idzie max 38st, 41st to była największą tem na grzejnikach przy -20st na dworze. 37st to mam zawsze na grzejnikach, niżej nie zejdzie, ale jak jest ciepło to czasy pracy są krótkie, jak zimniej to się wydłuża.
    To wszystko są moje kompromisy, które akceptuję i nic nie zmieniam, ale nie mówię, że to się samo osiągnie.
    Moje całe bytowe to 6500kwh za rok wszystko na prąd.

Strona 1 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony