dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 7
Pokaż wyniki od 121 do 132 z 132
  1. #121

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    na za samym buforem założyć pompkę ( CO ) dalej zawór termostatyczny lub ( trójdrogowy ) potem termometr taki wlutowany w rurę .Ustawić na nim 33*C reszta ciepła wróci do bufora
    + drugi układ identyczny za buforem do grzejników ale już bez zaworu termostatycznego
    Idea dobra, ale na wszelki wypadek Tz dla grzejników co najmniej bym oszacował.

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Nie jestem Audytorem ( asolt to wie ) ja bym nic na CWU nie dodawał bo PC wodę z 37* do 43*C zagrzeje ci max w 30min ( pompa T cap ) więc po co to w ogóle brać pod uwagę.
    Po za tym w wodzie 37*C prysznic spokojnie weźmiesz do wanny to za mało. To tak na marginesie.
    Zgadzam się. Zapas na CWU trzeba dodawać przy "małych" pompach.

  2. #122

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Skąd to wiesz, masz obliczenia strat poszczegolnych pomieszczen i grzejników w nich zamontowanych? Wiesz jaka jest Tz dla temperatury obliczeniowej?
    Przeliczalne wg tabeli producenta kaloryferów biorąc pod uwagę wyliczone wcześniej zapotrzebowanie dla każdego z pomieszczeń

  3. #123

    Domyślnie

    Cytat Napisał trapper Zobacz post
    @Grigorex
    Żeby to policzyć musisz wyjść od OZC dla pomieszczeń ogrzewanych kaloryferami oraz mocy grzejników dla 75/65/20˚C (zawsze podają). Następnie wziąć tabelę współczynników korekcyjnych dla grzejnika i dzieląc przez współczynnik zobaczyć dla jakiej Tz wyjdzie Ci wartość zbliżona do OZC (czyli przy jakiej temp. grzejnik ma wydajność odpowiadającą kalkulacji OZC dla danego pomieszczenia)
    Tz założyłem 45 lub 40st. Teraz już dokładnie nie pamiętam.

  4. #124

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    na za samym buforem założyć pompkę ( CO ) dalej zawór termostatyczny lub ( trójdrogowy ) potem termometr taki wlutowany w rurę .Ustawić na nim 33*C reszta ciepła wróci do bufora
    + drugi układ identyczny za buforem do grzejników ale już bez zaworu termostatycznego
    Zawór termostatyczny mam przed samą podłogówką, bo na tym pionie na którym doprowadzana jest woda do podłogówką są jeszcze 3 kaloryfery

  5. #125
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grigorex Zobacz post
    Przeliczalne wg tabeli producenta kaloryferów biorąc pod uwagę wyliczone wcześniej zapotrzebowanie dla każdego z pomieszczeń
    Moc pompy dobierasz na podstawie CW, CW nie wylicza mocy strat dla poszczegolnych pomieszczen. To jest wyliczane w OZC które jest duzo dokladniejsze od CW.
    Jak dla mnie to wszystko bez składu i ładu mówiac kolokwialnie. Dlaczego do doboru mocy pompy nie uzyłes obliczen mocy strat dla poszczegolnych pomieszczen a CW?, dziwne to, ale to twoja kasa wydana na PC

  6. #126

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Moc pompy dobierasz na podstawie CW, CW nie wylicza mocy strat dla poszczegolnych pomieszczen. To jest wyliczane w OZC które jest duzo dokladniejsze od CW.
    Jak dla mnie to wszystko bez składu i ładu mówiac kolokwialnie. Dlaczego do doboru mocy pompy nie uzyłes obliczen mocy strat dla poszczegolnych pomieszczen a CW?, dziwne to, ale to twoja kasa wydana na PC
    Z drugiej strony dokładne wyliczenie zapotrzebowania na moc (np. 10,45) nic mi nie da bo i tak będę musiał oscylować wokół 9 i 12kw, jak chcę T-capa, bo 10,45 nie ma......

  7. #127
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grigorex Zobacz post
    Z drugiej strony dokładne wyliczenie zapotrzebowania na moc (np. 10,45) nic mi nie da bo i tak będę musiał oscylować wokół 9 i 12kw, jak chcę T-capa, bo 10,45 nie ma......
    Typoszeregu mocy producenta niestety nie zmienimy, ale łatwiej jest dobrac z podanego zestawu, poza tym mozemy dokladnie dobliczyc Tz grzejników które mamy do dyspozycji i ewentualnie zrobic miedzy nimi rozszady. Nie sądze aby Twoje obliczenia strat pomieszczen a tym samym Tz grzejników były wiarygodne, bo gdyby były nie byłoby potrzeby podpierania sie CW.

  8. #128

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Typoszeregu mocy producenta niestety nie zmienimy, ale łatwiej jest dobrac z podanego zestawu, poza tym mozemy dokladnie dobliczyc Tz grzejników które mamy do dyspozycji i ewentualnie zrobic miedzy nimi rozszady. Nie sądze aby Twoje obliczenia strat pomieszczen a tym samym Tz grzejników były wiarygodne, bo gdyby były nie byłoby potrzeby podpierania sie CW.
    Wyliczeń grzejników dokonałem sam, I znaczenie przewymiarowałem w stosunku do tego co miałem proponowane prze "fachowców".
    Dlatego w temacie zadałem pytanie o najniższe moce, ponieważ przy dylemacie czy 9 czy 12 kw, w momencie gdy obie pompy modulują do tych samych poziomów, można wziąć większą.....

  9. #129
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grigorex Zobacz post
    Wyliczeń grzejników dokonałem sam, I znaczenie przewymiarowałem w stosunku do tego co miałem proponowane prze "fachowców".
    .....
    Fachowcy zadnych obliczen nie wykonali bo sie na tym nie znają, jaka jest dokladnosc twoich obliczen skoro sie podpierasz CW tez jest niewiadoma.

  10. #130

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Fachowcy zadnych obliczen nie wykonali bo sie na tym nie znają, jaka jest dokladnosc twoich obliczen skoro sie podpierasz CW tez jest niewiadoma.
    Ok. To jaki margines błędu ma cw względem ozc? Bo może się okazać że przy jednym i przy drugim wyjdzie wynik który da finalnie jednakowy dobór....

  11. #131
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    594

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grigorex Zobacz post
    Ok. To jaki margines błędu ma cw względem ozc? Bo może się okazać że przy jednym i przy drugim wyjdzie wynik który da finalnie jednakowy dobór....
    To chyba zależy od tego na ile dobrze i sumiennie opiszesz parametry w CW. W moim przypadku OZC oraz kalkulacja w CW wyszły identycznie. Ale ja mam nowy budynek i wiem z czego jest zbudowany, mam pełne przekroje i wymiary.
    Obstawiam że im starszy dom i mniejsza wiedza na temat konstrukcji tym większa rzetelność po stronie OZC.

  12. #132

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    To chyba zależy od tego na ile dobrze i sumiennie opiszesz parametry w CW. W moim przypadku OZC oraz kalkulacja w CW wyszły identycznie. Ale ja mam nowy budynek i wiem z czego jest zbudowany, mam pełne przekroje i wymiary.
    Obstawiam że im starszy dom i mniejsza wiedza na temat konstrukcji tym większa rzetelność po stronie OZC.
    Pewnie masz rację.
    Do wyliczeń w CW podszedłem rzetelnie, więc obstawiam że tutaj nie powinno być problemu.

Strona 7 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony