dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 132
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Skąd się te 3.8kW przy pompie 12kW wzięło? Nie padła w tym temacie taka wartość i nigdy na swoim T-Capie takiej wartości nie widziałem. Trzeba minimum 1kW dodać.

    I w dalszym ciągu przy odpowiedniej akumulacji, taka wartość nie jest problemem. Chyba, że montujecie PC 12kW do domu o zapotrzebowaniu 4kW przy -20C.
    Widziałem takie wartości na pompie u znajomego. Dotyczyło to pompy 12kw 3-fazy. Chwilowe minimalne zużycie 800w i minimalna produkcja 3,8kw. Przy tym zużyciu ma porywy do 4,4kw. Mówię oczywiście o chwilowych wskazaniach na pompie. Nie uwzględniam tutaj potencjalnego przekłamania wskazań.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Techno Zobacz post
    W pompie T-CAP 9 kW lub 12kW można zobaczyć minimalnie 600W , ale wg licznika to jest bardziej 700W , i tak jak kolega na pierwszej stronie od razu pisał, Ile z tego 700W będzie mocy cieplnej zależy od aktualnego COP , a ten zależy od temperatury zewnętrznej , od temperatury do jakiej pompa ma grzać wodę , więc w jakiś tam warunkach 3,8kW jest możliwe. Jest też możliwy 1kW jak i nawet 5,5kW....
    I tak , T-CAP 9kW i 12kW gen H to te same pompy,( jedyna różnica może być w grzałkach , 9kW ma grzałki standardowe 3kW - w opcji można 9kW , natomiast 12kW ma grzałki w standardzie 9kW ) i w tych samych warunkach modulują się dokładnie tak samo.
    A czy maksymalne uzyski są również jednakowe? (pomiajm tutaj grzałki )

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał trapper Zobacz post
    Nie jest prawdą, że sprężarka jest w stanie zapewnić stałą moc (12kW) do temp. zewnętrznej -25*C

    Stała moc (12kW) jest:
    do -15*C dla temperatury zasilania 55*C
    do -20*C dla temperatury zasilania 35*C
    a przy temperaturze -28*C to sprężarka się wyłącza.

    W każdym razie zgodnie z dokumentacją poniżej:

    Załącznik 463659

    Z tego co zrozumiałem w wątku chodzi o instalację mieszaną grzejniki/podłogówka z OZC 11kW dla -20*C
    Osobiści wątpię by grzejniki przy temp. zewn. -20*C dały radę na zasilaniu 35*C, raczej temp zasilania będzie gdzieś pomiędzy 45*C a 55*C przez co grzałka będzie się włączać w okolicach - 18*C

    Z drugiej strony dla pompy ciepła jest to naprawdę dobry wynik. Po prostu z tym -25*C to trochę przesadziłeś...
    Wydaje mi się, że z rok temu wskazania dla T-cap-a na ulotkach były wyższe niż są obecnie. Z czego to wynika, to ne wiem. Kilka miesięcy temu jeszcze krążyły po internecie ulotki dla których były różne wskazania dla tych samych pomp.

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał Techno Zobacz post
    Przede wszystkim zacząć trzeba od tego ,że mówimy o mocy minimalnej ( bo o tym jest temat , tak to kolega w pierwszym poście zdefiniował), więc zakładamy ,że pompa z tą mocą minimalną już pracuje , te 700W pobiera z sieci elektrycznej , i mniej już nie może bo się zmodulowała na 19Hz .
    Ile mocy cieplnej produkuje to zależy od aktualnego COP , czyli od warunków ( głównie od temperatury zewnętrznej i temperatury wody w układzie).

    Jak moc cieplna pompy jest wyższa niż moc odbioru ,no to pompa przekroczy temperaturę docelową i za jakiś czas się wyłączy , jak moc odbioru jest większa to będzie pracować dalej ( bo zakładamy ,że temperatura docelowa dobrana jest tak ,że pompa jest maksymalnie zmodulowana ,czyli temperatura wody wyjściowej ma temperaturę docelową lub nawet ją przekracza).
    Ale zmodulowana do min. pompa nie będzie produkować takiej mocy jaką jest moc grzejników ,(bo to jest wprowadzanie w błąd i głupia teoria), tylko taką jaka wychodzi z fizyki czyli COP.

    @agb , a jeśli mówimy o mówimy o mocy minimalnej , to nie pamiętam ,żeby Panasonic dawał takie tabelki /wykresy , są tylko do mocy znamionowej.
    Czyli mam rozumieć że i 9 i 12 minimalne zużycia mają na tym samym poziomie? Modulacja mocy jest do tej samej wartości? A idąc dalej - poza temat posta - wydajność również?

  5. #45

    Domyślnie

    Minimalne moce są jednakowe bo układ -sprężarka ,wymiennik ,skraplacz , obiegówka jest taka sama( dla generacji H i T-CAP , bo w J ,albo tym bardziej w nowej K to nie wiem).
    Natomiast co rozumieć pod pojęciem wydajność ?
    Moce znamionowe nie będą te same , bo przy tych samych warunkach 9kW będzie miała mniejszą częstotliwość sprężarki niż 12kW , i stąd moc pobierana i moc cieplna będą różne (dla 12kW większe).
    Tak jak identycznym samochodem z identycznym silnikiem tylko innym programem/czipem... Jesteś w stanie w mieście jeździć tak samo wolno , ale jak dodasz gazu na maksa to tym z większą mocą spalisz więcej paliwa i od razu szybciej pojedziesz...
    Ostatnio edytowane przez Techno ; 09-02-2023 o 09:58

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grigorex Zobacz post
    Widziałem takie wartości na pompie u znajomego. Dotyczyło to pompy 12kw 3-fazy. Chwilowe minimalne zużycie 800w i minimalna produkcja 3,8kw. Przy tym zużyciu ma porywy do 4,4kw. Mówię oczywiście o chwilowych wskazaniach na pompie. Nie uwzględniam tutaj potencjalnego przekłamania wskazań.
    Potrafię sobie te 3.8kW wyobrazić w 2 sytuacjach:
    1. Mimo niskiej częstotliwości wymiennik z jakiegoś powodu się zaszronił, a PC mimo wszystko 3.8kW wystarczyło aby osiągać właściwe temp zasilania i powrotu żeby nie zwiększać częstotliwości.
    2. Przy mocno ujemnej temperaturze.

    Oba przypadki rzadkie w normalnym użytkowaniu i chwilowe. W przeciwnym wypadku wskazujące na słaby odbiór energii i/lub za dużą moc PC do budynku.

  7. #47

    Domyślnie

    A już tego ,że pompa ciepła osiągnęła temperaturę docelową ( bo tak jest krzywa ustawiona ,albo jest w harmonogramie jeszcze przesunięta ) ,zmodulowała się na minimum , i sobie pyrka z COPem 4,75 sobie wyobrazić już nie możesz ?

  8. #48

    Domyślnie

    Po co sobie mam wyobrażać, skoro ja T-CAPa 12kW od kilku lat mam i widzę te wartości?

  9. #49

    Domyślnie

    I jesteś jedyny który go ma ?
    Tu kolega MiG25 podaje jakie ma wartości mocy produkowanej przy różnych temperaturach przy zmodulowanej pompie : https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8107393
    To ,że nie widzisz , to nie znaczy że takich nie ma.

    EDIT: Ale ty @agb to jakiś uparty jesteś tu nawet jak wół specjalnie dla Ciebie zdjęcie było
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8080459
    Po cholerę ktoś sobie kłopot robił , jak Tobie to przeszło , nawet nie kojarzysz pewnie...
    Ostatnio edytowane przez Techno ; 09-02-2023 o 12:51

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał Techno Zobacz post
    I jesteś jedyny który go ma ?
    Tu kolega MiG25 podaje jakie ma wartości mocy produkowanej przy różnych temperaturach przy zmodulowanej pompie : https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8107393
    To ,że nie widzisz , to nie znaczy że takich nie ma.

    EDIT: Ale ty @agb to jakiś uparty jesteś tu nawet jak wół specjalnie dla Ciebie zdjęcie było
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8080459
    Po cholerę ktoś sobie kłopot robił , jak Tobie to przeszło , nawet nie kojarzysz pewnie...
    Czy ty czytasz w ogóle zanim coś zacytujesz? W pierwszym wypadku podaje moc 5.4kW. On nie używa PC jak fabryka dała, tylko z tego co pamiętam kombinuje z oszukiwaniem odczytów temp zasilania i/lub powrotu.

    Drugi link kompletnie bez związku z tematem. Gdybyś przeczytał przed wklejeniem, to byś go tutaj nie dodawał...

  11. #51

    Domyślnie

    A ja myślę ,że gdybyś Ty choć raz przeczytał ,to byś wiedział , że pompa się moduluje

    Może nie u Ciebie , ale tak jest.

    Pewnie teraz będziesz teorie tworzył , że u MiG25 się moduluje , bo oszukuje czujniki , ale zapewniam Cię ,że tak nie jest.
    A jest tak jak pisałem , zmodulowana pompa T-CAp gen H ,czy to 9kW czy 12kW do minimum ,czyli 19Hz , pobiera ok 700W z sieci ( u MiG25 750W bo ma jakieś dodatkowe objegówki) , i daje moc cieplną wynikającą z COPu , a że ten COP akurat był 9,3 to moc cieplna jest 5,6kW.... i to jest pzy 10stopniach temp zewnętrznej , a przy -3stopniach już ma tylko 2kW produkcji cieplnej , więc pomiędzy tymi temperaturami zewnętrznymi jest taka , przy której produkcja będzie 3,8kW....
    To wszystko można tam w tych linkach przeczytać , gdy się tylko chce.

  12. #52

    Domyślnie

    Mam dla ciebie taką propozycję; Skoro osiąga 3.8kW to daj mi linka, screenshota, inny dowód pokazujący, że produkcja osiąga 3.8kW, a nie 5.4kW. Nie będziesz musiał posiłkować się wymyślaniem tych swoich wzorów. Proste?

    Sprężarka moduluje u każdego do takiej samej częstotliwości. Resztę to już sobie sam dopowiadasz.

  13. #53
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    594

    Domyślnie

    Z Żyrardowa do Warszawy niedaleko, a tego dnia akurat na stacji pomiarowej było 14*C o godzinie w której robiono zdjęcie choć kolega podaje że niby 16* tam bylo
    Inna sprawa że pobór mocy i COPy Panasonica to można między bajki wrzucić. A kto w ogóle potrzebuje 5,6kW mocy cieplnej na niskim parametrze przy takiej temperaturze na zewnątrz?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2023-02-09 160414.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	20,5 KB
ID:	463666

  14. #54

    Domyślnie

    Stacja pogodowa ma to do siebie, że mierzy warunki... w miejscu gdzie stoi stacja. I to wszystko.

    MIG, jak i ja mamy osobne podliczniki.

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Mam dla ciebie taką propozycję; Skoro osiąga 3.8kW to daj mi linka, screenshota, inny dowód pokazujący, że produkcja osiąga 3.8kW, a nie 5.4kW. Nie będziesz musiał posiłkować się wymyślaniem tych swoich wzorów. Proste?

    Sprężarka moduluje u każdego do takiej samej częstotliwości. Resztę to już sobie sam dopowiadasz.
    Ale to jest chyba proste jak drut . Przy temperaturze zewnętrznej 10 stopni pompa z 700W produkuje 5600W
    Przy temperaturze zewnętrznej -3 stopnie produkuje z 700W 2000W . Więc teraz MiG25 musi czekać ,aż temperatura zewnętrzna będzie 0 , może 1 stopień , zmodulować pompę i zrobić dla Ciebie zdjęcie ,żebyś uwierzył ?

  16. #56

    Domyślnie

    Czyli nawet nie masz tej pompy, tylko sobie swobodne wnioski wyciągasz z postów MIG-a? Dogadałbyś się z Kaizenem.

    Ja bym przede wszystkim zaczął od zweryfikowania, czy przy -10C przy 19Hz PC dalej będzie pobierać 700W.

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Z Żyrardowa do Warszawy niedaleko, a tego dnia akurat na stacji pomiarowej było 14*C o godzinie w której robiono zdjęcie choć kolega podaje że niby 16* tam bylo
    Inna sprawa że pobór mocy i COPy Panasonica to można między bajki wrzucić. A kto w ogóle potrzebuje 5,6kW mocy cieplnej na niskim parametrze przy takiej temperaturze na zewnątrz?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2023-02-09 160414.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	20,5 KB
ID:	463666
    Jakie 16 stopni ? MiG pisze o 10... Ale to teraz będzie my poddawać w wątpliwość zdjęcie czy co ? Co z tego zdjęcia jeszcze wyczytałeś ? Koordynaty GPS ? Może to wcale nie jest zdjęcie pompy, bo było wykonane w lesie

    Pewnie nikt nie potrzebuje wtedy tak dużej mocy , ale fizyki nie da się zatrzymać , no i sam autor pisał ,że specjalnie dla @agb pompę włączył ,żeby mu udowodnić do ilu się moduluje , a on i tak miał to gdzieś....

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał Techno Zobacz post
    Pewnie nikt nie potrzebuje wtedy tak dużej mocy , ale fizyki nie da się zatrzymać , no i sam autor pisał ,że specjalnie dla @agb pompę włączył ,żeby mu udowodnić do ilu się moduluje , a on i tak miał to gdzieś....
    Skończyły się argumenty, zaczęły się kłamstwa. Można się było spodziewać. I związku w dalszym ciągu nie widzę.

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Techno Zobacz post
    Minimalne moce są jednakowe bo układ -sprężarka ,wymiennik ,skraplacz , obiegówka jest taka sama( dla generacji H i T-CAP , bo w J ,albo tym bardziej w nowej K to nie wiem).
    Natomiast co rozumieć pod pojęciem wydajność ?
    Moce znamionowe nie będą te same , bo przy tych samych warunkach 9kW będzie miała mniejszą częstotliwość sprężarki niż 12kW , i stąd moc pobierana i moc cieplna będą różne (dla 12kW większe).
    Tak jak identycznym samochodem z identycznym silnikiem tylko innym programem/czipem... Jesteś w stanie w mieście jeździć tak samo wolno , ale jak dodasz gazu na maksa to tym z większą mocą spalisz więcej paliwa i od razu szybciej pojedziesz...
    Wynika z tego że jeżeli minimalne moce i zużycie są jednakowe, to wybranie w tym przypadku (T-cap gen. H) pompy 12kw, nawet jak wystarczyłaby 9-ka, nie jest problemem (budynek wymaga do CO 11,5kw przy temp -20, +CWU), .Wtedy pompa może zapewnić pracę bez grzałek praktycznie w całym zakresie temperatur jakie w ostatnich latach występują.....

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Potrafię sobie te 3.8kW wyobrazić w 2 sytuacjach:
    1. Mimo niskiej częstotliwości wymiennik z jakiegoś powodu się zaszronił, a PC mimo wszystko 3.8kW wystarczyło aby osiągać właściwe temp zasilania i powrotu żeby nie zwiększać częstotliwości.
    2. Przy mocno ujemnej temperaturze.

    Oba przypadki rzadkie w normalnym użytkowaniu i chwilowe. W przeciwnym wypadku wskazujące na słaby odbiór energii i/lub za dużą moc PC do budynku.
    Dotyczy temperatur w okolicach 0. Budynek ma ustawioną stałą grzewcza, chyba 23st., bo jest jeszcze niezamieszkaly.

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony