dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 72
  1. #1

    Domyślnie PC - czy to problem

    Panowie z wiedza w tym temacie proszę o pomoc. Mam zainstalowana PC od początku stycznia, dom ocieplony z zewnątrz bez ocieplenia stropu (wiazary, sufity się robią zasyp planowany w ciągu miesiąca). Obecnie pompa dobija max do temp 21 stopni (mimo zadanej na prostej 40 od prawie miesiąca codziennie takie samo zużycie prądu w granicach 70-75 kW/h) instalator mówi, ze to normalne i ze jak strop będzie ocieplony to pompa poleci na tyle na ile się ja ustawi - niestety podchodzę sceptycznie do jego słów. Na logikę pompa powinna dobić do zadanej temp jedynie strata ciepła będzie większa ale nie jestem znawca. Temp zasilania opisana ponizej temp powrotu w granicach 4-5 stopni mniej. Zakręcając obiegi przy 6 z 24 obiegów (równe pętle po ok. 60-70mb) jestem w stanie osiągnąć 32-33 stopnie - dla zadanych 40, po otwarciu 12 już max 26 po otwarciu wszystkich max 22. Czy tak powinno być? Instalacja split 180 mb podłogówki garaż w bryle, izolacja podłogi 15cm izolacja ścian 20cm. PC bez bufora (instalator twierdzi ze pompa w PC da radę) przepływy max jakie mogę uzyskać 1-1,25 l. Obawiam się co będzie jak temp spadną poniżej 5-10 stopni a pompa nie da rady. Pompa 12kV split. Z góry dziękuje za odpowiedzi.

  2. #2

    Domyślnie

    Ale kibel - może nowa chałupa nie wygrzana.
    A może pompa jakiś Haier że przy 3*C nie ogarnia rzeczywistości. ale jeśli teraz zadanej nie osiągasz to po zaizolowaniu dachu też jej nie osiągniesz.
    Na tzw: "pałę" ktoś dobierał pompę u mnie pół chałupy z 1952r. izolacja do %*@ nie podobna a przy 3*C wiem że pompa da i 65*C na zasilaniu
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #3

    Domyślnie

    Masz co najmniej 20 ton wychłodzonego betonu, a wszystko co w niego ładujesz idzie w atmosferę. Wg mnie szkoda prądu i dopóki nie zaizolujesz stropu do 40C na zasilaniu się nawet nie zbliżysz.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Masz co najmniej 20 ton wychłodzonego betonu, a wszystko co w niego ładujesz idzie w atmosferę. Wg mnie szkoda prądu i dopóki nie zaizolujesz stropu do 40C na zasilaniu się nawet nie zbliżysz.
    Zainstalował pompę w styczniu nie podał dokładnej daty jeśli zainstalował ponad 5 dób temu pompa spokojnie by ugrzała beton do zadanej, ale zgadzam się wszystko by uleciało bo czapki nie ma.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #5

    Domyślnie

    Do 40 stopniu w kurniku, w którym hula wiatr? Wątpię

  6. #6

    Domyślnie

    Liczy się temperatura powrotu a nie czy w kurniku hula wiater. Może gdyby wygrzewał podłogówkę uwierzył bym że dochodzi do 32*C
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #7

    Domyślnie

    Pompa zamontowana 3.01 nie Haier tylko Panasonic Aquarea kit 12kV. Od początku nie może wskoczyć na parametr jaki zadaje przez pierwszy tydzień chodziła na krzywej grzewczej ale poprosiłem instalatora o zmianę na zadana temp. Teraz mam ustawione 40 stopni od 3 tygodni i dalej nie osiąga więcej jak 22 stopnie przy wszystkich obiegach otwartych. Tak jak pisałem wcześniej jak zostawię 6 dobija do 30 ale to tez nie jest to co jest zadane na sterowaniu. Wiatr nie hula chata ocieplona z zewnątrz i zrobiona podbitka, fakt nie ma czapki ale martwi mnie ze skoro przy 0 stopniach nie jest w stanie dobić do zadanej temp to co będzie przy -5 czy -10. Może wstawienie bufora i pompki by pomogło? CWU nie jest grzane jeszcze wiec nie jestem w stanie sprawdzić czy zagrzeje wode. Defrosty średnio co 30 min trwające po 15 min temp powrotu to max 17 przy 22 na wejściu.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Liczy się temperatura powrotu a nie czy w kurniku hula wiater. Może gdyby wygrzewał podłogówkę uwierzył bym że dochodzi do 32*C
    Przecież wygrzewa podłogówkę, tylko Ty jak zwykle czytasz co chcesz. Napisał też kiedy została zainstalowana

    Zostawił 6 z 24 pętli i temperatura zaczęła rosnąć. Bo na tyle pompie wystarczyło mocy. Moc stricte wynika z delty i przepływu. Jak wraca 5k mniej i przepływ jest odpowiednio duży (nie patrzyłbym na rotametry, tylko na to co wskazuje PC), to więcej PC nie dogrzeje, bo nie ma wystarczającej mocy do tego.

  9. #9

    Domyślnie

    Tzn ze to normalne i się nie martwić? Jak przyjdzie izolacja termiczna stropu to będzie ok i pompa da radę? Póki co kasa zapłacona ogromna a jestem przerażony ze pompa nie pociągnie ogrzewania nie mówiąc już o CWU.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rivelv Zobacz post
    Pompa zamontowana 3.01 nie Haier tylko Panasonic Aquarea kit 12kV. Od początku nie może wskoczyć na parametr jaki zadaje przez pierwszy tydzień chodziła na krzywej grzewczej ale poprosiłem instalatora o zmianę na zadana temp. Teraz mam ustawione 40 stopni od 3 tygodni i dalej nie osiąga więcej jak 22 stopnie przy wszystkich obiegach otwartych. Tak jak pisałem wcześniej jak zostawię 6 dobija do 30 ale to tez nie jest to co jest zadane na sterowaniu. Wiatr nie hula chata ocieplona z zewnątrz i zrobiona podbitka, fakt nie ma czapki ale martwi mnie ze skoro przy 0 stopniach nie jest w stanie dobić do zadanej temp to co będzie przy -5 czy -10. Może wstawienie bufora i pompki by pomogło? CWU nie jest grzane jeszcze wiec nie jestem w stanie sprawdzić czy zagrzeje wode. Defrosty średnio co 30 min trwające po 15 min temp powrotu to max 17 przy 22 na wejściu.
    Widziałem PC na 230V i 400V, ale na 12kV to jeszcze nie widziałem.

    Defrosty będą tyle trwały, bo jest niska temperatura powrotu. Nie masz zamkniętej termoizolacji od góry, to wszystko idzie w atmosferę. Podbitka tu niczego nie zmieni. Powtarzam, szkoda prądu na grzanie okolicy.

  11. #11

    Domyślnie

    Łoooo kuźwa wesoło nie ma jeśli pompa przez 3 tyg. nie daje rady zagrzać 20t betonu. Albo za długa linia freonowa, albo za mało czynnika w pompie. zaobserwuj czy jak robi defrosta czy cały wymiennik jest zaszroniony/skuty lodem - bez znaczenia.
    Jeśli cały zaszroniony to idziesz na żywioł odpalasz wszystkie pętle, informujesz o tym instalatora i zapraszasz go za 5 dni jeśli na powrocie nie będzie z zadanych 36*C to pytaj czy pompę wymyślił z tyłka, czy może jakieś OZC wymyślił.
    Ja mam gówno pompę Galmeta monobloka za 25k zł, ale 150m2, bufor 400l ale zagrzanie chałupy to MAX 2 doby w Panasonicu zajęło by to pewnie 30h.

    Jaka moc pompy, jaka belka do rozdzielacza podłogowego, pytanie czy ogarniasz gdzie jest zawór 3D na belce od podłogówki, no nie wiem zgaduje bo takie rzeczy w przyrodzie się nie zdarzają.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  12. #12

    Domyślnie

    Sorry kW pompa na 230V. Okolice wygrzewam żeby woda w instalacji nie zamarzła niestety miałem przezimować bez ogrzewania ale instalator wyskoczył z przyspieszeniem instalacji o teraz jak woda w podłodze to grzeje żeby sobie kłopotu nie narobić.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rivelv Zobacz post
    Tzn ze to normalne i się nie martwić? Jak przyjdzie izolacja termiczna stropu to będzie ok i pompa da radę? Póki co kasa zapłacona ogromna a jestem przerażony ze pompa nie pociągnie ogrzewania nie mówiąc już o CWU.
    Tak. Skoro masz panasonica to widzisz przepływ i temperatury zasilania i powrotu. Widzisz, więc też moc. Ta prawdopodobnie jest początkowo wysoka, ale spada przez szronienie wymiennika w takich warunkach. Więcej niż w katalogu ma ta PC energii nie wyprodukuje.

    I nie licz, że jak zaizolujesz wszystko, to w 2 dni będziesz miał 40C na zasilaniu. Żadne źródło o takiej mocy nie będzie miało. Budynek jest wychłodzony i ma pewnie masę wilgoci jeszcze. Rób to stopniowo przez miesiąc a nawet dłużej. A jeżeli nie musisz to poczekaj do wiosny. Pójdzie szybciej i taniej.

  14. #14

    Domyślnie

    Jak wygrzewasz podłogę to spokojnie zjada bardzo niewielkie ilości prądu, tylko aby kuźwa przez 3 tyg. no nie uwierzę. Ty może założyłeś pompę 3 stycznia a odpaliłeś wczoraj?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Łoooo kuźwa wesoło nie ma jeśli pompa przez 3 tyg. nie daje rady zagrzać 20t betonu. Albo za długa linia freonowa, albo za mało czynnika w pompie. zaobserwuj czy jak robi defrosta czy cały wymiennik jest zaszroniony/skuty lodem - bez znaczenia.
    Jeśli cały zaszroniony to idziesz na żywioł odpalasz wszystkie pętle, informujesz o tym instalatora i zapraszasz go za 5 dni jeśli na powrocie nie będzie z zadanych 36*C to pytaj czy pompę wymyślił z tyłka, czy może jakieś OZC wymyślił.
    Ja mam gówno pompę Galmeta monobloka za 25k zł, ale 150m2, bufor 400l ale zagrzanie chałupy to MAX 2 doby w Panasonicu zajęło by to pewnie 30h.

    Jaka moc pompy, jaka belka do rozdzielacza podłogowego, pytanie czy ogarniasz gdzie jest zawór 3D na belce od podłogówki, no nie wiem zgaduje bo takie rzeczy w przyrodzie się nie zdarzają.
    Bzdury. Pompa oddaje energię betonowi, a ten oddaje ją dalej do pomieszczenia, w którym jest niewiele ponad 0C. Ta energia idzie dalej w górę i na wieś. Całości dopełnia fakt, że teraz jest blisko zera i wysoka wilgotność, co mocno sprzyja szronieniu wymiennika. PC więc chodzi ~32 minuty i nawet 18 minut się odszrania. To jest najgorszy moment na uruchomienie PC powietrznej. Taki jej urok.

    Nie porównuj zamieszkałego domu, do świeżo wybudowanego.

  16. #16

    Domyślnie

    Linia freonowa ma około 3m od jednostki zewnętrznej do wewnętrznej. Pompa jest oszroniona cała przy defrostach gdzieniegdzie lód sie pojawia ale głównie szron. Wody leci na maxa przy defrostach ale temp do defrostu to max 22 stopnie i ciśnienie około 2,4. Na 480h odpalone sprężarki defrostow około
    390. Nie dogrzeje betonu bo puszcza max 22 stopnie wiec przy braku ocieplenia stropu temp w środku na poziomie 10-12 stopni zależy czy zyski słoneczne jakieś są. Belka x2 po 12 obiegów, pętle max 70 rurka 17x2, zawór mam Hewalex CKF 3325 (o ile ten miałeś na myśli) instalacja prosta jak cholera kilka rurek do zbiornika CWU i pompka do cyrkulacji nic więcej tam nie ma w tej kotłowni.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Bzdury. Pompa oddaje energię betonowi, a ten oddaje ją dalej do pomieszczenia, w którym jest niewiele ponad 0C. Ta energia idzie dalej w górę i na wieś. Całości dopełnia fakt, że teraz jest blisko zera i wysoka wilgotność, co mocno sprzyja szronieniu wymiennika. PC więc chodzi ~32 minuty i nawet 18 minut się odszrania. To jest najgorszy moment na uruchomienie PC powietrznej. Taki jej urok.

    Nie porównuj zamieszkałego domu, do świeżo wybudowanego.
    Chłopie ale ciepło w podłodze się rozwarstwi 7cm pod podłogą będzie w okolicach zasilania i na powrocie powinno być więcej, coś jak w samochodzie najpierw grzejesz mały obwód, a później ciecz chłodnicza idzie na chłodnicę. Beton to nie grzejnik ino izolator o sporej pojemności cieplnej, więc powrót musi rosnąć!

    @ Rivelv kiedy odpalona pompa ciepła na grzanie, ile dni chodzi na grzaniu, czy temperatura zasilania poszła w górę i powrotu też. Nie interesuje mnie ile pompa daje na zasilaniu jak masz zimną chałupę!
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 25-01-2023 o 21:55
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Bzdury. Pompa oddaje energię betonowi, a ten oddaje ją dalej do pomieszczenia, w którym jest niewiele ponad 0C. Ta energia idzie dalej w górę i na wieś. Całości dopełnia fakt, że teraz jest blisko zera i wysoka wilgotność, co mocno sprzyja szronieniu wymiennika. PC więc chodzi ~32 minuty i nawet 18 minut się odszrania. To jest najgorszy moment na uruchomienie PC powietrznej. Taki jej urok.

    Nie porównuj zamieszkałego domu, do świeżo wybudowanego.
    Ok. Rozjaśniłes mi dość dużo. Generalnie wilgoci w domu nie ma poza ta zebrana z powietrza. Tynki/posadzki były robione przed latem wszystko ładnie wyschło „na pieprz”. Dokładnie jak piszesz PC chodzi około 30 min potem przez 15 odszrania, czyli temat do ogarnięcia po zaizolowaniu i wygrzaniu posadzki bez strat do „atmosfery”

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Chłopie ale ciepło w podłodze się rozwarstwi 7cm pod podłogą będzie w okolicach zasilania i na powrocie powinno być więcej, coś jak w samochodzie najpierw grzejesz mały obwód, a później ciecz chłodnicza idzie na chłodnicę. Beton to nie grzejnik ino izolator o sporej pojemności cieplnej, więc powrót musi rosnąć!
    I dlatego przy rurkach ma średnio 20C, a im wyżej tym bliżej temp w pomieszczeniu. A, że temperatura w pomieszczeniu niska, to szybciej idzie górę. Do tego trochę podładuje i cyk defrost 18 minut, a energia dalej ucieka.

    Twój przykład z samochodem dokładnie odpowiada odkręceniu tylko 6 pętli podłogówki. Moc i tu i w samochodzie, umówmy się, że stała. Mały obwód szybko się grzeje, a duży - chłodnica/wszystkie pętle wolno. Dlatego właśnie niektórzy z kartonem przed chłodnicą jeżdżą w zimę

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rivelv Zobacz post
    Ok. Rozjaśniłes mi dość dużo. Generalnie wilgoci w domu nie ma poza ta zebrana z powietrza. Tynki/posadzki były robione przed latem wszystko ładnie wyschło „na pieprz”. Dokładnie jak piszesz PC chodzi około 30 min potem przez 15 odszrania, czyli temat do ogarnięcia po zaizolowaniu i wygrzaniu posadzki bez strat do „atmosfery”
    czyli posadzka sucha, ściany też wilgoci tyle co kot napłacze a pompa nie daje rady "abg" co się wydarzyło skoro po lecie zdążyło z lekka przeschnąć skoro na bank było wietrzone?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony