dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 50
  1. #21

    Domyślnie

    Ale 80% z czego ? No nie wiem , dom potrzebuje załóżmy przy -18 stopniach na zewnątrz 10kW , To Twoja pompa ma 8kW , czy np. 12kW przy tej temperaturze?

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał trapper Zobacz post
    Na stronie jest tabelka wydajności. Przy -15*C jest wstanie wyciągnąć 9.4kW na 60*C z COP 1.59 !!!! Tak więc wnioski nie do końca trafione.

    Całkiem fajna ta pompka. Parametry zdecydownie lepsze od Zabudana.

    Oczywiście jak można lepiej grzać wodę do niższej temperatury.

    Link do tabelki:
    https://cooperhunter.pl/storage/file...komercyjne.pdf
    Skoro nie ma grzałek, to odpada część z grzałkami, ale reszta jest uniwersalna dla każdej PC powietrznej.
    Im wyższa temp. wody, a niższa temp. powietrza - czytaj różnica między Tz a Gz - to spada COP, a wzrasta pobór prądu, by uzyskać takie same temp. wody.

    Lepsza od Galmeta 16 kW, to tak:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	C&H Evipower - Galmet 16 kW.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	89,0 KB
ID:	463712

    - ale czy na pewno lepsza od Mitsubichi Zubadan (różnica, że Zubadan jest o mocy) 14 kW ?
    Sprawdziłbym, ale nie znalazłem tabeli do Zubadana 14 kW.

    edit..
    google nie pomógł, ostatnio 80% wyników to informacyjne śmieci i reklamy.
    Ale znalazłem na forum tabelkę wstawioną przez CNC:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7393516

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	C&H Evipower - Galmet 16 kW.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	96,3 KB
ID:	463713

    - i co ?
    Zdecydowanie to Zubadan 14 kW jest wydajniejszy od porównywanych PC 16 kW.
    W dodatku Zubadan podał moc z defrostem, Evipower nie podaje czy to jest moc maksymalna, czy z defrostami. Jak maksymalna to w zakresie temp. +2*C do -5*C należy obniżyć wykres w zakresie 0,5 do 1 kW.

    edit..2
    W sumie zależy w jakiej kategorii to rozpatrywać.
    Evipower poszedł w grzanie wyższą temp. wody, uzyskując przy tym niższą moc grzewczą.
    Zubadan wyciąga więcej mocy grzewczej, ale niżej wyciąga maksymalną temp. wody.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 13-02-2023 o 09:56
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  3. #23

    Domyślnie

    @Marco36: ale wiesz, że Zudban jest prawie 2 razy droższy od mojej? Różnica w cenie to w moim układzie 9 lat grzania.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    - ale czy na pewno lepsza od Mitsubichi Zubadan (różnica, że Zubadan jest o mocy) 14 kW ?
    Sprawdziłbym, ale nie znalazłem tabeli do Zubadana 14 kW.
    Ja miałem na myśli parametry a nie etykietę na opakowaniu. EVIPower 16kW pod względem mocy to raczej odpowiednik Zubadana 10kW.
    Przy czym z punktu widzenia obowiązujących norm to etykieta na Zubadan jest sztucznie zaniżona (moc programowo obniżona).Ale w sumie nie ma to znaczenia. Moc trzeba dobrierać względem temperatury biwalentnej - dla różnych producentów będzie to inny "model mocowy". Cenowo też trzeba porównywać EVIPower 16kW do Zubadana 10kW.

    Mówiąc o parametrach miałem na myśli COP który bije na głowę Zubadana szczególnie przy niskich temperaturach.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.318
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gerwaz Zobacz post
    @Marco36: ale wiesz, że Zudban jest prawie 2 razy droższy od mojej? Różnica w cenie to w moim układzie 9 lat grzania.
    Z którym Zubadanem porównujesz? 8kW ma A-15W55 9,22kW - a Twoja 16kW ledwie 9,3kW. Więc to z Zubadanem 8kW należy porównywać tę 16kW.

    Edyta.
    Do tego Zubadan podaje COP wg
    "* według EN 14511 "
    Czyli uwzględnia defrosty i pompy obiegowe w części, jaką pokonują opory wymiennika.
    Evipower nie chwali się, jak te parametry zostały zmierzone i co uwzględniają (czyli wg jakiej są normy).

  6. #26

    Domyślnie

    Ogrzewanie pompą ciepła droższa niż gazem...
    https://youtu.be/xR8WwkwWDJI

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Do tego Zubadan podaje COP wg
    "* według EN 14511 "
    Czyli uwzględnia defrosty i pompy obiegowe w części, jaką pokonują opory wymiennika.
    Evipower nie chwali się, jak te parametry zostały zmierzone i co uwzględniają (czyli wg jakiej są normy).
    Przy temperaturach dodatnich COP też jest wyższy. Faktycznie normy nie podali.

    Chciałem zwrócić uwagę, że to jest pompa typu on/off przeznaczona do zastosowań komercyjnych (nie do domów), w której jednak zastosowano jedną z najlepszych sprężarek na rynku Copland Scroll EVI. Podejrzewam, że pompa może nawet nie mieć wbudowanej pompy obiegowej, a sterowanie może być tylko na zasadzie włączona / wyłączona gdzie nawet przepływ wody jest poza kontrolą pompy ciepła (ma to sens w sytuacji gdy jest to jedna z wielu pomp w kaskadzie zasilającej duży obiekt komercyjny).

  8. #28
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    594

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    Ogrzewanie pompą ciepła droższa niż gazem...
    https://youtu.be/xR8WwkwWDJI
    Ale chyba każdy znając podstawową matematykę jest w stanie wyliczyć jaki system będzie go kosztować więcej lub mniej. Ja policzyłem koszty założenia gazu i założenia PC i wciąż pomimo spadku cen gazu płacę mniej.

  9. #29

    Domyślnie

    Kreatywną księgowością da się wszystko pokazać .
    Np. Kaizen w każdej chwili Ci udowodni , że ogrzewanie kablami w podłodze z COP=1 jest porównywalne , a nawet tańsze
    Albo grzanie grzałkami dużych buforów jest tańsze ....

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.318
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Techno Zobacz post
    Np. Kaizen w każdej chwili Ci udowodni , że ogrzewanie kablami w podłodze z COP=1 jest porównywalne , a nawet tańsze
    Grzanie tańsze nie jest. Ale TCO do zeszłego roku zdecydowanie niższe przy kablach i kupowaniu prądu z sieci. Po tegorocznych cenach nie liczyłem - ale już mogą w konkurencji TCO wygrywać kable + PV przy wysokości dopłat od 15 grudnia 2022 jak ktoś wziął dopłatę węglową i RCEm z zeszłego roku. PC nieodmiennie na samym końcu przy domach spełniających WT2017 chociaż i niezbyt dużych.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 14-02-2023 o 21:40

  11. #31

    Domyślnie

    Mi wyszło ,że TCO miałbym mniejsze kupując kawalerkę , a i tak zdecydowałem się na dom
    Albo kupując rower zamiast samochodu...
    Są rzeczy ,które kreatywna księgowość nie jest w stanie w tabelki wstawić.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał trapper Zobacz post
    Przy temperaturach dodatnich COP też jest wyższy. Faktycznie normy nie podali.

    Chciałem zwrócić uwagę, że to jest pompa typu on/off przeznaczona do zastosowań komercyjnych (nie do domów), w której jednak zastosowano jedną z najlepszych sprężarek na rynku Copland Scroll EVI. Podejrzewam, że pompa może nawet nie mieć wbudowanej pompy obiegowej, a sterowanie może być tylko na zasadzie włączona / wyłączona gdzie nawet przepływ wody jest poza kontrolą pompy ciepła (ma to sens w sytuacji gdy jest to jedna z wielu pomp w kaskadzie zasilającej duży obiekt komercyjny).
    Zasadniczo jak piszesz. Kupowałem świadomie on/off, jako źródło ciepła dla posiadanego już bufora 800L, grzanego dotychczas grzałkami 3x7,5kw w G12W. Naczytałem się, że taki wariant najlepszy/najekonomiczniejszy. Pompa obiegowa jest wprawdzie poza pompą, ale sterowana przez pompę/sterownik.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    Ogrzewanie pompą ciepła droższa niż gazem...
    https://youtu.be/xR8WwkwWDJI
    Właśnie dostałem pismo z PGiGN odnośnie nowych cen gazu (chociaż umowę wypowiedziałem w zeszłym roku).

    Cena dla gospodarstw domowych na 2023 to 25 gr/kWh + opłat dystrybucyjna = ok 29 gr/kWh. Do tego opłata dystrybucyjna stała 7,75 zł/mc. Dla mojego poprzedniego zużycia (25k kWh) daje to 7343 zł rocznie

    Do tego zostałem poinformowany, że w 2023 obowiązuje specjalna cena ochronna, podczas gdy regularna stawka to ponad 80gr/kWh. Czyli wyszłoby mi ze 25k zł rocznie.

    Póki co, za prąd co dwa miesiące płacę 55,16 zł. Obawiam się że w którymś momencie będę musiał dopłacić, no ale może kilkaset złotych. Jakoś gaz mi się nie kalkuluje...
    Ostatnio edytowane przez trapper ; 14-02-2023 o 16:53

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Z którym Zubadanem porównujesz? 8kW ma A-15W55 9,22kW - a Twoja 16kW ledwie 9,3kW. Więc to z Zubadanem 8kW należy porównywać tę 16kW.

    Edyta.
    Do tego Zubadan podaje COP wg
    "* według EN 14511 "
    Czyli uwzględnia defrosty i pompy obiegowe w części, jaką pokonują opory wymiennika.
    Evipower nie chwali się, jak te parametry zostały zmierzone i co uwzględniają (czyli wg jakiej są normy).
    Wyszukałem na szybko Zubana 14kW. 8kw to mogę latem w buforze wodę podgrzewać. W sezonie zimowym minimum u mnie były 2 grzałki po 7,5 kW a zasadniczo 3, szczególnie w okienku T2 13-15. Ta pompa ogólnie daje fajnie radę, tylko jak w wątku przewodnim, brakuje mi około 1h w południe. Dzięki Waszym sugestiom testuję już nowe ustawienia - w skrócie niższe temperatury plus ok. 2h w T1.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.318
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Techno Zobacz post
    Mi wyszło ,że TCO miałbym mniejsze kupując kawalerkę , a i tak zdecydowałem się na dom
    Albo kupując rower zamiast samochodu...
    Tyle, że ani kawalerka nie ma użyteczności domu, ani rower samochodu. A PC ma funkcjonalnie względem kabli same wady. Jedyna potencjalna zaleta to koszty.

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.318
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gerwaz Zobacz post
    8kw to mogę latem w buforze wodę podgrzewać.
    Za to, jak sam cytujesz, @A-15W55 ma ledwo 80 (słownie osiemdziesiąt) wat wyższą moc, niż Zubadan 8kW. Czyli wtedy, kiedy potrzeba dużej mocy (w mrozy) różnica żadna.

    Tabelka dla Zubadan 8kW wygląda tak:


    Jak widać przy A15W55 Zubadan potrafi zejść do 4kW a Evipower 18,2kW (i nie potrafi mniej). I to problem, bo jaka wężownica taką moc przeniesie? Jak musiał być mierzony COP w tych warunkach i ile wyniesie przy faktycznym grzaniu zasobnika z "normalną" wężownicą, a nie jakimś cudownym odbiorniku ogromnej mocy i sprawności do wypełnienia tabelki?

    Cytat Napisał Gerwaz Zobacz post
    W sezonie zimowym minimum u mnie były 2 grzałki po 7,5 kW a zasadniczo 3, szczególnie w okienku T2 13-15. Ta pompa ogólnie daje fajnie radę
    Jak przyszła rewolucja przemysłowa, to w fabrykach montowano wielkie silniki parowe które energię przenosiły na poszczególne piętra pasami transmisyjnymi. Całkiem fajnie dawało to radę, ale potrafiło wciągnąć coś i trzeba było maszynę zatrzymywać nawet, jak to nie było coś żywego.
    Przyszły silniki spalinowe - i wymieniono silniki parowe na nie. Dalej czasami coś pasy wciągały, czasami latały palce czy całe ręce.
    Przyszły silniki elektryczne - ta sama historia. Dopiero potem ktoś wpadł na myśl, że te pasy nie mają sensu bo silniczki można montować na miejscu, tam gdzie ich praca potrzebna.
    Z PC jest podobnie. Przy podłogówce wywal ten bufor, bo tylko szkodzi.

  17. #37

    Domyślnie

    Niby o tym piszecie, ale jak się widzi zużycie na stronie Taurona, to jakość bardziej przemawia. Dane z wtorku, gdy od 11:30 zacząłem grzać bufor od 30 do 55C,
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	t2.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	22,6 KB
ID:	463743
    oraz wzrost temperatury
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	HAT2.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	81,6 KB
ID:	463744

  18. #38
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz197710

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    105

    Domyślnie

    Aż się dziwię po co ludzie wydają po 70 000 na pompy gruntowe skoro twój przerobiony klimatyzator 10 razy tańszy daje podobne albo lepsze osiągi
    My wychodzimy z DOMU !!

    #Start Zimbabwe !!




    Dom ok 180m2 ocieplony średnio żeby nie powiedzieć słabo OZC 10KW
    Temperatura w domu 22-23 stopnie

    panasonic t-cap 12kw

    cwu 400l nierdzewka dwie wezownice + 3 palskie kolektory bufor 100l

    99% grzejniki w części domu przewymiarowane

  19. #39

    Domyślnie

    A nie dziwi Cię to ,że ludzie kupują samochody , a przecież rowerem też się da przemieszczać ?

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.318
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Techno Zobacz post
    A nie dziwi Cię to ,że ludzie kupują samochody , a przecież rowerem też się da przemieszczać ?
    Dziwi mnie, że kupują PC gdy kablami można się przemieszczać wygodniej.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony