dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 53

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Pompa 3 fazy R32 moc około 9-11kW.

    Mojemu Atlatic-owi "stuknęło" już ponad 10 lat pracy. Zbliża się do 11. Nadal działa i nie wykazuje oznak zmęczenia
    Robię jednak rozeznanie na co w razie awarii się przesiąść. Myślałem o przejściu na nowszy czynnik R32 ale jak widzę R410 trzyma się mocno w pompach o większych mocach.
    Nie mam czasu się doktoryzować więc spytam lepiej obeznanych co ciekawego jest na rynku (uwzględniając wymagania z tematu wątku)?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Mojemu Atlatic-owi "stuknęło" już ponad 10 lat pracy. Zbliża się do 11. Nadal działa i nie wykazuje oznak zmęczenia
    Robię jednak rozeznanie na co w razie awarii się przesiąść. Myślałem o przejściu na nowszy czynnik R32 ale jak widzę R410 trzyma się mocno w pompach o większych mocach.
    Nie mam czasu się doktoryzować więc spytam lepiej obeznanych co ciekawego jest na rynku (uwzględniając wymagania z tematu wątku)?
    Ktoś coś? Nie ma takich pomp na rynku czy co?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Ktoś coś? Nie ma takich pomp na rynku czy co?
    Panasonic ma wypuścić na wiosnę serię K na R32. To za jakiś czas możesz zajrzeć jak to sie sprawuje
    https://www.hakom.pl/produkty/pompy-...a-k,p353197778

  4. #4

    Domyślnie

    Poczytaj temat;
    https://forum.muratordom.pl/showthre...dy-uwagi/page3

    jest tam parę przykładów
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Poczytaj temat;
    https://forum.muratordom.pl/showthre...dy-uwagi/page3

    jest tam parę przykładów
    Próbowałem przebijać się przez ten wątek ale jest tam pierdylion wpisów i wyłowienie 3 fazowych na R32 wymaga dogłębnej analizy
    Mam jednak wrażenie, że "starzy wyjadacze" (Panasonic, Atlanic, LG, Daikin) raczej nie mają nic takiego w ofercie.
    Są bardziej lub mniej egzotyczne marki.
    Jeszcze jedna rzecz, której chyba nie napisałem. To ma być split.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.525
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Mam jednak wrażenie, że "starzy wyjadacze" (Panasonic, Atlanic, LG, Daikin) raczej nie mają nic takiego w ofercie.
    ....
    Wrażenie troche mylące, a w przypadku Daikina całkiem mylne. W tamtym tygodniu montowałem ERLA 11 kW i 16 kW trojfazowe na splicie.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Wrażenie troche mylące, a w przypadku Daikina całkiem mylne. W tamtym tygodniu montowałem ERLA 11 kW i 16 kW trojfazowe na splicie.
    Jakiś konkretny model wskażesz? Bo google raczej nie jest pomocny. Żeby nie ułatwiać sprawy to jeszcze odpadają modele ze zintegrowanym zasobnikiem (bo po co on komuś, który już posiada zasobnik i bufor).
    Ostatnio edytowane przez chcialbympompe ; 17-02-2023 o 18:12
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar k1krzysztof
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Kod pocztowy
    88-200
    Posty
    242

    Domyślnie

    zastanawiam się dlaczego 3-fazowa
    jakie plusy a jakie miusy osobiście to w 1-faz nie widzę minusów w takich mocach
    ja z premedytacją brałem 1-faz a grzałki 3-faz

    w tym linku masz szczegóły 11-16kW
    https://www.google.com/url?sa=t&rct=...AFh-658GI_Qydd
    dom z 2000r OZC 10,3 kW
    PC Daikin 8kW + piec gaz20kW , grzejniki

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.525
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Jakiś konkretny model wskażesz? Bo google raczej nie jest pomocny. Żeby nie ułatwiać sprawy to jeszcze odpadają modele ze zintegrowanym zasobnikiem (bo po co on komuś, który już posiada zasobnik i bufor).
    Jednostka zewnetrzna: ERLA11DW1, wewnętrzna: EBBH11D9W, zasobnik cwu to bufor 1000l z wezownicą przepływową cwu o pow. 9 m2. Oczywiscie jako zasobnik cwu. Dlaczego taki duzy? bo do niego bedzie podpiete 8 kolektorów słonecznych. W zestawie jeszcze mały buforek na powrocie o pojemnosci 60 l. wraz z zaworem upustowym. Konieczny poniewaz bedą regulatory strefowe i przypadku zamkniecia wszystkich siłowników musi byc zapewniony minimalny przepływ wraz ciepłem z buforka do odszraniania.
    Nawiasem mówiac czekałem u dystrybutora na ten zestaw 5 miesięcy.

  10. #10

    Domyślnie

    Andrzej5101 - na stronie z linka widzę tylko Panasonic T-Cap 9 kW na 3-fazy.

    Sam chciałem już założyć podobny temat.
    Jakie są PC jednowentylatorowe na zasilanie 3-fazowe o przedziale mocy 8 do 10 kW ?
    Na forum sporadycznie można trafić na pojedynczy wpis wtrącony w innym tematycznie wątku, często dotyczący PC starszej generacji na R410a.
    Próbowałem zrobić przegląd katalogów zebranych na domowym komputerze,
    i nie jest to takie proste.

    Zaczynam podejrzewać, że jest coraz mniej PC niskiej mocy na 3-fazowe zasilanie.
    Może bardziej brandowane Chińczyki, a markowe na R32 - to chyba już tylko 1-fazowe.
    Przy mocach rzędu 12-14 kW i więcej, to zasilanie 3-fazowe jest normą.
    Ciężko jest znaleźć mniejsze modele na 3-fazy.

    Jeden plus, to taki że doszły mnie słuchy, że prawo zaczęło wymagać na dostawcach energii by liczyli kompensację międzyfazową u prosumentów - od kwietnia 2022 r.
    Wcześniej to była samowolka i/lub dobre chęci operatora, że balansowanie międzyfazowe uwzględnił.

    W połączeniu z 3-fazową PV - to taka PC 3-fazowa - to dobre rozwiązanie.

    Tylko nie zawsze przy zanikającej 1-fazie:
    https://www.youtube.com/watch?v=BPne-NO6Ee8

    Powoli zbierając listę:
    1) Panasonic T-Cap 9 kW (dla mnie raczej zbyt mocny);

    2) W równoległym temacie mamy
    Samsung EHS Mono HT Quiet 8 i 12kw, 3 fazy
    ale nie interesujący nas zakres - ta 8 kW jest 1-fazowa
    a 12 kW to już norma na 3-fazy

    3) GREE VERSATI 10 kW, 3 fazy, model GRS-CQ 10Pd/NhG3-M , na R32 - Monoblok - V10M3H
    Gree Versati 8 kW, 3-f, - GRS-CQ 8.0Pd/NhH-M - Split - V8S3
    Gree Versati 10 kW, 3-f, - GRS-CQ 8.0Pd/NhH-M - Split - V10S3
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 18-02-2023 o 15:06
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  11. #11

    Domyślnie

    Dla 9 kW/TCap/1f mam;
    1/Instalacja 3-fazowa o mocy 17 kW;
    ....a/ bezpieczniki przed licznikowe B 32 A,
    ....b/ bezpieczniki za licznikowe B 25 A,
    2/Pompę mam podłączoną;
    ....1 - wsza faza - agregat zewnętrzny,
    ....2 - ga faza - moduł wewnętrzny z grzałką C.O,
    ....3 –cia faza - grzałka zbiornika C.W.U ,
    Oprócz tego zastosowałem " Automatyczny przełącznik faz PEF-301 "
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	STy.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	11,7 KB
ID:	463773
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar k1krzysztof
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Kod pocztowy
    88-200
    Posty
    242

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Dla 9 kW/TCap/1f mam;
    1/Instalacja 3-fazowa o mocy 17 kW;
    ....a/ bezpieczniki przed licznikowe B 32 A,
    ....b/ bezpieczniki za licznikowe B 25 A,
    2/Pompę mam podłączoną;
    ....1 - wsza faza - agregat zewnętrzny,
    ....2 - ga faza - moduł wewnętrzny z grzałką C.O,
    ....3 –cia faza - grzałka zbiornika C.W.U ,
    Oprócz tego zastosowałem " Automatyczny przełącznik faz PEF-301 "
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	STy.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	11,7 KB
ID:	463773
    jak sprawdza się w praktyce Pef-301 ?

    Miałem juz kupionego i praktycznie prawie zamontowany tylko zwróciłem uwagę na czas przełaczania faz trochę długi jak dla elektroniki i .... odpuściłem .
    czas reakcji do 0,2 s natomiast UPS 0,06s .
    Mając kocioł gazowy i Ups po piecu na Eko zorganizowałem zasilanie awaryjne na kotle .

    Ale jak się sprawdza to warto by było powrócić do tematu .
    dom z 2000r OZC 10,3 kW
    PC Daikin 8kW + piec gaz20kW , grzejniki

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Dla 9 kW/TCap/1f mam;
    ...
    2/Pompę mam podłączoną;
    ....1 - wsza faza - agregat zewnętrzny,
    ....2 - ga faza - moduł wewnętrzny z grzałką C.O,
    ....3 –cia faza - grzałka zbiornika C.W.U ,
    Oprócz tego zastosowałem " Automatyczny przełącznik faz PEF-301 "
    Ty piszesz o obciążeniu bezpieczników, My piszemy o obciążeniu prądowym poszczególnych faz.

    Przy PV nie o takie rozłożenie obciążenia faz chodzi.

    Przykład - Mamy zimę akurat jest słoneczny, ale mroźny dzień (lub OZC na tyle wysokie) :
    - PV produkuje 3 kW (po 1 kW / na fazę).
    - PC 1-fazowa pobiera 2 kW (z 1-fazy).

    Tauron dotychczas oszukiwał na bilansowaniu międzyfazowym (bo i licznik nie rozdziela faz, a liczy wszystkie razem) i wychodziło tak, że 1 kW na 1-fazie z PC się zerował, a kolejny 1 kW był liczony tak, że trafiał do sieci na fazach 2 i 3 , a PC ten sam 1 kW pobierała z sieci na 1-fazie, ale już pomniejszony o 20% prowizji operatora.

    Tauron pobierał sobie od razu 20% prowizji, mimo że PV produkowała w danym przedziale czasowym więcej niż pobierała PC.

    Przy PC 3-fazowej będzie to obciążenie 2 kW rozłożone po 0,667 kW na każdą fazę.
    I produkcja PV 3 kW po 1 kW na każdą fazę.
    Do sieci po staremu rozliczaniu Taurona trafiało 2 kW (i z 1 kW od razu pobierali 20% prowizji)
    a przy PC 3-fazowej do sieci trafi tylko 1 kW - wzrasta samokonsumpcja i spada prowizja zabierana przez Taurona. Automatycznie prosument ma więcej własnego prądu i nie musi tak bardzo przewymiarowywać instalacji PV.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1676723569552.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	60,8 KB
ID:	463774  
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 18-02-2023 o 12:58
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Przy PC 3-fazowej będzie to obciążenie 2 kW rozłożone po 0,667 kW na każdą fazę.
    - I produkcja PV 3 kW po 1 kW każdą fazę.
    - Do sieci po staremu rozliczaniu Taurona trafiało 2 kW,
    Przy PC 3-fazowej do sieci trafi tylko 1 kW - wzrasta samokonsumpcja i spada prowizja zabierana przez Taurona.
    Automatycznie prosument ma więcej własnego prądu i nie musi tak bardzo przewymiarowywać instalacji PV.
    Jak braknie 1-fazy przy PC-3-fazowej - to do sieci trafi 3 kW;
    - i w budynku będzie nie komfortowo

    W 2018 r 9kW/Tcap/1faza - była tańsza o ok;4000 zł z montażem
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 18-02-2023 o 12:44
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar k1krzysztof
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Kod pocztowy
    88-200
    Posty
    242

    Red face

    Cytat Napisał Marco

    Mamy zimę akurat jest słoneczny, ale mroźny dzień (lub OZC na tyle wysokie) :
    - PV produkuje 3 kW (po 1 kW / na fazę).
    - PC 1-fazowa pobiera 2 kW (z 1-fazy).

    Tauron dotychczas oszukiwał na bilansowaniu międzyfazowym (bo i licznik nie rozdziela faz, a liczy wszystkie razem) i wychodziło tak, że 1 kW na 1-fazie z PC się zerował, a kolejny 1 kW był liczony tak, że trafiał do sieci na fazach 2 i 3 , a PC ten sam 1 kW pobierała z sieci na 1-fazie.

    Tauron pobierał sobie od razu 20% prowizji, mimo że PV produkowała w danym przedziale czasowym więcej niż pobierała PC.

    Przy PC 3-fazowej będzie to obciążenie 2 kW rozłożone po 0,667 kW na każdą fazę.
    I produkcja PV 3 kW po 1 kW na każdą fazę.
    Do sieci po staremu rozliczaniu Taurona trafiało 2 kW (i z 1 kW od razu pobierali 20% prowizji)
    a przy PC 3-fazowej do sieci trafi tylko 1 kW - wzrasta samokonsumpcja i spada prowizja zabierana przez Taurona. Automatycznie prosument ma więcej własnego prądu i nie musi tak bardzo przewymiarowywać instalacji PV.

    A tu wykres z licznika:
    [ATTACH=CONFIG
    463774[/ATTACH]

    - przy PC 3-fazowej, lub przy bilansowaniu międzyfazowym -
    - słupek o 9 godz. powinien być o połowę niższy, z zerem na poziomie różowej kreski (oddane);
    - słupek o 13 godzinie (podpis przestawiony na lewo) powinien mieć wyzerowany pobór, bo produkcja przewyższyła pobór i wykres powinien pokazać tylko oddane pomniejszone o pobór.
    Panowie ale o co chodzi pomijając praktyki Tauronu
    o produkcję z paneli w okresie grzania pompą to jakiś śmiech od listopada do lutego praktycznie zerowa produkcja , o czym rozprawiać .
    Tauron kiedyś poprawi lub dostanie domiar , oby szybciej lub wcale .
    dom z 2000r OZC 10,3 kW
    PC Daikin 8kW + piec gaz20kW , grzejniki

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał k1krzysztof Zobacz post
    Panowie ale o co chodzi pomijając praktyki Tauronu
    o produkcję z paneli w okresie grzania pompą to jakiś śmiech od listopada do lutego praktycznie zerowa produkcja , o czym rozprawiać .
    Tauron kiedyś poprawi lub dostanie domiar , oby szybciej lub wcale .
    Rozliczenie masz co 1/2 roku tak że PV ma czas do 30czerwca odbić to co od 1 Stycznia nabiłeś
    No chyba że masz rozliczenie co 1 mies. W takim razie miej pretensję do siebie.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  17. #17

    Domyślnie

    W zależności od obecności i jakości napięcia na fazach PEF-301 automatycznie dokonuje wyboru fazy o najlepszych parametrach i przełącza na tą fazę obciążenie jednofazowe o dowolnej mocy:
    - gdy moc nie przekracza 3,5 kW (16 A), obciążenie jest zasilane bezpośrednio z PEF-301;
    - gdy moc przekracza 3,5 kW (16 A), przełącznik faz steruje cewkami styczników zewnętrznych o odpowiedniej mocy (stycznik zewnętrzny nie wchodzi w zakres dostawy).
    W przypadku 9kWTCap/3f - brak jednej fazy, może skutkować przerwą w pracy lub awarią pompy,
    Użytkuje 5-rok w Krakowie -Śródmieście - bez żadnych awarii, wyłączeń,
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  18. #18

    Domyślnie

    Jeli ktoś z was byłby zainteresowany pompami Panasonica to mam takowe w cenach dla instalata z dużą zniżką od ceny sugerowanej. Mogę pomóc w zakupie. Ja osobicie mam od czerca zainstalowaną T-cap 9kw 1 faza r32 dom 240 m2 i bardzo sobie chwalę. Kontak [email protected]
    Ostatnio edytowane przez bambooco1 ; 18-02-2023 o 12:32

  19. #19

    Domyślnie

    Tu wykres z licznika:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1676723569552.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	60,8 KB
ID:	463776

    - przy PC 3-fazowej, lub przy bilansowaniu międzyfazowym -
    - słupek o 9 (realnie 10 ) godz. powinien być o połowę niższy, z zerem na poziomie różowej kreski (oddane);
    - słupek o 13 godzinie (podpis przestawiony na lewo) powinien mieć wyzerowany pobór, bo produkcja przewyższyła pobór i wykres powinien pokazać tylko oddane, pomniejszone o pobór.

    Na obecnej FV, którą otrzymałem dopiero w lutym - chyba skorygowali bilansowanie międzyfazowe.
    Bo wg wskazań licznika musiałbym dokupić ok. 955 kWh,
    a na FV rozliczyli mi 898 kWh - do których musiałem dopłacić.
    Około 57 kWh mniej, liczone prawdopodobnie od kwietnia 2022r.
    Znajomy mi przekazał, że właśnie od kwietnia 2022r. ustawodawca narzucił na operatorów wymóg bilansowania międzyfazowego.
    Wcześniej to było bardziej zalecenie, z którego Tauron się wyłamywał i nie bilansował, a naliczał 20% prowizji.


    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Jak braknie 1-fazy przy PC-3-fazowej - to do sieci trafi 3 kW;
    - i w budynku będzie nie komfortowo

    W 2018 r 9kW/Tcap/1faza - była tańsza o ok;4000 zł z montażem
    Tylko, że tu podajesz przykład awarii na sieci, a ja piszę o codziennej relacji PV - PC.

    Wiem Andrzej, że jesteś zafiksowany na punkcie Panasonica.

    W temacie chodzi bardziej o przygotowanie listy modeli PC 3-fazowych.

    A ceny porówna się przy zakupie.
    Może ta Gree 10 kW 3-fazy okaże się nie taka zła, a tańsza w zakupie niż Daikin 6 kW ?!?

    Mi osobiście starczy gdy wyciągnie 5,5 - 6 kW w okolicy -20*C - to T-Cap 9 kW jest już zbyt mocny, a ten 3-fazowy chyba o 3-7% wyciąga jeszcze więcej mocy.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 18-02-2023 o 14:34
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  20. #20

    Domyślnie

    W temacie "dlaczego 3 fazy"...
    Mam moc przyłączeniową 11kW. Instalacja była wykonywana kilka lat przed założeniem PC więc obwody "domowe" w miarę równo obciążają fazy. Po założeniu PC nigdy nie pojawił się problem z zabezpieczeniem.

    A po prawie 11 latach stwierdzam, że minimalna modulacja pompy jest bardzo ważna. Moja Atlantic Tri przy dodatnich temperaturach nawet na najniższej modulacji jest za mocna i trochę taktuje (grzejniki). Dołożenie bufora 50l na powrocie trochę poprawiło problem ale nie zlikwidowało.
    Fakt, że przez cały czas pompa nigdy nie użyła grzałek. Ale czy to dobrze? Obecnie mam coraz większe wątpliwości czy taki dobór był dobrym rozwiązaniem.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony