dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    djostry

    Zarejestrowany
    Feb 2023
    Skąd
    Gubin
    Kod pocztowy
    66-620
    Posty
    2

    Domyślnie Jaka pompa ciepła do ogrzania lokalu 20m2 ogrzewanie podłogowe.

    witam.
    Pytanie, mam lokal 20m2, ogrzewanie energią elektryczną, ogrzewanie podłogowe, z tym że w podłodze są rury z wodą i zrobiłem sobie malutki bufor z grzałką od pralki 2KW połączony z systemem podłogowym, no i tą grzałka sobie steruje. ( taki piec na prąd własnej konstrukcji sterowanie PWM ) System pobiera od 5KW/h do 30KW/h na dobę zależnie od temperatury na zewnątrz. Temperatura cieczy w podłodze to około 30 stopni C. Teraz przy 5 stopniach na zewnątrz to pobiorę około 20KW na dobę. Jaką pompę zastosować do tego celu ? w tej chwili ładuje w podłogę około 700W mocy non stop i temperatura jest OK.

    pozdrawiam i czekam na info.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    594

    Domyślnie

    Zostawiłbym tak jak jest ten zestaw DYI a do tego dołożył jakąś pompę powietrze-powietrze. Latem schodzisz lokal a zimą dogrzejesz powietrze

  3. #3

    Domyślnie

    To musiałaby być jakaś pompa-liliput w skali 1:10, taka "modelarska" wersja. Nie sądzę, żeby takie cuda były produkowane (choć mogę się mylić) ale jeśli nawet to koszt będzie relatywnie duży.
    Większa pc będzie taktowała a bufora zapewne nie wstawisz, zasobnika cwu pewnie nie potrzebujesz. Zresztą musiałbyś na te baniaki wygospodarować nieco miejsca. Na tak niewielkiej powierzchni to nie ma sensu.
    Przy takich małych powierzchniach najlepiej sprawdzi się pompa typu powietrze-powietrze. W lecie będzie chłodziła a zimą grzała.
    A jeśli pompa powietrze-powietrze z jakiś względów odpada to może promienniki podczerwieni byłyby rozsądnym wyborem?
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 17-02-2023 o 21:55

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    djostry

    Zarejestrowany
    Feb 2023
    Skąd
    Gubin
    Kod pocztowy
    66-620
    Posty
    2

    Domyślnie

    Interesuje mnie tylko grzanie podłogi, i zrzucenie kosztów ogrzewania, bo ten system to sprawuje się wyśmienicie co mam, ale zjada mi teraz około 20 KW/doba czyli u mnie 20 PLN dziennie. Ale słyszałem o cudownych pompach co na przykład zje tylko 6 KW na dobę a zrobi ciepła tyle samo co grzałka przy zjadaniu 20kW na dobę.
    Jeżeli pompa ciepła ma lepsza sprawność niż grzała to chce ja założyć. A co mi da promiennik ? Weźmie 500 W a da ciepła na 1KW ? . Mogę założyć bufor jak potrzeba, nie ma to problemu. W tej chwili nie mam jego bo nie potrzeba.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał djostry Zobacz post
    Interesuje mnie tylko grzanie podłogi, i zrzucenie kosztów ogrzewania, ale zjada mi teraz około 20 KW/doba czyli u mnie 20 PLN dziennie..
    Jeżeli zjada to 20 kWh -bo w takich jednostkach jest licznik energii elektrycznej,
    Najsłabsze pompy to Panasonic 3kW;
    -nie ma tu cudów tylko prawa fizyki,
    -pobiera np; 7kW a generuje 20 kW mocy -Cop ok;3,0
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #6

    Domyślnie

    Wywalanie 15-20 tys. PLN na PC do grzania 20m2 - to taki przerost formy nad treścią.

    Sensowniejsze ekonomicznie wydaje się kupienie pompy ciepła zintegrowanej z bojlerem CWU i ''pożyczanie'' wody do grzania podłogi.

    Tyle, że większość z tych pomp CWU pracuje w temperaturach dodatnich, nieliczne do -7*C, a poniżej temp. granicznej i tak przechodzą na grzałkę.

    https://allegro.pl/kategoria/ogrzewa...price_to=10000


    Z trzech opcji wyboru (typowa PC, PC z CWU, czy klimatyzacja z grzaniem), najtańszy będzie zakup klimatyzacji z funkcją grzania.
    Czyli pompa ciepła powietrze-powietrze.
    Wieszasz na ścianie i nie zabiera przestrzeni użytkowej.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 18-02-2023 o 14:36
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  7. #7

    Domyślnie

    Jedyne sensowne rozwiązanie to samoróbka z (taniego) klimatyzatora.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Wypada dodać, że samoróbka z klimatyzatora wykonana samodzielnie będzie nielegalna. Małe pompy ciepła, o mocach 3 - 4 kW, są w ofertach chociażby Panasonica, Rotenso, Haier, Fujitsu, ale nie są tanie. Tu już inwestor sam musi ocenić opłacalność i sens zakupu.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Wypada dodać, że samoróbka z klimatyzatora wykonana samodzielnie będzie nielegalna. ...
    Kazda samoróbka z klimatyzatora niezaleznie przez kogo wykonana jest nielegalna, o czym przekonała sie pewna firma z Katowic która takie przeróbki reklamowała. Tu na forum tez nie brakuje propagatorów takich nielegalnych działan, a redakcja nie reaguje.

  10. #10

    Domyślnie

    Gdy ktoś ma wiedzę i robi przeróbkę samodzielnie, na własny użytek - to ja nie widzę problemu.
    Traci gwarancję na sprzęt i tyle.

    Tyle, że obecnie klimatyzacje kosztują po 6 tys. zł.
    Pamiętam jakieś 5 lat temu najtańsze klimy kosztowały 1'300 zł,
    a za 2'500 zł można było kupić Gree z montażem 2,6 kW - 3,2 kW.

    Przez te 5 lat sprzęt zaczął się bardziej upowszechniać, to koszty logistyczne powinny spadać.
    A tu ceny wystrzeliły po 2,5x do 3x w górę.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 18-02-2023 o 19:37
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Gdy ktoś ma wiedzę i robi przeróbkę samodzielnie, na własny użytek - to ja nie widzę problemu.
    Traci gwarancję na sprzęt i tyle.
    ....
    Producent daje na to pozwolenie???, ciekawa interpretacja praw autorskich. Daj moze linka na temat takiej interpretacji. Poza tym jak sie mają przepisy F-Gaz do takiej przeróbki, rozumiem ze kazdy samodzielnie dokonujacy takiej przeróbki ma te uprawnienia, bo bez tych uprawnien nic nie mozesz działac w urzadzeniach w ktorych są F-Gazy.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał djostry Zobacz post
    Interesuje mnie tylko grzanie podłogi, i zrzucenie kosztów ogrzewania, bo ten system to sprawuje się wyśmienicie co mam, ale zjada mi teraz około 20 KW/doba czyli u mnie 20 PLN dziennie. Ale słyszałem o cudownych pompach co na przykład zje tylko 6 KW na dobę a zrobi ciepła tyle samo co grzałka przy zjadaniu 20kW na dobę.
    No to już wiesz, że takiej cudownej pompy ciepła dla Twojego przypadku raczej nie dostaniesz. Pozostaje to co masz albo pompa powietrze-powietrze.

    Cytat Napisał djostry Zobacz post
    A co mi da promiennik ? Weźmie 500 W a da ciepła na 1KW ?
    To była tylko sugestia. Jeśli nie pc powietrze-powietrze to aby nie ograniczać miejsca w lokalu warto rozważyć promiennik podczerwieni. Poczytaj o jego zaletach, może okazać się, że to będzie w Twoim przypadku najlepszy wybór.
    Tak w ogóle to nie komplikuj sobie życia bo wydaje mi się, że pc postrzegasz jedynie jako cudo do zaoszczędzania energii a nie bierzesz pod uwagę kosztów zakupu, montażu, dodatkowych elementów itp. To wszystko ma sens w przypadku większych powierzchni, o większym zapotrzebowaniu na ciepło, u Ciebie inwestycja się nigdy nie zwróci. Owszem, gdyby istniały kompaktowe pc o takiej niewielkiej mocy jaką potrzebujesz a ich zakup byłby uzasadniony ekonomicznie to byłoby ciekawe rozwiązanie. Coś w ten deseń:
    https://www.youtube.com/watch?v=dJfSS0ZXYdo
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 18-02-2023 o 20:58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony