dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 25 z 27
Pokaż wyniki od 481 do 500 z 525
  1. #481
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Wg mnie to Ci nic nie da. Musialby to byc jakis gaz czy spray. Jak wlejesz plyn to poplynie centymetrowa strozka po dnie rury.
    Może ozonowanie czy coś w tym stylu ?

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  2. #482
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    jak był szczelnie zatkany to nic się w nim nie zabrudziło ani nie zdechło, można śmiało podłączać do instalacji
    jak coś jest nie tak to od razu będzie czuć w powietrzu nawiewowym
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #483
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja bym nic nie robił.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  4. #484
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar MRQ69
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Nosówka
    Posty
    41
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam, odkopię trochę temat.
    Dom będę stawiał wiosną, zaczynam rozpracowywanie tematów grzania c.o. i c.w.u.
    Założeniem jest uzyskanie źródła dla WM i PC powietrze-woda.
    1. Dla WM, która pracuje 24/7 - założona wydajność to maksymalnie 370 m3/h/200 Pa. - wstępnie urządzenie AERIS 350,
    Z powodu konieczności regeneracji GWC żwirowego planuję zastosowanie rozwiązania "syjamskiego" - dwie czerpnie, ale jak to dokładnie się robi, blado.
    Jaka ilość żwiru wystarczy na ogarnięcie do 400m3/h ? blado.
    Czy kwestia rozprowadzenia powietrza po całej "powierzchni" wymiennika jest nadal wałkowana? Jakie są dobre praktyki w tym względzie?
    2. PC chciałbym łyknąć z tej strony http://www.chigo.pl/pompy-ciepla/pw-ze-zbiornikiem.html pytanie, czy one zechce pracować z GWC.
    I tu podobna śpiewka jak wyżej, GWC syjamski, jaki? Jaką założyć pojemność dla 6kW? I czy to 6kW starczy do ogrzania C.O i C.W.U. w domku jednorodzinnym z podpisu?

  5. #485

    Domyślnie

    wm i pc z jednego żwirowca nawet podwójnego to i tak coś przekombinowane
    dom szkieletowy 106mpu, 35cm styropianu i wełny, GWC żwirowe 30m3 , ogrzewanie nadmuchowe płaszczowe i zwykłe z reku bufor oraz kominek wodny, wszystko "tymi rękami zrobione"

  6. #486
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    taki GWC żwirowy to drożej wyjdzie niż dolne źródło dla PC gruntowej ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  7. #487
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar MRQ69
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Nosówka
    Posty
    41
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    OK, ja chcę dwa syjamy osobno, jeden syjam pod WM jeden syjam pod PC. 1 i 2 to osobne przypadki.

  8. #488

    Domyślnie

    dobra ale może jakoś schematycznie to opisz a najlepiej narysuj bo ja nadal nie rozumiem jak to ma działać i co Ty chcesz osiągnąć, z tego co na razie zrozumiałem to jest przerost formy nad treścią, skomplikowana instalacja żeby to wszystko połączyć a pamiętaj że to grube kanały około 250mm więc prawdopodobnie musisz mieć jakieś pomieszczenie na ten cały galimatias
    dom szkieletowy 106mpu, 35cm styropianu i wełny, GWC żwirowe 30m3 , ogrzewanie nadmuchowe płaszczowe i zwykłe z reku bufor oraz kominek wodny, wszystko "tymi rękami zrobione"

  9. #489
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar MRQ69
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Nosówka
    Posty
    41
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dobrze więc, co chcę osiągnąć to ujęcie powietrza dla dwóch systemów, wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz dla pompy ciepła powietrze-woda.
    Z tu prowadzony rozmów wnioskuję, że najtańszym i wydajnym jest gruntowy wymiennik na bazie żwiru.
    Wentylacja mechaniczna będzie pracowała przez całą dobę, więc zgodnie z informacjami z tego forum muszę zaplanować 12h odpoczynek do regeneracji. Obejściem tego jest utworzenie GWC na bazie żwiru w sposób syjamski tj. przewymiarowanie wielkości GWC o ok.50%, wykonanie dwóch czerpni powietrza zewnętrznego, co jeszcze nie wiem, bo nie dokopałem się do w miarę dla mnie zrozumiałego schematu takiego GWC żwirowego.
    Drugi GWC żwirowy - osobny od tego do wentylacji mechanicznej - chcę przygotować do współpracy z pompą ciepła powietrze-woda, aby pompa ta nawet zimą nie grzała nagrzewnicą tylko jakąś sprawność uzyskiwała. W tym wypadku od późnej jesieni do wiosny generalnie planuję tylko nocne nabijanie zasobnika na "tańszej" taryfie, ale nie wiem czy to wystarczy więc jeżeli cenowo to będzie możliwe również chciałbym przewymiarować GWC żwirowe na syjamską modłę.

    Nie wiem tylko jaką metodologię przyjmuje się do wyliczania takiego złoża, jak się je konstruuje i czy to w ogóle zda egzamin. Nie bardzo jeszcze widzę podłączenie GWC żwirowego pod PC, która ujęcie powietrza ma w formie wentylatora.

  10. #490
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał MRQ69 Zobacz post
    OK, ja chcę dwa syjamy osobno, jeden syjam pod WM jeden syjam pod PC. 1 i 2 to osobne przypadki.
    O ile projekt twojego domku można obejżec bez problemu o tyle OZC już nie. Piszę o linkach w podpisie.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  11. #491
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar MRQ69
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Nosówka
    Posty
    41
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Trzeba wyrypać polskie znaki z nazwy pliku - zmień nazwę po ściągnięciu na aaa i się otworzy.

  12. #492
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    ok, a co to za rozszerzenie .ozd? czym to otworzyć?
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  13. #493
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar MRQ69
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Nosówka
    Posty
    41
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja otwieram OZC 4.7 Pro, bo w nim robiłem.

  14. #494

    Domyślnie

    ta opcja pompy ciepła zasilanej z gwc nie bardzo mi się podoba, pomiędzy nimi musiał byś prawdopodobnie wstawić wentylator ze względu na za duży opór złoża więc dodatkowy koszt, jeżeli upierasz się przy gwc to szybciej rurowiec by tu pasował, Jasiek71 ma taki więc może coś podpowie, kiepskie mam rozeznanie w pompach ciepła bo to drogie zabawki ale jeśli też się przy tym upierasz to nie lepiej założyć glikon woda, co do żwirowców to AdamMK kiedyś napisał że dobrze się sprawdza z 10% złoże w stosunku do powierzchni domu a każde przewymiarowanie poprawi sprawność, ja mam zrobione 2x15m3 na 120m2 jak to się sprawdza jeszcze odpowiedzieć nie mogę świeżutko zrobiony
    dom szkieletowy 106mpu, 35cm styropianu i wełny, GWC żwirowe 30m3 , ogrzewanie nadmuchowe płaszczowe i zwykłe z reku bufor oraz kominek wodny, wszystko "tymi rękami zrobione"

  15. #495
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar MRQ69
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Nosówka
    Posty
    41
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ze GWC do PC się chyba wyleczę, bo mogę się w 50k nie zamknąć z kotłownią i wszystkim, jednak gazik i kondensat, ale pod WM rozważę. Może w fundamencie?

    Macie jakiś ludzki schemat jak tego syjama zrobić?

  16. #496

    Domyślnie

    Cytat Napisał MRQ69 Zobacz post
    Witam, odkopię trochę temat.

    1. Dla WM, która pracuje 24/7 - założona wydajność to maksymalnie 370 m3/h/200 Pa. - wstępnie urządzenie AERIS 350,
    ?
    Na samym początku masz już błędne założenie. Błędne bo bierzesz pod uwagę jakieś teoretyczne dane które nie mają żadnego przełożenia na praktykę. A praktyka jest taka, że w 3 nowych domach z WM i rekuperacją (jeden mój, dwa pozostałe moich znajomych) WM więcej czasu nie chodzi niż chodzi.
    U mnie sterownik uruchamia WM na minimalnej wydajności w parzystych godzinach na 30 minut (z dodatkowym uruchomieniem w okresie popołudniowym - gotowanie, i wieczornym - branie prysznica) . Żadnego zaduchu, ciągle świeże powietrze, wilgotność w taką pogodę jak teraz nie przekracza 55%. Przy większych mrozach spada szybko poniżej 50%.
    Ciągle działająca WM w każdym z domów powodowała dyskomfort - nadmierne wysuszenie. Możesz być zupełnie pewien, że również nie będziesz jej tak używał jak planujesz.
    desmear

  17. #497

    Domyślnie

    na wysuszanie powietrza jest właśnie najlepsze gwc żwirowe, Desmear co ty rozumiesz przez komfort ile wymian powietrza? bo to o czym piszesz pachnie za dużym przepływem chwilowym powietrza w tych instalacjach, niech zgadnę robiła je ta sama osoba lub firma
    dom szkieletowy 106mpu, 35cm styropianu i wełny, GWC żwirowe 30m3 , ogrzewanie nadmuchowe płaszczowe i zwykłe z reku bufor oraz kominek wodny, wszystko "tymi rękami zrobione"

  18. #498

    Domyślnie

    co do schematu gwc to jakiś gdzieś tu na forum jest ale niema jakiś żelaznych norm każdy robi to co może, mówi się że złoże powinno mieć 70cm wysokości ja się z tym nie zgadzam bo większa powierzchnia zapewni lepszy odbiór ciepła z ziemi
    dom szkieletowy 106mpu, 35cm styropianu i wełny, GWC żwirowe 30m3 , ogrzewanie nadmuchowe płaszczowe i zwykłe z reku bufor oraz kominek wodny, wszystko "tymi rękami zrobione"

  19. #499

    Domyślnie

    pomyślałem i może dobrym pomysłem było by zainstalowanie tej pc na wylocie wm ciepłe powietrze z domu można tak wykorzystać jeśli przepływ będzie wystarczający
    dom szkieletowy 106mpu, 35cm styropianu i wełny, GWC żwirowe 30m3 , ogrzewanie nadmuchowe płaszczowe i zwykłe z reku bufor oraz kominek wodny, wszystko "tymi rękami zrobione"

  20. #500

    Domyślnie

    Cytat Napisał kajmanxxl Zobacz post
    na wysuszanie powietrza jest właśnie najlepsze gwc żwirowe, Desmear co ty rozumiesz przez komfort ile wymian powietrza? bo to o czym piszesz pachnie za dużym przepływem chwilowym powietrza w tych instalacjach, niech zgadnę robiła je ta sama osoba lub firma

    każdą instalację robił kto inny. swoją robiłem ja sam. kubatura budynku 600m3. rekuperator wydajność max 300m3. skręcony na minimum ma może 60m3/godz. przy temp. zewn -5 i ciągłym chodzie na minimalnych obrotach potrafił zejść poniżej 45% wilgotności w domu. mieszkańcy to 2 dorosłych + 2 małych dzieci w każdym z podanych budynków.

    przez komfort rozumiem komfort- jest wtedy gdy go odczuwam, brak ja go nie czuję. krotności wymian powietrza mnie nie interesują, bo one (te zalecane w "durnych" normach mówiących bardziej chyba o salach kinowych lub halach sportowych) nijak nie przekładają się na mój komfort.


    zobaczcie to opracowanie http://www.akacje6.pl/wspolnoty/pdf/...eszkaniach.pdf
    podają że na człowieka powinno być do dyspozycji 12m3 na godzinę, czyli na 4os. rodzinę 48 m3 !!! po "kiego grzyba" więc zakładacie wymiany 300m3/godz. no chyba że macie rodzinę jak Kelly Familie
    Ostatnio edytowane przez desmear ; 30-12-2012 o 19:28
    desmear

Strona 25 z 27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony