dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Wiata Garażowa - zgłoszenie

    Witam,

    Trochę się gubię w przepisach odnośnie wiaty garażowej, w też Internecie co strona to inna interpretacja.
    Wiatę muszę zgłosić bo ma prawie 100m2..

    Działka 1000m2, front 22m. Pomiędzy domem a granicą działki zostaje 7,5m.

    Wiatę chciałbym zrobić 13 x 7,5 czyli do granicy działki - dodam wiata otwarta ( bez ścian bocznych ). W granicy wysoki płot betonowy a po 2 stronie drewutnia sąsiada od razu przy płocie

    Jeśli chodzi o wysokość wiaty, to jednospadowa, ze spadem do granicy działki, przy domu 3m - przy płocie 2,4m wysokości.

    MPZP nic o tym nie mówi...

    Pytanie: czy według obecnie obowiązujących przepisów mogę postawić wiatę do granicy ?? ewentualnie gdzie o to pytać, dzwoniłem do starostwa to na telefon mi nie udzielono informacji...

    Zapomniałem zapytać czy do zgłoszenia potrzebuje jakiś projekt ? czy musi być profesjonalny czy mogę sam naszkicować ? akurat mam cały projekt w sketchupie łatwo mogę przedrukować wraz z wymiarami... jutro jeszcze raz zadzwonię pewnie do starostwa i wypytam o to...


    Dzięki za pomoc
    Pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.331

    Domyślnie

    Wiata jest zazwyczaj uznawana za obiekt budowalny niepełniący funkcji użytkowej budynku, więc nie trzeba jej odsuwać od granicy na 3 lub 4 m tak jak domu mieszkalnego - pod warunkiem jednak, że jej przeznaczeniem nie będzie parkowanie samochodu ani przechowywanie drewna do kominka. Gdyby wiata miała spełniać funkcje użytkowe budynku, powyższy przepis znalazłby jednak zastosowanie, dlatego przed jakimkolwiek zgłoszeniem uzyskaj zgodę sąsiada na zbliżenie się do jego granicy.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał ajerzyk Zobacz post
    Witam,
    Trochę się gubię w przepisach odnośnie wiaty garażowej, w też Internecie co strona to inna interpretacja.
    Wiatę muszę zgłosić bo ma prawie 100m2..
    Działka 1000m2, front 22m. Pomiędzy domem a granicą działki zostaje 7,5m.
    Wiatę chciałbym zrobić 13 x 7,5 czyli do granicy działki - dodam wiata otwarta ( bez ścian bocznych ). W granicy wysoki płot betonowy a po 2 stronie drewutnia sąsiada od razu przy płocie
    Jeśli chodzi o wysokość wiaty, to jednospadowa, ze spadem do granicy działki, przy domu 3m - przy płocie 2,4m wysokości.
    MPZP nic o tym nie mówi...
    Pytanie: czy według obecnie obowiązujących przepisów mogę postawić wiatę do granicy ?? ewentualnie gdzie o to pytać, dzwoniłem do starostwa to na telefon mi nie udzielono informacji...
    Zapomniałem zapytać czy do zgłoszenia potrzebuje jakiś projekt ? czy musi być profesjonalny czy mogę sam naszkicować ? akurat mam cały projekt w sketchupie łatwo mogę przedrukować wraz z wymiarami... jutro jeszcze raz zadzwonię pewnie do starostwa i wypytam o to...
    Dzięki za pomoc
    Pozdrawiam
    " Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz nie wymaga zgłoszenia .... o którym mowa w art. 30, BUDOWA ...
    wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny, lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki; "
    - jeśli przekraczane są te parametry wiaty ( jw ) - to mamy PNB i projekt budowlany.
    - a zdroworozsądkowo : 13 x 7,5m to prawie 100m2 dachu na słupkach - nawet gdyby nie było wymagań prawnych warto, aby projektant konstrukcji przeliczył całość konstrukcji wiaty i dobrał odpowiednio elementy konstrukcyjne
    - ważne jest : co ma znajdować się pod wiatą ? jeśli stanowiska postojowe dla samochodów, to mamy ich stałą odległość od gr. działki nie mniejszą niż 3m ( chyba że na działce sąsiedniej istnieją analogiczne stanowiska przy granicy działki )
    - " zgoda sąsiada " dla lokalizacji wiaty - nie ma mocy prawnej, ALE jej realizacja w żaden sposób nie może np. powodować przesłaniania pomieszczeń na stały pobyt ludzi w działce sąsiedniej, czy też powodować innych uciążliwości ( co określa projektant w projekcie analizując obszar oddziaływania obiektu )
    - " zgoda sąsiada " ( pisemna ) jest potrzebna wówczas, kiedy wchodzimy na teren sąsiedniej działki dla realizacji obiektu na naszej działce
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony